начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Сурогатно майчинство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 12 Мар 2013, 16:39

Здравейте,
поради невъзможност да износя дете, над 8 опита, единствената възможност за моето семейство е наемането на сурогатна майка. В България законът забранява сурогатното майчинство, и законът казва, че майка на детето е тази която го е родила, дори и генетичният материал да не е от нея. Отделно сурогатството е подсъдимо и е описано в наказателният закон. Ние с мъжът ми не искаме да пристъпваме законите добри или лоши.

В пресата има доста статии как българи отиват в чужбина и си решавали проблемите и как нямало проблеми.
В Украйна например сурогатството е уредено със закон и актът за раждане се издава директно на родителите поръчители.
Въпросът ми е, Нарушаваме ли някакъв български закон, ако отидем в Украйна и би ли имало оснавание в Българското посолство да ни откажат признаване на акта за раждане,понеже друга е родилката(не умеем и не искаме да лъжем) и по този начин да ни откажат паспорт на детето.

Благодаря на отзовалите се от все сърце!
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 13 Мар 2013, 22:50

Ето отговора на въпроса Ви:Чл. 4. (1) Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот dobromirkd » 13 Мар 2013, 23:15

Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.
dobromirkd
Потребител
 
Мнения: 107
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 21:33

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 13 Мар 2013, 23:28

dobromirkd написа:Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.

Забележете,че по думите на питащия, въобще няма осиновяване. И в такъв случай какъв акт за раждане ще му издадат-с невярно съдържание.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 14 Мар 2013, 21:06

sunrise написа:Ето отговора на въпроса Ви:Чл. 4. (1) Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.


По тази логика излиза, че всички българи които пушат или притежават марихуана в Холандия, където е легално, са подсъдими в България. Няма никаква логика.
Българските закони не важат ли само на територията на България?
Този въпрос може ли да се отнесе към международно частно право?
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот dobromirkd » 15 Мар 2013, 00:07

sunrise написа:
dobromirkd написа:Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.

Забележете,че по думите на питащия, въобще няма осиновяване. И в такъв случай какъв акт за раждане ще му издадат-с невярно съдържание.

Извинявам се че не се изразих точно в предния си пост. Мисълта ми беше че ако българка отиде в друга държава, където сурогатното майчинство е позволено от закона, и го осъществи, няма да има извършено престъпление по българския Наказателен кодекс, тъй като престъпление е само посредничеството към това.
dobromirkd
Потребител
 
Мнения: 107
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 21:33

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 15 Мар 2013, 08:57

dobromirkd написа:
sunrise написа:
dobromirkd написа:Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.

Забележете,че по думите на питащия, въобще няма осиновяване. И в такъв случай какъв акт за раждане ще му издадат-с невярно съдържание.

Извинявам се че не се изразих точно в предния си пост. Мисълта ми беше че ако българка отиде в друга държава, където сурогатното майчинство е позволено от закона, и го осъществи, няма да има извършено престъпление по българския Наказателен кодекс, тъй като престъпление е само посредничеството към това.

Не визирам това престъпление. На прима виста, по-скоро ползване на документ с невярно съдържание, но ако се поразрови човек и друго може да излезе.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот m_angelov » 15 Мар 2013, 10:09

sveti 75 включете си личните съобщения или даите mail...
m_angelov
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 24 Яну 2011, 11:23

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 15 Мар 2013, 16:31

m_angelov написа:sveti 75 включете си личните съобщения или даите mail...


sveti75@abv.bg
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 15 Мар 2013, 17:29

sunrise написа:Ето отговора на въпроса Ви:Чл. 4. (1) Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.


Добре, а важи ли това и за Семейният кодекс и Закона за здравето, или те важат само на територията на РБ?
Само за изброените престъпления в НК ли се прилага Чл. 4. (1) ?
Пропуснах да отбелеза, че в момента живееме в държава в ЕС.

За каква измама става въпрос, понеже ние няма да сме изготвили документ с невярно съдържание, а и този акт за раждане е напълно законен и легитимен в тяхната страна?

Единственото място според мен откъдето могат да тръгнат проблемите е посолството на РБ в Украйна, или да пиша направо на тях и да искам тяхното становище? Със сигурност са имали такива случаи, понеже в пресата и по телевизията говорят постоянно за Украйна, че всичко е легално и доста българи избирали Киев.

Решение има , като акта за раждане се пише на името на украинката и мъжът ми и тя после се откаже от родителски права, тя би могла и София да роди,но е свързано с доста ходене по мъките, а и нали все ни призовават да сме честни.В краен случай ще прибегнем до този вариант.

Мили хора благодаря Ви за помощта.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 20 Мар 2013, 11:32

dobromirkd написа:
sunrise написа:
dobromirkd написа:Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.

Забележете,че по думите на питащия, въобще няма осиновяване. И в такъв случай какъв акт за раждане ще му издадат-с невярно съдържание.

Извинявам се че не се изразих точно в предния си пост. Мисълта ми беше че ако българка отиде в друга държава, където сурогатното майчинство е позволено от закона, и го осъществи, няма да има извършено престъпление по българския Наказателен кодекс, тъй като престъпление е само посредничеството към това.


Това значи ли, че ако аз дам(даря) яйцеклетка ,*не е забранено от БГ закона*, и бъде оплодена от мъжът ми, а после да се имплантира на неомъжена жена, след раждането тя се записва като майка, понеже тя го е родила, също няма прерикания със законът, и баща съпругът ми. След това да отидат в посолството, тя да даде съгласието си детето да напусне и после аз да го осиновя. След дни наред проучване и консултации стигнах до извода, че гореописаният начин не противоречи на нито един закон. Този начин масово го практикуват в БГ.

Моля за отговор дали бъркам някъде.
П.С. m_angelov, благодаря Ви за съвета и съчувствието.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот portokal » 20 Мар 2013, 12:21

Това значи ли, че ако аз дам(даря) яйцеклетка ,*не е забранено от БГ закона*, и бъде оплодена от мъжът ми, а после да се имплантира на неомъжена жена, след раждането тя се записва като майка, понеже тя го е родила, също няма прерикания със законът, и баща съпругът ми.

Проблем ще има, ако жената, която е родила детето, откаже съгласие за осиновяване - не може да бъде задължена. У нас поне.
Иначе и аз не мисля, че законът се нарушава.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 20 Мар 2013, 12:42

portokal написа:
Това значи ли, че ако аз дам(даря) яйцеклетка ,*не е забранено от БГ закона*, и бъде оплодена от мъжът ми, а после да се имплантира на неомъжена жена, след раждането тя се записва като майка, понеже тя го е родила, също няма прерикания със законът, и баща съпругът ми.

Проблем ще има, ако жената, която е родила детето, откаже съгласие за осиновяване - не може да бъде задължена. У нас поне.
Иначе и аз не мисля, че законът се нарушава.



Благодаря за бързият отговор,
според украйнският закон при трансфер на чужда оплодена яйцеклетка, родилката няма право над новороденото, понеже генетичните родители имат предимство.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 20 Мар 2013, 19:06

Тоест, искате да кажете ,че за украинското право, това дете ще е Ваше и на съпруга Ви. Къде ще се роди , в Украйна ли? Чий гражданин ще е това дете и кой ще му състави акт за раждане?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 21 Мар 2013, 11:05

sunrise написа:Тоест, искате да кажете ,че за украинското право, това дете ще е Ваше и на съпруга Ви. Къде ще се роди , в Украйна ли? Чий гражданин ще е това дете и кой ще му състави акт за раждане?


Според украинските и грузинските закони детето е на генетичните родители, а не на родилката. Детето ще се роди там, а актът за раждане го издава украинска държавна служба и след издаването му се ходи в посолството и се иска гражданство. Понеже упоменахте, че това би било използване на документ с невярно съдържание и е подсъдимо, клиниките в Украйна практикуват и долуспоменатият начин, който масово се практикува в БГ.

Актът за раждане се пише на името на украинката(неомъжена) и мъжът ми и тя после се отказва от родителски права и дава съгласието си да напусне страната, а аз после го осиновявам,но е свързано с доста ходене по мъките,но не се нарушава закона.
П.С. Този начин масово го пракрикуват и граждани на страни от Германия,Австрия,Франция,Швейцария и т.н. понеже И там сурогатството е стриктно забранено. В БГ поне донорството на яйцеклетки не е забранено.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 21 Мар 2013, 21:11

Госпожо, СК посочва , че произходът от майката се определя от раждането. Другият вариант е да е осиновено детето, за да е вписана една жена като майка в акта за раждане. Детето ще има български акт за раждане, защото ще е български гражданин, а съгласно българското законодателство, Вашия акт ще е с невярно съдържание , защото не Вие сте родили това дете.Що се отнася до твърдението Ви, че е така в Украйна,по което имам резерви, то и в Суадитска Арабия може да станете трета съпруга, но нали не очаквате да се регистрирате като такава в България. Аргументът Ви, че така се прави , не значи , че е законно.
Другият вариант с осиновяването е заобикаляне на закона, но по-реално.
А замисляли ли сте се, ако украинката реши да задържи детето ,какво ще правите? Ще съдите за нарушаване на договора ли? Отделно, че за мен е страшно децата да се търгуват като стока!
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 22 Мар 2013, 16:19

sunrise написа:Другият вариант с осиновяването е заобикаляне на закона, но по-реално.
А замисляли ли сте се, ако украинката реши да задържи детето ,какво ще правите? Ще съдите за нарушаване на договора ли? Отделно, че за мен е страшно децата да се търгуват като стока!


Виждам, че не сте безпристрастна(ен) към тематиката, може би и затова отговорите Ви са малко зли. Вие деца имате ли, и ако нямате, искате ли да имате? Дори и на най-големите ми врагове не пожелавам това нещастие.
Ситият на гладният не вярва. А и баба Ванга , бог да я прости, казва, че една жена която е родила не става веднага майка, майка е тази която възпитава и дава на едно дете старт в живота, иначе е само родилка....И аз не одобрявам адвокати да защитават изнасилвачи и убийци, така че да оставим моралната страна.


Къде виждате проблем?
Според ваши колеги,а и според Вас, този начин е заобикаляне на законът, но начинът е законен.
Дарям яйцеклетма-разрешено е
опложда се от мъжът ми-разрешено е
имплантира се-разрешено е
ражда се и се записва според закона на родилката и мъжът ми-разрешено е
отказва се от майчински права-разрешено е
мъжът ми го взема в БГ-разрешено е
осиновявам го като съпруга-разрешено е

П.С. Точно затова искаме да отидем в Украйна, понеже всичко е регулирано със закон и сурогатството не е забранено.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 22 Мар 2013, 22:42

Не са зли отговорите ми, но това е друга тема. Това, че не Ви харесват , не значи ,че са зли или неправилни. Баба Ванга пък, едва ли е експерт по темата в случая. Искам да Ви кажа, че щом цяла Европа е забранено, сигурно има защо. Нали няма Украйна и Грузия да ни бъдат пример за прогрес? Зададох Ви въпрос , на който Вие не отговорихте , но трябва сериозно да се замислите. Какво би станало, ако тя откаже да даде детето, пред кой съд ще я съдите и на какво основание:кражба на яйцеклетка? Вие сте и дали яйцеклетка, а търсите дете. Явно сте доста далеч от тези неща, и слава Богу, но знаете ли някои /не всички разбира се/ жени от Украйна на какво са готови за влязат в ЕС. И повярвайте, включително да си запази детето, което като дете на супруга Ви , ще е български гражданин. Дори предлагат пари, или идват и забременяват от някой , после си духват с детето, ама то вече е български гражданин, а те майки на такъв.
И да, макар да не го е измислила Ванга, не раждането те прави майка. Затова и осиновяването би могло да бъде вариант.
Целта ми не е да Ви обидя, напротив, просто преценете всички рискове, да не окажете в един момент и без дете, което ще е по-голям шок за Вас.
А иначе , понякога стават чудеса, вярвайте. Моето дете е точно такова чудо.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 23 Мар 2013, 11:33

sunrise написа: Искам да Ви кажа, че щом цяла Европа е забранено, сигурно има защо. Грешка, разрешено е в Гърция,Холандия,Белгия,Великобритания,Испания и други, но разходите са значително по-вече от Украйна. Зададох Ви въпрос , на който Вие не отговорихте , но трябва сериозно да се замислите. Какво би станало, ако тя откаже да даде детето, пред кой съд ще я съдите и на какво основание, Здесь законной матерью является генетическая мать, а не женщина, родившая ребенка. "Права оставить ребенка у суррогатной матери нет, даже если она в последний момент передумает" но знаете ли някои /не всички разбира се/ жени от Украйна на какво са готови за влязат в ЕС. Тук имате право.
И да, макар да не го е измислила Ванга, не раждането те прави майка. Затова и осиновяването би могло да бъде вариант. Ние искаме И да осиновим дете, нищо че излиза около 30к евро.
Целта ми не е да Ви обидя, напротив, просто преценете всички рискове, да не окажете в един момент и без дете, което ще е по-голям шок за Вас. Благодаря
А иначе , понякога стават чудеса, вярвайте. Моето дете е точно такова чудо.
Молим се всеки ден за това
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот natalia41 » 08 Ное 2017, 14:14

Напълно съм ЗА заместващо майчинство, не виждам нищо лошо в това. В края на краищата, ин витро и заместващо майчинство за това и е измислена! Да помогнем на безплодни двойки. Аз съм само не за сурогатна майка за сексуални малцинства (гей и лесбийка)Струва ми се, че тези хора нямат всичко в ред с психиката.
Аз четох в форум розали за една двайка която отишла в Украйна на програма за сурогатно майчинство,https://forum.rozali.com/viewtopic.php?f=14&t=26734,и там още една жена пиши ,аз мисля че в Украйна тва законо и няма да бъди някакви проблеми.
natalia41
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Ное 2017, 14:07

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron