начало
Президентът: Елена Чернева-Маркова беше единственият вариант за служебен премиер, несвързан с партия Президентът: Елена Чернева-Маркова беше единственият вариант за служебен премиер, несвързан с партия

Договор за издръжка и гледане

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Договор за издръжка и гледане

Мнениеот adrian1 » 30 Дек 2013, 23:11

Здравейте,
Чичо ми през 1989г. ми прехвърли недвижим имот земя и сграда, чрез Договор за издръжка и гледане,също и вписахме в договора че след връщане на земите му от ТКЗС,същите да станат моя собственост.Той почина 2 години по-късно.Почина преди да му бъдат въстановени земите.Няколко години по-късно исках да пусна молба до поземлена комисия да му бъдат възстановени земите от ТКЗС но те не ми признаха нотариалния акт Договор за издръжка и гледане и казаха, че не мога да подам молба за възстановяване на земите.Подадах молба от името на баща си и така приеха молбата(брат на починалия),и така му възстановиха земите 24декара,от които сега в момента получавам аренда от кооперацията.
Искам да попитам дали мога да се разпореждам със земите,възстановени след смъртта му на неговото име.
В договора е вписано,че ако някой се облагодетелства от земите мога да си търся правата.
Мога ли да продам имота или ще притежавам част колкото и другите наследници?Всички знаят че той ми прехвърли всичко.
Нотариуса ще приеме ли този договор за издръжка?
adrian1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 30 Дек 2013, 22:56

Re: казус: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот nk7702n » 31 Дек 2013, 01:56

Относно твърдените от Вас обстоятелства препоръчвам колега адвокат да Ви прегледа документите, преди да решите какви разпоредителни действия следва да предприемете със земеделските земи. За подготвянето на документите също ще Ви е необходим адвокат.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: казус: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот bird_of_paradise » 31 Дек 2013, 13:38

От тази фактология може да излезе интересно дело :) ( в правото не всичко е предначертано), но за сега на въпроса:
adrian1 написа:Мога ли да продам имота

Не, защото "притежавате част, колкото и другите наследници". Така смятам аз, което не пречи да се консултирате на място с колега.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: казус: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот adrian1 » 31 Дек 2013, 14:26

Дворното място в града си е собствено мое защото е било на прехвърлителя по време на сключване на Договора за издръжка и гледане.
Също и в договора е вписано ,че след връщане на земеделските земи от ТКЗС същите да станат моя собственост.
adrian1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 30 Дек 2013, 22:56

Re: казус: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот bird_of_paradise » 31 Дек 2013, 17:10

Мисля съм се изразила пределно ясно- въпросът бе сведен до зем. земя, на който отговорих.
adrian1 написа:Искам да попитам дали мога да се разпореждам със земите,възстановени след смъртта му на неговото име.

Отрицателният ми отговор може да не ви харесва, но е мое, лично, мнение по изложените факти.
Отделно, имам резерви и дали изобщо сте наследник с ид. части ( ако има живи наследници от по-близка степен), но отказах да гадая и се съгласих с вашите твърдения за "притежанието на части, равни на частите на другите наследници". Прецених, че към днешна дата въпросът не е спешен и търпи отлагане до седмица, когато ще направите реална среща с адвокат.

За "недвижимия имот- земя и сграда" въпрос не сте поставил, но ако съществува такъв - няма пречка да се разпореждате.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: казус: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот adrian1 » 31 Дек 2013, 17:57

двама братя и две сестри,и четиримата починали
баща ми=>2 деца едното аз
чичо ми няма деца
едната леля=>дъщеря
другата леля=>син и дъщеря
5 наследника
adrian1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 30 Дек 2013, 22:56

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот barakuda » 15 Яну 2014, 15:40

Текстът за прехвърлянето на земите не произвежда действие. Към момента не е бил собственик, че да ги прехвърля, а за завещание не е спазена формата. Имате 1/8 дял или 1/6 дял, зависи чичото без децата кога и с какви други наследници е починал.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот adrian1 » 27 Юни 2014, 20:18

някакви нови мнения :)
adrian1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 30 Дек 2013, 22:56

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот adrian1 » 11 Фев 2015, 09:46

някой няма ли да каже нещо по въпроса :)
adrian1
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 30 Дек 2013, 22:56

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот jhoro » 02 Фев 2016, 17:52

Извинявам се на колегите за много късното коментиране - скоро не съм влизал във форума.
Както е казано преди - въпроса за "недвижимия имот- земя и сграда" е ясен, но въпроса за земеделските земи - не.
Да го погледнем хронологически. Имам доста наблюдения (и опит) относно работата на поземлените комисии.
1. Когато въпросните имоти са били кооперирани - собственик не е бил въпросния чичо, а най-вероятно баща му (дядото на питащия).
2. Чичото е починал преди момента на възстановяване на собствеността - тоест не е могло да стане собственик на каквато и да е част.
3. Почти винаги комисиите са възстановявали поземлена собственост на всички живи към момента собственици - според техните дялове. От допълнителното описание се вижда, че наследници на дядото са:
баща Ви и двете Ви лели (ІІІ ред, 1-група) по 1/3, респективно - децата им, което е едно - 1/3, които са по две - по 1/6.
От питането не става ясно - тези 24 декара общия имот за възстановяване ли е или частта на баща Ви?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот bird_of_paradise » 02 Фев 2016, 20:16

от adrian1 » 30 Дек 2013 10:11 pm .... 02.02.2016 :) - е, хубава работа, ама нашенска. На това несериозно отношение не дължа уважение.
jhoro написа:1. Когато въпросните имоти са били кооперирани - собственик не е бил въпросния чичо, а най-вероятно баща му (дядото на питащия).

Хич не е сигурно кой е бил собственик, респективно дали внеслият ги е бил такъв.... отделно, че липсва яснота по тоя въпрос, но питащият си пита ушите ( без извинение).
jhoro написа:2. Чичото е починал преди момента на възстановяване на собствеността - тоест не е могло да стане собственик на каквато и да е част.

Да не бъркате нещо с чл.9а?
jhoro написа:Почти винаги комисиите са възстановявали поземлена собственост на всички живи към момента собственици - според техните дялове.

Това е доста манипулативно твърдение- признаваше се право на възстановяване на наследниците на наследодател, внесъл земи в ТКЗС ( и не само, разбира се- на колко народ с по една декларация ( по ЗСПЗЗ, за горите се "усетиха с малко закъснение) им бе признато право, заради дупки в реституционните закони и типична алчност).
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот jhoro » 05 Фев 2016, 00:12

bird_of_paradise написа:от adrian1 » 30 Дек 2013 10:11 pm .... 02.02.2016
jhoro написа:2. Чичото е починал преди момента на възстановяване на собствеността - тоест не е могло да стане собственик на каквато и да е част.

Да не бъркате нещо с чл.9а?

Членове 9 и 9а вече ги няма! (нали говорим за ЗСПЗЗ) ? :shock:
bird_of_paradise написа:от adrian1 » 30 Дек 2013 10:11 pm .... 02.02.2016
jhoro написа:Почти винаги комисиите са възстановявали поземлена собственост на всички живи към момента собственици - според техните дялове.

Това е доста манипулативно твърдение- признаваше се право на възстановяване на наследниците на наследодател, внесъл земи в ТКЗС ( и не само, разбира се- на колко народ с по една декларация ( по ЗСПЗЗ, за горите се "усетиха с малко закъснение) им бе признато право, заради дупки в реституционните закони и типична алчност).

Сега погледнах - става дума за чл.14 ал.1 т.1 / същото в чл.17 ал.1
Когато с решението се възстановява правото на собственост върху земеделска земя на починал собственик, решението се издава общо за неговите наследници. Дяловете на наследниците се определят съгласно Закона за наследството
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron