начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Разрешение за ползване и срокове

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот avienda99 » 12 Дек 2013, 14:25

Здравейте, имаме новопостроена малка къща, преди 4 месеца нанесохме новата сграда в Кадастъра и имаме издадено удостоверение за това и скица с новата сграда. Искаме да получим разрешение за ползване, но ... нямаме договор за присъединяване към ЕВН, защото няма възможност за прекарване на ток (поради причина независеща от нас). Подали сме молба за присъединяване на база предварителен договор с ЕВН преди 1 година, но само формално, тъй като от шефа на КЕЦ-а знаем, че не могат да ни прекарат ток. Съответно до ден днешен нямаме официален отговор на молбата. Интересува ме някой ден, когато все пак се прекара ток, и ние получим такъв договор, ще мога ли да получим разрешение за ползване от общината, независимо какъв срок е минал, или все пак има някакви срокове за изкарването му (имайки предвид ние на кой етап сме).
avienda99
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Дек 2013, 16:33

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот emilgrigorov » 12 Дек 2013, 15:27

Нямате притеснение по отношение сроковете.
Теоретично е възможно да ви бъдат създадени проблеми, ако сградата се обитава (както стана около хеликоптерните акции).
По-скоро притеснителни са промените в нормативната уредба. Но, сегашните се кълнат, че щяло да става по-лесно.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот avienda99 » 12 Дек 2013, 16:04

emilgrigorov написа:Нямате притеснение по отношение сроковете.
Теоретично е възможно да ви бъдат създадени проблеми, ако сградата се обитава (както стана около хеликоптерните акции).
По-скоро притеснителни са промените в нормативната уредба. Но, сегашните се кълнат, че щяло да става по-лесно.


Благодаря, поуспокоих се. В интерес на истината сградата се обитава, но около нас още 10 такива без разрешение се обитават! Нашата си е направо мижитурка пред останалите къщи.
Както и да е, промените дано са към добро, например да изкараш разрешение без прословутите присъединителни договори, защото особено ЕВН са такива мародери и кожодери!
avienda99
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Дек 2013, 16:33

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот bgarch » 12 Дек 2013, 18:48

Въз основа на съответно проектантско решение можете да захраните къщата с друг източник на електрическа енергия, без да я присъединявате към мрежите на техническата инфраструктура, в случая ЕВН. Например- генератор със съответната мощност. Така че проблемът Ви с въвеждане в експлоатация на къщата е решим, въпрос е на каква цена- генератор+ разходи за гориво.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот avienda99 » 17 Дек 2013, 10:21

А след като вече има разрешение за строеж и сградата е построена според предвидения проект, и нанесена в кадастъра на база тази документация, може ли да се промени частта с ел. захранването и съответно да се вземе разрешително за ползване на база новия ел. проект. А как стои въпроса с правата вода (обратната е решена по цивилизован начин), може ли да се промени проекта и за ВиК в последствие, на база захранване например от собствен сондаж, и да се получи разрешително за ползване?
avienda99
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Дек 2013, 16:33

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот vdggbg » 17 Дек 2013, 18:56

Може. Вижте чл. 154 от ЗУТ.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот bgarch » 18 Дек 2013, 21:02

avienda99 написа:може ли да се промени проекта и за ВиК в последствие, на база захранване например от собствен сондаж, и да се получи разрешително за ползване?

Може и това да стане, само че при такъв вариант ще имате известни бъдещи проблеми. Ще трябва да поемете задълженията на водоснабдително дружество. Първо ще трябва да занесете проба от водата в съответната лаборатория за анализ и доказване качества на питейна вода. И това упражнение ще трябва да го правите периодично- на известен период от време- и аз не знам точно на колко месеца. Това, разбира се, струва пари. Защото, искате или не искате, сте длъжен във водопровода да вкарвате само вода с доказани качества на питейна вода. Това по принцип го прави водоснабдителното дружество.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот vdggbg » 19 Дек 2013, 15:09

avienda99 написа:може ли да се промени проекта и за ВиК в последствие, на база захранване например от собствен сондаж, и да се получи разрешително за ползване?

Във Вашия конкретен случай режимът на водоснабдяване от собствен източник, съгласно ЗВ, е уведомителен, а не разрешителен. Достатъчно е да уведомите съответната Басейнова дирекция.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот bgarch » 19 Дек 2013, 20:34

Режимът за ползване на вода от собствен водоизточник по реда на ЗВ е едно, спазването на изискванията на НАРЕДБА № 9 ОТ 16 МАРТ 2001 Г. ЗА КАЧЕСТВОТО НА ВОДАТА, ПРЕДНАЗНАЧЕНА ЗА ПИТЕЙНО-БИТОВИ ЦЕЛИ е нещо съвсем друго.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот vdggbg » 20 Дек 2013, 12:19

Не ми е много ясна целта на репликата Ви, уважаеми bgarch, но сте прав. Съвсем друго нещо е. Толкова друго, че чак неотносимо към въпросната наредба. :D
Наредба № 9 от 2001 г., чл. 2. (1) Тази наредба не се прилага за:
...
4. водата от индивидуални и обществени местни водоизточници, освен ако тя не се използва за търговска или социална дейност, с цел питейна употреба.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот bgarch » 20 Дек 2013, 13:48

Може и да сте прав, колега. Не ми се изпада в излишни спорове.
Във всеки случай колегите, проектиращи ВК инсталациите на сградите, прилагат и НАРЕДБА № 4 ОТ 17 ЮНИ 2005 Г. ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ИЗГРАЖДАНЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СГРАДНИ ВОДОПРОВОДНИ И КАНАЛИЗАЦИОННИ ИНСТАЛАЦИИ, където в Чл. 8. (1) се казва: За питейно-битовите нужди на населението се осигурява вода при спазване изискванията на Наредба № 9 от 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели (ДВ, бр. 30 от 2001 г.)
Сега, на принципа на българския юридически пинг- понг може и да докажете, че една жилищна сграда може да бъде захранена с кладенчова вода, заредена с коли- бактерии. Във всеки случай аз не бих гостувал в къща, захранена с такава вода, независимо от свободомислието и правата, които са имали собствениците на тази къща по силата на цитираните от Вас препратки.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот emilgrigorov » 20 Дек 2013, 16:47

Басейнова дирекция клон София се измести зад Булбанк, на "Лавеле"
Режимът е регистрационен, подава се уведомление по образец. Двукратно, първо за намеренията, после - за регистрацията на кладенеца. Безплатно е.
Разговаряйте и с тях, свестни са.
Изследването на водата - в лабораторията на "Одрин" и "Цар Симеон", на ъгъла. Струва към 50 лева.
За помпи, буферни съдове и хидрофори вижте в интернет, и се консултирайте с проектанта си по част ВиК. Внимавайте с пластмасите на буферните съдове, масово предлаганите на пазара са непригодни.
Всичко е добре, стига да излезе вода.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот pspetia » 29 Яну 2014, 18:04

avienda99 написа:Здравейте, имаме новопостроена малка къща, преди 4 месеца нанесохме новата сграда в Кадастъра и имаме издадено удостоверение за това и скица с новата сграда. Искаме да получим разрешение за ползване, но ... нямаме договор за присъединяване към ЕВН, защото няма възможност за прекарване на ток (поради причина независеща от нас). Подали сме молба за присъединяване на база предварителен договор с ЕВН преди 1 година, но само формално, тъй като от шефа на КЕЦ-а знаем, че не могат да ни прекарат ток. Съответно до ден днешен нямаме официален отговор на молбата. Интересува ме някой ден, когато все пак се прекара ток, и ние получим такъв договор, ще мога ли да получим разрешение за ползване от общината, независимо какъв срок е минал, или все пак има някакви срокове за изкарването му (имайки предвид ние на кой етап сме).

Здравейте, случаят ми е аналогичен с малката разлика, че сградата е построена преди 2000 г. Въпроса ми е изобщо трябва ли ми удостоверение за въвеждане в експлоатация? Мои близки казват, че за онези години било достатъчно да имам нот. акт за земята и разрешение за строеж! Трябва ли да плащам данъци? Моля, за малко инфо! Предварително благодаря!
pspetia
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 04 Юли 2010, 19:08

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот julyanvonemona » 29 Яну 2014, 18:38

pspetia написа:......с малката разлика, че сградата е построена преди 2000 г.......

кога преди 2000 година?
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот pspetia » 29 Яну 2014, 20:18

julyanvonemona написа:
pspetia написа:......с малката разлика, че сградата е построена преди 2000 г.......

кога преди 2000 година?

Разрешението за строеж е от 1995, сградата е завършена 1998, строена по стопански начин/по-точно от някаква измислена фирма/, има всички необходими проекти, съгласувани с разните институции, но няма никакви актове за степен на завършеност! Благодаря
pspetia
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 04 Юли 2010, 19:08

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот julyanvonemona » 30 Яну 2014, 10:14

pspetia написа:Разрешението за строеж е от 1995, сградата е завършена 1998......
За съжаление ще трябва дасе проведе необходимата процедура за издаване разрешение за ползване
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот pspetia » 30 Яну 2014, 19:17

julyanvonemona написа:
pspetia написа:Разрешението за строеж е от 1995, сградата е завършена 1998......
За съжаление ще трябва дасе проведе необходимата процедура за издаване разрешение за ползване

Моля, да ме извините за нахалството, но последен въпрос - към какъв специалист да се обърна, защото нямам никакво понятие от тази материя? В смисъл - адвокат или строителен инженер и т.н. Благодаря за търпението
pspetia
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 04 Юли 2010, 19:08

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот julyanvonemona » 31 Яну 2014, 00:19

Обърнете се към emilgrigorov
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот kanevi » 03 Фев 2020, 18:28

Здравейте,

Събуждам темата.
Знае ли някой какво е актуалното положение с използвене на собствен водоизточник за битови цели, и получаване на разрешеие за строеж без предварителен договор със Софийска Вода?
На самата улица преминава съществуващ водопровод, който за СВ е със неизяснен статут.
Остава вариант единствено със сондаж.
Чух, че имало наскоро промени в нормативната уредба, дали някой е запознат и може да ме изсветли каква е процедурата?
Благодаря предварително и да сте здрави!!
kanevi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Фев 2020, 18:24

Re: Разрешение за ползване и срокове

Мнениеот swenstyle » 05 Фев 2020, 11:42

Имам някакъв спомен, че неизяснения статут на водопровода, не пречи на СВ да ви даде изходни данни. Отказаха ли ви? може би сте попаднали на стажант.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron