начало
Конституционният съд се заема със съдебната медиация Конституционният съд се заема със съдебната медиация

Съдия без конкурс

Дискусии на тема съдебната власт в България


Съдия без конкурс

Мнениеот yesi » 16 Дек 2004, 23:55

Какво ще кажете за това, че докато хиляда души се борят за 20-тина места като младши съдии, на последните си заседания ВСС без каквито и да е ясни критерии гласува хора, които имат две години стаж за районни съдии. Така например днес не е могла да мине дъщерята на Славчо Кърджев, защото от ВСС май не разбрали за кого гласуват. Но на следващото заседание татко вече ще е подготвил всичко. Не Ви ли вбесява тази дупка в закона, която се създаде само, за да бъдат набутани в съдебната система всички мамини синчета и дъщерички. Защото съдебната система отдавна се изгражда на родов признак. А после се бият пред Европа, че са въвели конкурсното начало - а то и конкурсите май се печелят само от деца на съдии във ВКС и ВАС, откакто те правят конкурсите.
yesi
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот terry ezra » 17 Дек 2004, 00:36

Прав си Yesi, то и за това правосъдието ни е такова-има съдебни решения на които биха се смяли и студентите първокурсници по право. И както се досещаш са писани от такива мамини и таткови синчета и дъщерички, но това е положението в родната Бг...Жалко наистина.
terry ezra
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот Пионерче » 17 Дек 2004, 01:10

Като казахте студент първокурсник и аз реших да се включа. :))

Така, както го описвате, изглежда адски несправедливо. За кой текст смятате, че трябва да се премахне? (Предполагам ЗСВ)
Пионерче
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот yesi » 17 Дек 2004, 12:55

Текстът е 127а от ЗСВ. Преди той гласеше, че се правят конкурси за младши съдии и при първоначално встъпване в системата. Сега, с бр. 29 от 2004 г. второто изречение е махнато и вече конкурси за райнни, градски и т.н съдии не се правят. Може да станеш и върховен без конкурс, ако имаш стаж и някой да те побутне
yesi
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот Пионерче » 18 Дек 2004, 01:29

Да, въобще всичко, което се прави от ВСС е обвито в тайнственост, защото иначе ще прозира позор.
Може би трябва да може да се стане р. съдия само ако си бил поне 2 години младши и съответно градски - само ако си бил в РС (3 г +2г. мл.с.) и т.н. Така ще се поуграничи възможността за непрозрачна кадрова политика. Да, ама кой ще се съгласи на това?
Че е гадно, гадно е, колко читави съдии си стоят в низините въпреки стажа си, а нагоре се издигат връзкарите и по селска линия.
Призовавам на бунт!
Пионерче
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот Гери » 18 Дек 2004, 12:00

По твоята логика системата стана съвсем затворена (студент си и то първи курс, нямаш никакво наблюдение върху това как функционира системата, като такава, може да имаш някакви впечатления от медии и репортажите им, но нямаш пряк опит). Практика е в цял свят първо да се потрудиш 10-15 години дали като адвокат дали като юрисконсулт или прокурор, а след това да ставаш съдия.
Аз съм за това да станеш съдия, след като имаш определен брой години опит и практика. Един способен адвокат с 5 год. стаж също би бил добър съдия.
Гери
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот Пионерче » 18 Дек 2004, 14:44

От една страна, именно от отпадането на прага за ставане съдия се оплакват колегите.
От друга, това което предложих е, за да станеш съдия от съответния ранг да се изисква да си бил и съдия от предишните (по веригата мл.с., р.с.), а не направо да се правят скокове, които да съмняват със своята прозрачност. Много по-добър ВК-съдия ще бъде съдия от апелативния съд с дългогодишен стаж, отколкото адвокат с 12 (май толкова бяха) години стаж, който не познава системата отвътре, не знае пред какви проблеми се сблъскват онези по-долу и от какъв тип тълкувания имат нужда. Пък и веднага ще се породят съмнения, какви връзки има "тоя", та пре***ва онези, които са дишали прашния въздух на мизерните домове на Темида и са решили хиляди дела.
Навярно, разбира се, и твоята истина е истина. Защо например този адвокат, който има стаж, компетенции и желание да бъде възпрепятстван да влезе в системата. Моето контрапредложение: Той (т.е. лице с юридическо образование и правоспособност и стаж, придобит извън съдебната власт), както ВСИЧКИ да трябва да премине през всички стадии (от имаго до скакалец), но годините, изработени като юрист да се отчитат като два пъти по-малко стаж като съдия.
На пръв поглед това е капсулиране на системата, но с корекцията се предлага ускороено, но не директно, а с опознавателен период, навлизане и на кадри с различна гледна точка.



офтопик:
"(студент си и то първи курс, нямаш никакво наблюдение върху това как функционира системата, като такава, може да имаш някакви впечатления от медии и репортажите им, но нямаш пряк опит). "
Това, разбира се е много мило, но никъде не съм казвало, че аз собствено съм студент първокурсник, ато виж: "Като казахте студент първокурсник и аз реших да се включа. :))"
Пионерче
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот edin ot konkursa » 18 Дек 2004, 14:48

Герии, това че е студент и то първи курс и че няма пряк опит можеше и да го пропуснеш, защото момчето само си го каза и в този смисъл се питам как е възможно по дяволите да има толкова тъпи хора като теб. Иначе по темата, разбира се, че един способен адвокат с 5 години стаж би бил добър съдия, но все пак значително по- лош от от този, който е минал през двегодишната школа на младшите съдии, макар и това да е единственият му пряк опит. Така че по- добре след университета да си скъсаш задника от учене и веднага да станеш младши, а после и районен. Това става с конкурс. На конкурса се явяват и доста адвокати с по пет години стаж между другото. A иначе това, че има връзкари, лошо няма, щом имат желание. Въпреки, че се чудя как може някой с такива връзки да избере да стане точно съдия, защото колкото и да си претупва работата, съдийството си е една от най- сдухващите, смазващи, ангажиращи и сериозни професии и е за хора, които са съгласни да се изолират в по- голяма степен от другите професии.
edin ot konkursa
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот edin ot konkursa » 18 Дек 2004, 15:07

Съдийството е такава професия, че ако ламтиш за престиж и само заради него искаш да се издигнеш или да започнеш като колкото се може по- висок ранг съдия, просто няма да можеш да си вършиш работата. Най- слабите съдии са тези, които се изживяват като СЪДИИ. Такива даже май се отказват още докато са младши, щото представата им за СЪДИЯ не се покрива с професията за такъв. А пък ако става въпрос не за престижа, а за заплатата, тя и на тези от районния съд не е никак малка, пък и винаги ще си е голяма в сравнение с другите работи, като (и ако) се повиши стандарта ни, ще се повишава и тя, а засега си е 400Х2.
edin ot konkursa
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот Гери » 18 Дек 2004, 19:28

Вижте колега, явно сте нереализиран и неудовлетворен, но това е ваш проблем. Разбираемо е да съскате и злобеете, след като явно и конкурса няма да ви донесе търсения от вас резултат. Аз нямам и ни най-малка идея някога да стана магистрат, просто се чувствам добре в зала в качеството си на адвокат. Между другото, често ми се случва да се явявам в зала, понякога на ден имам 2 или 3 дела, но явно на вас не... и се чудите къде да излеете комплексите и злобата си. Ако бях “тъпа” дали щях да се радвам на толкова много клиенти? А вие ако се чувствате удовлетворен от работата си, защо се явявате на конкурси? Може би просто искате да вземете участие в процеса, а няма как да стане по-друг начин, освен да сложите черна тога, но за там са нужни качества.

А постингите които бяха преди моя са:
Като казахте студент първокурсник и аз реших да се включа. :))
Така, както го описвате, изглежда адски несправедливо. За кой текст смятате, че трябва да се премахне? (Предполагам ЗСВ)

Да, въобще всичко, което се прави от ВСС е обвито в тайнственост, защото иначе ще прозира позор.
Може би трябва да може да се стане р. съдия само ако си бил поне 2 години младши и съответно градски - само ако си бил в РС (3 г +2г. мл.с.) и т.н. Така ще се поуграничи възможността за непрозрачна кадрова политика. Да, ама кой ще се съгласи на това?
Че е гадно, гадно е, колко читави съдии си стоят в низините въпреки стажа си, а нагоре се издигат връзкарите и по селска линия.
Призовавам на бунт!

Научи се да следиш и последователността?
И малко офф, не съм искала да бъда груба, но как може да предлагаш някакви идеи, след като не си наясно, как функционира изобщо нещо?
Визирам втория постинг!
Аз приключвам тази тема за себе си, защото ми се иска да запазя все още добрия тон!
Гери
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот Пионерче » 18 Дек 2004, 21:36

No comment.
Пионерче
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот наблюдател » 19 Дек 2004, 12:36

Въпреки,че и аз съм много тъп,ще изкажа своето мнение.
Според мен съдията трябва да бъде от един вид,образно казано.Съдия и толкоз.Кви са тия младши съдии,старши съдии.
Да се назначават хора опитни и знаещи с добро име и те да бъдат СЪДИИ.Било то в районен,окръжен съд и прочие.
Младши и старши трябва да има само в армията.
Това е моето радикално мнение. :-)
наблюдател
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот Симеон Ангелов » 30 Дек 2004, 15:36

Освен, че е на родов признак, съдебната система е още на футболния принцип. Трима по право- това са съдиите на мача, а другите 22-ма-играчите.
Симеон Ангелов
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот amika_m » 31 Дек 2004, 17:43

Такъв хубав спор, как да не се включи човек :))Относно съдиите /практикуващи в момента/ мога да ви кажа, че в по-голямата си част това са невероятно свестни и принципни хора, колкото и да не ви се вярва. Вероятно малка доза завист кара всички останали да седят пред компютрите и да плюят по нашите магистрати. А относно децата на юристите - те, в крайна сметка, какво? Да не започват работа, за да не ги обявят за връзкари ли? Погледнете реално на нещата - на конкурса имаше хора, които бяха абсолютно неподготвени. Чак се чудех как точно тези хора са защитили дипломите си. А после - другите им виновни. Няма човек, който да е изкарал 6 на конкурсен изпит и да не е назначен. Аз, лично, познавам хора, които абсолютно сами си спечелиха мл. съдийските места. Поздравления, за което...
amika_m
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 18 Окт 2004, 11:45

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот bg_бг » 02 Яну 2005, 16:36

Защо от форума тук не езпратим по ел. поща нашите мнения на ВСС. Нека не си мислят, че нуе сме слепи и глухи и че нищо няма да направим виждайки безобразията им при назначаването. След като местата за районни съдии бъдат заети от наши хора, младшите съдии минали през ситото на конкурса къде ще бъдат назначени на работа??? В Долно-нанагорнище може би!
bg_бг
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот znaest » 11 Яну 2005, 20:44

Погледнете бе хора,как съдии-изпълнители стават направо районни съдии.И то хора,които просто се провалиха на предишен конкурсс.Достатъчно е да видите дневния ред на ВСС.Няма нужда да се чудите анонимно защо?!Питайте явно,настоявайте!
znaest
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот u4enik » 11 Яну 2005, 22:38

mnogo mi e interesno kolko struva sadiiskoto miasto, kakav e ru6veta
u4enik
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот Далай Лама » 17 Яну 2005, 16:00

Ако проблемът може да се разреши, то безпокойство не е необходимо, а ако не може, то безпокойството е излишно.
Районен съдия следва да става лице имащо 10 години стаж като адвокат, без юрисконсулт и определен имуществен ценз, последното да не води счетоводство, колко би взел като адвокат, и от там нататък да расте в системата.
Далай Лама
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот 444 » 17 Яну 2005, 16:30

Хайде стига сте злобяли, бе, еееей!!!
как можело това

[%sig%]
444
 

Re: Съдия без конкурс

Мнениеот 444 » 17 Яну 2005, 16:33

Гери, яд ги е, че си готина!
444
 

Следваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron