начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Права на съсобственици.

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Права на съсобственици.

Мнениеот 4aika » 27 Окт 2014, 14:01

Здравейте, отдавна следя форума и се опитвам да си отговоря на въпросите, които ме вълнуват, но всички казуси са толкова индивидуални и не знам дали въобще са приложими към моя случай. За това реших директно да ви пиша.
Преди една година и половина със съпруга ми си закупихме първото си жилище в три етажна къща в кв. Дървеница, по НА имота се води "с идеални части от правото на строеж върху държавна земя, поземлен имот с идефиктор......... и с 33% от общите части на сградата". Преди това етажът е бил Общинско ведомствено жилище, което 90г е закупено от частни лица, чрез размяна на имоти, но те не са живели в него. Другите два етажа са собственост на син и баща, които докато етажът е бил ведомствено жилище и през останалото време, през което никой не е живял на първият етаж са превзели цялата кооперация. Преустроили са единият от трите гаража в ателие за бръснаро фризьорски услуги и таванското помещение в жилища в таванския етаж. Добрах се до документите за два от гаражите, които се водят единият на единия и другия на другият, но на третия гараж, които са преустроили в салон не мога да открия документите за собственост, нито в общината, нито в агенцията по вписвания имам само документите за преустройството, в което пише, че съществуващия гараж го преустрояват на ателие за бръснаро фризьорски услуги. Намерих и акта за узаконяване на тавана и в него като лице са собственост е записано "Етажна собственост".
Въпросът ми е следния: Мога ли да претендирам, че имам право на 33% от тавана и право на единият от трите гаража(тъй като те са три -по един гараж на етаж) ?
Прилежащите части не са ми описани в НА, а само е записано, че имам право на 33% от право от тях. Бащата и синът са заключили, не само тавана и гаражите, но й ни искат наем за това, че преминаваме през свободното дворно пространство на кооперацията, като твърдят че имота е техен. Размятат пред нас НА за земя закупена през 56г, а в общината ни казаха, че след това е учредено правото на строеж, но договора за учредяването още не могат да го отрият. За двора се разбахме, в момента сме си извоювали правото на ползване което ни се полага, но аз искам да знам какви са и другите ми права на съсобственик и до колко са ми ги ограничили, защото след като установих, че ме ограничават за двора, така може да ме ограничават и за друго.
4aika
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 27 Окт 2014, 13:22

Re: Права на съсобственици.

Мнениеот Melly » 27 Окт 2014, 14:15

4aika написа:Здравейте, отдавна следя форума и се опитвам да си отговоря на въпросите, които ме вълнуват, но всички казуси са толкова индивидуални и не знам дали въобще са приложими към моя случай. За това реших директно да ви пиша.
Преди една година и половина със съпруга ми си закупихме първото си жилище в три етажна къща в кв. Дървеница, по НА имота се води "с идеални части от правото на строеж върху държавна земя, поземлен имот с идефиктор......... и с 33% от общите части на сградата". Преди това етажът е бил Общинско ведомствено жилище, което 90г е закупено от частни лица, чрез размяна на имоти, но те не са живели в него. Другите два етажа са собственост на син и баща, които докато етажът е бил ведомствено жилище и през останалото време, през което никой не е живял на първият етаж са превзели цялата кооперация. Преустроили са единият от трите гаража в ателие за бръснаро фризьорски услуги и таванското помещение в жилища в таванския етаж. Добрах се до документите за два от гаражите, които се водят единият на единия и другия на другият, но на третия гараж, които са преустроили в салон не мога да открия документите за собственост, нито в общината, нито в агенцията по вписвания имам само документите за преустройството, в което пише, че съществуващия гараж го преустрояват на ателие за бръснаро фризьорски услуги. Намерих и акта за узаконяване на тавана и в него като лице са собственост е записано "Етажна собственост".
Въпросът ми е следния: Мога ли да претендирам, че имам право на 33% от тавана и право на единият от трите гаража(тъй като те са три -по един гараж на етаж) ?
Прилежащите части не са ми описани в НА, а само е записано, че имам право на 33% от право от тях. Бащата и синът са заключили, не само тавана и гаражите, но й ни искат наем за това, че преминаваме през свободното дворно пространство на кооперацията, като твърдят че имота е техен. Размятат пред нас НА за земя закупена през 56г, а в общината ни казаха, че след това е учредено правото на строеж, но договора за учредяването още не могат да го отрият. За двора се разбахме, в момента сме си извоювали правото на ползване което ни се полага, но аз искам да знам какви са и другите ми права на съсобственик и до колко са ми ги ограничили, защото след като установих, че ме ограничават за двора, така може да ме ограничават и за друго.

ДА, имате права, които са ви "ограничени", какъвто и смисъл да влагате в това понятие.
Наложително е да се консултирате "тет а тет" с адвокат. Предстоят доста действия от негова страна преди да предявите правата си по съдебен ред.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Права на съсобственици.

Мнениеот 4aika » 27 Окт 2014, 17:16

Благодаря, Ви за бързия отговор. Искам да изчакам да събера всички документи от собственото разследване, което правя. Подала съм заявление за достъп до обществена информация до общината в р-на ни и в Четвъртък ще ходя в приемното им време, за да видя дали официалното становище е излязло и дали са ми намерили документите за учреденото право на строеж, както и документа за собственост на третия гараж.
Пуснала съм при Нотариус покана да бъдем допуснати като съсобственици да ползваме по предназначение всички общи части на сградата съответно с дела си от 33%. Покана е получена и сега ще трябва да изчакам 10 дневния срок, за да видим дали доброволно ще сме допуснати да ги ползваме.
От тук нататък, наистина не знам какво се прави и най - вероятно ще трябва нещата да се поемат от адвокат.
4aika
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 27 Окт 2014, 13:22

Re: Права на съсобственици.

Мнениеот ivanov_p » 27 Окт 2014, 18:51

Пуснете покана за заплащане на наем на ползваните от тях общи части, сложете някаква условна цена.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Права на съсобственици.

Мнениеот 4aika » 02 Ное 2014, 00:32

В общината се бавят и не откриват документите за учреденото ни право на стоеж. Мога ли по някакъв начин да го открия в агенцията по вписванията?!
Изпратих поканата за наем за използваните от тях общи части и още в петък ми си обадиха, че са я предали. То нямаше нужда да ми се обаждат, защото аз вече знаех, че е получена. Единият от съсобствениците ми звънна на вратата и ме заплаши, че ще ме даде на прокурор, и че не те ми дължат наем а аз.
4aika
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 27 Окт 2014, 13:22

Re: Права на съсобственици.

Мнениеот kdkrastev1234 » 02 Ное 2014, 09:19

4aika написа:В общината се бавят и не откриват документите за учреденото ни право на стоеж. Мога ли по някакъв начин да го открия в агенцията по вписванията?!

Най-вероятно не, тъй като няма да е вписано, но все пак опитайте.
А по казуса, съветът ми е да не се набутвате с повече разходи за покани. Възможностите за действия са няколко и няма да се оправите без адвокат. По-добре си направете консултацията с такъв, нека той да избере стратегията и да започне да действа. А като си получат исковите молби, обикновено ответниците стават по-отзивчиви и ще можете да се споразумеете.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Права на съсобственици.

Мнениеот ivanov_p » 02 Ное 2014, 10:22

Отстъпеното право на строеж винаги е било с нот.акт и трябва да го търсите из архивите, в съответните книги. Поканата ви дава право да предявите вземания за ползваните от тях общи части, до размера на вашия дял. Това може да стане винаги, а резултатът му е мигновен, както сте се убедили.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron