начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Съдебна реформа.... again

Дискусии на тема съдебната власт в България


Съдебна реформа.... again

Мнениеот bird_of_paradise » 27 Дек 2015, 16:52

http://www.flagman.bg/article/92676

Ето какво написа Захариева написа:
Приятели,
пожелавам ви не само на Коледа да съхраним вярата в доброто и да го сътворяваме всеки ден през новата година. Дано 2016-та е мирна и по-спокойна, а ние да сме по-сплотени и да си помагаме.
Преди броени дни поех един от най-тежките ресори в държавата с убеждението, че реформата в сектора е най-важната за всички българи и тя не търпи отлагане - напротив, трябва да се случи бързо и прецизно. Убедена съм, че ще се справим.


Не искам да съм с предразсъдъци, но при липсата на какъвто и да е опит и познаване на системата... бързината е възможна, за прецизността не се ангажирам.
Моите съболезнования.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот teogeo » 27 Дек 2015, 20:16

bird_of_paradise написа:http://www.flagman.bg/article/92676

Ето какво написа Захариева написа:
Приятели,
пожелавам ви не само на Коледа да съхраним вярата в доброто и да го сътворяваме всеки ден през новата година. Дано 2016-та е мирна и по-спокойна, а ние да сме по-сплотени и да си помагаме.
Преди броени дни поех един от най-тежките ресори в държавата с убеждението, че реформата в сектора е най-важната за всички българи и тя не търпи отлагане - напротив, трябва да се случи бързо и прецизно. Убедена съм, че ще се справим.


Не искам да съм с предразсъдъци, но при липсата на какъвто и да е опит и познаване на системата... бързината е възможна, за прецизността не се ангажирам.
Моите съболезнования.


Мисля, че съм го давал за пример и преди. Ако пък ли не - ще го дам пак. Реформата в съдебната система прилича на онази приказка с високата булка и сватбарите. Имало сватба, булката (съдебната система) била по-височка и не можела да мине през прага. Пияните сватбари (реформиращите я) се събрали и почнали да дават акъл. Един рекъл да й резнат главата, че да я скъсят. Друг казал - абе, дайте да резнем краката, без крака човек може, ама без глава - не. Накрая дошъл един умен човек и рекъл - булката просто трябва да се наведе малко и ще мине.
Съдебната система може да се реформира сама. Но и ако спрат жалките опити на хора, чийто опит и знания за съдебната система са събирани чрез гледане на "Съдебен спор".
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Дек 2015, 21:10

Че какво му е на "Съдебен спор" - еманация. Гмуркам се в морето. Това, онова ама "Съдебен спор" стои като крайъгълен камък, скала неръкотворна.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот Pause » 28 Дек 2015, 18:39

Във новинарските емисии ,се шуми по съдебната реформа и не е правилно да се влагат някакви супер очаквания ,може и да се повтарям донякаде . Но тези промени ,са надстройка на обществените отношения отричайки догматизма във всяка система. Болният проблем е корупцията, и подкопаване на правната норма ,така почерпен от чуждите държави хората например се чувстват нещастни понеже във държавата им има високо ниво на корупция във Европейските доклади,редно е във БГ също да заработи този модел и не се подминава с лекота от правните субекти така също ,ще се заздрави и чувството за правова държава със реални реформи , а не със повторения за добри пожелания. Весели празници. :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот sterster » 28 Дек 2015, 18:57

първо се почва с лов на вещици в прок.и мвр;нсо данс 8) :D
sterster
Потребител
 
Мнения: 179
Регистриран на: 03 Май 2015, 11:24

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот lawchoice » 28 Дек 2015, 23:17

bird_of_paradise написа:http://www.flagman.bg/article/92676

Ето какво написа Захариева написа:
Приятели,
пожелавам ви не само на Коледа да съхраним вярата в доброто и да го сътворяваме всеки ден през новата година. Дано 2016-та е мирна и по-спокойна, а ние да сме по-сплотени и да си помагаме.
Преди броени дни поех един от най-тежките ресори в държавата с убеждението, че реформата в сектора е най-важната за всички българи и тя не търпи отлагане - напротив, трябва да се случи бързо и прецизно. Убедена съм, че ще се справим.


Не искам да съм с предразсъдъци, но при липсата на какъвто и да е опит и познаване на системата... бързината е възможна, за прецизността не се ангажирам.
Моите съболезнования.


+1

Pause написа:... Болният проблем е корупцията, и подкопаване на правната норма...

Не съм съгласен! Болният проблем е липсата на критична маса /едно понятие от ядрената физика :wink:/ от индивиди с ХАРАКТЕР, способни да отстояват, въпреки възможните негативни последствия, ежедневно независимостта си при упражняване на правораздавателни функции и чрез актовете си да утвърждават авторитета на съдебната институцията, в която работят. Съпоставено с това, наличието на корупционни практики и целенасоченото погазване на правни норми от съда, съставляват незначителен процент от споровете, възложени му за решаване. Именно наличието на такава критична маса, би дало шанс на системата да се изчисти от паразитите. Другото са празни приказки.

Приятна вечер на всички!
Последна промяна lawchoice на 29 Дек 2015, 13:12, променена общо 1 път
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Дек 2015, 00:29

Става ми мило и приятно да слушам коледни послания. Наскоро чух за грамаден подкуп - ма фрапантен случай един вид. Отнеха детенце, въобще - английски чай. То аз не съм срещу корупцията - доколкото като опитен капитан разбирам, че старата ръжда пречи на новата ръжда, както и че смазаната система си е по-добре от несмазаната.
Първо да разбием другите врагове в обществото - лисиците, които тровят всекидневието ни - едва тогава можем да си правим съдилища като слънце. Виена има прекрасна съдебна система - просто перфектна. Но там нямат точно този тип парвенюта, просто липсват от хоризонта. А как да стане работата. Няма как. Крокодили и тем подобни. Самотни хищници, простотията ни няма край, ядат по 2-3 хляба на ден и пак му е малко. Така че - това е - нека да изгоним усмихващите се, пък да видим какво.

Стамболовизма точно в този вид ми дойде в повече. То не бяха ураджийски работи и т.н. А и също така тъпа работа се очертава. Няма силен родилен прираст, но спагетите са вкусни и без босилек, поне така си мислеше кръчмаря два дни преди да фалира.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот Pause » 29 Дек 2015, 18:54

Тук може да се види приложение на доклада за борба с корупцията и ако не е тревожно незнам какво е за страната.http://old.europe.bg/upload/docs/2014_a ... ter_bg.pdf
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот lawchoice » 29 Дек 2015, 23:34

Становището ми за наличие на корупционни практики е формирано, с оглед влезлите в сила осъдителни присъди за такива престъпления. И това е така, защото така изискват принципите на правовата държава. С други думи, твърденията за наличие на корупционни практики, неустановени по надлежния ред, са достойни за обсъждане единствено и само на селския мегдан /извинявам се за употребения език/, като искрено се дразня ако това се прави от колеги, претендиращи, че са доказани капацитети в областта на правните науки. В тази връзка и с оглед спорния характер на съдебното производство, следва да се посочи, че за загубилата страна е обичайно да възникне съмнение в правилността на постановеното от съда решение. Опитът ми сочи, че в болшинството от случаите се касае за допуснати пропуски по водене на производството от страната или нейният процесуален представител или на съда.
Във връзка с изложеното не бива да се злоупотребява с очакванията на хората за резултата от предлаганата съдебна реформа.

Pause,
В какво се изразява посочената от Вас реална съдебна реформа?
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот Pause » 30 Дек 2015, 10:00

Във духа на здравия разум трябва да са приетите промени, а какво ще е ,ще покажат резултатите.И тъй като правосъдието е част от държавната дейност и държавната власт грешно е да се разчита и приписва,че то управлява държавата ,но би спомогнало за решаване на част от проблемите по ефективен начин. Затова, трябва да се разглежда цялостно картината ,така само ще се изгради и реална представа за страната и случващото се.И когато закъснее някоя реформа прекалено дълго обезсмисля и каузата вложена в нея.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот bird_of_paradise » 30 Дек 2015, 13:31

:roll:
Pause написа:Във духа.....
....бла-бла, говориш като политик: думи много, освен граматически и пунктуационни грешки, никаква конкретика.

Т.н. исторически компромис не се състоя, защото между първо и второ четене АБВ внесоха промени в текста и на финалната права: огледал се Илия и пак в тия- политическите назначения във ВСС в прокурорската колегия са намалени от 6 на 5, за сметка на което увеличиха бр. на политически замисимите в съдебната колегия, ерго- пак в тия. Живот на замисимост. До дупка.
Благовест Пунев написа:Най-важната поправка не се реализира, каза Пунев: "освен разделяне на ВСС на две колегии със самостоятелни правомощия, важно беше и съотношението между професионалната и политическа квота. В последния момент нещата се промениха. Това говори за имитативност на реформи и резултат на специално отношение към Прокуратурата", каза Пунев.

А, специалното отношение е в корелация със страха на народните, измислени, герои и зависимостите, които влече.

Кристиан Таков доста пространно, но точно, ги описа тея неща- прочети го И МИСЛИ, по дяволите, преди да ми излизаш с тази словесна логорея.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот doc03 » 30 Дек 2015, 19:59

:-)
Всичко е политика.
А политиката е ...."синтезиран израз на икономиката". :) В страната ни - тя (икономиката) е хаотична, дива, сива, мръсна, печели се основно от, със и чрез далавери ... а на "трудещите се" от някои категории им се затваря устата я с по-тлъсти заплати, я със светкавични уволнения ... и ... така и с политиката, а тя се прави от политици ... и - отново сме в отправната точка. С една разлика между БГ-политик и европейския такъв - че на нашего ВСЕ МУ СЕ ИСКА ОЩЕ И КРАЙ НЯМА НА ЛАПАЧКАТА!
Та, докато има "политическо" и "професионално" ръководство, и докато втория вид ръководители по презумпция е подчинен на първия, и назначенията, и изпълнението и резултатите ще са плачевни ... за всички отдолу. (Като правило тия от първия вид хабер си нямат за какво става въпрос в ресора, който ръководят, а и те, и втория вид следва да имат едно страшно важно качество - да бъдат ПОСЛУШКОВЦИ!).
Властта НЯМА изгода от силна и независима съдебна система, от силна и независима полиция, от силна и независима адвокатура, от силна и независима образователна система ... Само дето лостовете и механизмите, с които целеният резултат се постига са различни, в различните области.
Толкова е простичко ...
Реформи? :roll: ... абе къде сте видели организация, наречена (например) "властимащи", сама да си затваря врати, да си реже пипалата, да се лишава от слуги и да работи срещу перфектно създадените условия за собственото си съществуване?
Що не кацнете на земята, ами се палите и се ядосвате от вопиющата вулгарност на политическата класа? ... за неща, които с приказки и дебати всякакви, НЯМА да се оправят!?
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот lawchoice » 31 Дек 2015, 01:22

doc03 написа:...
Властта НЯМА изгода от силна и независима съдебна система, от силна и независима полиция, от силна и независима адвокатура, от силна и независима образователна система ...

Чл.1, ал.2 от КРБ, посочва по един ясен и недвусмислен начин към кого трябва да отправиш упреците си.

Проблемът е, че:
Трудно е да накараш човек да разбере нещо, когато заплатата му зависи от това той да не го разбира.

П.П. bird_of_paradise, извинявам се за генерирания от мен спам по започната от теб тема...

Весело посрещане на Новата 2016. Здраве, щастие и непрестанно преследване от професионални успехи!!!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот doc03 » 31 Дек 2015, 02:54

lawchoice написа:Чл.1, ал.2 от КРБ, посочва по един ясен и недвусмислен начин към кого трябва да отправиш упреците си.

1. Дали? :wink:
2. Няма упреци. Има факти. Виждането им обаче, като такива, зависи от особеностите на позицията на гледащия и от особеностите на ... индивидуалното му зрително поле. Както и разбирането им.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот lawchoice » 31 Дек 2015, 13:04

doc03 написа:
lawchoice написа:Чл.1, ал.2 от КРБ, посочва по един ясен и недвусмислен начин към кого трябва да отправиш упреците си.

1. Дали? :wink:
2. Няма упреци. Има факти. Виждането им обаче, като такива, зависи от особеностите на позицията на гледащия и от особеностите на ... индивидуалното му зрително поле. Както и разбирането им.


1. Не си убеден в тезата ми, я виж даденото чрез текста на чл.49 ЗЗД, разрешение! :wink:

Нереални са очакванията, за това че предлаганата реформа може да превърне съдебната система в оазис сред пустиня. От съществено значение, за вкусовите качества на баницата, е качеството на вложените за приготвянето й продукти!!!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот doc03 » 31 Дек 2015, 14:05

lawchoice написа:...
1. Не си убеден в тезата ми, я виж даденото чрез текста на чл.49 ЗЗД, разрешение! :wink:
...

Що ли си мисля, че ЗДСл - то, НК - то, а и защо ли не ЗИР! :evil: ! ... се явяват специалните закони?
И не виждам как някой ще отговаря, и пред кого, за вреди, причинени на самия него ... :roll:

П.П. .. а за мат'ряла си прав! Ама много, ша знайШ! Но, внос, по второ направление, няма! (за сега!)
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот lawchoice » 01 Яну 2016, 15:54

ЧНГ!

doc03 написа:И не виждам как някой ще отговаря, и пред кого, за вреди, причинени на самия него ... :roll:


Ставаше въпрос за разпределението на отговорността и че делегирането на пълномощия не означава освобождаване от отговорност /изразител на последното е именно посочената от мен разпоредба/.
Надявам се да не възникне нов спор в темата, за това че народът, чрез свои представители, участва при формиране персоналния състав на органите на държавната власт /законодателна, изпълнителна и съдебна/. При това положение, я да видим сега, кой е отговорен, че реализирането на прокламирания с чл.8 КРБ принцип на разделение на властите си остана само на книга. Затова поддържането на становище като това в първия ти пост може да е песен за ушите /с оглед привидното прехвърляне на отговорността за състоянието на държавата на някаква мнима организация, наречена "властимащи"/, но не променя изводът, че като представители на суверена отговорност носим именно ние - аз, ти, Пепа от съседния блок...

Независимостта на органите на съдебната власт не може да бъде реализирана с еднократен акт, а следва да се утвърждава и отстоява всекидневно. Няма да повтарям изложеното от мен по-горе по темата. А иначе, най-лесно е да "поемеш" по пътя на най-малкото съпротивление. Ограничена възможност за образуване на дисциплинарки, облекчена работна седмица, командироване в горна съдебна инстанция /а оттам и бързо кариерно израстване/. Всичко това гарнирано с осигурена държавна служба, ако не настъпят някакви извънредни обстоятелства, до навършване на пенсионна възраст. При наличието на тези блага, какво значение имат думи като достойнство, уважение към съда като институция и други. Това от една страна, а от другата са тези, за които тези думи не са загубили своя смисъл, някакви наивници. Изключително важен избор, за който отговорността отново лична. И така нататък...
Тук приказката свършва :wink:
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот doc03 » 01 Яну 2016, 19:42

:-)
.... не, не свършва.
Тук отново опираме до мат'ряла, по-скоро до маята с която е правен.

Тезата ти, по малко по-друг начин и в малко по-различен аспект я бях засегнал, по друг повод. Написаното от теб се отнася общо взето за всяка една система, особено за "горещите" такива.
Не са "виновни" нито системата на здравеопазването, нито съдебната такава, нито полицията нито останалите. Всичките се изпълват със съдържание от хората, които са в тях. И колкото повече измет има, толкова повече "системата" няма да работи, а тя (изметта) има свойството да се самовъзпроизвежда. Всичко това, обаче, с уговорката, че "инженерите" от "горе" не пречат и не дърпат назад, защото ако се случва това (виж МВР - б.а.), какъвто и да е материала - крайният продукт ще е некачествен. .... Това последното не е за да наведа на поговорката, "...от къде почва да бъзди главата на рибата...", а за да намекна, че просто тази "глава" няма връзка с онова надолу и изобщо не е за там, където е поставена. Та, при това положение, ВЕЧЕ, с превръзки, с пунт и с пластика няма да стане. Нужен е прът, и дръвник, че да брули и да брули, а който падне - на дръвника! ... (с всичките му там присъди, лишавания от права и т.н.!), и едва след това - ревизия на материала, ЕДИН ПО ЕДИН, ама не с атестации, характеристики и пр., а с реални оценки и който не става - в коневръза, който става - да расте (виж Италия).

П.П. ... а пък аз, тази вечер, ще пийна едно малко за здравето на наивниците, та ако ще "ония" да ми се смеят! :wink: :P
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Яну 2016, 22:32

Дано все по-отдалечено ни се случва всичкия този кошмар, при 600 лв. заплата да те карат да играеш и хоро. Дано все по-кратко се киснем в катрана на собственото си анти-значение. Представям си какво е да си на заплата - затова не мога да не съпричаствам. Фортуна, закриляйки смелите не забравяй и храбрите.
Ужасно става когато стамболовистите се напълзят напред - назад.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот lawchoice » 02 Яну 2016, 13:13

Да, здравето на наивниците е от изключително значение, защото именно те са антибиотика, които би могъл да се справи с гнойния сепис /образно казано/, застрашаващ нормалното функциониране на органите на държаваната власт. Образът на един такъв наивник в пълнота е пресъздаден чрез българския филм "Прокурорът" /1968г/.

Отклоних се от започната от bird_of_paradise, за което й се извинявам. Освен независимостта от т.нар "политици", от значение е и справянето със зависимостите вътре в системата, което би мотивирало и дало възможност на магистратите, които имат намерение за това, да изпълняват добросъвестно служебните си задължения. Именно затова обаче са нужни хора с характер, във всяко от звената й, които могат да жертват спокойствието и заплатата си за постигане на тези цели.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Следваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron