начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот shnureaga » 10 Ное 2011, 19:28

Здравейте, надявам се тук да намеря компетентен отговор.

Преди 2 години (декември 2009) ме осъдиха за шофиране с алкохол над 1,2. Изкарах си пробацията 12 месеца, обществено полезния труд и си взех книжката обратно. Наложи ми се да си вадя свидетелство за съдимост и пише ОСЪЖДАН, заради което не ме взеха на работа. Въпроса ми е кога това ще се изчисти и какво ще пише?

Поздрави.

ПП: Ако трябва ще напиша членове и алинеи от свидетелството за съдимост, ако те имат някакво значение да ми помогнете с отговора си.
shnureaga
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 10 Ное 2011, 19:17

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот Гост. » 10 Ное 2011, 20:16

Няма нужда.
3 години след изтърпяване на пробацията.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот shnureaga » 11 Ное 2011, 01:41

poli_g написа:Няма нужда.
3 години след изтърпяване на пробацията.

И в с.с. ще пише "НЕ ОСЪЖДАН" или "ПОМИЛВАН" (реабилитиран) ??
shnureaga
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 10 Ное 2011, 19:17

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот Гост. » 11 Ное 2011, 01:47

осъждан( наясно съм, че не ви се нрави отговора, ама не съм го писала аз)
Чл. 86. (1) Реабилитацията настъпва по право в следните случаи:
2. (изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) когато е осъдено на лишаване от свобода до три години или на пробация, ако в течение на три години от изтичане на срока на наложеното с присъдата или намаленото с работа или помилване наказание не е извършено друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание
Според мен най-рано към края на 2013( ако сте започнал да търпите мерките края на 2009, което е технически невъзможно, но да приемем идеален вариант- 12.2010г. сте ги изтърпял) ще ви излиза чисто СС- до тогава :arrow: осъждан( е, това му е лошавото на мерките за контрол и въздействие без лишаване от свобода в сравнение с отложеното изпълнение по чл. 66... )
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот shnureaga » 11 Ное 2011, 02:32

Не съм личност, склонна към криминални прояви, затова за мен е важно в СС да пише НЕ Е ОСЪЖДАН, по-добре отколкото "някога е бил осъждан (помилван) (реабилитиран)". От всички четива, консултации и пр. разбрах, че за човек "не склонен към криминални прояви" е по-добре да приеме условна присъда, тогава по-бързо се изчиства досието. Ако греша поправете ме.

Благодаря за сега, Поли :)
shnureaga
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 10 Ное 2011, 19:17

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот Гост. » 11 Ное 2011, 02:45

Трогателно, и защото не искам да се нацупите за следващите ми думи ще съм лаконична- осъждане по 343б напоследък е като да е минал някакъв вирус( показателно за нашего водача), но въпреки това наложеното ви наказание говори за ..."обструкции".
Помислете за тях, защото те са допринесли за този размер на наказанието. ( 12м. говори за тежко алкохолно опиянение), както и за приложението на т.6.

Спокойна нощ от мен.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот shnureaga » 11 Ное 2011, 04:40

Нацупих се :?

Конското са ми чели. Обструкции, тежко алкохолно опиянение, както и за приложението на т.6. са ми на китайски, кажи на нас простите хора какво губим и какво да очакваме? Все пак темата е широко търсена в интернет.

Мерси за отговорите :)
shnureaga
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 10 Ное 2011, 19:17

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот Гост. » 11 Ное 2011, 13:58

:lol: Ама ви отива цупенето и макар да сте изтърпял конското, продължавам( трябва да знаете, че на клиентите и повече неща казвам). По-важно е не да търпите, а да сте осъзнал грешката, която е допринесла за случилото се.
Какво губите? - не съм мислила сериозно, но освен създаване на бюлетин за съдимост, 12м. удоволствие да пътувате възмездно с чужд транспорт, да изживеете трепетите на изпита по психо( казват е приключение), да имате отметка, която ви притеснява в СС, да сте изработил( дано сте ги изработил, не просто да са ви дали фиктивно бележка, че сте) тези часове обществено полезен труд... не се сещам.
От тук насетне нищо няма да ви се случи, защото сте изтърпял наложеното ви наказание, ако пренебрегнете зацапаното свидетелство за съдимост- след изтичане на посоченият 3 г. срок настъпва реабилитация по право, която заличава осъждането ви като да не се е случвало. И съдебното ви минало става чисто като сълза( относително, защото за органите на разследването и съда при нови емоции свързани с наказателния ни кодекс този факт ще бъде отразяван в справката ви за съдимост/справка, не свидетелство/).

А от чисто човешка гл.т. надявам се никога да не повторите този си опит. :) Или както казвам- "надявам се повече да не се срещаме по такъв повод".
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот shnureaga » 11 Ное 2011, 15:59

Ето това се казва разбираем и изчерпателен отговор, благодаря, Поли :)

Наясно съм какво изгубих - много нерви, време и пари и не на последно място - изпуснах много добра позиция в много добра компания, за което ще съжалявам цял живот. Всичките приключения с подписите, бачкането в зоол. градина, боядисването във френската гимназия, ПСИХО ТЕСТА (наистина беше повече от приключение) - всички тези неща през които минах едва ли ще си позволя лукса да ги мина още веднъж!!!

Обобщавам с няколко думи, ако някой блуждаещ се попадне на тази тема - това е доста нелепа моя грешка, която не пожелавам на никого, сега трябва да чакам 3 години след изтичането на пробацията, за да ми се изчисти СС и да мога да си намеря хубава работа. Това ще ми е за урок, да видя как една келешка простотия (да дръпна на 500 метра да си купя цигари) може да има толкова тежки последици в дългосрочен план! АМИН !

Благодаря още веднъж, Поли :)
shnureaga
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 10 Ное 2011, 19:17

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот Гост. » 11 Ное 2011, 18:46

Я, какъв сте симпатичен, когато се усмихнете :lol: ... Демонстрацията на тънка самоирония винаги адмирирам.

Работа се намира, важното е, че сте осъзнал една грешка до какво води( гледайте позитивно- все пак не се е случило най-лошото).

Пожелавам по-добро предложение от това, което сте пропуснал и успех от тук насетне.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот didoni73 » 09 Сеп 2012, 10:23

осъдиха ме за непогсен кредит,ще излезне ли в свидетелството ми за съдимост,и имам ли право да работя като крупие след като съм осъдена
didoni73
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Сеп 2012, 10:01

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот swetoslaw » 09 Сеп 2012, 13:30

didoni73 написа:осъдиха ме за непогсен кредит,ще излезне ли в свидетелството ми за съдимост,и имам ли право да работя като крупие след като съм осъдена

Осъдена сте по гражданско дело, а не по наказателно. Не сте извършила престъпление. Ще може да работите като крупие.
swetoslaw
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 24 Авг 2010, 00:00

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот bananaman » 24 Яну 2016, 13:12

здравейте, 2012 година ме осъдиха на 2.5 години условна с 5 изпитателен срок , както и 2.5 години пробация-подпис. въпросът ми е кога ще ми се изчисти Свидетелство за съдимост и какво евентуално трябва да направя.
благодаря сърдечно предварително
bananaman
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 16 Мар 2011, 20:24

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот ilian_todorov » 24 Яну 2016, 15:16

bananaman написа:здравейте, 2012 година ме осъдиха на 2.5 години условна с 5 изпитателен срок , както и 2.5 години пробация-подпис. въпросът ми е кога ще ми се изчисти Свидетелство за съдимост и какво евентуално трябва да направя.
благодаря сърдечно предварително

Като изтекат петте години ще се изчисти.
Защо не си пуснал молба за кумулация до съда постановил втората присъда за да не изтърпяваш пробацията? :?: Тя се поглъща от наказанието ЛОС.
П.П. Всъщност в този случай има вероятност присъдата от условна да стане ефективна, така че по-добре недей. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот bananaman » 24 Яну 2016, 16:35

благодаря много за бързия отговор. мен ме осъдиха на тези 3 мерки и Bие правилно отбелязвате , защо не съм ги кумулирaл. извинявам се, това е автоматично ли ще стане след 5 тте години :oops:
Поздрави и благодаря предварително
bananaman
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 16 Мар 2011, 20:24

Re: Свидетелство за съдимост (ОСЪЖДАН) - давност ?

Мнениеот nikolajstoyanov » 30 Окт 2017, 19:48

Преди десетина години имах условна присъда,която вече е в миналото и съм реабилитиран,НО преди седмица пак сгафих и то малко повече (притежание на марихуана и шофиране след употребата й) и мисля,че ще ми дадът пак условна,поне така ми каза адвокатката.Въпроса ми е следния : след изтичне на втората условна демек след 5-6 зависи колко год. ми даде съда.Ще имам ли право на втора реабилитация или не
Благодаря ви предварително.
nikolajstoyanov
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Окт 2017, 21:45


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта


cron