начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

съсобственик отдава под наем

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


съсобственик отдава под наем

Мнениеот drill » 29 Юли 2016, 09:14

Привет юристи,
Казусът ми е следния: 8 човека сме съсобственици на имот. Четирима от тях с 1/6 и.ч., а четирима с по 1/12. Имотът е къща с двор. Един от съсобствениците, с дял от 1/12 е пуснал наематели в помещенията на къщата, които гледат към главната улица и са атрактивни. Двама от съсобствениците с дялове от по 1/12, както и двама с дялове от 1/6 не желаят помещенията да се отдават под наем. Аз съм един от тях.

Разговарях с единия от съсобствениците, който в телефонен разговор призна, че е пуснал наемателите. Но не пожела да ми представи договор за наем, нито да ми плати дял от събираните наеми.

Въпросите ми са следните:
1.Длъжни ли са да ми представят такъв договор? (допускам дори, че такъв договор няма)
2.Длъжни ли са да искат моето съгласие за отдаването на помещенията под наем?
3.Длъжни ли са да ми предложат част от сумата от наема, пропорционална на моя дял?
4.Мога ли юридически да ги уведомя, че не желая там да има наематели? В каква форма се облича това предупреждение. Бих искала да бъде заверено по някакъв начин, може би пред нотариус?

Към този момент, съм изпратила писма до ОД на МВР, РПУ и Полицейското управление в населеното място, че в имота има хора, с което не съм съгласна. В сигнала си до полицията съм поискала да се направи проверка, на какво основание тези хора са в имота. Какво мога да очаквам, че ще се случи?

Благодаря Ви за отговорите.
drill
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 05 Окт 2008, 22:27

Re: съсобственик отдава под наем

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Юли 2016, 11:04

Правилото е - мажоритарният собственик или тези които имат 50 плюс 1 процента - те дават тон за управлението.
Самото наемоотдаване не е престъпно - поражда някои въпросителни.

Пари можете да искате - но като паричен еквивалент - не като наем от наема - тоест - наема си е на хазяина, пък Вие сте отделно. Наем всеки може да взима - Вие нямате право на точно тези суми, а на друг еквивалент за отнемането на пространството.
Пари отделно - на базата на не-ползването. Принципно можете да искате персонално -реално ползване-обитаване на имота - но това е екзотика.
Учредете право на ползване - защото нещата миришат на война. Така ще пресечете опитите да Ви бъзикат по време на съдебно дело. Пресича се целият цикъл на съдебна делба и така.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: съсобственик отдава под наем

Мнениеот ivanov_p » 29 Юли 2016, 13:33

Въпросите ми са следните:
1.Длъжни ли са да ми представят такъв договор? (допускам дори, че такъв договор няма)
Не.
2.Длъжни ли са да искат моето съгласие за отдаването на помещенията под наем?
Не.
3.Длъжни ли са да ми предложат част от сумата от наема, пропорционална на моя дял?
Не.
4.Мога ли юридически да ги уведомя, че не желая там да има наематели?
В каква форма се облича това предупреждение. Бих искала да бъде заверено по някакъв начин, може би пред нотариус?
Не се разбра кого да уведомите?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: съсобственик отдава под наем

Мнениеот jhoro » 29 Юли 2016, 16:18

ivan_lawyer написа:Правилото е - мажоритарният собственик или тези които имат 50 плюс 1 процента - те дават тон за управлението.
Самото наемоотдаване не е престъпно - поражда някои въпросителни.
Пари можете да искате - но като паричен еквивалент - не като наем от наема - тоест - наема си е на хазяина, пък Вие сте отделно. Наем всеки може да взима - Вие нямате право на точно тези суми, а на друг еквивалент за отнемането на пространството.
Пари отделно - на базата на не-ползването. Принципно можете да искате персонално -реално ползване-обитаване на имота - но това е екзотика.

Много омотано обяснение (не казвам, че не е вярно) - аз не го разбрах.
В описания случай - не-съгласните имат точно 50%.
1/6 (тоест 2/12) + 1/6 + 1/12 + 1/12 = 6 / 12 = 50% несъгласни. Остава да привлечете още един процент собственост на ваша страна.
Чл. 30. Всеки съсобственик участвува в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си.
Чл. 32. Ако не може да се образува мнозинство или ако решението на мнозинството е вредно за общата вещ, районният съд, по искане на който и да е от съсобствениците, решава въпроса, взема необходимите мерки и ако е нужно, назначава управител на общата вещ.

Не виждам причина търсените пари да не са част от наема.
drill написа:Въпросите ми са следните:
1.Длъжни ли са да ми представят такъв договор? (допускам дори, че такъв договор няма)

Липсата на писмен договор/договорка, още не означава, че няма устен.
Ползването на на имот без уговорка със собственик е ... самонастаняване.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: съсобственик отдава под наем

Мнениеот ivanov_p » 29 Юли 2016, 17:47

Няма значение кой управлява имота и колко е негов, всеки може да го даде под наем.
В случая трябва да се изпрати покана до съсобственика за да сподели кинтите от наема, за времето след получаване на поканата. Може да ви предложи част, която ви стига, може да ви даде такава, която не ви върши работа или да ви отсвири, тогава дело срещу него и частта за вашия дял ще се определи от вещо лице, а се дължи от наемодателя-съсобственик.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: съсобственик отдава под наем

Мнениеот jhoro » 30 Юли 2016, 00:34

ivanov_p написа:Няма значение кой управлява имота и колко е негов, всеки може да го даде под наем.
В случая трябва да се изпрати покана до съсобственика за да сподели кинтите от наема, за времето след получаване на поканата. Може да ви предложи част, която ви стига, може да ви даде такава, която не ви върши работа или да ви отсвири, тогава дело срещу него и частта за вашия дял ще се определи от вещо лице, а се дължи от наемодателя-съсобственик.

Тук виждам, че има някаква мисъл, но ...
Понеже не ми е напълно ясна - няма как да се съглася (или не). Как да декларирам мнение по неясен въпрос?

Как "всеки" ще дава под наем? Аз мога ли да дам под наем Централна гара или НДК ?
Каква е частта "която ви стига" и за какво стига? Ако наема (ползата) от имота е Х лева и съответния съсобственик притежава 1/6 - частта му е Х / 6. Аритметика - даже не висша математика.
Какви вещи лица - да смятат колко е средно-месечния наем на кв.м. в региона ли? Нали има разходо-оправдателни документи. Знае се какво е платено и получено.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: съсобственик отдава под наем

Мнениеот ivanov_p » 30 Юли 2016, 06:40

Аз мога ли да дам под наем Централна гара или НДК ?


Естествено, че можеш, единственото условие е да държиш ключовете и предадеш държането.

Какво означава да ти стига? В началото на ЗЗД пишеше, че договарянето е свободно. Някой е дал моята част без да ме пита, искам дял, той ми предлага сума, която ме удовлетворява и нямам повече претенции. В противен случай водя дело срещу него защото чрез наемателя държи общите части, като начален срок за който ми дължи е поканата, а сумата ще се определи от експертиза. Искът може да се отблъсне, ако има някакво разделяне на къщата между нас, аз имам ключове от помещение и т.н.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: съсобственик отдава под наем

Мнениеот emelan » 09 Авг 2016, 21:03

Опитайте да предложите на наемателите договор с много по-нисък наем, а после, ако не ги искате - изгонете ги и им платете неустойката. И се настанявате в тези стаи.
Ако това не свърши работа, опитайте със самонастаняване - имате право, наследник сте.
Или например поискайте (с нотариална покана) от нахалниците да предоставят достъп до стаите или им предложете да купят Вашата и.ч. на солена цена, а ако не се съгласят, определете им наем за в бъдеще от датата на нотариалната покана...
Мисля, че ще се стигне до разговори и консенсус.
Изпробвано.

ПП Сигнализирайте на НАП за получаване на наем и неплащане на данък. И това ще свърши работа ;)
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron