начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Изпълнително дело при вдигнат запор



Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот emelan » 02 Дек 2016, 12:18

Здравейте!
Искам да попитам какъв е статута на изпълнително дело за издръжка, щом ДСИ е вдигнал запора върху пенсията на длъжника, няма друг начин да се съберат парите за издръжка, а и не е събрана цялата сума за издръжка по изпълнителен лист и съгласно съдебно решение?
ДСИ не е прекратил ИД.
Има ли ИД, няма ли?
Няма никакви други действия, въпреки подадени молби и жалби, няма и информация от ДСИ какво става с ИД.

Та, в тази ситуация какво е това - ИД ли е, или не е... прекратено ли е де факто (без ДСИ изрично да го е прекратил) или не е?

Що е то?

Благодаря!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот kdkrastev1234 » 03 Дек 2016, 11:52

Изпълнителното дело най-общо е процедура по издирване на секвестируеми активи длъжника и тяхното осребряване. В издирването могат да се включат съдебния изпълнител, взискателя или адвоката му. Ако не се намерят такива, делото стои и чака. Чакането може да продължи до две години, когато се прекратява по силата на закона. Съдебния изпълнител може и да не е забелязал, че този срок е изтекъл, но то пак се счита за прекратено. Има начини този срок да бъде прекъснат.

А на конкретния въпрос има ли дело, защо е бил вдигнат запора, какво може да се направи и въобще каква следва да е стратегията, може да се отговори само след запознаване с делото.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот emelan » 03 Дек 2016, 16:55

kdkrastev1234, благодаря Ви!
С уважение!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот emelan » 04 Дек 2016, 17:32

Всъщност аз попитах само за статута на непрекратеното ИД при ситуация - ДСИ вдига запора, като счита, че сумите по ИЛ са събрани и спира събирането на суми от длъжника, без да прекрати ИД.
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот Melly » 04 Дек 2016, 21:41

emelan написа:Всъщност аз попитах само за статута на непрекратеното ИД при ситуация - ДСИ вдига запора, като счита, че сумите по ИЛ са събрани и спира събирането на суми от длъжника, без да прекрати ИД.


Колко жалко, че не си била разбрана...
Нищо де, отговорът се съдържа в разпоредбите на ГПК.
Чети! Ако ли не можеш да "вържеш", то проблемът/повредата е в "твоя телевизор".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот emelan » 04 Дек 2016, 23:48

Въпросът ми беше крайно конкретен и не мисля, че не съм разбрана. Знам какво трябва да се направи и го направих. Според СГС ИД не е прекратено, според ДСИ запорът е вдигнат, а според чл.433 ал.2 ГПК запорът се вдига след влизане в сила на постановление за прекратяване на ИД.
Та затова попитах, за да чуя мнението на професионалисти.
Благодаря!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот Melly » 05 Дек 2016, 00:29

Само не разбрах, на себе си ли благодариш? :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот kdkrastev1234 » 05 Дек 2016, 07:22

emelan написа:...... ДСИ е вдигнал запора върху пенсията на длъжника, няма друг начин да се съберат парите за издръжка, а и не е събрана цялата сума за издръжка по изпълнителен лист ....

Не се касае за неразбиране, а за пропуск в питането. Това беше изходната информация и тук никъде не е казано, че съдебният изпълнител смята задължението за погасено.

Явно имате спор със съдебния изпълнител за остатъчния размер на задължението. Щом смятате, че сте права, искате си изпълнителното действие /запора/ и ако ви се откаже - обжалвате. Може да обжалвате и евентуалното постановление за прекратяване.
Това е правната норма - чл. 435 (1) ГПК "Взискателят може да обжалва отказа на съдебния изпълнител да извърши искано изпълнително действие, както и спирането и прекратяването на принудителното изпълнение".
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот emelan » 05 Дек 2016, 10:46

Това го направихме и съгласно решението на СГС, няма прекратяване на ИД, от ДСИ - никакви отговори (само съобщение за вдигане на запора). Обжалваме в САС.
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот Melly » 05 Дек 2016, 15:21

emelan написа:............... и съгласно решението на СГС, няма прекратяване на ИД,................... Обжалваме в САС.

Дааааааа, жалбата ти ще бъде оставена без уважение.
СГС са прави! Ама няма да ти обяснявам защо.
Явно всяка "хирургическа интервенция" си правиш сам-саминка след допитване тук, в този форум.
Е, надявам се да си разбрала, че не всичко дето "фърчи" се "гълта".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот emelan » 06 Дек 2016, 00:04

Melly, винаги питам след като съм приключила с действията и не от тук се консултирам за последните... в случай, че те интересува...
Сверявам си часовника, демек.
:)
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот Melly » 06 Дек 2016, 02:53

emelan написа:Melly, винаги питам след като съм приключила с действията и не от тук се консултирам за последните... в случай, че те интересува...
Сверявам си часовника, демек.
:)

По нищо не личи, че е така, както казваш.
Проблемът си е твой. :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Изпълнително дело при вдигнат запор

Мнениеот emelan » 06 Дек 2016, 16:16

А как трябва да проличи?
Аз зададох въпрос след като вече бяхме на САС... виж въпроса... все пак има технологично време за съдебните действия... съдът изобщо не бърза, знам го от опит :)
Едно мое дело е "на доклад" вече две години и нямам достъп до него... все е при съдийката...
Ще видя докъде ще се стигне, колко години още ще са нужни да го докладват...
Смешно... ама ти ги знаеш тези неща по-добре от мен, въпрос на професионализъм.

А благодаря на хората тук, които са уважили поста ми, независимо как и какво са казали. Те са отделили време за мен и аз съм благодарна за това.

Благодаря!
С уважение!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron