начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот n0ex17 » 07 Дек 2017, 22:12

Здравейте,
казусът е следния. Може ли да се снемат полицейските регистрации, след като някой е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание по чл.78а от нк ?
Като преди 10 години за лицето имало преписка, която е прекатена от прокуратурата, с отказ от образуване на досъдебно производство, и не е стигала до съд или административни наказания. След това с молба до ОДМВР е снета регистрацията.
и как трябва да се направи? Става ли с молба ?
А може ли и последиците от 78 а да се снемат или да минат давност ?
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот neutralen » 08 Дек 2017, 00:06

Полицейската регистрация си остава завинаги ! :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот n0ex17 » 08 Дек 2017, 19:13

Други мнения ?
neutralen , можеш ли да обясниш защо не може ?
На мен ми казаха, че би могло и ако не одобрят молбата после комисия за защита на лични данни
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот svettoslav » 08 Дек 2017, 19:24

Има Наредба за тези регистрации.
При признаване за виновен за дадено престъпление , с отговорност по 78а НК, си остава с регистрация.
Тъй като се касае все пак за умишлено престъпление от общ характер. А не за административно нарушение. Независимо че отговорността не е наказателна. Лицето е извършило престъпление.
Ако е неумишлено, мисля че няма основание за регистрация.

Във втория случай, който сочиш, там вече е ясно -липсва извършено престъпление.

Иначе сте си "неосъждан" ,независимо от регистрацията.
Какво ви тревожи толкова това? :?
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот n0ex17 » 08 Дек 2017, 19:36

Важни документи за работа с опасни средства, като те проверяват, когато возиш важна делегация може да те излагат и да се държат като престъпник, което би било малко унизително за един успешен човек. В закона за Мвр пише, че може ако ти е свалена наказателната отговорност да ти снемат регистрацията. Но в тази наредба има нещо за втора регистрация ....
Последна промяна n0ex17 на 08 Дек 2017, 19:38, променена общо 1 път
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот n0ex17 » 08 Дек 2017, 19:38

в наредбата не се споменава за умишлено или неумишлено, ако не все лъжа
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот n0ex17 » 08 Дек 2017, 19:49

Но пък от друга страна, първата унищожена ли е ??? И ако е, тогава може ли да не фигурира и означава ли, че все пак би могло да се свалят регистрации
Ако някой адвокат мисли, че може да изчисти тези регистрации да пише на лично телефона си и удобно време да видим дали ще може да се разберем за условия
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот gridiron » 08 Дек 2017, 23:03

svettoslav написа
:Какво ви тревожи толкова това? :?

Това че гадните милиционери .при проверка на улицата ще имат повод да се лигавят и ще си избиват комплексите. като се държат зле с другите
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот n0ex17 » 08 Дек 2017, 23:36

Има казус определено !
чл. 68 от змвр
(6) Полицейската регистрация се снема въз основа на писмена заповед на администратора на лични данни или на оправомощени от него длъжностни лица служебно или след писмено мотивирано искане на регистрирания, когато:
1. регистрацията е извършена в нарушение на закона;
2. наказателното производство е прекратено с изключение на случаите по чл. 24, ал. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс;
3. наказателното производство е приключило с влязла в сила оправдателна присъда;
4. лицето е освободено от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание;
5. лицето е починало, като в този случай искането може да бъде направено от неговите наследници.
(7) Редът за извършване и снемане на полицейската регистрация се определя с наредба на Министерския съвет.
Аз мисля че може да бъде снета по (6)4.
НО в наредбата има едно нещо което ме притеснява.
Чл. 22. (1) Снемането на полицейска регистрация се извършва след издаване на заповед по чл. 21, ал. 1.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) Главна дирекция "Национална полиция" заличава данните по чл. 8, ал. 1, т. 2 - 5, 9 и 11 за конкретната регистрация чрез зачертаването им в картата за полицейска регистрация на лице по начин, непозволяващ използването им, и вписва данните по чл. 8, ал. 1, т. 12.
(3) Когато са извършени други полицейски регистрации на лицето, личните данни в картата за полицейска регистрация на лице, дактоформулите, AFIS номерът, ДНК баркодът и снимките се запазват.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) В случай че лицето няма друга полицейска регистрация, картата за полицейска регистрация на лице се унищожава по ред, определен със заповед на директора на ГДНП.
Мисля, че това означава ,че регистрацията ще бъде снета , но ще останат тези неща в някаква карта .Ще е проблем ли когато кандидатствам за опасни средства и когато ме спират ще ме третират ли като престъпник, какъто не съм ?
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот svettoslav » 09 Дек 2017, 01:30

Е нали казваш, че предната е заличена.
Значи нямаш регистрация.
Тази също отпада предвид ЗМВР.

Друг е въпроса дали пазят нещата като оперативни данни някакси.Независимо от регистрацията. За самия факт на деянието. Че нещо все пак някога се е случило.

Иначе, не би трябвало да ви третират като криминално лице.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Снемане на полицейска регистрация след чл. 78 от НК

Мнениеот n0ex17 » 09 Дек 2017, 02:13

Ами не знам :( Дали има как да проверя ? Тя предната е снета, но може да е останало, че е имало първа и тогава може тази да е втора и да важат запазване на лични данни (което какво означава не знам)... ох божа работа ! А иначе на делото с оправдателната и освобождаването от наказателна никой нищо не е казал и на двете инстанции за първата.
svetosslav, Благодаря Ви, че ми вдъхвате надежда!
ще пиша ако е интересно на някой тези заплетени работи .. защото тези полицейски карти има графа за снети регистрации
Ако не комисията за защита на лични данни и в краен сл. Европа или омбудсмана.
Пък и тогава е било по друга наредба снемането на регистрацията, и май пишеше, че запазват нещо и четох някакво мнение - пазели ги ако има втора да се види, че е имало. Ако не ми одобрят молбата , която ще пусна за снемане определено трябва да говоря с адвокати и дано да намеря точните. То май има и такова животно като административен съд . Трябваше да уча Право :( .
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron