начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 20 Мар 2011, 16:15

Здравейте!
Много се надявам да ми помогнете бързо с мнение, тъй като имам 7 - дневен срок.
Преди много години ( 2004 г. ) работех в магазин за дрехи и след данъчна проверка ме глобиха 100 лв. Аз нямах пари да ги платя, оказа се че няма срок за плащане и тъй като никой не ме потърси да ги плащам, така си и остана. Даже бях забравила.
Вчера обаче получих писмо от НАП, цитирам:
" Съобщение за доброволно изпълнение на основание чл. 221 от ДОПК
Уведом. ви, че е образувано изпълнително дело за неплатени публични вземания в Териториална дирекция на НАП София, под номер 1806/2010. ..........
.......-по глоба по НП номер ....../ 09.02.2004 г. на НАП ТД-Варна в р-р на 100 лв.
.....................................
В случай, че не платите посочената по-горе дължима сума, в 7 дневен срок от получаване на това писмо имаме намерение да предприемем
- принудително изпълненеие като опишем, изземем и продадем Вашите движими и недвижими вещи
- да изземем принудителнопаричните ви средства........"


Искам да попитам могат ли след толкова години ( 9.02. 2004 г. ) да търсят да се плати глобата? Няма ли някаква давност? Могат ли да ме заплашват с дело?
Моля посъветвайте ме как да постъпя. Доколкото знам ако има давност, то това трябва да се предяви. Да отида ли да оспорвам в данъчното? Тук са ми посочили име и стая на публичен изпълнител.
Благодаря предварително!
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот REVOLUTION » 20 Мар 2011, 16:26

Да има давност.Тя е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината , следваща тази , през която е следвало да се плати публичното задължение.Следователно давността по вашето задължение е започнала да тече на 01.01.2005г. и изтича на 01.01.2010г.

Много е важно кога е образувано производството за принудително събиране на публичното вземане.Ако е след 01.01.2010г. и това е първият опит за принудително събиране то задължението Ви е погасено по давност.

Производството за принудително събиране прекъсва давността.Тоест от датата , на която е образувано изпълнителното дело започва да тече нов 5 срок.
През времето през което изпълнителното дело е висящо давност не тече.

Въоръжена с тази информация отивате при публичния изпълнител и си искате да разгледате делото.Правите си сметката и пускате една молба , в която правите възражение за изтекла давност и искате публичното Ви задължение да бъде отписано.

Успех!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 20 Мар 2011, 16:58

Здравейте!
В писмото, което са ми пратили, пише :
" дело за непл. публ. вземания в ТД на НАПн София, под номер 1806/ 2010"

Това значи ли, че е заведено 2010г.?
Благодаря за бързият отговор! Още утре отивам да видя какво мога да направя.
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот REVOLUTION » 20 Мар 2011, 17:05

jarden написа:Здравейте!
В писмото, което са ми пратили, пише :
" дело за непл. публ. вземания в ТД на НАПн София, под номер 1806/ 2010"

Това значи ли, че е заведено 2010г.?
Благодаря за бързият отговор! Още утре отивам да видя какво мога да направя.


Да точно това означава.Но може да е имало и предходно изпълнително дело , което да е било прекратено и през 2010г. да е образувано ново.Но ще разберете като се запознаете с документите.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 20 Мар 2011, 19:17

Благодаря!
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 20 Мар 2011, 19:23

Само още един въпрос. Възможно ли е да е имало друго дело, след като не съм била уведомена за това, чрез писмо най-малко. Все пак сега ми донесоха писмо с обратна разписка, т.е. да са сигурни, че съм го получила.
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот REVOLUTION » 20 Мар 2011, 19:50

jarden написа:Само още един въпрос. Възможно ли е да е имало друго дело, след като не съм била уведомена за това, чрез писмо най-малко. Все пак сега ми донесоха писмо с обратна разписка, т.е. да са сигурни, че съм го получила.


Възможно е , но малко вероятно.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 21 Мар 2011, 00:22

Благодаря и лека вечер!
Утре ще пиша как е минало.
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jarden » 21 Мар 2011, 16:09

Здравейте!
За съжаление, моят случай се разви кофти. Оказа се, че същото писмо ми било пратено 2006г. Нищо, че не съм го получила, то прекъсвало давностният срок :( .
Та ще си плащам значи. Хубавото е, че мога да внеса 20 лв. и ще се прекрати делото. А после кога ще внасям, ще видим :wink: .
Благодаря ви за помощта!
jarden
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Мар 2011, 15:36

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот komanchi123 » 09 Фев 2018, 17:46

Здравейте,

нищо не трябва да плащате,
преди да платите...попитайте се.... трябва да получите писмо от някой непознат ли????? на който не трябва да подписвате на 100% нищо!!!!!!!!!
За да ви глобят трябва да ви уведомят и да имате право на обжалване минимум 1 седмица, защо.....ако са ви глобили като работник, няма глоба, глобата е за работодатела.
Ако обжалвате , това се предава по нагоре. Винаги се консултирайте с адвокат или запознат с тия видове наказания.

Вече има и много фалшиви такива събирания (говоря за 02.2018)....давам пример....идва човек и Ви връчва писмо и Ви кара да се разпишете....Не се разписвайте, ако не го познавате и не е вашия пощалѝон, отваряте писмото....вашия адрес, вашето име, глоба НАП, Наказателно поставление номер ххх/дата , не пише за какво е, делото минало, дата минала преди 2 години, никой не Ви е потърсил, дата печат, име на някаква си Недялка Вълчева, Главен Публичен Изпълнител, сметка в банка, може да е ТБ Инвестбанк....няма адрес на издатела на самото писмо и контакт, емайл, телефон.

Първо посъветвайте се с Вашата Областна, районна администрация, после позвънете на НАП попитайте за въпростния служител стоящ на самото писмо с подпис. Печата няма значение , печати се копират всеки ден....искайте разговор с него, питайте за какво и как са Ви наказали и защо, ако всичко Ви се вижда наред....искайте разсрочка ако нямате парите веднага....
komanchi123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Фев 2018, 17:22

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот jhoro » 09 Фев 2018, 19:43

komanchi123 написа:Здравейте ...

Странна реакция!!! Поне... погледнахте ли датите на предишните постове? От преди 7 години са!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот 111888 » 11 Фев 2018, 17:30

REVOLUTION написа:Да има давност.Тя е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината , следваща тази , през която е следвало да се плати публичното задължение.Следователно давността по вашето задължение е започнала да тече на 01.01.2005г. и изтича на 01.01.2010г.

Много е важно кога е образувано производството за принудително събиране на публичното вземане.Ако е след 01.01.2010г. и това е първият опит за принудително събиране то задължението Ви е погасено по давност.

Производството за принудително събиране прекъсва давността.Тоест от датата , на която е образувано изпълнителното дело започва да тече нов 5 срок.
През времето през което изпълнителното дело е висящо давност не тече.

Въоръжена с тази информация отивате при публичния изпълнител и си искате да разгледате делото.Правите си сметката и пускате една молба , в която правите възражение за изтекла давност и искате публичното Ви задължение да бъде отписано.

Успех!



Дали давността за глоба е 5 години? Надали.
Давността е 2 години, а при "удължаване " по чл. 82 ал.2 ЗАНН(ако изобщо неполученото писмо е спряло давнотта) е 3 г.-чл. 82 ал 3. Не се прилага текстът на ДОПК по чл 171 за 5г. давност.
Няма да навлизам в дискусия и защото не е важно, дали срокът се брои от 1 януари следващата година - при глобите.
-----------

Изобщо-на питащата и се е случил филма Прецакването-6-та част,и резултатът е,че НАП са захлебили от суми в давност, алабализът с изпратеното-по твърдения на НАП, но неполученото писмо-си е класика в жанра, но без значение за давността-тя е била изтекла към датата на второто писмо.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Има ли ДАВНОСТ глоба за продавачка след данъчна проверка

Мнениеот kalahan2008 » 12 Фев 2018, 02:09

111888 написа:
REVOLUTION написа:Да има давност.Тя е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината , следваща тази , през която е следвало да се плати публичното задължение.Следователно давността по вашето задължение е започнала да тече на 01.01.2005г. и изтича на 01.01.2010г.

Много е важно кога е образувано производството за принудително събиране на публичното вземане.Ако е след 01.01.2010г. и това е първият опит за принудително събиране то задължението Ви е погасено по давност.

Производството за принудително събиране прекъсва давността.Тоест от датата , на която е образувано изпълнителното дело започва да тече нов 5 срок.
През времето през което изпълнителното дело е висящо давност не тече.

Въоръжена с тази информация отивате при публичния изпълнител и си искате да разгледате делото.Правите си сметката и пускате една молба , в която правите възражение за изтекла давност и искате публичното Ви задължение да бъде отписано.

Успех!



Дали давността за глоба е 5 години? Надали.
Давността е 2 години, а при "удължаване " по чл. 82 ал.2 ЗАНН(ако изобщо неполученото писмо е спряло давнотта) е 3 г.-чл. 82 ал 3. Не се прилага текстът на ДОПК по чл 171 за 5г. давност.
Няма да навлизам в дискусия и защото не е важно, дали срокът се брои от 1 януари следващата година - при глобите.
-----------

Изобщо-на питащата и се е случил филма Прецакването-6-та част,и резултатът е,че НАП са захлебили от суми в давност, алабализът с изпратеното-по твърдения на НАП, но неполученото писмо-си е класика в жанра, но без значение за давността-тя е била изтекла към датата на второто писмо.

Колега, не е коректно да апострофирате REVOLUTION за мнение от преди 7 години, когато изобщо го нямаше тълкувателното постановление на ВКС и ВАС, на което се позовавате. Тогава разбирането на НАП и административните съдилища беше именно в смисъла, който каза REVOLUTION.
п.п. и при глобите абсолютната давност е 10 г., както при всяко друго публично вземане...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron