начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Делба на регулиран имот с неуредени части

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот g_orila123 » 06 Фев 2018, 12:50

Здравейте,
имам следния казус: имам наследство имот от 900 кв. м. от който е на 2ма собственици като единия не желае да продава, а другия (аз) който иска да продаде този имот. Основния проблем е че в нотариалния акт е записано че част от имота 200 кв.м. е с неуредени сметки ( предполагам общинска земя) как мога да продам имота при положение че другия собственик нито иска да си откупум дела от общината нито иска да се делим ( освен ако аз не платя всичко и делбата и откупуването на частта от общината) има ли начин да се разделим на сила, доколкото съм прочел можем след съдебна делба но там никъде не се споменава проблема с неуредената част от имота. Имота е в регулация и е ъглов на 2 улуци което според мен реално е съвсем спокойно може да се раздели. Моля за съвети и мнения!
g_orila123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Фев 2018, 12:44

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 08 Фев 2018, 00:16

g_orila123 написа:Здравейте,
имам следния казус: имам наследство имот от 900 кв. м. от който е на 2ма собственици като единия не желае да продава, а другия (аз) който иска да продаде този имот. Основния проблем е че в нотариалния акт е записано че част от имота 200 кв.м. е с неуредени сметки ( предполагам общинска земя) как мога да продам имота при положение че другия собственик нито иска да си откупум дела от общината нито иска да се делим ( освен ако аз не платя всичко и делбата и откупуването на частта от общината) има ли начин да се разделим на сила, доколкото съм прочел можем след съдебна делба но там никъде не се споменава проблема с неуредената част от имота. Имота е в регулация и е ъглов на 2 улуци което според мен реално е съвсем спокойно може да се раздели. Моля за съвети и мнения!


На какво основание предполагате, че частта от имота с неуредените сметки по регулация, представлява общинска земя?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 15 Фев 2018, 14:49

Правите дарение на 1/100 ид.ч от притежаваната от Вас идеална част и продажба на останалите 99/100 ид.ч. Или замяна за движима вещ, или договор за издръжка и гледане, или съдебна делба. Само си намерете купувач или приемател, който е съгласен да придобие съсобствен имот с неуредени сметки. Имайте предвид, че в НА може да пише, че са неуредени, а като се снабдите със скица, да се окаже, че не точно така /не са 200 и не са придаваеми, а отчуждаеми/.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 15 Фев 2018, 22:25

vili_spasova написа:Правите дарение на 1/100 ид.ч от притежаваната от Вас идеална част и продажба на останалите 99/100 ид.ч. Или замяна за движима вещ, или договор за издръжка и гледане, или съдебна делба. Само си намерете купувач или приемател, който е съгласен да придобие съсобствен имот с неуредени сметки. Имайте предвид, че в НА може да пише, че са неуредени, а като се снабдите със скица, да се окаже, че не точно така /не са 200 и не са придаваеми, а отчуждаеми/.


Докарахте я манджата на сол по всички параграфи :mrgreen:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 15 Фев 2018, 22:44

teogeo написа: Докарахте я манджата на сол по всички параграфи :mrgreen:


Защо, къде го подведох човека? Къде сбъркАх, както се казва? Без докименти и на гол разказ ....иначе си знам, бегам да чета :mrgreen:
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 16 Фев 2018, 00:00

vili_spasova написа:
teogeo написа: Докарахте я манджата на сол по всички параграфи :mrgreen:


Защо, къде го подведох човека? Къде сбъркАх, както се казва? Без докименти и на гол разказ ....иначе си знам, бегам да чета :mrgreen:


Да почнем оттук:

§ 6, ал.5 от ПР на ЗУТ

"след изтичане на сроковете на § 6, ал.2 и 4 от ПР на ЗУТ не могат да се извършват сделки за разпореждане с дворищнорегулационен парцел, за който не са изплатени дължимите обезщетения за уреждане на сметки по регулация, когато такива обезщетения се предвиждат".

За панаирджийския номер с дарение на ид.ч. от ид.ч. и после продажбата - пада лесно, ако някой се напъне да го гъта. Не ми се влиза в подробности, но повярвайте - така е.

Относно замяната ще Ви напомня само разпоредбата на чл. 223 от ЗЗД --> Правилата за продажбата се прилагат съответно и при замяната, като всеки от заменителите се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава.

Демек - при замяна се прилагат правилата за продажбата.

Това стига ли? :)
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 16 Фев 2018, 08:06

Фанахте ме, да започнем...

teogeo написа: Да почнем оттук: § 6, ал.5 от ПР на ЗУТ

"след изтичане на сроковете на § 6, ал.2 и 4 от ПР на ЗУТ не могат да се извършват сделки за разпореждане с дворищнорегулационен парцел, за който не са изплатени дължимите обезщетения за уреждане на сметки по регулация, когато такива обезщетения се предвиждат". :)


"...Третото основание за отказ, съдържащо се в обжалваното определение, се намира във връзка с горните доводи. Съдията по вписванията е приел, че ако имотът е с неуредени регулационни отношения, по отношение на същия не могат да се извършват разпоредителни сделки съгласно §6 ал.5 ПЗР на ЗУТ. Съдът счита, че действително е в хипотезата на имот с неуредени регулационни отношения, тъй като по новия план имотът е с площ 905 кв.м., а по стария- с 570 кв.м. Продавачът притежава документ за собственост върху имот с площ 570 кв.м. Съгласно §8 ал.1 ПЗР на ЗУТ след изтичане на сроковете по § 6, ал. 2 и 4 отчуждителното действие на влезлите в сила, но неприложени дворищнорегулационни планове за изравняване на частите в образувани съсобствени дворищнорегулационни парцели и за заемане на придадени поземлени имоти или части от поземлени имоти се прекратява. Разгледана през тази призма, разпоредбата на §6 ал.5 ПЗР на ЗУТ не означава, че не е възможно извършването на разпоредителни сделки с имот въобще, а че имотът не може да бъде предмет на сделка като урегулиран поземлен имот. Същият, обаче, може да е предмет на продажба като имот по страия план, действал преди приемането на неприложения дворищнорегулационен план, със съответното отреждане и посочване на неуредените сметки. Точно такъв е и настоящият случай- продавачът го притежава във вида и площта по стария план, във този вид и площ съответно го продава."

Масово в провинцията сделките са такива, разпореждането е с имот, а не с УПИ. Леекинко се заобикаля ЗУТ, като отказите за вписване на сделките падат в съда. Цитирам определение ОС - Разград в случая. Все пак зависи от преценката на нотариуса дали да изповяда сделката.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 16 Фев 2018, 10:45

teogeo написа: За панаирджийския номер с дарение на ид.ч. от ид.ч. и после продажбата - пада лесно, ако някой се напъне да го гъта. Не ми се влиза в подробности, но повярвайте - така е.

Това стига ли? :)


Не ми стига, затова продължих да чета:

" ... Тълкувателно решение № 5/2012 г. гр.София, 28 ноември 2012 г.

Върховният касационен съд на Република България, Общо събрание на Гражданска колегия, в съдебно заседание на 1 ноември 2012 г. в състав:

....Тълкувателно дело № 5/2012 г. е образувано с разпореждане от 17.04.2012 г. на заместника на председателя на Върховния касационен съд и председател на гражданската колегия по предложение на състав на Върховния касационен съд, гражданска колегия, трето гражданско отделение, който с определение от 6.03.2012 г. по гр.д. № 613 по описа на трето гражданско отделение на ВКС за 2011 г. е спрял производството по делото и е предложил на общото събрание на гражданската колегия на ВКС да постанови тълкувателно решение по материалноправния въпрос:

Налице ли е заобикаляне на закона по чл. 26, ал.1, предл. второ ЗЗД, когато с договор за дарение се отчужди идеална част от частта на дарителя в съсобствен имот на трето за съсобствеността лице и останалата идеална част е прехвърлена впоследствие с договор за продажба на същото лице без частта на дарителя да е предложена за изкупуване на първоначалните съсобственици съгласно чл. 33, ал.1 ЗС.
..................................
По изложените съображения общото събрание на гражданската колегия на Върховния касационен съд

Р Е Ш И :

Когато с договор за дарение се отчужди идеална част от частта на дарителя в съсобствен имот в полза на трето за съсобствеността лице и останалата идеална част е прехвърлена впоследствие с договор за продажба на същото лице, без частта на дарителя да е предложена за изкупуване на първоначалните съсобственици съгласно чл. 33, ал. 1 ЗС, няма заобикаляне на закона по чл. 26, ал. 1, предл. второ ЗЗД.

Да не забравя - хубав ден желая, че е петък :P
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 16 Фев 2018, 10:49

Иначе четенето на Благодатният четвъртък върши чудеса в четвъртък вечер, особено при мотивиране да отговориш аргументирано и точно на нещастен питащ човечец. :D
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 16 Фев 2018, 20:52

vili_spasova написа:Иначе четенето на Благодатният четвъртък върши чудеса в четвъртък вечер, особено при мотивиране да отговориш аргументирано и точно на нещастен питащ човечец. :D


Срещу една добра почерпка ще Ви обясня какво точно недовиждате в цитираното от Вас тълкувателно решение. ВКС много добре си го е намекнал, но... като няма кой да чете с разбиране :mrgreen:

P.S. Бих могъл да Ви го обясня още сега, но не искам да Ви разплаквам и да Ви развалям петъчната вечер :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот kalahan2008 » 19 Фев 2018, 00:00

g_orila123 написа:имам наследство имот от 900 кв. м. от който е на 2ма собственици като единия не желае да продава, а другия (аз) който иска да продаде този имот. Основния проблем е че в нотариалния акт е записано че част от имота 200 кв.м. е с неуредени сметки ( предполагам общинска земя) как мога да продам имота


Преходни разпоредби на ЗУТ:
§ 8. (1) След изтичане на сроковете по § 6, ал. 2 и 4 отчуждителното действие на влезлите в сила, но неприложени дворищнорегулационни планове за изравняване на частите в образувани съсобствени дворищнорегулационни парцели и за заемане на придадени поземлени имоти или части от поземлени имоти се прекратява.
(2) Собствениците на поземлени имоти по ал. 1 могат да:
1. приложат влезлите в сила неприложени дворищнорегулационни планове с договор за прехвърляне на собственост в нотариална форма;
2. поискат изменение на дворищнорегулационните планове при условията и по реда на този закон;
3. поискат вътрешните регулационни линии на техните имоти да бъдат поставени в съответствие със съществуващите граници на поземлените имоти.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 19 Фев 2018, 17:07

teogeo написа: Срещу една добра почерпка ще Ви обясня какво точно недовиждате в цитираното от Вас тълкувателно решение. ВКС много добре си го е намекнал, но... като няма кой да чете с разбиране :mrgreen:

P.S. Бих могъл да Ви го обясня още сега, но не искам да Ви разплаквам и да Ви развалям петъчната вечер :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted:


Те това е истински български кавалер - или търси почерпка, или ще разплаче жената, ма не от радост... :mrgreen: /Може би е перничанин под прикритие :twisted: /
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vdggbg » 19 Фев 2018, 21:53

Вие си спорите - няма лошо. Само дето престрелката е с халосни. Приматът - въпросител не е уточнил на какво точно е съсобственик (по документи) - на УПИ, или на ПИ. В първия случай § 8 няма отношение към имота, във втория - към собственика.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 20 Фев 2018, 09:49

vdggbg написа:Вие си спорите - няма лошо. Само дето престрелката е с халосни. Приматът - въпросител не е уточнил на какво точно е съсобственик (по документи) - на УПИ, или на ПИ. В първия случай § 8 няма отношение към имота, във втория - към собственика.


Така си е, спорим, казват, че в спора се ражда истината /или поне някоя почерпка :lol: /

А какъвто въпросът такъв и отговорът ...

teogeo написа: На какво основание предполагате, че частта от имота с неуредените сметки по регулация, представлява общинска земя?


vili_spasova написа:.......Имайте предвид, че в НА може да пише, че са неуредени, а като се снабдите със скица, да се окаже, че не точно така /не са 200 и не са придаваеми, а отчуждаеми/....



teogeo написа:...Срещу една добра почерпка ще Ви обясня какво точно недовиждате в цитираното от Вас тълкувателно решение. ВКС много добре си го е намекнал, но... като няма кой да чете с разбиране :mrgreen:

P.S. Бих могъл да Ви го обясня още сега, но не искам да Ви разплаквам и да Ви развалям петъчната вечер :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted:


Ако чакам точно Вие да ме разплачете .... има къде по-способни индивиди :mrgreen:
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 21 Фев 2018, 10:04

Добро, хубаво и усмихнато утро в сряда сутрин!

Без да имам за цел да предизвиквам конкретни участници във форума споделям още един прекрасен способ за отърваване от съсобственост в имот. Този способ е сравнително малко използван и несправедливо пренебрегван. С негова помощ образовани и честни хора успяха да прехвърлят скандалните имоти в Младост. Този невероятен способ се нарича продажба на наследство /но трябва да съществуват определени условия това да се случи/. И Тео, не не се изисква съгласие по любимия ти чл. 33 . И за замяната не се иска, срещу почерпка ще ти обясня защо.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vnikolaeva12 » 20 Апр 2018, 21:39

vili_spasova написа:Добро, хубаво и усмихнато утро в сряда сутрин!

Без да имам за цел да предизвиквам конкретни участници във форума споделям още един прекрасен способ за отърваване от съсобственост в имот. Този способ е сравнително малко използван и несправедливо пренебрегван. С негова помощ образовани и честни хора успяха да прехвърлят скандалните имоти в Младост. Този невероятен способ се нарича продажба на наследство /но трябва да съществуват определени условия това да се случи/. И Тео, не не се изисква съгласие по любимия ти чл. 33 . И за замяната не се иска, срещу почерпка ще ти обясня защо.

Прощавайте, може ли на мен да ми обясните за тази продажба, тъй като мойта е точно на наследство със крадливи осиновени съсобственици
vnikolaeva12
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 09 Яну 2018, 10:14

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 22 Апр 2018, 22:04

vili_spasova написа:Добро, хубаво и усмихнато утро в сряда сутрин!

Без да имам за цел да предизвиквам конкретни участници във форума споделям още един прекрасен способ за отърваване от съсобственост в имот. Този способ е сравнително малко използван и несправедливо пренебрегван. С негова помощ образовани и честни хора успяха да прехвърлят скандалните имоти в Младост. Този невероятен способ се нарича продажба на наследство /но трябва да съществуват определени условия това да се случи/. И Тео, не не се изисква съгласие по любимия ти чл. 33 . И за замяната не се иска, срещу почерпка ще ти обясня защо.


Това, че някъде е минал номерът, не означава, че ще минава винаги. Все някога ще попаднете на читав колега и такава греда ще нацелите, че ще Ви плесне топката по челото :mrgreen:
Не ми се навлиза в детайли.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 23 Апр 2018, 08:55

Добро утро. Моя е грешката, че не сложих думичката честни хора в кавички. Но трябва да се чете в този смисъл. Продължавам да полудявам от факта, че вещно - правните отношения между лицата, зависят от това дали са попаднали на "читав" колега. Идеята е, че всички колеги трябва да са читави, а очевидно не са......

vnikolaeva12, съберете си документите и направете консултация с читав колега /адвокат или нотариус/.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron