начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Делба на регулиран имот с неуредени части

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот g_orila123 » 06 Фев 2018, 12:50

Здравейте,
имам следния казус: имам наследство имот от 900 кв. м. от който е на 2ма собственици като единия не желае да продава, а другия (аз) който иска да продаде този имот. Основния проблем е че в нотариалния акт е записано че част от имота 200 кв.м. е с неуредени сметки ( предполагам общинска земя) как мога да продам имота при положение че другия собственик нито иска да си откупум дела от общината нито иска да се делим ( освен ако аз не платя всичко и делбата и откупуването на частта от общината) има ли начин да се разделим на сила, доколкото съм прочел можем след съдебна делба но там никъде не се споменава проблема с неуредената част от имота. Имота е в регулация и е ъглов на 2 улуци което според мен реално е съвсем спокойно може да се раздели. Моля за съвети и мнения!
g_orila123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Фев 2018, 12:44

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 08 Фев 2018, 00:16

g_orila123 написа:Здравейте,
имам следния казус: имам наследство имот от 900 кв. м. от който е на 2ма собственици като единия не желае да продава, а другия (аз) който иска да продаде този имот. Основния проблем е че в нотариалния акт е записано че част от имота 200 кв.м. е с неуредени сметки ( предполагам общинска земя) как мога да продам имота при положение че другия собственик нито иска да си откупум дела от общината нито иска да се делим ( освен ако аз не платя всичко и делбата и откупуването на частта от общината) има ли начин да се разделим на сила, доколкото съм прочел можем след съдебна делба но там никъде не се споменава проблема с неуредената част от имота. Имота е в регулация и е ъглов на 2 улуци което според мен реално е съвсем спокойно може да се раздели. Моля за съвети и мнения!


На какво основание предполагате, че частта от имота с неуредените сметки по регулация, представлява общинска земя?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 15 Фев 2018, 14:49

Правите дарение на 1/100 ид.ч от притежаваната от Вас идеална част и продажба на останалите 99/100 ид.ч. Или замяна за движима вещ, или договор за издръжка и гледане, или съдебна делба. Само си намерете купувач или приемател, който е съгласен да придобие съсобствен имот с неуредени сметки. Имайте предвид, че в НА може да пише, че са неуредени, а като се снабдите със скица, да се окаже, че не точно така /не са 200 и не са придаваеми, а отчуждаеми/.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 15 Фев 2018, 22:25

vili_spasova написа:Правите дарение на 1/100 ид.ч от притежаваната от Вас идеална част и продажба на останалите 99/100 ид.ч. Или замяна за движима вещ, или договор за издръжка и гледане, или съдебна делба. Само си намерете купувач или приемател, който е съгласен да придобие съсобствен имот с неуредени сметки. Имайте предвид, че в НА може да пише, че са неуредени, а като се снабдите със скица, да се окаже, че не точно така /не са 200 и не са придаваеми, а отчуждаеми/.


Докарахте я манджата на сол по всички параграфи :mrgreen:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 15 Фев 2018, 22:44

teogeo написа: Докарахте я манджата на сол по всички параграфи :mrgreen:


Защо, къде го подведох човека? Къде сбъркАх, както се казва? Без докименти и на гол разказ ....иначе си знам, бегам да чета :mrgreen:
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 16 Фев 2018, 00:00

vili_spasova написа:
teogeo написа: Докарахте я манджата на сол по всички параграфи :mrgreen:


Защо, къде го подведох човека? Къде сбъркАх, както се казва? Без докименти и на гол разказ ....иначе си знам, бегам да чета :mrgreen:


Да почнем оттук:

§ 6, ал.5 от ПР на ЗУТ

"след изтичане на сроковете на § 6, ал.2 и 4 от ПР на ЗУТ не могат да се извършват сделки за разпореждане с дворищнорегулационен парцел, за който не са изплатени дължимите обезщетения за уреждане на сметки по регулация, когато такива обезщетения се предвиждат".

За панаирджийския номер с дарение на ид.ч. от ид.ч. и после продажбата - пада лесно, ако някой се напъне да го гъта. Не ми се влиза в подробности, но повярвайте - така е.

Относно замяната ще Ви напомня само разпоредбата на чл. 223 от ЗЗД --> Правилата за продажбата се прилагат съответно и при замяната, като всеки от заменителите се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава.

Демек - при замяна се прилагат правилата за продажбата.

Това стига ли? :)
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 16 Фев 2018, 08:06

Фанахте ме, да започнем...

teogeo написа: Да почнем оттук: § 6, ал.5 от ПР на ЗУТ

"след изтичане на сроковете на § 6, ал.2 и 4 от ПР на ЗУТ не могат да се извършват сделки за разпореждане с дворищнорегулационен парцел, за който не са изплатени дължимите обезщетения за уреждане на сметки по регулация, когато такива обезщетения се предвиждат". :)


"...Третото основание за отказ, съдържащо се в обжалваното определение, се намира във връзка с горните доводи. Съдията по вписванията е приел, че ако имотът е с неуредени регулационни отношения, по отношение на същия не могат да се извършват разпоредителни сделки съгласно §6 ал.5 ПЗР на ЗУТ. Съдът счита, че действително е в хипотезата на имот с неуредени регулационни отношения, тъй като по новия план имотът е с площ 905 кв.м., а по стария- с 570 кв.м. Продавачът притежава документ за собственост върху имот с площ 570 кв.м. Съгласно §8 ал.1 ПЗР на ЗУТ след изтичане на сроковете по § 6, ал. 2 и 4 отчуждителното действие на влезлите в сила, но неприложени дворищнорегулационни планове за изравняване на частите в образувани съсобствени дворищнорегулационни парцели и за заемане на придадени поземлени имоти или части от поземлени имоти се прекратява. Разгледана през тази призма, разпоредбата на §6 ал.5 ПЗР на ЗУТ не означава, че не е възможно извършването на разпоредителни сделки с имот въобще, а че имотът не може да бъде предмет на сделка като урегулиран поземлен имот. Същият, обаче, може да е предмет на продажба като имот по страия план, действал преди приемането на неприложения дворищнорегулационен план, със съответното отреждане и посочване на неуредените сметки. Точно такъв е и настоящият случай- продавачът го притежава във вида и площта по стария план, във този вид и площ съответно го продава."

Масово в провинцията сделките са такива, разпореждането е с имот, а не с УПИ. Леекинко се заобикаля ЗУТ, като отказите за вписване на сделките падат в съда. Цитирам определение ОС - Разград в случая. Все пак зависи от преценката на нотариуса дали да изповяда сделката.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 16 Фев 2018, 10:45

teogeo написа: За панаирджийския номер с дарение на ид.ч. от ид.ч. и после продажбата - пада лесно, ако някой се напъне да го гъта. Не ми се влиза в подробности, но повярвайте - така е.

Това стига ли? :)


Не ми стига, затова продължих да чета:

" ... Тълкувателно решение № 5/2012 г. гр.София, 28 ноември 2012 г.

Върховният касационен съд на Република България, Общо събрание на Гражданска колегия, в съдебно заседание на 1 ноември 2012 г. в състав:

....Тълкувателно дело № 5/2012 г. е образувано с разпореждане от 17.04.2012 г. на заместника на председателя на Върховния касационен съд и председател на гражданската колегия по предложение на състав на Върховния касационен съд, гражданска колегия, трето гражданско отделение, който с определение от 6.03.2012 г. по гр.д. № 613 по описа на трето гражданско отделение на ВКС за 2011 г. е спрял производството по делото и е предложил на общото събрание на гражданската колегия на ВКС да постанови тълкувателно решение по материалноправния въпрос:

Налице ли е заобикаляне на закона по чл. 26, ал.1, предл. второ ЗЗД, когато с договор за дарение се отчужди идеална част от частта на дарителя в съсобствен имот на трето за съсобствеността лице и останалата идеална част е прехвърлена впоследствие с договор за продажба на същото лице без частта на дарителя да е предложена за изкупуване на първоначалните съсобственици съгласно чл. 33, ал.1 ЗС.
..................................
По изложените съображения общото събрание на гражданската колегия на Върховния касационен съд

Р Е Ш И :

Когато с договор за дарение се отчужди идеална част от частта на дарителя в съсобствен имот в полза на трето за съсобствеността лице и останалата идеална част е прехвърлена впоследствие с договор за продажба на същото лице, без частта на дарителя да е предложена за изкупуване на първоначалните съсобственици съгласно чл. 33, ал. 1 ЗС, няма заобикаляне на закона по чл. 26, ал. 1, предл. второ ЗЗД.

Да не забравя - хубав ден желая, че е петък :P
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 16 Фев 2018, 10:49

Иначе четенето на Благодатният четвъртък върши чудеса в четвъртък вечер, особено при мотивиране да отговориш аргументирано и точно на нещастен питащ човечец. :D
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 16 Фев 2018, 20:52

vili_spasova написа:Иначе четенето на Благодатният четвъртък върши чудеса в четвъртък вечер, особено при мотивиране да отговориш аргументирано и точно на нещастен питащ човечец. :D


Срещу една добра почерпка ще Ви обясня какво точно недовиждате в цитираното от Вас тълкувателно решение. ВКС много добре си го е намекнал, но... като няма кой да чете с разбиране :mrgreen:

P.S. Бих могъл да Ви го обясня още сега, но не искам да Ви разплаквам и да Ви развалям петъчната вечер :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот kalahan2008 » 19 Фев 2018, 00:00

g_orila123 написа:имам наследство имот от 900 кв. м. от който е на 2ма собственици като единия не желае да продава, а другия (аз) който иска да продаде този имот. Основния проблем е че в нотариалния акт е записано че част от имота 200 кв.м. е с неуредени сметки ( предполагам общинска земя) как мога да продам имота


Преходни разпоредби на ЗУТ:
§ 8. (1) След изтичане на сроковете по § 6, ал. 2 и 4 отчуждителното действие на влезлите в сила, но неприложени дворищнорегулационни планове за изравняване на частите в образувани съсобствени дворищнорегулационни парцели и за заемане на придадени поземлени имоти или части от поземлени имоти се прекратява.
(2) Собствениците на поземлени имоти по ал. 1 могат да:
1. приложат влезлите в сила неприложени дворищнорегулационни планове с договор за прехвърляне на собственост в нотариална форма;
2. поискат изменение на дворищнорегулационните планове при условията и по реда на този закон;
3. поискат вътрешните регулационни линии на техните имоти да бъдат поставени в съответствие със съществуващите граници на поземлените имоти.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 19 Фев 2018, 17:07

teogeo написа: Срещу една добра почерпка ще Ви обясня какво точно недовиждате в цитираното от Вас тълкувателно решение. ВКС много добре си го е намекнал, но... като няма кой да чете с разбиране :mrgreen:

P.S. Бих могъл да Ви го обясня още сега, но не искам да Ви разплаквам и да Ви развалям петъчната вечер :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted:


Те това е истински български кавалер - или търси почерпка, или ще разплаче жената, ма не от радост... :mrgreen: /Може би е перничанин под прикритие :twisted: /
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vdggbg » 19 Фев 2018, 21:53

Вие си спорите - няма лошо. Само дето престрелката е с халосни. Приматът - въпросител не е уточнил на какво точно е съсобственик (по документи) - на УПИ, или на ПИ. В първия случай § 8 няма отношение към имота, във втория - към собственика.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 20 Фев 2018, 09:49

vdggbg написа:Вие си спорите - няма лошо. Само дето престрелката е с халосни. Приматът - въпросител не е уточнил на какво точно е съсобственик (по документи) - на УПИ, или на ПИ. В първия случай § 8 няма отношение към имота, във втория - към собственика.


Така си е, спорим, казват, че в спора се ражда истината /или поне някоя почерпка :lol: /

А какъвто въпросът такъв и отговорът ...

teogeo написа: На какво основание предполагате, че частта от имота с неуредените сметки по регулация, представлява общинска земя?


vili_spasova написа:.......Имайте предвид, че в НА може да пише, че са неуредени, а като се снабдите със скица, да се окаже, че не точно така /не са 200 и не са придаваеми, а отчуждаеми/....



teogeo написа:...Срещу една добра почерпка ще Ви обясня какво точно недовиждате в цитираното от Вас тълкувателно решение. ВКС много добре си го е намекнал, но... като няма кой да чете с разбиране :mrgreen:

P.S. Бих могъл да Ви го обясня още сега, но не искам да Ви разплаквам и да Ви развалям петъчната вечер :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :twisted:


Ако чакам точно Вие да ме разплачете .... има къде по-способни индивиди :mrgreen:
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 21 Фев 2018, 10:04

Добро, хубаво и усмихнато утро в сряда сутрин!

Без да имам за цел да предизвиквам конкретни участници във форума споделям още един прекрасен способ за отърваване от съсобственост в имот. Този способ е сравнително малко използван и несправедливо пренебрегван. С негова помощ образовани и честни хора успяха да прехвърлят скандалните имоти в Младост. Този невероятен способ се нарича продажба на наследство /но трябва да съществуват определени условия това да се случи/. И Тео, не не се изисква съгласие по любимия ти чл. 33 . И за замяната не се иска, срещу почерпка ще ти обясня защо.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vnikolaeva12 » 20 Апр 2018, 21:39

vili_spasova написа:Добро, хубаво и усмихнато утро в сряда сутрин!

Без да имам за цел да предизвиквам конкретни участници във форума споделям още един прекрасен способ за отърваване от съсобственост в имот. Този способ е сравнително малко използван и несправедливо пренебрегван. С негова помощ образовани и честни хора успяха да прехвърлят скандалните имоти в Младост. Този невероятен способ се нарича продажба на наследство /но трябва да съществуват определени условия това да се случи/. И Тео, не не се изисква съгласие по любимия ти чл. 33 . И за замяната не се иска, срещу почерпка ще ти обясня защо.

Прощавайте, може ли на мен да ми обясните за тази продажба, тъй като мойта е точно на наследство със крадливи осиновени съсобственици
vnikolaeva12
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 09 Яну 2018, 10:14

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот teogeo » 22 Апр 2018, 22:04

vili_spasova написа:Добро, хубаво и усмихнато утро в сряда сутрин!

Без да имам за цел да предизвиквам конкретни участници във форума споделям още един прекрасен способ за отърваване от съсобственост в имот. Този способ е сравнително малко използван и несправедливо пренебрегван. С негова помощ образовани и честни хора успяха да прехвърлят скандалните имоти в Младост. Този невероятен способ се нарича продажба на наследство /но трябва да съществуват определени условия това да се случи/. И Тео, не не се изисква съгласие по любимия ти чл. 33 . И за замяната не се иска, срещу почерпка ще ти обясня защо.


Това, че някъде е минал номерът, не означава, че ще минава винаги. Все някога ще попаднете на читав колега и такава греда ще нацелите, че ще Ви плесне топката по челото :mrgreen:
Не ми се навлиза в детайли.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Делба на регулиран имот с неуредени части

Мнениеот vili_spasova » 23 Апр 2018, 08:55

Добро утро. Моя е грешката, че не сложих думичката честни хора в кавички. Но трябва да се чете в този смисъл. Продължавам да полудявам от факта, че вещно - правните отношения между лицата, зависят от това дали са попаднали на "читав" колега. Идеята е, че всички колеги трябва да са читави, а очевидно не са......

vnikolaeva12, съберете си документите и направете консултация с читав колега /адвокат или нотариус/.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron