начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Мтел задължение от 2010г.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мтел задължение от 2010г.

Мнениеот ul7ras » 14 Май 2018, 19:11

Здравейте, казуса е следния: през 2010г. Мтел имаха проблем със сметките и тогава не са платени няколко от тях и съответно не е изпълнен договора. Преди две седмици ме потърси фирма за събиране на задължения и поиска 600лв. През тези години не съм имал никаква комуникация с Мтел. Отидох в техен офис подадох жалба и не могат да ми кажат как е натрупано това задължение нито дори на каква стойност е. От въпросната фирма казаха, че до края на месец май, ако не платя ще ме дадат на ЧСИ. Нямам против да платя сметките и неустойката, но има и лихви към тях. Въпросите са ми има ли давност това задължение и има ли право фирмата за събиране на задължения да ме дава на ЧСИ и има ли смисъл да водя дела. Благодаря предварително!
ul7ras
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Май 2018, 19:04

Re: Мтел задължение от 2010г.

Мнениеот bvoykov » 14 Май 2018, 20:38

Подозирам, че само искат да Ви сплашат. Ако всички тези задължения са от 2010 г., то всякакви видове давности са изтекли. Най-дългата възможна в този случай е 5 години. В тълкувателната практика на Върховния касационен съд се срещат и мотиви, които споделят становището, че по отношение на такъв тип "периодични" задължения (защото всяка вноска си има предварително определен собствен падеж за всеки период, на по-прост език казано) давностният срок е 3-годишен. Ако действията се развият 2018-та, аз отникъде не виждам шанс да Ви осъдят, АКО се позовете пред съда на изтеклата погасителна давност. Това трябва да го направите изрично обаче, ако тръгнат да Ви съдят. Заплахите със съдебни изпълнители са безпочвени според мен. В тези случаи, ако изобщо колекторите предприемат действия, изпращат до длъжника заповед за изпълнение по смисъла на чл. 410 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК). Когато Ви я връчат, съответният връчител Ви дава и бланка за възражение, което може да попълните и подадете в съда, ако считате, че не дължите. Направите ли така, ще принудите колекторите да водят иск срещу вас, който, ако е изтекла погасителната давност, едва ли ще бъде уважен, но пак Ви казвам, трябва да се позовете на нея. Може да напишете и във възражението евентуално, ако се стигне до там, че задълженията са погасени по давност.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Мтел задължение от 2010г.

Мнениеот ivan_lawyer » 15 Май 2018, 00:39

Отрицателен установителен иск, това е лекарство също.

Ако искат до заведат и ГПК-арско, то чрез възражение, пак така.

Един вид - ли те или ние.
На практика отрицателния установителен иск изключва воденето на други искове.
Тоест - блокаж на претенциите на всякакви кредитори. Активна отбранителна позиция

Иначе - чрез пасивност - до степен на възражение. Пасивна отбранителна позиция.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Мтел задължение от 2010г.

Мнениеот just__me » 22 Май 2018, 18:51

just__me
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 12 Юни 2013, 16:45

Re: Мтел задължение от 2010г.

Мнениеот ul7ras » 22 Май 2018, 21:10

Благодаря за мненията!
ul7ras
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Май 2018, 19:04

Re: Мтел задължение от 2010г.

Мнениеот neutralen » 22 Май 2018, 21:23

Колекторите ви плашат и очевидно са успели. Целта е доброволно да им дадете пари, които не дължите. Едва ли ще заведат дело срещу вас, но ако заведат го печелите. Ако са ви се обадили по телефона, възможно е да са телефонни измамници. Теглете им една ...... и им кажете, че ако още веднъж ви се обадят ще подадете жалба до прокурора - това действа възпиращо на измамниците :shock:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Мтел задължение от 2010г.

Мнениеот desods » 23 Май 2018, 00:06

с тези няма оправия, тежко е.....
desods
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 08 Окт 2017, 15:39


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron