начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот iliyan-pi » 22 Май 2018, 19:18

Здравейте, проблемът ми е, че ми е необходим нотариален акт за наследствената къща на майка ми (90), който тя е загубила. От кадастралната карта на града открихме номера и датата на издадения тогава (1943г) НА. Имотът е в Павел баня, тогава село. НА е издаден от Районния съд в Казанлък, затова го търсих в Агенцията по вписванията (АВ)там. За съжаление в архива липсва нашият и следващият по номер НА, други - например предния номер , са там. Как да действам оттук нататък, дали има вероятност да има някъде копие? Имам пълномощно от майка ми, но има и усложняващо обстоятелство - тя страда от сериозна деменция. Какъв е законният път в такива случаи?
Благодаря
iliyan-pi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Май 2018, 19:01

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот karanedeff » 23 Май 2018, 13:13

КНА при нотариус
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот iliyan-pi » 23 Май 2018, 18:08

karanedeff написа:КНА при нотариус

Извинявам се, но какво е КНА ?
iliyan-pi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Май 2018, 19:01

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот teogeo » 23 Май 2018, 19:38

iliyan-pi написа:
karanedeff написа:КНА при нотариус

Извинявам се, но какво е КНА ?


констативен нотариален акт.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот barakuda » 23 Май 2018, 19:44

КНА е констативен нотариален акт, колегата вероятно е имал предвид акт за собственост по (десетгодишна) давност и това е единственото решение. Вижте към вашия лпсващ акт дали не се пази записка, те са в отделни томове/книги и може, ако е имало такава, да е запазена и с нея, ако има, да се навие местния нотариус да ви извади нов акт.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Май 2018, 21:22

Постъпете именно по инструкциите на колегите. Действащи юристи са и знаят много добре какво говорят.

Констативният нотариален акт Ви дава оперативен простор, което на практика е нещо като средство за преговори и анти-изнудваници. Тоест имате оръжие.
но един съвет от опитен спец като мен - изчакайте на ниво обезпечение - не бързайте да взимате входящ номер на дело.

Тоест - обезпечете имота с иск - един вид наложете възбрана, но не давайте ход на същински процедури.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот iliyan-pi » 24 Май 2018, 10:28

ivan_lawyer написа:Постъпете именно по инструкциите на колегите. Действащи юристи са и знаят много добре какво говорят.

Констативният нотариален акт Ви дава оперативен простор, което на практика е нещо като средство за преговори и анти-изнудваници. Тоест имате оръжие.
но един съвет от опитен спец като мен - изчакайте на ниво обезпечение - не бързайте да взимате входящ номер на дело.

Тоест - обезпечете имота с иск - един вид наложете възбрана, но не давайте ход на същински процедури.

Благодаря!
НА ми е необходим, защото трябва да извадя скица, тъй като ще свързваме къщата с канализацията на улицата. От общината трудно дават разрешения за прокопаване улиците защото "после не се възстановявали напълно"!
iliyan-pi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Май 2018, 19:01

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот barakuda » 24 Май 2018, 15:02

Какви искове, той човекът спор няма, просто няма документ за собственост. Немой им пиши таквоз работи ....:)
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот karanedeff » 25 Май 2018, 09:44

iliyan-pi написа:открихме номера и датата на издадения тогава (1943г)

barakuda написа:Вижте към вашия липсващ акт дали не се пази записка, те са в отделни томове/книги и може, ако е имало такава, да е запазена и с нея, ако има, да се навие местния нотариус да ви извади нов акт.

Да през 1943 год. имаше записки за вписване - вижте ако се пазят тия томове и намерите записката и всичко е ОК. Има практика че записката напълно замества самия НА, защото в нея е възпроизведено всичко - страни, описание на имота, цена. :idea:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Май 2018, 11:32

Затова говоря за предварително обезпечение, - по което ще искате молба за снабдяване със скица и като Ви дадат скицата проблема е само в разминаването на някои номера, но е поправимо - тоест практично.

Това което имам като идея е да се внесат 40 (всъщност с комисиона банковия - 45) лева и се иска фиктивно обезпечение и - се иска удостоверение от общината което да послужи по фиктивното обезпечение. Дефакто няма да водите по-нататъшно дело, но се снабдявате с документ.

Но всъщност трябва ровене по книгите.

Аз навремето нямах нотариален акт за имота си, но го извадих, с цената на някои интимни услуги, ма студент човек бях. Едни врътки, констативни актове, лошо да ти стане.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron