начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот iliyan-pi » 22 Май 2018, 19:18

Здравейте, проблемът ми е, че ми е необходим нотариален акт за наследствената къща на майка ми (90), който тя е загубила. От кадастралната карта на града открихме номера и датата на издадения тогава (1943г) НА. Имотът е в Павел баня, тогава село. НА е издаден от Районния съд в Казанлък, затова го търсих в Агенцията по вписванията (АВ)там. За съжаление в архива липсва нашият и следващият по номер НА, други - например предния номер , са там. Как да действам оттук нататък, дали има вероятност да има някъде копие? Имам пълномощно от майка ми, но има и усложняващо обстоятелство - тя страда от сериозна деменция. Какъв е законният път в такива случаи?
Благодаря
iliyan-pi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Май 2018, 19:01

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот karanedeff » 23 Май 2018, 13:13

КНА при нотариус
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот iliyan-pi » 23 Май 2018, 18:08

karanedeff написа:КНА при нотариус

Извинявам се, но какво е КНА ?
iliyan-pi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Май 2018, 19:01

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот teogeo » 23 Май 2018, 19:38

iliyan-pi написа:
karanedeff написа:КНА при нотариус

Извинявам се, но какво е КНА ?


констативен нотариален акт.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот barakuda » 23 Май 2018, 19:44

КНА е констативен нотариален акт, колегата вероятно е имал предвид акт за собственост по (десетгодишна) давност и това е единственото решение. Вижте към вашия лпсващ акт дали не се пази записка, те са в отделни томове/книги и може, ако е имало такава, да е запазена и с нея, ако има, да се навие местния нотариус да ви извади нов акт.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Май 2018, 21:22

Постъпете именно по инструкциите на колегите. Действащи юристи са и знаят много добре какво говорят.

Констативният нотариален акт Ви дава оперативен простор, което на практика е нещо като средство за преговори и анти-изнудваници. Тоест имате оръжие.
но един съвет от опитен спец като мен - изчакайте на ниво обезпечение - не бързайте да взимате входящ номер на дело.

Тоест - обезпечете имота с иск - един вид наложете възбрана, но не давайте ход на същински процедури.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот iliyan-pi » 24 Май 2018, 10:28

ivan_lawyer написа:Постъпете именно по инструкциите на колегите. Действащи юристи са и знаят много добре какво говорят.

Констативният нотариален акт Ви дава оперативен простор, което на практика е нещо като средство за преговори и анти-изнудваници. Тоест имате оръжие.
но един съвет от опитен спец като мен - изчакайте на ниво обезпечение - не бързайте да взимате входящ номер на дело.

Тоест - обезпечете имота с иск - един вид наложете възбрана, но не давайте ход на същински процедури.

Благодаря!
НА ми е необходим, защото трябва да извадя скица, тъй като ще свързваме къщата с канализацията на улицата. От общината трудно дават разрешения за прокопаване улиците защото "после не се възстановявали напълно"!
iliyan-pi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 22 Май 2018, 19:01

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот barakuda » 24 Май 2018, 15:02

Какви искове, той човекът спор няма, просто няма документ за собственост. Немой им пиши таквоз работи ....:)
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот karanedeff » 25 Май 2018, 09:44

iliyan-pi написа:открихме номера и датата на издадения тогава (1943г)

barakuda написа:Вижте към вашия липсващ акт дали не се пази записка, те са в отделни томове/книги и може, ако е имало такава, да е запазена и с нея, ако има, да се навие местния нотариус да ви извади нов акт.

Да през 1943 год. имаше записки за вписване - вижте ако се пазят тия томове и намерите записката и всичко е ОК. Има практика че записката напълно замества самия НА, защото в нея е възпроизведено всичко - страни, описание на имота, цена. :idea:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Изгубен нотариален акт, липсва и в Аг. по вписв.

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Май 2018, 11:32

Затова говоря за предварително обезпечение, - по което ще искате молба за снабдяване със скица и като Ви дадат скицата проблема е само в разминаването на някои номера, но е поправимо - тоест практично.

Това което имам като идея е да се внесат 40 (всъщност с комисиона банковия - 45) лева и се иска фиктивно обезпечение и - се иска удостоверение от общината което да послужи по фиктивното обезпечение. Дефакто няма да водите по-нататъшно дело, но се снабдявате с документ.

Но всъщност трябва ровене по книгите.

Аз навремето нямах нотариален акт за имота си, но го извадих, с цената на някои интимни услуги, ма студент човек бях. Едни врътки, констативни актове, лошо да ти стане.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron