начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Публична продан с ДДС

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Публична продан с ДДС

Мнениеот milleniums » 24 Юни 2018, 15:33

Здравейте, ще съм благодарна за мнения по следния казус:
Обявена публична продан на имот с начална цена, за която изрично е указано в обявлението, че е "с ДДС".
В наддавателното предложение на единия от наддавачите е записано, че предлаганата цена е "с ДДС".
В наддавателното предложение на втория наддавач е записана само цената с цифри и с думи, без добавки относно ДДС.
Разликата в цифри между наддавателните предложения е 1 лев, като по-висока е стойността, за която е записано, че е с ДДС.
За купувач е обявен първият наддавач, като в протокола не е отразено, че неговата цена е "с ДДС", както и същото не е казано при отварянето на наддавателните предложения и устното обявяване.
Не е имало устни наддавания, защото и двамата наддавачи не са присъствали.
Правилно ли е според Вас, така направеният избор? И кой би бил най-удачният според Вас, начин за оспорване или атакуване на тази продажба.
(Аз съм втория наддавач, и имам интерес да придобия имота.)
milleniums
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Авг 2009, 09:31

Re: Публична продан с ДДС

Мнениеот ivan_lawyer » 24 Юни 2018, 15:56

Не е невъзможно, но е доста сложно.
Имайте предвид, че понякога жалбите се въртят в кръг - тоест стига се пак до същото положение.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Публична продан с ДДС

Мнениеот milleniums » 24 Юни 2018, 22:14

Да, затова и мисля по-сигурно като че ли, исково производство (вместо жалба).... Но се чудя все още за петитума....
milleniums
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Авг 2009, 09:31

Re: Публична продан с ДДС

Мнениеот kalahan2008 » 25 Юни 2018, 00:11

чл. 131 ЗДДС:
В случаите на публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или на Гражданския процесуален кодекс или при продажба по реда на Закона за особените залози или на чл. 60 от Закона за кредитните институции и когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата:
1. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, която се явява компетентна за съдебния изпълнител или заложния кредитор или банкова сметка на съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в обхвата на която работи публичният изпълнител;
2. да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона, в три екземпляра - за публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя (купувача);
3. да предостави документа по т. 2 на собственика на вещта и на получателя в срок три дни от издаването му;
4. да уведоми компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която собственикът на вещта е регистриран по този закон, за издадения документ по т. 2 по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
При определяне на данъчната основа чл. 27 не се прилага.
(2) В случаите по ал. 1 се приема, че в продажната цена е включен данъкът, като той заедно с продажната цена се превежда (плаща) от получателя (купувача) на публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор.

Аз не виждам основание за оспорване на проданта.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron