начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос по казус със стопанска постройка

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот klimtk » 22 Юни 2018, 23:29

Здравейте, казуса ми е следния: В имот, представляващ 0.980дка дворен селски парцел в регулация, по скица, нотариален акт и в действителност съществува единствено стопанска постройка (плевня), построена на границата на имота, с площ от 63кв.м. Основно застрояване по смисъла на закона не съществува. Нямам информация за постройката да има извадено удостоверение за търпимост.

Въпроса ми е следния: Има ли, и какъв е начина да избегна пълното строително проектиране, разрешителни, такси и т.н., за да преустроя сградата в подходяща за живеене. По конкретно (на база информацията ми до тук) възможно ли е само с разрешително за ремонт да направя това преустройство и при какви условия - ограничения за височина, фасадни отвори (предвид това, че е на границата на имота) и т.н.

Благодаря предварително!
klimtk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Юни 2010, 10:36

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот vdggbg » 27 Юни 2018, 12:59

Няма такова нещо като "разрешително за ремонт". Разрешението е за строеж (във Вашия случай - преустройство). Получава се по общия ред - т. е. няма как да избегнете проектирането, и т. н. За целта трябва плевнята да е или законна, или търпима - в противен случай законът не държи сметка за нея.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот klimtk » 27 Юни 2018, 16:38

Законна при всички случаи не е, търпима ще се разбере дали е ако задвижа процедура по издаване на такъв документ (свидетелските показания за съществуването и преди 2001г. не са проблем, но как се установява дали е била законна в момента на построяването според тогавашните закони, при положение, че няма никакви строителни книжа за нея, и не се знае през коя година е строена, това не знам). Какво означава „законът не държи сметка за нея“?
klimtk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Юни 2010, 10:36

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот vdggbg » 27 Юни 2018, 18:03

Търпимостта поначало се отнася до сгради, за които няма строителни книжа - без значение дали са били законно построени, или не. "Не държи сметка" означава, че не съществува от гледна точка на закона - т. е. не може да бъде предмет на преустройство.
Трябва да знаете, че, според актуалните норми, не Ви е необходимо разрешение за вътрешни преустройства, при които не се засяга конструкцията, и не се променя предназначението.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот klimtk » 27 Юни 2018, 18:28

Означава ли това, че мога да направя преустройството, което съм описал във въпроса (да я превърна в годна за обитаване), след като не съществуват документи за настоящата конструкция, тоест няма как да се установи дали съм направил промени по нея или не, а предназначението по документи си остане същото (стопанска постройка)? Какво правя в плевнята (по документи) си, доколкото знам закона не ми държи сметка...
klimtk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Юни 2010, 10:36

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот vdggbg » 27 Юни 2018, 19:06

Точно това означава.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот klimtk » 27 Юни 2018, 19:18

Благодаря, вашето мнение е силно окуражаващо за мен. И все пак, понеже се намира на граница с чужд имот, при евентуален бъдещ (не дай Боже) сигнал от страна на съседния собственик, не съществува ли опасност да бъде съборена сградата, щом за закона тя не съществува?
klimtk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Юни 2010, 10:36

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот vdggbg » 27 Юни 2018, 21:52

Ако е търпима - няма да подлежи на събаряне. Не е лошо да се снабдите с удостоверение в този смисъл, преди да влагате средства в ремонти.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот klimtk » 27 Юни 2018, 22:09

Прегледах изискуемите документи за издаване на УТ, в тях фигурира „Нотариално заверена декларация за съгласие от съседите, когато сградата не е на изискващото се отстояние от имотната граница /регулационната линия/“ - тоест ще трябва да се разбера със съседите предварително и нотариално заверено. И второ - „Нотариално заверена декларация за годината на строителство на сградата /ако същата не е отразена на плана и планът е одобрен преди 1987г. /“- при мен сградата е отразена в скицата и описана в нотариалния акт - това достатъчно ли е, за да не се изисква тази декларация за годината на строителство (за която няма сведения)?
klimtk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Юни 2010, 10:36

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот vdggbg » 02 Юли 2018, 21:26

Една постройка може да е разположена на отстояние ("изискващо се", както казвате - ама зависи за кой времеви период какво точно се е изисквало...), или да е разположена на самата граница (пак, зависи - невинаги за такова разполагане се е изисквало съгласие, а и то е давано в различна форма през различните години...).
С две думи - за постройката трябва да се създаде онова, което в социалните мрежи се нарича "профил", и той трябва да бъде законосъобразен. Декларацията за времето на построяване е в свободна форма - "декларирам, че ми е известно следното..." (примерно - че постройката е издигната от Юмер паша през месеца нисан на десетата година от царстването на Султан Мурад ІV, върху основите на стар римски санктуариум). Все тая.
Придаването, обаче, на цялата работа на наукообразна законосъобразност, не е нещо, което може да се опише с две думи.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Въпрос по казус със стопанска постройка

Мнениеот klimtk » 02 Юли 2018, 22:07

Сиреч, ако разбирам правилно, трябва да намеря някой стар съселянин, който да се подпише под декларация свободен текст, че сградата е построена едикога си, свободно избрана от мен година в началото на 20 век. И съседа, с когото граничи, да се подпише, че е съгласен да остане там. Ако след това ми дадат търпимост, възстановявам и ремонтирам каквото си искам и никой няма да ме глоби или събори?
klimtk
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Юни 2010, 10:36


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron