начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Дело за клевета - образци и разяснения

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот jolinapj » 18 Сеп 2018, 17:44

Здравейте!

Изчетох останалите статии и някои от тях ми помогнаха. За жалост са доста стари и нямат много допирни точки с моя казус. Не съм сигурна, че е правилно да пиша директно в тях.

Смятам да заведа дело за клевета срещу мой бивш шеф.
Историята с няколко изречения е следната:
Той е чуждестранен гражданин и не винаги е в страната. В края на м. Май реши, че "не е длъжен да плаща заплати" (изцяло негови думи). Аз и останалата част от колегите напуснахме фирмата и тя затвори. Помещението беше под наем и собственикът му смени патрона на вратата докато вече бившият ни шеф (да го наречем Иван), не се върне в България, за да му плати всичко, което му дължи и да си получи обратно документи, оборудване и пр.. Напуснала съм без предизвестие, какво е позволено по закон. Подала съм и жалба в инспекцията по труда. След като разбра за жалбата въпросния Иван, е подал жалба до прокуратурата, в която съм обвинена, че съм откраднала служебни пари, документи и оборудване. Съответно в обвиненията му няма и капка истина. Напуснах и си чакам парите все още. За жалост според него едва ли не аз му дължа пари. Според него не е възможмо чевек сам да напусне без да бъде уволнен и явно ме държи виновна, че не съм работила безплатно. От там идват и проблемите.
В интернет намерих телефон за национална правна консултация. Дадоха ми добри съвети, обясниха ми основните неща и сега съм до писането на тъжбата.
От статиите, които прочетох успях да съставя текста на тъжбата, но не съм сигурна, че е напълно правилно формулиран и не искам да рискувам. Искам да се изправя срещу мошеника подготвена. Тук ми е нужна и малко помощ. Искам да знам достатъчно изчерпателно ли е написаното в нея.

Тъжбата е в следния вариант (естествено без реалните имена, телефони и др. п.):
"Г-Н / Г-ЖО СЪДИЯ,

Срещу мен бе подадена жалба № ........, чрез която лицето ......... ме обвинява несправедливо в кражбата на фирмени средства, документи и оборудване. След проверка се установи, че жалбата е …… ( трябва да изчакам да излезе постановлението, че няма да се стигне до съд).

На основание чл. 147 от НК, моите чест и достойнство бяха дълбоко накърнени. Освен това смятам, че заради подадената от г-н ......... жалба, има вероятност участието ми в конкурс за държавни служители, който се проведе в продължение на 4 месеца (от м. Юни 2018г. до м. Септември 2018г.), в МВР да е било прекратено.
След напускането ми на фирмата на г-н ........, поради факта, че той отказа да ми изплати дължимите ми трудови възнаграждения, всячески се опитва да ме обвини в извършване на престъпления и да накърни достойнството ми.
За да подкрепя твърдението си, прилагам копие от постановление № ….. на прокурора по жалба № ....
Желая да бъда компенсирана за причинените ми неимуществени вреди в размер на 5000 лв.

Моля, документите, описани по-горе, да бъдат приети и приложени по горепосоченото дело."

Моят текст съдържа всичко, което ми дадоха като съвет. Готова съм за критики и помощ. :!:
jolinapj
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Сеп 2018, 17:16

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот nikodim77 » 18 Сеп 2018, 19:11

Здравейте,
Готова съм за критики и помощ.


Вие сте човек – търсещ правдата. Така, че критики... излишни са! Но това, че се мъчите сама да се справите – четейки статии и т.н. не е добре!
Не мисля, че се касае за 147-НК, а по-скоро за 286. :roll:
Чисто и просто отивате с всички писмени материали, с готови свидетели (ако имате такива) при АДВОКАТ!
Тъй по форумите и от нета, има вероятност да оплескате работата.

пп. Тук в "Лекса" също има такива, които могат да се свържат с Вас чрез Л.С., но пак ще повторя; не подценявайте необходимостта от АДВОКАТ!
Последна промяна nikodim77 на 18 Сеп 2018, 20:44, променена общо 1 път
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот jolinapj » 18 Сеп 2018, 19:50

Благодаря!
Нещата, които съм включила ми ги каза адвокат от националната система за правни съвети. Имам още време докато излезе постановлението. Ще почета още малко и ако се наложи ще ида при адвокат. Просто в момента нямам финансовата възможност да наема такъв, поради факта, че работих безплатно заради въпросния господин.
jolinapj
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Сеп 2018, 17:16

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот lawchoice » 18 Сеп 2018, 20:43

jolinapj написа:Благодаря!
Нещата, които съм включила ми ги каза адвокат от националната система за правни съвети. Имам още време докато излезе постановлението. Ще почета още малко и ако се наложи ще ида при адвокат. Просто в момента нямам финансовата възможност да наема такъв, поради факта, че работих безплатно заради въпросния господин.

Не бива да очаквате дистанционно /чрез Интернет/ съставяне на тъжбата ви. Разумното поведение изисква да се свържете с адвокат, който след анализ на конкретните обстоятелства, да изготви мотивирана, отговаряща на изискванията за това, тъжба. Колкото по-рано сторите това, толкова по-добре за вас, понеже хронометърът е включен и безпристрастно отмерва изминалото време.

П.П. Встрани от горното - включих се понеже ми стана интересно, кой е този, който ви е информирал предварително какъв ще бъде резултатът по подаден срещу вас сигнал?
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот jolinapj » 18 Сеп 2018, 20:53

Никой не ми е казал какъв ще е резултата. Съветите са на база факта, че нищо незаконно не съм направила и няма основание да се смята обратното. Освен това има свидетели, че въпросния Иван си е получил и документите и оборудването от собственика на помещението. Мен ме замесиха ненужно в чужд спор. Както вече казах, консултира ме адвокат от националната система за правни съвети. На тях това им е работата. Не вярвам да е объркал. Но тъй като дават основни насоки, няма как да ми продиктуват как се пише тъжба. Поради този факт имах и нужда от мнение по писаниците ми.
Искам да съм подготвена за най-добрия вариант. :)
jolinapj
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Сеп 2018, 17:16

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот ibgdimitrov » 19 Сеп 2018, 13:34

Жено, това което си писала /ако е истина разбира се/не е клевета, а Набедяване-престъпление по чл.286 от НК. Сама по интернет нема как да се справиш, наемаш адвокат-но ако все пак нямаш възможност пишеш Тъжба до съответната районна прокуратура-свободен текст.
Ако има нещо неясно пиши на ЛС.
ibgdimitrov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 20 Мар 2009, 16:27

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот ilian_todorov » 19 Сеп 2018, 13:49

jolinapj написа:Здравейте!

Изчетох останалите статии и някои от тях ми помогнаха. За жалост са доста стари и нямат много допирни точки с моя казус. Не съм сигурна, че е правилно да пиша директно в тях.

Смятам да заведа дело за клевета срещу мой бивш шеф.
Историята с няколко изречения е следната:
Той е чуждестранен гражданин и не винаги е в страната. В края на м. Май реши, че "не е длъжен да плаща заплати" (изцяло негови думи). Аз и останалата част от колегите напуснахме фирмата и тя затвори. Помещението беше под наем и собственикът му смени патрона на вратата докато вече бившият ни шеф (да го наречем Иван), не се върне в България, за да му плати всичко, което му дължи и да си получи обратно документи, оборудване и пр.. Напуснала съм без предизвестие, какво е позволено по закон. Подала съм и жалба в инспекцията по труда. След като разбра за жалбата въпросния Иван, е подал жалба до прокуратурата, в която съм обвинена, че съм откраднала служебни пари, документи и оборудване. Съответно в обвиненията му няма и капка истина. Напуснах и си чакам парите все още. За жалост според него едва ли не аз му дължа пари. Според него не е възможмо чевек сам да напусне без да бъде уволнен и явно ме държи виновна, че не съм работила безплатно. От там идват и проблемите.
В интернет намерих телефон за национална правна консултация. Дадоха ми добри съвети, обясниха ми основните неща и сега съм до писането на тъжбата.
От статиите, които прочетох успях да съставя текста на тъжбата, но не съм сигурна, че е напълно правилно формулиран и не искам да рискувам. Искам да се изправя срещу мошеника подготвена. Тук ми е нужна и малко помощ. Искам да знам достатъчно изчерпателно ли е написаното в нея.

Тъжбата е в следния вариант (естествено без реалните имена, телефони и др. п.):
"Г-Н / Г-ЖО СЪДИЯ,

Срещу мен бе подадена жалба № ........, чрез която лицето ......... ме обвинява несправедливо в кражбата на фирмени средства, документи и оборудване. След проверка се установи, че жалбата е …… ( трябва да изчакам да излезе постановлението, че няма да се стигне до съд).

На основание чл. 147 от НК, моите чест и достойнство бяха дълбоко накърнени. Освен това смятам, че заради подадената от г-н ......... жалба, има вероятност участието ми в конкурс за държавни служители, който се проведе в продължение на 4 месеца (от м. Юни 2018г. до м. Септември 2018г.), в МВР да е било прекратено.
След напускането ми на фирмата на г-н ........, поради факта, че той отказа да ми изплати дължимите ми трудови възнаграждения, всячески се опитва да ме обвини в извършване на престъпления и да накърни достойнството ми.
За да подкрепя твърдението си, прилагам копие от постановление № ….. на прокурора по жалба № ....
Желая да бъда компенсирана за причинените ми неимуществени вреди в размер на 5000 лв.

Моля, документите, описани по-горе, да бъдат приети и приложени по горепосоченото дело."

Моят текст съдържа всичко, което ми дадоха като съвет. Готова съм за критики и помощ. :!:

Подайте тъжба в прокуратурата, че сте набедена в престъпление, което не сте извършила. Не става въпрос за клевета, а за набедяване по чл. 286 (1) от НК. Това престъпление от общ характер и трябва да се заведе от съответната Районна прокуратура.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот ilian_todorov » 19 Сеп 2018, 13:53

nikodim77 написа:Здравейте,
Готова съм за критики и помощ.


Вие сте човек – търсещ правдата. Така, че критики... излишни са! Но това, че се мъчите сама да се справите – четейки статии и т.н. не е добре!
Не мисля, че се касае за 147-НК, а по-скоро за 286. :roll:
Чисто и просто отивате с всички писмени материали, с готови свидетели (ако имате такива) при АДВОКАТ!
Тъй по форумите и от нета, има вероятност да оплескате работата.

пп. Тук в "Лекса" също има такива, които могат да се свържат с Вас чрез Л.С., но пак ще повторя; не подценявайте необходимостта от АДВОКАТ!

Защо да се набутва излишно с адвокатски такси? Да подава тъжба свободен текст в Районна прокуратура и да чака отговор. От там ще го изпратят до МВР за проверка, където ще я извикат да даде обяснения. След това вероятно няма да образуват нак. производство, защото такива престъпления се доказват много трудно, но не пречи да опита. Безплатно е. :)
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот lawchoice » 19 Сеп 2018, 21:42

Откъде го вадите това самочувствие, бре хора? Да давате правни съвети при това от разстояние! Ами ако съветите ви се окажат погрешни, какво правим? Ще носите ли някаква отговорност или ще възразите, че понеже сте любители в областта на правото сте освободени от такава.
Как беше на чужд гръб и сто тояги са малко...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот nikodim77 » 19 Сеп 2018, 21:47

Защо да се набутва и в магазина за храна?! :wink:
Най-малко защото личи, че й е необходима още подготовка и задълбочено четене, а часовникът тиктака!
В питането си е представила проект за тъжба, в който цитира законови норми, които не са съвсем на място... Във всяко изявление до съд, прокуратура и т.н. е редно то да бъде логически подредено и смислово издържано. Не искам да обидя jolinapj, но това е материя и казус – нуждаещи се от подготовка. Да не забравяме, че дело по 286 може да изиграе лоша шега на тъжителя. Та от безплатно да не вземе да стане „платно”. А и колкото и „свободен” да е текста все пак има някакви изисквания по неговото изложение и депозиране пред съда (прокурора). Ако jolinapj си е включила Л.С. вярвам, че вече е във връзка с някой/и/ от форума.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот lawchoice » 19 Сеп 2018, 22:46

nikodim77 написа:Защо да се набутва и в магазина за храна?! :wink:
Най-малко защото личи, че й е необходима още подготовка и задълбочено четене, а часовникът тиктака!
В питането си е представила проект за тъжба, в който цитира законови норми, които не са съвсем на място... Във всяко изявление до съд, прокуратура и т.н. е редно то да бъде логически подредено и смислово издържано. Не искам да обидя jolinapj, но това е материя и казус – нуждаещи се от подготовка. Да не забравяме, че дело по 286 може да изиграе лоша шега на тъжителя. Та от безплатно да не вземе да стане „платно”. А и колкото и „свободен” да е текста все пак има някакви изисквания по неговото изложение и депозиране пред съда (прокурора). Ако jolinapj си е включила Л.С. вярвам, че вече е във връзка с някой/и/ от форума.


+1

Проблем при подобни казуси е и неразбирането относно дейността на съда /в качеството му на арбитър в спора/... Последният често го отнася без вина, понеже не малко са случаите, при които именно от него се очаква да свърши чуждата работа!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот ibgdimitrov » 21 Сеп 2018, 12:31

lawchoice написа:Откъде го вадите това самочувствие, бре хора? Да давате правни съвети при това от разстояние! Ами ако съветите ви се окажат погрешни, какво правим? Ще носите ли някаква отговорност или ще възразите, че понеже сте любители в областта на правото сте освободени от такава.
Как беше на чужд гръб и сто тояги са малко...


1.За самочуствието имаме го защото сме юристи.
2.За правните съвети от разстояние-женичката дето е създала темата-иска точно това съвети от разстояние.
3.Ако съветите се окажат погрешни-няма безгрешни хора, но и информацията дето се дава от създателя на темата е малко и противоречива.
4.Отковорност адвоката не носи-клиента си избира от кой да приема и от кой да не приема съвети.
5."На чужд гръб и сто тояги са малко"-когато жената не иска да си плати на адвокат и иска безплатни правни съвети в тая тема е така. Когато си плати и даде необходимата информация-пр. № в Прокуратурата и др. тогава ще и бъде дадена и по качествена и адекватна информация.
ibgdimitrov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 20 Мар 2009, 16:27

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот lawchoice » 21 Сеп 2018, 15:48

Това че Вие вероятно сте юрист, далеч не означава, че всички участници във форума са такива!
Доколкото не съм адвокат, според мен е важно преди да се дават правни съвети да бъде изяснена мотивацията на този, който ги иска, и съобразно нея и конкретните факти да бъде формирано мотивирано правно становище. За мен даването на съвети от разстояние не може да удовлетвори тези изисквания. Един казус може да има повече от едно разрешение... Изложеното от авторът на темата, по специално текста на тъжбата, повече ми "мяза" на претенция за непозволено увреждане по чл.45 ЗЗД. Вярвам, че ще се съгласите, че работата на един адвокат е да посочи плюсовете и минусите, които биха възникнали за клиента му във връзка с пълноценното му участие във съответните производства.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот ibgdimitrov » 21 Сеп 2018, 20:32

lawchoice написа:Това че Вие вероятно сте юрист, далеч не означава, че всички участници във форума са такива!
Доколкото не съм адвокат, според мен е важно преди да се дават правни съвети да бъде изяснена мотивацията на този, който ги иска, и съобразно нея и конкретните факти да бъде формирано мотивирано правно становище. За мен даването на съвети от разстояние не може да удовлетвори тези изисквания. Един казус може да има повече от едно разрешение... Изложеното от авторът на темата, по специално текста на тъжбата, повече ми "мяза" на претенция за непозволено увреждане по чл.45 ЗЗД. Вярвам, че ще се съгласите, че работата на един адвокат е да посочи плюсовете и минусите, които биха възникнали за клиента му във връзка с пълноценното му участие във съответните производства.


Ако иска да заведе ИМ за непозволено увреждане, защо пише "Тъжба ", позовава се на чл.147 НК ( Клевета) но това което е написала доколкото е и истина- е набедяване чл.286 НК. Въобще си няма представа дори и да иска да заведе ИМ по чл.45 ЗЗД как ще доказва противоправното деяние, вредите и причинно-следствената връзка между тях.
п.с. Дори не става ясно прикл. прок.преписка и как-, била ли е обвиняема..Без информация и без възнаграждение никой не би се хванал да и изрежда всички варианти за завеждане на дело, плюсовете и минусите за тях.
ibgdimitrov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 20 Мар 2009, 16:27

Re: Дело за клевета - образци и разяснения

Мнениеот lawchoice » 22 Сеп 2018, 10:40

ibgdimitrov написа:
Ако иска да заведе ИМ за непозволено увреждане, защо пише "Тъжба ", позовава се на чл.147 НК ( Клевета) но това което е написала доколкото е и истина- е набедяване чл.286 НК. Въобще си няма представа дори и да иска да заведе ИМ по чл.45 ЗЗД как ще доказва противоправното деяние, вредите и причинно-следствената връзка между тях.
п.с. Дори не става ясно прикл. прок.преписка и как-, била ли е обвиняема..Без информация и без възнаграждение никой не би се хванал да и изрежда всички варианти за завеждане на дело, плюсовете и минусите за тях.


Ооо, въобще не знам какво иска да заведе авторът на темата, аз просто излагам принципни съображения... Въпросът дали той ше успее да установи пред съда елементите от фактическия състав на непозволеното увреждане, подлежащи на доказване от него, е фактически, а не правен. Същото обаче важи и за прокуратурата при обсъжданата хипотеза - престъпление по чл.286 НК. Това затвърждава първоначалната ми теза, че правни съвети по реални казуси не бива да се дават дистанционно - от разстояние.

Все още не ми е ясно за какво спорим, след като и вие поддържате тезата, че "без информация и без възнаграждение никой не би се хванал да и изрежда всички варианти за завеждане на дело, плюсовете и минусите за тях".
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron