начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Шофиране с отнета книжка за алкохол

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот boss74 » 06 Авг 2018, 15:27

Здравейте.На 12.01.2018 год, ме спряха за проверка за алкохол и дрегера отчете 1,11 промила,след което книжката ми беше взета.Не съм писал възражения по акта,не съм давал кръвна проба.След време разбрах,че имам издадено наказателно постановление с глоба 1000 лв. и лишаване една година,но това постановление не ми е връчено лично.На 03.08.2018 год. ме спряха при управление на мотоциклет(този път без алкохол,вече не си го и помислям),който е моя собственост и съответно номера му беше свален.Интересува ме какво ще бъде наказанието?По чл.177 ли(глоба от 100 до 300 лв.)?И дали ще има удължаване на наказанието лишаване от правоуправление?Предварително благодаря на отзовалите се и осъзнавам опасността,която съм създал за околните управлявайки след употребата на алкохол.
boss74
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Авг 2018, 15:14

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот bvoykov » 07 Авг 2018, 16:22

Хм, дистанциран съм от "пътното правораздаване", но как сте разбрали, че имате издадено наказателно постановление, ако същото не Ви е било връчено? Връчването има важно значение, не съм сигурен, но във Вашия случай може да представлява разликата между извършване на административно нарушение или на престъпление по чл. 343в, ал. 3 от Наказателния кодекс, защото, ако постановлението не Ви е било връчено, то Вие все още сте само с принудителна мярка наложена по административен ред - отнемане на на свидетелство за управление на МПС. За да се водите наказан за това административно нарушение, постановлението трябва да Ви бъде връчено, защото от този момент тече срокът за неговото обжалване, а ако същото не бъде обжалвано - то влиза в сила и Вие се считате за наказан. Ако не сте осъждан за друго престъпление от общ характер и не сте освобождаван от наказателна отговорност по чл. 78а от НК, то последното може да бъде приложимо за извършеното от Вас престъпление по 343в, ал. 3, като ще Ви бъде наложена глоба в размер най-малко на 1000 лв., но няма да Ви се "удължи" наказанието за лишаване от правоуправление. Поне аз така виждам нещата, изглежда, че ако постановлението Ви е било влязло в сила, няма да сте извършили престъпление, защото 343в, ал. 1 изисква да са Ви наложили наказание лишаване от право да управлявате МПС за едно нарушение, след това да Ви спрат и да констатират, че сте с отнета книжка, като Ви накажат отново по административен ред и чак, ако си позволите отново да карате без книжка и Ви спрат, тогава вече ще е престъпление по ал. 1. Така явно го е измислил "мъдрият" законодател, кое му е по-опасното на това, че сте само с временна мярка, аз не мога да отговоря.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот boss74 » 08 Авг 2018, 00:11

Точно и аз така го разбрах.След лишаването ми това е първо(и надявам се последно) нарушение.По-точно,първи акт за шофиране без книжка.А за чл.343 мисля,че е необходимо да те хванат втори път за същото деяние(шофиране без книжка).В моя случай мисля,че няма особено значение невръчването на постановлението.Просто може би трябва да се приложи чл.177 от ЗДП.В противен случай ще трябва да обжалвам.
boss74
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Авг 2018, 15:14

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Авг 2018, 08:52

Така, както го виждам, не намирам основание за обжалване.

Може да има някъде грешно поставен конец - един вид някъде да има грешка, ма и да има - Административните съдилища са слепи къртици в това отношение.

Сега - ако говорим за кумулация, тоест - съчетаване на различни престъпни деяния, те са всъщност административни простъпки, налага се тежкото по размер - един вид - законът е щадящ, това е концептуалното.

Тоест никой не иска да Ви разбива живота, практиката, кариерата, семейството. Тоест - ще получите ново наказание, но то няма да повлияе на старото.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот boss74 » 08 Авг 2018, 12:23

Ядец.Днеска ми връчиха призовка за досъдебно в качеството ми на обвиняем.В петък трябва да се явя при разследващ полицай.Ще се опитам да и покажа закона ама да не се окаже "кауза пердута".И съответно ще обжалвам.
boss74
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Авг 2018, 15:14

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот kpts_ » 08 Авг 2018, 14:39

Първо се пригответе за полицейска регистрация, пък после мислете за обжалване. То засега няма и какво да се обжалва.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот svegrigorov » 08 Авг 2018, 16:37

Отиди с адвокат, за да имаш шансове за прекратяване на досъдебното производство.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот boss74 » 08 Авг 2018, 17:10

С адвокат ще ходя.И все пак мисля,че не би трябвало да има наказателно преследване,освен да се позоват на чл.343в ал.3 за свидетелство отнето с ПАМ.Но да видим в петък и ще пиша за развитието.
boss74
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Авг 2018, 15:14

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот bvoykov » 09 Авг 2018, 00:41

Най-вероятно обвинението ще е по 343в, ал. 3, защото това по 343в, ал. 1, както и Вие правилно сте заявили в по-горния си пост, няма как да е съставомерно. Аз считам, че връчването има значение за случая, защото от него момент започва да тече срокът за обжалването на наказателното постановление - чл. 59, ал. 2, изр. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), който е 7-дневен, и след изтичането на този срок, при липса на обжалване, същото влиза в сила. От този момент се счита, че Вие сте наказан, като ПАМ преустановява действието си, тъй като, съгласно чл. 171, ал. 1, б. "б" ЗДвП, временното отнемане на СУМПС (тоест ПАМ) продължава до решаването на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца. Въпросът за отговорността се счита за решен в момента, в който има влязъл в сила акт, било на административния орган в лицето на началника на съответния сектор "Пътна полиция", било решение на съда, когато постановлението е било обжалвано. Чл. 343в, ал. 3 НК изисква Вие да сте били с ПАМ, която Ви лишава от правото да управлявате МПС, и въпреки това да продължите да управлявате МПС. По чл. 343в, ал. 1 едва ли би издържало обвинението. Изглежда, че точно това невръчване на наказателното постановление е било границата между престъпление и административно нарушение, защото в първия вариант Вие не сте наказан, а сте само с ПАМ, а във втория сте наказан и без ПАМ, като във втория случай, за да бъде престъпление, е необходимо да Ви хванат втори път за шофиране с наказание лишаване от правоуправление. Тази алинея 3 е относително нова - от края на 2016 г. Понастоящем промените в НК се правят според медийния шум, най-вероятно повлияни от случай, в който една дама беше убила пътен полицай, докато книжката ѝ била временно отнета.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот boss74 » 09 Авг 2018, 01:02

Bvoykov,точно така го тълкувам и аз,но мисля,че ПАМ би трябвало да е изтекла за това време и постановлението да се води връчено по чл.58 ал.2 от ЗАНН като не са ме открили на адреса.Следователно постановлението е в сила и това е първото деяние след влизането му в сила.Няма състав по 343 ал.3 от НК,ако е второ такова няма мърдане.Все се надявам на правилно тълкуване още на досъдебна фаза и прекратяване само с глоба по чл.177 ал.1 от ЗДП.
boss74
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 06 Авг 2018, 15:14

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот iana_apostolova » 10 Окт 2018, 09:14

Здравейте, извинявам се за подновяването на темата, но имам нужда от съдействие, понеже не намирам точна информация по темата.
на 08.09.2018г. ме спряха и след проверка за алкохол дрегера отчете 0,59 в 2:20часа.
Съставиха ми Акт, взеха ми талона и книжката и по мое желание ми издадоха талон за даване на кръвна проба в 2:40 със срок за явяване - 45мин. В 3:10 бях в центъра за спешна помощ за да дам кръв.
От тогава до днес - 10.10.2018г. нямам информация колко е отчела кръвната проба. В закона прочетох, че всъщност няма срок за който тя трябва да бъде направена. Нямам и НП , нито глоба, но в сайта на МВР излиза, че книжката ми е невалидна, в същия сайт при проверка, обаче излиза, че нямам НП.
Въпроса ми са следните:
1. Има ли срок в който трябва да се направи кръвната проба
2. Кой и как ще ме уведоми за резултата от нея
3. Ако през това време карам, какво би било наказанието за това?
iana_apostolova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Окт 2018, 08:56

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот bvoykov » 11 Окт 2018, 14:57

По първия въпрос, аз лично не знам дали има срок, не мога да открия и такава разпоредба, очевидно няма, но това е от значение за административнонаказващия орган. По втория въпрос, съгласно чл. 27, ал. 1 от Наредба № 1 от 19 юли 2017 за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози протоколът от изследването се изпраща на структурата, която е издала талона за него, тоест на Вас няма да Ви връчат явно екземпляр от това, ако искате да се осведомите за резултата, трябва да попитате в МВР. По отношение на справката за валидност на документи в МВР... може би, защото са Ви я отнели да излиза така. Тук има един момент обаче, че след отнемането ѝ трябва да Ви връчат заповед, с която Ви налагат принудителна административна мярка на основание чл. 171, ал. 1, т. 1, буква "б", а именно за управление на МПС при концентрация на алкохол повече от 0,5 промила - временно отнемане на свидетелството за управление на МПС (СУМПС). От една страна не казвате, дали такава заповед Ви е връчвана, явно не е, може би административнонаказващият орган изчаква резултатите от кръвната проба, за да е убеден, че сте карали с алкохол над допустимото, в противен случай би издал незаконосъобразна заповед. От друга страна пък при проверката книжката Ви е отнета, ако Ви спрат, докато карате, най-малко може да Ви съставят акт за това, че нямате валидно СУМПС или че не го носите, не знам как биха го квалифицирали честно казано в този случай това нарушение. Обикновено, за да се водите официално с отнето СУМПС, трябва да има издадена изрична заповед. Ако получите такава заповед обаче и седнете зад волана, Ви грози вече наказателна отговорност по чл. 343в, ал. 3 от Наказателния кодекс, за което мисля беше ставало въпрос вече в по-горните постове. На кратко: не сядайте зад волана въобще, за по-сигурно.
НП най-късно могат да го издадат до 6 месеца след съставянето на акта.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот iva_sh » 08 Ное 2018, 22:00

Заповедите за налагане на ПАМ по чл. 171, т.1, "б" от ЗДвП са с предварително изпълнение по закон - от момента на отнемане на СУМПС, което става със съставяне на акта - чл. 172, ал. 3 и ал. 4 ЗДвП. Те действат до решаване на въпроса за отговорността, но не повече от 18 месеца. Въпросът за отговорността се решава от:
- датата на влизане в сила на присъдата, ако концентрацията алкохол е над 1,2 промила /чл.343б от НК/
- датата на влизане в сила на НП, ако концентрацията на алкохол е над 0,5 промила до 1,2 промила /чл. 174 от ЗДвП/. НП трябва да бъде издадено в сроковете по чл. 34 от ЗАНН /до 6 месеца от съставяне на акта/.
След това срокът на ПАМ се приспада от срока на наложеното наказание и се търпи остатъкът от наказанието /ако е по-голям/. Не карайте в срока на наложена ПАМ! :!:
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот wapros » 17 Окт 2022, 15:04

Здравейте, извинявам се че вдигам стара тема, но не намерих подобна. Имам следния казус:
Имам отнето СУМПС с нак.постановление за употреба на алкохол за 1г. срок през месец 11.2021г. СУМПС е с изтекъл срок през м.12.2021г. Дали мога да го подновя докато не е изтекъл срока на наказанието или трябва да изчакам срока да възстановя правата? И дали ще трябва да си извадя ново медицинско свидетелство?
Благодаря!
wapros
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Май 2010, 18:00

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот guest1 » 17 Окт 2022, 19:04

wapros написа:
    1. Дали мога да го подновя докато не е изтекъл срока на наказанието или трябва да изчакам срока да възстановя правата?
    2. И дали ще трябва да си извадя ново медицинско свидетелство?

1. Не.
2. Да.

Разграничете нещата - изтича срокът на документа СУМПС, а Вие сте с отнета правоспособност!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот nikodim77 » 17 Окт 2022, 20:31

Здравейте,
Уважаеми wapros, Преди всичко ще посоча, че не сте с отнета праовспособност , а сте лишен от право да управлявате МПС (Вие сте правоспособен)! Пиша това уточнение за да не се връзвате на преждепишещия, който е форумен паразит, нямащ срам и връзка с правото.
Да, можете да подадете заявление за подмяна на СУМПС, където следва да осъществят процедурата по издаване на ново такова, но естествено ще си получите същото след изтърпяване на наложената снакция.
Медицинско свидетелство ще извадите при подаване на заявлението за подмяна на СУМПС. В последствие при получаването му не, няма да вадите ново мед. свид.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот wapros » 18 Окт 2022, 13:13

Meрси за отговора, доколкото разбрах това може да стане само в КАТ, но там "жената на гишето" ми каза, че не може преди време като питах. Каза "след като ви върнем книжката тогава ще може да си извадите нова", да така е технически, но тя е с изтекла валидност и практически не мога да я ползвам след като ми я върнат. Значи пак ще се опитам там този път на друго гише а ако се запънат има ли смисъл да водя с мен адвокат за "повече убедителност"?
Има и друг вариант предполагам: да подам заявление да се удължи срока на валидност на книжката за месец примерно или пък с някакво временно удостоверение? Целта е като ми изтече наказанието да мога да шофирам а не да чакам месец и повече.
wapros
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 24 Май 2010, 18:00

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот nikodim77 » 18 Окт 2022, 18:28

Здравейте отново wapros,
В предходния си пост, който написах на прима виста, основано само на закона, но не и подзаконовите норм. актове, съм Ви подвел, досежно това, че можете да подадете заявление за подмяна на СУМПС преди да Ви бъде върнато!
За подвеждането моля да ме извините! Дано вече не сте посетил "ПП"-КАТ
Има една наредба, която именно съм игнорирал в предходното си мнение, и която наредба указва, следното:
Не се признават за валидни и не може да послужат за подмяна отнети чуждестранни национални свидетелства за управление на МПС по ал. 2 преди връщане на свидетелството на притежателя му
Така че, за Вас остава единствено, да сте подготвен с медицинския документ и други необходими (ако има такива) и още в деня на получаване на възстановеното СУМПС да осъществите процедурата по неговата подмяна.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот guest1 » 18 Окт 2022, 18:53

nikodim77 написа:Здравейте отново wapros,
В предходния си пост, който написах на прима виста, основано само на закона, но не и подзаконовите норм. актове, съм Ви подвел, досежно това, че можете да подадете заявление за подмяна на СУМПС преди да Ви бъде върнато!
За подвеждането моля да ме извините! Дано вече не сте посетил "ПП"-КАТ
Има една наредба, която именно съм игнорирал в предходното си мнение, и която наредба указва, следното:
Не се признават за валидни и не може да послужат за подмяна отнети чуждестранни национални свидетелства за управление на МПС по ал. 2 преди връщане на свидетелството на притежателя му
Така че, за Вас остава единствено, да сте подготвен с медицинския документ и други необходими (ако има такива) и още в деня на получаване на възстановеното СУМПС да осъществите процедурата по неговата подмяна.

Браво! Можело значи - ;да си посипеш главата с пепел”!

Само по принцип - СУМПС не е „възстановено”, защото то само удостоверява конкретна правоспособност.
А наказанието е „лишаване от право да управлява МПС”! Тоест - правоспособността не е „отнета” (както писах в предишния пост), а нарушителят е ЛИШЕН от нея!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Шофиране с отнета книжка за алкохол

Мнениеот nikodim77 » 18 Окт 2022, 19:22

Еий трол смотан!!! Не един път съм ти писал да не ми пишеш след мненията и да не ме суфлираш!!! И не ми излизай с тезата, че това било форум!
Аз не съм търпелив като други участници (чета в друга тема, че Калахан за пореден път търпеливо ти изнесе правна лекция) и няма да ти изнасям лекции по това, що е правоспособност и отнемането на същата, и отнемане правото да се управлява ППС.
И извинението (което наричаш поръсване с пепел) е присъщо за мен, както и за повечето Хора на тази земя, което ти не стори НИТО ЕДИН ПЪТ спрямо десетките и стотици потребители и участници във форум, чиято интелигентност обиди!!!
Нагъл – арогантен н***стник! Че има наглостта да продължава с нелепите си „правни” твърдения!!!
МАРШ ОТ ТУК БЕ!
Последна промяна nikodim77 на 18 Окт 2022, 21:44, променена общо 1 път
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Следваща

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron