начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Основно жлилище и освобождаване от данък смет?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Основно жлилище и освобождаване от данък смет?

Мнениеот mybabybook » 20 Дек 2018, 18:06

Здравйте,
искам да попитам дали омже да се освободим от данък смет за определен период, ако не живеем в жилището. Също така ме интересува, ако горното е възможно, в протичоречие ли ще е с това, че жилщето е декларирано като основно?
mybabybook
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Окт 2016, 16:54

Re: Основно жлилище и освобождаване от данък смет?

Мнениеот mybabybook » 22 Дек 2018, 21:32

Никой ли не знае нещо по въпроса или не съм го задал в правилния раздел?
mybabybook
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Окт 2016, 16:54

Re: Основно жлилище и освобождаване от данък смет?

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Дек 2018, 00:16

Имаше го в Наредба, ама те толкова често ги сменят, че се съмнявам в съвета си.
Има 264 общини - всяка издава отделен образец за целта.

Трябва подадете такава декларация и така. На практика ще намалите разхода си с 2/3 от досегашният.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Основно жлилище и освобождаване от данък смет?

Мнениеот thebeast » 24 Дек 2018, 00:08

Зависи в коя община е жилището
Зависи и периода дали обхваща календарната година
Имате още 3 работни дни да го направите за 2019 година
При всички случаи основното жилище би трябвало да е пречка - ще декларирате, че вече не е основно
Всичко е въпрос на данни и сметки
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Основно жлилище и освобождаване от данък смет?

Мнениеот mybabybook » 24 Дек 2018, 16:57

Ами нямам друго жилище на мое име. В момента все оше не живеем там и за това не изхвърляме и боклук. Но ако това, че съм го декларирал като основно е пречка и тази точка отпадне от декларацията ми, мисля, че ще е по-добре да не правя нищо. Знам ли. но ако може да се освободя, без да трябва да променя статута на жилището, ще го направя.
mybabybook
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Окт 2016, 16:54

Re: Основно жлилище и освобождаване от данък смет?

Мнениеот mybabybook » 27 Дек 2018, 17:51

И още нещо да попитам- ако при деклариране на имот в данъчна служба, отбележим същия като основен, въпреки че по лична картачсдреса е друг, ще се зачете ли написаното в декларацията, или няма да го приемат като основен, след като се водим на друг адрес по лична карта. И всъщност в общината биха ли могли да йи кажат води ли се основно жилището или не?
mybabybook
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 20 Окт 2016, 16:54

Re: Основно жлилище и освобождаване от данък смет?

Мнениеот tochotocho » 27 Дек 2018, 19:10

Тарикатски категории! По адресна регистрация имаме ПОСТОЯНЕН и НАСТОЯЩ адрес Може да се различават. напоследък за основен се приема НАСТОЯЩИЯ!
За жилище имаме ОСНОВНО и да го наречем НЕОСНОВНО. Основното е това в което живеете помече от 6 месеца. За основна жилище НЕ МОЖЕ да не изхвърляте и да не плащате такса битови отпадъци. Но ако жилището не е основно може да пододете деклараци в съответната община ,че през следнащата година, напр. 2019 г. , няма да го ползвате и няма да изхвърляте смет.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron