начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Има ли престъпление

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Има ли престъпление

Мнениеот genadidimitrov » 04 Яну 2019, 20:20

Здравейте,
Казах на жена ми, че искам развод и съответно подадох молба.
Докато съм на работа, тя заедно с баща си и брат си изнасят почти всичката покъщнина - бяла техника, климатици, компютри, ски оборудване, всички документи (акта ми за раждане, акта за раждане на децата и тн).. всичките ми дрехи(дори бельото), всичките завивки, дрехите на децата.
Прибирам се, правя снимки на голия апартамент и подавам жалба в полицията.
След седмица викат жената ми и роднините ѝ в полицията за показания. Тя признава за извършеното деяние и чакам прокурора (дадоха срок от два месеца за разследване?) да каже дали ще образува дело.

Та въпросът ми е - Тъй като никой от двама ни няма документи за покъщнината, а жилището е мое (придобито преди бракът), ще бъде ли образувано наказателно дело (кражба?) или да се надявам при развода в делбата на покъщнината да си получа част от нещата?

Благодаря предварително
genadidimitrov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Яну 2019, 20:10

Re: Има ли престъпление

Мнениеот neromare » 09 Яну 2019, 18:44

Би трябвало да й подведат отговорност. Доста е глупава, ако не си беше признала, нямаше как да се докаже, че тя ги е взела и ти не си си опразнил апартамента сам.
neromare
 

Re: Има ли престъпление

Мнениеот bvoykov » 09 Яну 2019, 22:09

От казаното разбирам, че най-вероятно жена Ви има ключ за апартамента, което не прави деянието непрестъпно разбира се, но го отличава от някои други престъпления. Според мен тук се касае за престъпление по чл. 206 от Наказателния кодекс (НК). Проблемът е, че ако се установят данни за извършено такова престъпление от страна на жена Ви, досъдебно производство няма да се образува и прокурор няма да повдига обвинение, защото този вид престъпления, съгласно чл. 218в, т. 2 НК в тези случаи пострадалият от престъплението, какъвто сте Вие, щом твърдите, че вещите са Ваши, следва да подаде тъжба до съда, в случаите когато същият се намира в съпружеска връзка с извършителя. При това положение Вие самостоятелно следва да повдигнете и поддържате обвинението пред съда, да направите съответните доказателствени искания и т.н., включително и да поискате съдействие от органите на МВР - чл. 83 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Интересен е въпросът дали прокурорът ще повдигне по своя инициатива обвинение срещу бащата и брата на съпругата Ви, защото, макар и да са Ви роднини по сватовство, чл. 218в., т. 2 НК не ги посочва изрично и се ограничава само до тези, които са изчерпателно изброени в разпоредбата, като роднините по сватовство не са от тази категория.
Вярно е, че доста от престъпленията се разкриват благодарение на самопризнанията, но... те не са достатъчни, защото никой не може да бъде осъден изцяло върху самопризнанията си - чл. 116 НПК. Само да вметна, във връзка с нашумелите използвания на СРС-та, за тях важи същото правило - чл. 117, ал. 1 НПК. От написаното разбирам, че все още няма образувано досъдебно производство, най-вероятно се извършва полицейска проверка, при която се снемат обяснения от потенциалните извършители или свидетели, които като документи не могат да се ползват в досъдебното производство и пред съда, затова практиката го е измислила полицаят, който е снел обясненията, да се яви и да разкаже какво са му казали. Но ако това пресъздава самопризнания отново важи правилото, че без други доказателства не може никой обвиняем да бъде осъден на базата само неговите самопризнания. След изтичане на този 2-месечне срок, който може да бъде удължен с още 1 месец най-много и с николко повече, прокурорът ще се произнесе дали следва да се образува досъдебно производство, като по отношение на жена Ви може би ще постанови отказ, тъй като се касае за престъпление от частен характер.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Има ли престъпление

Мнениеот genadidimitrov » 10 Яну 2019, 23:55

Благодаря за изчерпателния отговор на bvoykov.

Т.е. да забравя за нещата, щом не се брои за кражба извършеното деяние.. Лошото в случая е, че децата нямат ключ за апартамента, а тази седмица са при мен. По-лошо за бъдеще също няма да мога да им да ключ, тъй като жена ми може да им го вземе, за да изкара дубликат.
Малко странно ми се вижда, жена ми да ми изнася покъщнина, а съдът да не може да направи нищо?
Моля, да ме извините, но не разбирам логиката. Защото ми е съпруга и изнася неща от семейното жилище ли (най-вероятно) няма да се образува досъдебно производство? Или защото никой няма документи за вещите?

П.С. - не ми е за вещите - пари имам, купих си нови. Просто се очудвам как могат да ме оберат и да не мога да нарпавя нищо?
genadidimitrov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Яну 2019, 20:10

Re: Има ли престъпление

Мнениеот teogeo » 13 Яну 2019, 00:48

genadidimitrov написа:Благодаря за изчерпателния отговор на bvoykov.

Т.е. да забравя за нещата, щом не се брои за кражба извършеното деяние.. Лошото в случая е, че децата нямат ключ за апартамента, а тази седмица са при мен. По-лошо за бъдеще също няма да мога да им да ключ, тъй като жена ми може да им го вземе, за да изкара дубликат.
Малко странно ми се вижда, жена ми да ми изнася покъщнина, а съдът да не може да направи нищо?
Моля, да ме извините, но не разбирам логиката. Защото ми е съпруга и изнася неща от семейното жилище ли (най-вероятно) няма да се образува досъдебно производство? Или защото никой няма документи за вещите?

П.С. - не ми е за вещите - пари имам, купих си нови. Просто се очудвам как могат да ме оберат и да не мога да нарпавя нищо?


Прокуратурата е едно на ръка. Ще Ви мотаят и накрая нищо. Заведете граждански иск по чл. 76 от ЗС.
Тези дела се разглеждат по реда на особено, бързо производство. Техен предмет са доказването само на два факта - този на владението (фактическата власт, а не правото на собственост) и този на отнемането.
Т.е. доказвате, че тези вещи са били в този апартамент и следва да бъдат върнати обратно, без значение чия собственост са. Съдът няма да обсъжда спорове за собственост по такова дело. Срокът е 6 месечен от датата на извършване на деянието.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Има ли престъпление

Мнениеот Melly » 13 Яну 2019, 03:31

Аз бих препоръчала иск по чл.108 ЗС (връщането им или тяхната равностойност), но предявен непосредствено след депозиране молбата за развод.
Има доста детайли, които следва да бъдат съобразени при подреждане на пъзела.

Успех!

П.П. Липсата на документи за вещите не е обстоятелство, което би спънало доказване на собствеността им в един процес. Никак не е за пренебрегване това, че съпругата Е напуснала семейното жилище :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Има ли престъпление

Мнениеот lawchoice » 13 Яну 2019, 16:21

teogeo написа:
genadidimitrov написа:Благодаря за изчерпателния отговор на bvoykov.

Т.е. да забравя за нещата, щом не се брои за кражба извършеното деяние.. Лошото в случая е, че децата нямат ключ за апартамента, а тази седмица са при мен. По-лошо за бъдеще също няма да мога да им да ключ, тъй като жена ми може да им го вземе, за да изкара дубликат.
Малко странно ми се вижда, жена ми да ми изнася покъщнина, а съдът да не може да направи нищо?
Моля, да ме извините, но не разбирам логиката. Защото ми е съпруга и изнася неща от семейното жилище ли (най-вероятно) няма да се образува досъдебно производство? Или защото никой няма документи за вещите?

П.С. - не ми е за вещите - пари имам, купих си нови. Просто се очудвам как могат да ме оберат и да не мога да нарпавя нищо?


Прокуратурата е едно на ръка. Ще Ви мотаят и накрая нищо. Заведете граждански иск по чл. 76 от ЗС.
Тези дела се разглеждат по реда на особено, бързо производство. Техен предмет са доказването само на два факта - този на владението (фактическата власт, а не правото на собственост) и този на отнемането.
Т.е. доказвате, че тези вещи са били в този апартамент и следва да бъдат върнати обратно, без значение чия собственост са. Съдът няма да обсъжда спорове за собственост по такова дело. Срокът е 6 месечен от датата на извършване на деянието.


Исковете за защита и за възстановяване на нарушено владение и държане не се разглеждат по реда на бързото производство. Може и въпросът за собствеността да не подлежи на разглежане, но документите относно собствеността на вещите са от значение за тяхното индивидуализиране. Уважаването на иск за връщането на гащи, чорапи, панталони, компютри и т.н., предявен по такъв начин може да бъде уважен само от телевизионния съдия в предаването Съдебен спор.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Има ли престъпление

Мнениеот teogeo » 13 Яну 2019, 17:33

lawchoice написа:
teogeo написа:
genadidimitrov написа:Благодаря за изчерпателния отговор на bvoykov.

Т.е. да забравя за нещата, щом не се брои за кражба извършеното деяние.. Лошото в случая е, че децата нямат ключ за апартамента, а тази седмица са при мен. По-лошо за бъдеще също няма да мога да им да ключ, тъй като жена ми може да им го вземе, за да изкара дубликат.
Малко странно ми се вижда, жена ми да ми изнася покъщнина, а съдът да не може да направи нищо?
Моля, да ме извините, но не разбирам логиката. Защото ми е съпруга и изнася неща от семейното жилище ли (най-вероятно) няма да се образува досъдебно производство? Или защото никой няма документи за вещите?

П.С. - не ми е за вещите - пари имам, купих си нови. Просто се очудвам как могат да ме оберат и да не мога да нарпавя нищо?


Прокуратурата е едно на ръка. Ще Ви мотаят и накрая нищо. Заведете граждански иск по чл. 76 от ЗС.
Тези дела се разглеждат по реда на особено, бързо производство. Техен предмет са доказването само на два факта - този на владението (фактическата власт, а не правото на собственост) и този на отнемането.
Т.е. доказвате, че тези вещи са били в този апартамент и следва да бъдат върнати обратно, без значение чия собственост са. Съдът няма да обсъжда спорове за собственост по такова дело. Срокът е 6 месечен от датата на извършване на деянието.


Исковете за защита и за възстановяване на нарушено владение и държане не се разглеждат по реда на бързото производство. Може и въпросът за собствеността да не подлежи на разглежане, но документите относно собствеността на вещите са от значение за тяхното индивидуализиране. Уважаването на иск за връщането на гащи, чорапи, панталони, компютри и т.н., предявен по такъв начин може да бъде уважен само от телевизионния съдия в предаването Съдебен спор.


Не споделям. А уважаването на ревандикационен иск за връщането на гащи, чорапи и панталони, по-големи ли шансове ще има да бъде уважен? Защото по-лесно е да се докаже, че тези вещи са изнесени от жилището, отколкото да се докаже чия собственост са. Липсата на документи за собственост пък въобще няма да попречи на индивидуализацията им (особено в случая).

Аз никъде не съм казал, че исковете по 75/76 ЗС се разглеждат по реда на бързото производство по смисъла на чл. 310 от ГПК, а че разглеждането ще стане по-бързо от това по чл. 108 от ЗС, защото доводите и възраженията на страните, както и събирането на доказателства за тях, ще се ограничи в рамките на двата факта - за владението и нарушението. И най-вече, защото решението по тези искове подлежи на предварително изпълнение съгласно чл. 361 от ГПК, в който макар че се казва "имота", се приема, че важи и за движимите вещи.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Има ли престъпление

Мнениеот gridiron » 14 Яну 2019, 00:33

Аз бих препоръчала иск по чл.108 ЗС (връщането им или ятхната равностойност), но предяве

Правилно ли е разбирането на съда ,че това са два съединени иска и съответно искат да платиш две дът.такси

Ако е така,нека го кажем да се знае
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Има ли престъпление

Мнениеот lawchoice » 14 Яну 2019, 03:04

teogeo написа:
lawchoice написа:
Исковете за защита и за възстановяване на нарушено владение и държане не се разглеждат по реда на бързото производство. Може и въпросът за собствеността да не подлежи на разглежане, но документите относно собствеността на вещите са от значение за тяхното индивидуализиране. Уважаването на иск за връщането на гащи, чорапи, панталони, компютри и т.н., предявен по такъв начин може да бъде уважен само от телевизионния съдия в предаването Съдебен спор.


Не споделям. А уважаването на ревандикационен иск за връщането на гащи, чорапи и панталони, по-големи ли шансове ще има да бъде уважен? Защото по-лесно е да се докаже, че тези вещи са изнесени от жилището, отколкото да се докаже чия собственост са. Липсата на документи за собственост пък въобще няма да попречи на индивидуализацията им (особено в случая).

Аз никъде не съм казал, че исковете по 75/76 ЗС се разглеждат по реда на бързото производство по смисъла на чл. 310 от ГПК, а че разглеждането ще стане по-бързо от това по чл. 108 от ЗС, защото доводите и възраженията на страните, както и събирането на доказателства за тях, ще се ограничи в рамките на двата факта - за владението и нарушението. И най-вече, защото решението по тези искове подлежи на предварително изпълнение съгласно чл. 361 от ГПК, в който макар че се казва "имота", се приема, че важи и за движимите вещи.


Дали ще бъде предявен ревандикационен иск или иск за възстановяване на нарушено владение/държане зависи от доказателствата, с които разполага ищецът, както и от обема на търсената от него защита. Според мен, примерът с гащите и чорапите е особено удачен. Така или иначе дали се касае за предварително изпълнение на първоинстанционно или на въззивно решение, ако гащите и чорапите не са индивидуализирани в достатъчна степен е налице проблем. Не се съмнявам, че ако си адвокат на страната, против която е постановено решението, ще възразиш по време на принудителното изпълнение за тези неща.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Има ли престъпление

Мнениеот genadidimitrov » 18 Яну 2019, 21:56

Благодаря на всички включили се в темата.

От написаното от вас разбирам, че трябва да изчакам разследването и решението на прокурора и ако прокурорът откаже да се образува досъдебно произведно да заведа иск?

По-веселото е, че съдията който приема(не знам дали приема е правилно) иска ми развод го отказва освен ако не приложа свидетелство за скючен граждански брак. Което разбира се жена ми е взела заедно с всички останали документи. Добре, че изкарването на ново не беше ходене по мъките : )

Засега съм решил децата да нямат ключ от апартамента. Отново въпрос - ако прокуротът откаже да образува досъденбо производство и ако искът, който ще внеса след това бъде отхвърлен, това означава ли, че жена ми ще може да изнася неща от апартамента без да мога да направя нищо?
genadidimitrov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Яну 2019, 20:10

Re: Има ли престъпление

Мнениеот first_order » 07 Мар 2019, 15:35

genadidimitrov написа:Здравейте,
Казах на жена ми, че искам развод и съответно подадох молба.
Докато съм на работа, тя заедно с баща си и брат си изнасят почти всичката покъщнина - бяла техника, климатици, компютри, ски оборудване, всички документи (акта ми за раждане, акта за раждане на децата и тн).. всичките ми дрехи(дори бельото), всичките завивки, дрехите на децата.
Прибирам се, правя снимки на голия апартамент и подавам жалба в полицията.
След седмица викат жената ми и роднините ѝ в полицията за показания. Тя признава за извършеното деяние и чакам прокурора (дадоха срок от два месеца за разследване?) да каже дали ще образува дело.

Та въпросът ми е - Тъй като никой от двама ни няма документи за покъщнината, а жилището е мое (придобито преди бракът), ще бъде ли образувано наказателно дело (кражба?) или да се надявам при развода в делбата на покъщнината да си получа част от нещата?

Благодаря предварително


По-скоро обсебване което предвид факта че още сте били женени се преследва по тъжба до съда (частен характер). Виж 218в
first_order
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 10 Яну 2018, 15:10

Re: Има ли престъпление

Мнениеот first_order » 07 Мар 2019, 15:47

bvoykov написа:От казаното разбирам, че най-вероятно жена Ви има ключ за апартамента, което не прави деянието непрестъпно разбира се, но го отличава от някои други престъпления. Според мен тук се касае за престъпление по чл. 206 от Наказателния кодекс (НК). Проблемът е, че ако се установят данни за извършено такова престъпление от страна на жена Ви, досъдебно производство няма да се образува и прокурор няма да повдига обвинение, защото този вид престъпления, съгласно чл. 218в, т. 2 НК в тези случаи пострадалият от престъплението, какъвто сте Вие, щом твърдите, че вещите са Ваши, следва да подаде тъжба до съда, в случаите когато същият се намира в съпружеска връзка с извършителя. При това положение Вие самостоятелно следва да повдигнете и поддържате обвинението пред съда, да направите съответните доказателствени искания и т.н., включително и да поискате съдействие от органите на МВР - чл. 83 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Интересен е въпросът дали прокурорът ще повдигне по своя инициатива обвинение срещу бащата и брата на съпругата Ви, защото, макар и да са Ви роднини по сватовство, чл. 218в., т. 2 НК не ги посочва изрично и се ограничава само до тези, които са изчерпателно изброени в разпоредбата, като роднините по сватовство не са от тази категория.
Вярно е, че доста от престъпленията се разкриват благодарение на самопризнанията, но... те не са достатъчни, защото никой не може да бъде осъден изцяло върху самопризнанията си - чл. 116 НПК. Само да вметна, във връзка с нашумелите използвания на СРС-та, за тях важи същото правило - чл. 117, ал. 1 НПК. От написаното разбирам, че все още няма образувано досъдебно производство, най-вероятно се извършва полицейска проверка, при която се снемат обяснения от потенциалните извършители или свидетели, които като документи не могат да се ползват в досъдебното производство и пред съда, затова практиката го е измислила полицаят, който е снел обясненията, да се яви и да разкаже какво са му казали. Но ако това пресъздава самопризнания отново важи правилото, че без други доказателства не може никой обвиняем да бъде осъден на базата само неговите самопризнания. След изтичане на този 2-месечне срок, който може да бъде удължен с още 1 месец най-много и с николко повече, прокурорът ще се произнесе дали следва да се образува досъдебно производство, като по отношение на жена Ви може би ще постанови отказ, тъй като се касае за престъпление от частен характер.


Чл.21 ал.3. В този казус няма как другите лица да са съизвършители защото не им е поверена веща поради което дори наравно да изнасят вещи са само помагачи, и поради това чх се отнася и за тях
first_order
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 10 Яну 2018, 15:10


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron