начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

изтекла давност

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


изтекла давност

Мнениеот ilkovkalin » 27 Фев 2019, 19:57

Здравейте,може ли СГ. Груп да ме съди за две задължения към сегашната А1 които са от 2010 и 2012 с твърдението че не е настъпил давностен срок поради пращане на писма за доброволно плащане?
ilkovkalin
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Юни 2017, 10:59

Re: изтекла давност

Мнениеот propensity » 28 Фев 2019, 00:03

Отговорът е - зависи.

СГ Груп може да ви съди за каквото си иска. Но в съда подобни дела срещат два проблема.

Първият, презумцията за три годишната давност на вземането. Те трябва да доказват, че тя не е изтекла.

Вторият, цесия. Ако вземането е било продадено на компаия Х, която го е продала на компания Х1, която пък от своя страна го е прехвърлила на СГ-Груп, за всяка едно такова дейсвтие трябва надлежно да сте уведомен. Тоест, СГ Груп трябва да имат писмено доказателство (ваш подпис), че за всяко едно от прехвърлянията сте известен по законов ред.

Повечето такива дела падат, но зависи от конкретния случай.

Незабавно си наемете адвокат, ако получите призовка, шансът за успех, чисто статистически е на ваша страна без да знам казуса ви в детайли.

Разбира се, ако задълженията си ви реални, платете си ги. Ако бяхта от другата страна щяхте да искате същото.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: изтекла давност

Мнениеот kalahan2008 » 28 Фев 2019, 02:16

Пращането на писма не прекъсва давността. Завеждането на иск прекъсва давността.
Относно уведомяването на длъжника за цесията - наскоро получих една искова молба, в която цесионерът твърди, че е упълномощен от цедента да уведоми длъжника. Тъй като това не е сторено преди завеждане на иска, цесионерът-ищец иска това уведомяване да бъде извършено от съда с връчването на исковата молба. Позовава се на Решение № 123/24.06.2009 г. по т.д. № 12/2009 г. на ВКС, II т.о. В него ВКС приема, че получаването на уведомлението с исковата молба било новонастъпил факт, който следва да бъде съобразен от съда.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: изтекла давност

Мнениеот ilkovkalin » 28 Фев 2019, 14:35

Здравейте,нито съм подписвал документи че съм уведомен за прехвърляне на задължението към тях,нито съм получавал искова молба.От тях съм получил четири писма и четири обаждания с които ми твърдят че давностния срок не важал защото били ми пращали писма
ilkovkalin
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 04 Юни 2017, 10:59

Re: изтекла давност

Мнениеот ivanov_p » 01 Мар 2019, 08:53

Не правете нищо, давността със сигурност е минала, няма какво да ви направят освен да ви се обаждат по телефона.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: изтекла давност

Мнениеот bvoykov » 03 Мар 2019, 18:33

Аз съм стигнал до извода, че повечето, има и юристи, но най-вече неюристи, тълкуват закона като Дявола Евангелието. Тези колектори могат да твърдят, че още и с обаждането се елиминира действието на давностния срок, но всеки може да си твърди всичко. Колегите са Ви отговорили както трябва, а kalahan2008 Ви е дал подробен и изчерпателен отговор. Доверете се на тях. Като изтече давността тези колектори разчитат само на психологическия ефект, защото им е пределно ясно, че нямат шанс.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron