начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Чл. 105 от ЗДвП

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот powerslide » 08 Мар 2019, 11:25

Здравейте, интересува ме дали разбирам правилно чл. 105 от ЗДвП, който гласи:

Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Ограничаване на видимостта, както и намаляване на прозрачността на стъкла, различни от челното и стъклата на предните странични врати, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
(3) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 1 се допуска само в границите на стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации.

Това, което разбирам аз е:
- Спрямо (2), задните стъкла на автомобила могат да бъдат затъмнени без ограничение на прозрачността ако колата има огледала за обратно виждане
- Спрямо (3), на всички стъкла на автомобила, изброени в (1), може да им бъде намалена прозрачността( включително и на предните), стига затаъмняването да отговаря на Правило 43?

Колата ми е с фолио на всичките прозорци( поставено е в официален дилър на марката в Германия, където е и пълната сервизна история на колата). От както сложих фолиото съм минавал неколкократно през TUV в Германия, без никакви проблеми заради фолиото(преди да я докарам в България). Предните стъкла са с фолио с пропускливост 80%, а спрямо Правило 43 пропускливостта трябва да бъде поне 75%. Поради факта, че колата е черна и задните стъкла са с по-тъмно фолио, органите на реда винаги се захващат за тях и се почват разправиите за спиране на колата от движение. Интересува ме, при евентуална "случайна" проверка, какъв е разумния ход? Наистина ми се вижда абсурдно да ми спрат колата от движение, след като някой е преценил "на око" пропускливостта на стъклата и аз да трябва да губя време/средства след това да ходя да си пускам колата в движение. До колкото видях в Технотест правят замерване на пропусклиовостта, но не знам дали дават някакакъв документ, който да има тежест при проверка. Преди съм минавал през Декра за изменение в конструкцията на друг автомобил и реално нямаше кой знае какво значение, защото измененията не се описват по никакъв начин в талона на автомобила и катаджиите гледаха протокола от Декра като полезно изкопаемо. Знам, че най-лесното за да нямам "проблеми" с рекетирането е да си махна фолиото, но не виждам защо трябва да го правя, когато не нарушавам закона по никакъв начин.

Благодаря предварително :)
powerslide
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Мар 2019, 10:30

Re: Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот ivanov_p » 08 Мар 2019, 18:24

Проблемът не е само в това, че шофьорът на затъмнения автомобил е с ограничена зрение, а в това, че другите водачи почти нищо виждат през затъмнените стъкла.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот powerslide » 11 Мар 2019, 15:12

На мен въпроса ми е дали тълкувам закона правилно или не, а не за и против фолиото. Нека да не навлизаме в излишни спорове, защото по същата логика не трябва да се движат по пътищата бусове, баничарки и т.н.
powerslide
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Мар 2019, 10:30

Re: Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот legalcounsel » 03 Апр 2019, 11:41

Здравейте!

Да, правилно тълкувате текстовете на чл. 105 и правилно сте разбралл, че задните стъкла на автомобила могат да бъдат затъмнени без ограничение на прозрачността, ако колата има огледала за обратно виждане и че
на всички стъкла на автомобила, стига затъмняването да отговаря на Правило 43.

"Тънкият" момент тук е да имате някакъв документ, който да сочи, че степента на затъмненост отговаря на законопредвиденото и да разполагате с този документ при всяка проверка.

Разбира се, стои рискът, проверяващите да не го вземат под внимание. За съжаление, често пъти, те не са достатъчно информирани и - да - това води до излишни проблеми.

Успех!
legalcounsel
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Апр 2019, 11:21

Re: Чл. 105 от ЗДвП

Мнениеот lawyerryovchev » 03 Апр 2019, 15:44

Привет,
не е точния отговор но е полезно като информация за начин на поведение! https://www.vbox7.com/play:b9c152c6
lawyerryovchev
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:55


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron