начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпроси относно подаване на иск по чл.2 б от ЗОДОВ (бавност)

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпроси относно подаване на иск по чл.2 б от ЗОДОВ (бавност)

Мнениеот sneja_15 » 17 Май 2019, 16:24

Здравейте!
Мили хора, имам нужда от малко помощ. Става въпрос за нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок и предявяване на иск по чл.2 б от Закон за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Родителите ми имат писмен отговор на подадена молба за бавност и получени споразумения от Министерство на правосъдието, които ще отхвърлят. И двамата са от София. Питахме на няколко места, търсих информация в интернет, но отговорите са доста различни. В тази връзка моля да ни отговорите на някоко въпроса:
1.В СРС ли трябва да се предяви иск по чл.2 б от ЗОДОВ, тоест в деловодството?
2.Лично ли трябва да се подадат молби от двамата или може само от единия?
3.Молба в един екземпляр свободен текст с приложения ли се подава или има готова бланка, която се попълва?
4.Трябва ли да се подава и друг екземпляр за подсъдимия от забавеното дело, което е вече приключено и архивирано?
5.Трябва ли предварително да се внесе някаква такса по банков път или на място?

Моля да ми напишете, ако е необходимо още нещо да се направи или трябва да знаем друга важна информация. Ако е писано в други сайтове по темата, ще съм благодарна да ми изпратите линкове.

Предварително благодаря много на всички!
sneja_15
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 08 Окт 2011, 18:51

Re: Въпроси относно подаване на иск по чл.2 б от ЗОДОВ (бавн

Мнениеот teogeo » 22 Май 2019, 23:30

sneja_15 написа:Здравейте!
Мили хора, имам нужда от малко помощ. Става въпрос за нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок и предявяване на иск по чл.2 б от Закон за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). Родителите ми имат писмен отговор на подадена молба за бавност и получени споразумения от Министерство на правосъдието, които ще отхвърлят. И двамата са от София. Питахме на няколко места, търсих информация в интернет, но отговорите са доста различни. В тази връзка моля да ни отговорите на някоко въпроса:
1.В СРС ли трябва да се предяви иск по чл.2 б от ЗОДОВ, тоест в деловодството?
2.Лично ли трябва да се подадат молби от двамата или може само от единия?
3.Молба в един екземпляр свободен текст с приложения ли се подава или има готова бланка, която се попълва?
4.Трябва ли да се подава и друг екземпляр за подсъдимия от забавеното дело, което е вече приключено и архивирано?
5.Трябва ли предварително да се внесе някаква такса по банков път или на място?

Моля да ми напишете, ако е необходимо още нещо да се направи или трябва да знаем друга важна информация. Ако е писано в други сайтове по темата, ще съм благодарна да ми изпратите линкове.

Предварително благодаря много на всички!


1. В СРС, в регистратурата.
2. Може и само от единия да се входира исковата молба (като техническо действие - входиране, т.е. да я занесе и връчи), но щом и двамата са били страна в забавеното производство - исковата молба е добре да е от двамата. Не е проблем и да са две отделни искови молби, т.е. две отделни дела.
3. Исковата молба не е точно в свободен текст, има си определени изисквания към нея. Можете да ги прочетете в чл. 127 и чл. 128 от ГПК.
4. Не. Той не е страна в производството по чл. 2б от ЗОДОВ. Ответникът по него (във Вашия случай) е съдът, причинил забавянето, както и прокуратурата, като контролираща страна (всички производства по ЗОДОВ протичат със задължителното участие на прокурор).
5. Да, таксата е 10лв. Други разноски не се внасят предварително от страната (експертизи, вещи лица) - чл. 9а от ЗОДОВ.

Аз лично не бих Ви препоръчал такива самосиндикални действия. Нещата съвсем не са толкова лесни и еднозначни, както ги описват в Интернет или с "бланки", както правят от "адвокатами".
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron