начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Моля - Запор заради местни данъци и такси.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля - Запор заради местни данъци и такси.

Мнениеот donchaz » 28 Май 2019, 21:24

Здравейте,
Отдавана не съм писал във форума, но ето че отново се налага да поискам съвет... надявам се да се включите..
Последната ми тема беше преди няколко години за автомобил на който загубих следите (от глупост) и сега си нося последствията от това... Близо 1500лв. задължение...

Днес съвсем случайно при опит да си платя комуналните услуги разбирам че са ми запорирани банковите сметки. От банката разбирам че ЧСИ е запорирал сметките и от там направо при него. Оказа се че сметките са запорирани заради неплатени данъци на автомобил - местни данъци и такси. От поканата на ЧСИ разбирам също че са ми запорирани банковите сметки както и жилището в което живея.

Всичко това се случва без да бъда уведомен нито от общината нито от частния съдебен изпълнител - разбирам го след запориране на сметките. Никакъв шанс да се защитя или да платя преди да се стигне до запор...
Много от вас ще кажат защо не си платил когато е трябвало - отговора е прост, липса на възможност поради лошо финансово състояние.
Интересното е че при издаване на акта от община Велико Търново още 2017 година никой не се е опитал да се свърже с мен с цел погасяване на задължението... казват че са ми изпращали писма, но не са успели да ме открият.

Сега то е ясно че ще се плаща, но как да стане най безболезнено, в сметките си нямам толкова колкото е задължението... Виждам че таксата на ЧСИ е около 500лв почти една трета от задължението което е безумно...
Какво би станало ако отида в общината и си платя на каса задължението без да казвам че са ме пуснали на съдия изпълнител и след това му занеса квитанциите че задълженията са платени.

Ще се радвам на съвети който могат д ами бъдат от полза...

Благодаря ви предварително!
Последна промяна donchaz на 29 Май 2019, 04:22, променена общо 1 път
donchaz
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 10 Юли 2006, 19:28

Re: Моля - Запор заради местни данъци и такси.

Мнениеот kalahan2008 » 29 Май 2019, 01:30

Ами ако платите в общината и занесете квитанциите на съдИя-изпълнителя (научете го този български език де!), той ще Ви каже, че на основание чл. 76, ал. 3 ЗЗД тези суми са погасили първо разноските, след това лихвите и накрая остават неизплатени една част от главницата+пропорционалната такса на ЧСИ, която си се дължи, след като е платено след образуване на изпълнителното дело, на основание чл. 79 ГПК. Вие пък, ако сте малко по-светнат, ще му кажете: ама ей, чакай сега, тук важи редът за погасяване на публични задължения по чл. 169, ал. 1 ДОПК, а именно - главница, лихви, разноски.
Но пак не е съвсем ок - остават за плащане разноските, а именно тях се опитвате да избегнете. То всъщност едва ли ще се срещнете лично с ЧСИ, защото напоследък ЧСИ са се превърнали в митични същества, за които всички говорят, но никой не ги е виждал. Пращат на фронтовата линия служители-юристи и ПЧСИ, които поемат негативните емоции на длъжниците върху себе си, като гръмоотводи.
Сега, че никой не Ви бил уведомил за задълженията - ами зависи; общината приема, че Вие все пак сте подал данъчна декларация, с която сте декларирал МПС-то, значи не е нужно някой да Ви уведомява. Но пък от друга страна с декларацията не посочвате размера на дължимия данък, той се определя впоследствие от общината. Законът Ви дава възможност например да искате издаване на акт за установяване на публично общинско вземане по чл. 166 ДОПК, което можете да обжалвате по реда на чл. 166, ал. 3 ДОПК.
Освен това всяка година общината изпраща съобщения за размера на дължимите местни данъци и такси...къде са Ви търсили, търсили ли са Ви изобщо и дали са Ви намерили, това и Нострадамус трудно ще отгатне.
Най-много да се пробвате да Ви паднат някои задължения по давност, но дали са изтекли 5 години от възникването им, ще Ви каже адвокатът, към когото ще се обърнете за платена консултация и който ще прегледа на живо документите, без преразказ по картинка, какъвто е Вашият.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Моля - Запор заради местни данъци и такси.

Мнениеот donchaz » 29 Май 2019, 04:20

Благодаря kalahan2008 за мнението.
Вероятно няма да има години изтекли по давност поради това че задълженията започват от 2012г. и през 2017г. от общината съставят акт по чл. 107 ал.3 от ДОПК с това се прекъсвала 5 годишната давност... Поне така разбрах от служители в общината...
С удоволствие бих направил платена консултация с адвокат, но за жалост нямам финансовата възможност, това е и причината да питам във форума.
donchaz
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 10 Юли 2006, 19:28

Re: Моля - Запор заради местни данъци и такси.

Мнениеот kalahan2008 » 29 Май 2019, 19:45

donchaz написа:Благодаря kalahan2008 за мнението.
Вероятно няма да има години изтекли по давност поради това че задълженията започват от 2012г. и през 2017г. от общината съставят акт по чл. 107 ал.3 от ДОПК с това се прекъсвала 5 годишната давност... Поне така разбрах от служители в общината...
С удоволствие бих направил платена консултация с адвокат, но за жалост нямам финансовата възможност, това е и причината да питам във форума.

А този акт от 2017 г. връчен ли Ви е изобщо? Ако да - обжалвали ли сте го и ако не - защо? Ако не Ви е връчен - искайте да Ви го връчат и може и да може да се обжалва. За давността - трябва да се види за коя година са задълженията.
Не мога да приема довода, че нямате пари за адвокат. Една консултация от 50 лв. е по джоба на всеки средностатистически българин, който притежава МПС - само бензинът Ви струва толкова на месец. Срамота!
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Моля - Запор заради местни данъци и такси.

Мнениеот donchaz » 02 Юни 2019, 13:23

Не акта от 2017г. не ми е връчен тъй като не са успели да ме намерят... Получавам го сега с поканата за доброволно изпълнение от ЧСИ. Годините за който не е правено плащане са от 2012 до сега. Акта е съставен за годините 2012,13,14,15,16 - всъщност за тези години трябва да платя за да ми вдигнат запора.
Не мога да приема довода, че нямате пари за адвокат. Една консултация от 50 лв. е по джоба на всеки средностатистически българин, който притежава МПС - само бензинът Ви струва толкова на месец. Срамота!

Да и аз това казвам, срамота! Но кой би трябвало да се засрами? Срам не срам аз не мога да се причисля към средностатистически българин, но дори да можех пак не биха останали 50 лв. за консултация с адвокат.

Защо? Да кажем че сме семейство с две деца и двамата имаме късмет и работим за средна работна заплата от 800лв. След удръжките 600лв, в бюджета ни ще влязат 1200лв. Сега да сумираме и разходите за ток, вода, парно, мобилни телефони, кабелна телевизия сумарно около 250лв средно.. И това е ако отново сме късметлии и имаме наследствено жилище за което наплащаме наем. Така ако сме средно семейство ще имаме и автомобил за който месечните разходи за застраховка, данък, винетка, техн. преглед, такси ще бъдат 50лв. на месец. Разходи за гориво както вие сам казахте 50лв. на месец. Разходи за амортизация на автомобила няма да включвам, но сами знаете че и тях ги има и никак не са малко. Такси за детска градина на малкото дете 60лв., разходи за училище на по голямото дете 60лв. Храна за цялото семейство минимум 600лв. Консумативи - лекарства, козметика 100лв, облекло за цялото семейство 100лв. Хмм да не продължавам че надвиших бюджета с близо 100 лева. В тази сметка не съм включил разходите за култура, почивка, забавление и каквито и да било разходи за мебели, бяла и черна техника както и други несвързани с оцеляването стоки. Не съм включил и непредвидени разходи, болести, инциденти и др.

Сега вие ми кажете от къде средностатистически гражданин ще може да се позволи 50лв. за 30 минутна консултация с адвокат и по следващите разходи произлизащи от самата нея...? Съобразен ли е хонорара с минималната или средната работна заплата за страната...
donchaz
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 10 Юли 2006, 19:28

Re: Моля - Запор заради местни данъци и такси.

Мнениеот kalahan2008 » 02 Юни 2019, 21:36

Можете да обжалвате акта в срока, който е посочен в него. Няма да Ви давам повече насоки как да го правите.
Може да го обжалвате сами, като за целта придобиете знанията, които един средностатистически юрист придобива за поне 5 години, както и да изчетете хилядите страници, които са минимумът знания за необходимата квалификация.
А може и да се обърнете към адвокат и да му заплатите полагащото му се възнаграждение. Следва да имате предвид, че, противно на широкоразпространените в народонаселението митове, адвокатите също са хора и имат разноски:
1. За наем на квартира - зависи в кой град и район;
2. За осигуровки - за разлика от лицата на трудов договор, които поемат само 40% от осигуровките, а останалите 60% ги поема работодателят, адвокатът като свободна професия заплаща 100% от осигуровките. Минимален осигурителен доход - МРЗ; това прави минимум 140 лв. за осигуровки на месец.
3. Данък в размер на 10% след приспадане на нормативно признатите разходи и осигуровките.
Общо данъци и осигуровки са около 30% от всеки доход.
4. Разходите, които и Вие имате като средностатистическо семейство - вече сте ги изброили. Вкл. и за наем на жилище (извън наема за кантора).
Да не плащате на адвоката си е все едно да не Ви плаща Вашият работодател - няма да Ви е много приятно.
Ако не разполагате със средства за безплатна правна помощ, се обърнете към Националното бюро за правна помощ.
Противно на широкоразпространеното мнение, в повечето случаи адвокатската професия не е много доходна и не съответства на високото ниво на квалификация, която се изисква за упражняването й (години обучение, четене на книги, нерви и т.н.).

А аз като несредностатистически българин ще продължа да ползвам градския транспорт и кракомобила, защото средностатистическите българи предпочитат да плащат за накладки и бензин, вместо да си платят за адвокат. В крайна сметка, какво толкова върши този адвокат - ами нищо, само приказки. Чопли си носа по цял ден и парите капят от небето.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron