начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

замяна на съсобствен имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


замяна на съсобствен имот

Мнениеот moimoimoi » 14 Юни 2019, 20:49

здравейте,
съсобственик съм с по 1/2 идеални части в два съседни имота,единия имот е 158 квадрата, а другия 202 квадрата. дригия съсобственик притежава също по 1/2 ид.части в двата имота
въпроса ми е ако се направи замяна с другия съсобственик така че се придобива 1/1 части ,примерно аз придобивам 1/1 части от имота с 202 квадрата а другия придобива 1/1 части от 158 квадрата ще се прекрати ли съсобственоста.

и двата имота са в едно УПИ
moimoimoi
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Апр 2013, 17:25

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот propensity » 15 Юни 2019, 12:55

moimoimoi написа:здравейте,
ще се прекрати ли съсобственоста.

Естествено, то е и логично. Прави се договор за доброволна делба, където евентуално единия с по-малкото квадрати може да иска парично доплащане за уравняване на дяловете. Въпрос на договорка е.

Ако УПИто също е съсобствено, е добре да се направи делба и на земята, а не само на сградите.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот Melly » 15 Юни 2019, 13:08

propensity,
До кога ще се упражняваш САМО и ЕДИНСТВЕНО върху твърдения за чужди права?
Делбите, приятел, са царицата на вещното право - дали изобщо си наясно с тази материя?
Това да не би да ти е "БГ мама"? :evil:

Добавям:
На поставения въпрос, отговорът ми е кратък - Зависи!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот propensity » 15 Юни 2019, 16:10

Melly написа:propensity,
До кога ще се упражняваш САМО и ЕДИНСТВЕНО върху твърдения за чужди права?
Делбите, приятел, са царицата на вещното право - дали изобщо си наясно с тази материя?
Това да не би да ти е "БГ мама"? :evil:

Добавям:
На поставения въпрос, отговорът ми е кратък - Зависи!

Melly, приятелко,

Когато правиш тънки личностни атаки с презумпция за повече знания и или опит (които съм склонен в известна степен да призная от уважение), би било добре да не започваш изречението си с правописни грешки. "До кога" се пише слято.

Вместо това можеше да допълниш или поправиш мен, там, където смяташ,че греша или да дадеш нови насоки на питащия.

С отговор "зависи" все едно не си казала нищо, защото следващият му въпрос ще е "От какво?" Той голям отговор, значи. С него с изчерпа и вещното право, и делбите!
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот moimoimoi » 15 Юни 2019, 18:56

аз на другия съсобственик му предложих варианта със замяната ама той се дърпа защото според него пак си оставаме съсобственици
moimoimoi
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Апр 2013, 17:25

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот Melly » 15 Юни 2019, 20:41

moimoimoi написа:аз на другия съсобственик му предложих варианта със замяната ама той се дърпа защото според него пак си оставаме съсобственици

Напълно прав е човекът. Макар изложените обстоятелства да бяха твърде семпли, изключих способа делба - както доброволна със замяната, така и съдебна, при която крайният резултат би бил изнасяне имота на публична продан.
Поради това излъчих пост с адресат propensity. Нямам навик да пиша пространствено по преразкази на питащите юзъри.

За да бъде прекратена съсобствеността, изходът е един - сключване на сделка във форма на нотариален акт, като единият от двамата съсобственици прехвърли своята 1/2 ид.част от имота на другия.

П.П. propensity, бележката ти е основателна. Благодаря!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот stozashto » 15 Юни 2019, 21:24

Когато с влязъл в сила регулационен план за два или повече ПИ е определен един общ УПИ, то при влизането на плана в сила собствениците на отделни ПИ стават автоматично съсобственици в УПИ, притежавайки дялове в % идеални части от площта на УПИ, съответни на съотношението между площите на техните собствени ПИ спрямо площта на общия УПИ. Това означава, че дори и да сте били самостоятелни собственици на 100 % от площта на двата отделни ПИ, урегулирането им в един общ УПИ Ви е произвело в съсобственици със съответно притежавани идеални части от УПИ, заедно с произтичащите от това права и задължения. В конкретния случай е още по-ясно, защото след като двата съсобствени по 1/2 ид.ч. ПИ са урегулирани в един общ УПИ, съсобствеността в УПИ също е по 1/2 ид.ч. върху площта му. Не разбирам какво бихте постигнали с мечтаната замяна, но е абсолютна заблуда да мислите, че можете да се разделите реално в един и същи УПИ. В общия УПИ все сте си идеални съсобственици. Единственият път за прекратяване на съсобствеността и самостоятелно реално отделяне на двамата съсобственици е с разделяне на общия УПИ на два самостоятелни УПИ чрез процедиране на ПУП, но само ако е допустим според разпоредбите на ЗУТ.
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот Melly » 15 Юни 2019, 21:40

stozashto написа:Когато с влязъл в сила регулационен план за два или повече ПИ е определен един общ УПИ, то при влизането на плана в сила собствениците на отделни ПИ стават автоматично съсобственици в УПИ, притежавайки дялове в % идеални части от площта на УПИ, съответни на съотношението между площите на техните собствени ПИ спрямо площта на общия УПИ. Това означава, че дори и да сте били самостоятелни собственици на 100 % от площта на двата отделни ПИ, урегулирането им в един общ УПИ Ви е произвело в съсобственици със съответно притежавани идеални части от УПИ, заедно с произтичащите от това права и задължения. В конкретния случай е още по-ясно, защото след като двата съсобствени по 1/2 ид.ч. ПИ са урегулирани в един общ УПИ, съсобствеността в УПИ също е по 1/2 ид.ч. върху площта му. Не разбирам какво бихте постигнали с мечтаната замяна, но е абсолютна заблуда да мислите, че можете да се разделите реално в един и същи УПИ. В общия УПИ все сте си идеални съсобственици......

Това е така наречената принудителна съсобственост!
stozashto написа:.... Единственият път за прекратяване на съсобствеността и самостоятелно реално отделяне на двамата съсобственици е с разделяне на общия УПИ на два самостоятелни УПИ чрез процедиране на ПУП, но само ако е допустим според разпоредбите на ЗУТ.

Отново теория, доколкото в условието на "задачката" са посочени площите на двата имота (202 кв.м. и 158 кв.м.) - което пък изначално подсказва, че с оглед градоустройственото решение сочените "два" имота са маломерни, което пък от своя страна означава, че не отговарят на изискванията (лице и площ) за отделянето им в самостоятелни регулационни единици.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот moimoimoi » 15 Юни 2019, 22:02

при замяна не се ли получава нотариален акт за новопридобития имот?
всъщност и покупко-продажба също е вариант.

идеята на всичко това е всеки да си стане 100% собственик на ПИ, и така да няма нужда постояно да се търси благоволението на съсобственика било то за разрешение за строеж или други.........или греша ?
moimoimoi
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Апр 2013, 17:25

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот stozashto » 25 Юни 2019, 02:43

Грешите.
Замяна (в конкретния случай е размяна на по 1/2 ид.ч.), продажба, дарение и т.н. биха могли да прекратят съсобствеността в самостоятелни НЕурегулирани поземлени имоти ИЛИ в самостоятелни УПИ, съвпадащи с единичните поземлени имоти, за които са определени. Нотариалната форма на документите не влияе върху самостоятелността на действията в УПИ - правилата са в ЗУТ.
Melly има право, че съсобствеността в УПИ е "принудителна". ЗУТ, обаче, не се интересува дали е принудителна или е доброволна, а изисква съгласие от всички съсобственици в общия УПИ, независимо кой по колко % ид. ч. от различните поземлени имоти владее. В един общ УПИ няма как да избягате от "благоволението на съсобственика".
Не сте уточнили една друга важна подробност - за територията, където се намира УПИ, има ли влязла в сила кадастрална карта?
П.П. Melly, току-що разглеждах един УПИ с площ 115 кв. м... Всичко е много относително... :wink:
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron