начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

замяна на съсобствен имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


замяна на съсобствен имот

Мнениеот moimoimoi » 14 Юни 2019, 20:49

здравейте,
съсобственик съм с по 1/2 идеални части в два съседни имота,единия имот е 158 квадрата, а другия 202 квадрата. дригия съсобственик притежава също по 1/2 ид.части в двата имота
въпроса ми е ако се направи замяна с другия съсобственик така че се придобива 1/1 части ,примерно аз придобивам 1/1 части от имота с 202 квадрата а другия придобива 1/1 части от 158 квадрата ще се прекрати ли съсобственоста.

и двата имота са в едно УПИ
moimoimoi
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Апр 2013, 17:25

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот propensity » 15 Юни 2019, 12:55

moimoimoi написа:здравейте,
ще се прекрати ли съсобственоста.

Естествено, то е и логично. Прави се договор за доброволна делба, където евентуално единия с по-малкото квадрати може да иска парично доплащане за уравняване на дяловете. Въпрос на договорка е.

Ако УПИто също е съсобствено, е добре да се направи делба и на земята, а не само на сградите.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот Melly » 15 Юни 2019, 13:08

propensity,
До кога ще се упражняваш САМО и ЕДИНСТВЕНО върху твърдения за чужди права?
Делбите, приятел, са царицата на вещното право - дали изобщо си наясно с тази материя?
Това да не би да ти е "БГ мама"? :evil:

Добавям:
На поставения въпрос, отговорът ми е кратък - Зависи!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот propensity » 15 Юни 2019, 16:10

Melly написа:propensity,
До кога ще се упражняваш САМО и ЕДИНСТВЕНО върху твърдения за чужди права?
Делбите, приятел, са царицата на вещното право - дали изобщо си наясно с тази материя?
Това да не би да ти е "БГ мама"? :evil:

Добавям:
На поставения въпрос, отговорът ми е кратък - Зависи!

Melly, приятелко,

Когато правиш тънки личностни атаки с презумпция за повече знания и или опит (които съм склонен в известна степен да призная от уважение), би било добре да не започваш изречението си с правописни грешки. "До кога" се пише слято.

Вместо това можеше да допълниш или поправиш мен, там, където смяташ,че греша или да дадеш нови насоки на питащия.

С отговор "зависи" все едно не си казала нищо, защото следващият му въпрос ще е "От какво?" Той голям отговор, значи. С него с изчерпа и вещното право, и делбите!
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот moimoimoi » 15 Юни 2019, 18:56

аз на другия съсобственик му предложих варианта със замяната ама той се дърпа защото според него пак си оставаме съсобственици
moimoimoi
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Апр 2013, 17:25

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот Melly » 15 Юни 2019, 20:41

moimoimoi написа:аз на другия съсобственик му предложих варианта със замяната ама той се дърпа защото според него пак си оставаме съсобственици

Напълно прав е човекът. Макар изложените обстоятелства да бяха твърде семпли, изключих способа делба - както доброволна със замяната, така и съдебна, при която крайният резултат би бил изнасяне имота на публична продан.
Поради това излъчих пост с адресат propensity. Нямам навик да пиша пространствено по преразкази на питащите юзъри.

За да бъде прекратена съсобствеността, изходът е един - сключване на сделка във форма на нотариален акт, като единият от двамата съсобственици прехвърли своята 1/2 ид.част от имота на другия.

П.П. propensity, бележката ти е основателна. Благодаря!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот stozashto » 15 Юни 2019, 21:24

Когато с влязъл в сила регулационен план за два или повече ПИ е определен един общ УПИ, то при влизането на плана в сила собствениците на отделни ПИ стават автоматично съсобственици в УПИ, притежавайки дялове в % идеални части от площта на УПИ, съответни на съотношението между площите на техните собствени ПИ спрямо площта на общия УПИ. Това означава, че дори и да сте били самостоятелни собственици на 100 % от площта на двата отделни ПИ, урегулирането им в един общ УПИ Ви е произвело в съсобственици със съответно притежавани идеални части от УПИ, заедно с произтичащите от това права и задължения. В конкретния случай е още по-ясно, защото след като двата съсобствени по 1/2 ид.ч. ПИ са урегулирани в един общ УПИ, съсобствеността в УПИ също е по 1/2 ид.ч. върху площта му. Не разбирам какво бихте постигнали с мечтаната замяна, но е абсолютна заблуда да мислите, че можете да се разделите реално в един и същи УПИ. В общия УПИ все сте си идеални съсобственици. Единственият път за прекратяване на съсобствеността и самостоятелно реално отделяне на двамата съсобственици е с разделяне на общия УПИ на два самостоятелни УПИ чрез процедиране на ПУП, но само ако е допустим според разпоредбите на ЗУТ.
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот Melly » 15 Юни 2019, 21:40

stozashto написа:Когато с влязъл в сила регулационен план за два или повече ПИ е определен един общ УПИ, то при влизането на плана в сила собствениците на отделни ПИ стават автоматично съсобственици в УПИ, притежавайки дялове в % идеални части от площта на УПИ, съответни на съотношението между площите на техните собствени ПИ спрямо площта на общия УПИ. Това означава, че дори и да сте били самостоятелни собственици на 100 % от площта на двата отделни ПИ, урегулирането им в един общ УПИ Ви е произвело в съсобственици със съответно притежавани идеални части от УПИ, заедно с произтичащите от това права и задължения. В конкретния случай е още по-ясно, защото след като двата съсобствени по 1/2 ид.ч. ПИ са урегулирани в един общ УПИ, съсобствеността в УПИ също е по 1/2 ид.ч. върху площта му. Не разбирам какво бихте постигнали с мечтаната замяна, но е абсолютна заблуда да мислите, че можете да се разделите реално в един и същи УПИ. В общия УПИ все сте си идеални съсобственици......

Това е така наречената принудителна съсобственост!
stozashto написа:.... Единственият път за прекратяване на съсобствеността и самостоятелно реално отделяне на двамата съсобственици е с разделяне на общия УПИ на два самостоятелни УПИ чрез процедиране на ПУП, но само ако е допустим според разпоредбите на ЗУТ.

Отново теория, доколкото в условието на "задачката" са посочени площите на двата имота (202 кв.м. и 158 кв.м.) - което пък изначално подсказва, че с оглед градоустройственото решение сочените "два" имота са маломерни, което пък от своя страна означава, че не отговарят на изискванията (лице и площ) за отделянето им в самостоятелни регулационни единици.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот moimoimoi » 15 Юни 2019, 22:02

при замяна не се ли получава нотариален акт за новопридобития имот?
всъщност и покупко-продажба също е вариант.

идеята на всичко това е всеки да си стане 100% собственик на ПИ, и така да няма нужда постояно да се търси благоволението на съсобственика било то за разрешение за строеж или други.........или греша ?
moimoimoi
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Апр 2013, 17:25

Re: замяна на съсобствен имот

Мнениеот stozashto » 25 Юни 2019, 02:43

Грешите.
Замяна (в конкретния случай е размяна на по 1/2 ид.ч.), продажба, дарение и т.н. биха могли да прекратят съсобствеността в самостоятелни НЕурегулирани поземлени имоти ИЛИ в самостоятелни УПИ, съвпадащи с единичните поземлени имоти, за които са определени. Нотариалната форма на документите не влияе върху самостоятелността на действията в УПИ - правилата са в ЗУТ.
Melly има право, че съсобствеността в УПИ е "принудителна". ЗУТ, обаче, не се интересува дали е принудителна или е доброволна, а изисква съгласие от всички съсобственици в общия УПИ, независимо кой по колко % ид. ч. от различните поземлени имоти владее. В един общ УПИ няма как да избягате от "благоволението на съсобственика".
Не сте уточнили една друга важна подробност - за територията, където се намира УПИ, има ли влязла в сила кадастрална карта?
П.П. Melly, току-що разглеждах един УПИ с площ 115 кв. м... Всичко е много относително... :wink:
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron