начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Отказ от наследство в полза на съсобственик

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Отказ от наследство в полза на съсобственик

Мнениеот fantasti4na » 22 Авг 2019, 14:44

Здравейте! :)

Бих искала отново да помоля за съдействие и мнение в този форум

Става въпрос за имот с малка къща, който беше на баба ми и дядо ми - те починаха преди мн години.
Майка ми и сестра й са наследници с по 1/2 част. След смъртта на леля ми, същата половина вече се поделя м/у едната й дъщеря и на другата/починала/ - съпруг и две деца.
Говорих с общината и партидата все още се води на майка ми и на сестра й. Обясниха ми, че наследниците на другата половина на имота, следва да подадат документ/нотариално заверен/, че се отказват от наследство в полза на майка ми. След което следва кадасър и т.н. за да се издаде нов нотариален акт на името само на майка ми като единствен собственик
При това за другата половина на имота, не е плащан данък 9 години, от наша страна сме си плащали. Ако платим и техния данък за тези 9г, имаме ли законово основание майка ми да придобие другата част на това основание. Имота не е ползван от нито една от страните,нито наследниците през годините

Бих искала да Ви попитам:
1. Могат ли да подпишат роднините такъв документ в полза на майка ми, след като половината имот се води на леля ми, а не на всеки от тях
2. Моля да ми разясните какво в общи линии като текст, клаузи и законови основания трябва да съдържа въпросия документ - може би Декларация, и трябва ли да се упоменават точните части на дяловете - напр: "отказвм се от моята 1/16част в полза на"

Предварително благодаря за отделеното време!
fantasti4na
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 02 Фев 2012, 12:35

Re: Отказ от наследство в полза на съсобственик

Мнениеот vili_spasova » 22 Авг 2019, 23:48

Прочетете си Глава четвърта. ПРИЕМАНЕ И ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО от Закона за наследството

Такова животно - Декларация - отказвм се от моята 1/16част в полза на .... - НЕМА! Отказваш се от всичко и:

Чл. 53. Частта на отреклия се или на оня, който е изгубил правото да приеме наследството, уголемява дяловете на останалите наследници.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Отказ от наследство в полза на съсобственик

Мнениеот teogeo » 23 Авг 2019, 15:27

vili_spasova написа:Прочетете си Глава четвърта. ПРИЕМАНЕ И ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО от Закона за наследството

Такова животно - Декларация - отказвм се от моята 1/16част в полза на .... - НЕМА! Отказваш се от всичко и:

Чл. 53. Частта на отреклия се или на оня, който е изгубил правото да приеме наследството, уголемява дяловете на останалите наследници.


Не всички останали, а само от същото коляно :)
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Отказ от наследство в полза на съсобственик

Мнениеот fantasti4na » 28 Авг 2019, 13:51

Здравейте! :)

Благодаря за изказаните мнения и отделеното време. Ще прочета посочената vili_spasova глава

А има ли законово право да се придобие другата 1/2 от имота от този, който ще плати данъка за 10г? Защото не е плащан 9г за другата 1/2 и можем да го платим ние, но това помага ли ни по някакъв начин

Благодаря!
fantasti4na
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 02 Фев 2012, 12:35

Re: Отказ от наследство в полза на съсобственик

Мнениеот vili_spasova » 28 Авг 2019, 16:09

fantasti4na написа:Здравейте! :)

При това за другата половина на имота, не е плащан данък 9 години, от наша страна сме си плащали. Ако платим и техния данък за тези 9г, имаме ли законово основание майка ми да придобие другата част на това основание. Имота не е ползван от нито една от страните, нито наследниците през годините


Заплащането на данъка не ви прави автоматично собственик. А понеже не сте го ползвали ...отпада и обстоятелствената проверка. Може и някой адвокат все пак да опита да завери молба - декларация и да призове съседи на имота, които да потвърдят, че само вие сте го владели и ползвали повече от 10 г....

Може би остава възможността с отказа от наследтво, като имате предвид уточнението на teogeo. Вие си знаете какви още роднини по права и съребрена линия имате.

Ето примерна бланка от тези на СРС:
ДО
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД


ЗАЯВЛЕНИЕ
за отказ от наследство

От......................................................................................................ЕГН:..................................
Лична карта № ...................................изд. от МВР............................. .......на........................
Адрес


Като наследник на
Бивш жител на гр./ с. ........................., починал/а на
в гр./ с. .................................., ЗАЯВЯВАМ, ЧЕ СЕ ОТКАЗВАМ ОТ ОСТАВЕНОТО ОТ НЕГО/ НЕЯ НАСЛЕДСТВО.

МОЛЯ, ОТКАЗЪТ МИ ДА БЪДЕ ВПИСАН В ОСОБЕНАТА КНИГА НА СЪДА, СЛЕД КОЕТО ДА МИ БЪДЕ ИЗДАДЕНО УДОСТОВЕРЕНИЕ.


ПРИЛАГАМ:
1. Препис-извлечение от акт за смърт;
2. Удостоверение за наследници;
3. Вносна бележка за платена държавна такса – в размер на 25 лева (20 лв. за вписването на отказа и 5 лв. за издаване на удостоверение);


Дата: .................... ЗАЯВИТЕЛ:



По спомени някъде 25 лв беше таксата в съда. Обаче преди да го подадете заявленията, трябва да минете през нотариус, да удостовери подписите на заявителите /демек за ги завери/.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Отказ от наследство в полза на съсобственик

Мнениеот fantasti4na » 30 Авг 2019, 21:35

Здравейте!

Благодаря на всички , които се включиха с отговори и специално на vili_spasova за подадената бланка!

За пореден път се убеждавам, че в настоящия форум винаги мога да получа професионални отговори!

Поздрави!
fantasti4na
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 02 Фев 2012, 12:35


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron