начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

ЖСК и съпружеска имуществена общност

Казуси за недвижими имоти


ЖСК и съпружеска имуществена общност

Мнениеот vasil_fx » 29 Авг 2019, 16:20

Здравейте, преди сключването на брак съпруга се включва в ЖСК, сградата е изградена и са приети окончателните цени на имотите. Съпруга прави всички вноски към ЖСК-то преди сключването на брак. След сключването на брак решава да се снабди с нотариален акт за имота. Според вас този имот съпружеска имуществена общност ли ще бъде или ще е лична собственост на съпруга? Единият нотариус ми казва, че ще издаде констативен нот. акт на двамата съпрузи, а другия че ще го издаде само на съпруга включил се в ЖСК-то и направил вноските преди брака.
vasil_fx
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 27 Апр 2006, 20:04

Re: ЖСК и съпружеска имуществена общност

Мнениеот jhoro » 29 Авг 2019, 18:17

Давам ви конкретен пример:
Преди много години (преди да сключа брак) родителите ми се включиха в ЖСК. По-късно, но преди брака ми, бях добавен като съкооператор. При завършването на кооперацията (вече бях семеен) в нотариалния акт бягме вписани аз и родителите ми, с по една трета.
След време родителите ми ни прехвърлиха с дарение още една трета - съответно по една шеста от двамата.
В момента аз притежавам 1/2, а съпругата ми и родителите ми - по 1/6 част от жилището.
Така че на въпроса
vasil_fx написа:Според вас този имот съпружеска имуществена общност ли ще бъде или ще е лична собственост на съпруга?

Лично имущество
Чл. 22.
(1) Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил.
Преобразуване на лично имущество
Чл. 23.
(1) Лични са вещните права, придобити по време на брака изцяло с лично имущество.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ЖСК и съпружеска имуществена общност

Мнениеот jennapena » 31 Окт 2019, 10:48

jhoro написа:Давам ви конкретен пример:
Преди много години (преди да сключа брак) родителите ми се включиха в ЖСК. По-късно, но преди брака ми, бях добавен като съкооператор. При завършването на кооперацията (вече бях семеен) в нотариалния акт бягме вписани аз и родителите ми, с по една трета.
След време родителите ми ни прехвърлиха с дарение още една трета - съответно по една шеста от двамата.
В момента аз притежавам 1/2, а съпругата ми и родителите ми - по 1/6 част от жилището.
Така че на въпроса run 3
vasil_fx написа:Според вас този имот съпружеска имуществена общност ли ще бъде или ще е лична собственост на съпруга?

Лично имущество
Чл. 22.
(1) Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил.
Преобразуване на лично имущество
Чл. 23.
(1) Лични са вещните права, придобити по време на брака изцяло с лично имущество.


благодаря за отговорите!
jennapena
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Окт 2019, 10:42


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 24 госта


cron