начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Как се разделят разходите за общи части ?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот minjares » 16 Окт 2019, 14:02

Добър ден на всички.
Проблемът е следният :
Сменихме входната врата с нова.4 апартамента сме.Как се дели кой-колко трябва да даде ?
По квадратура на апартамента или спрямо общите част ? Как е по-закон ?
Едната съседка иска да плати най-малко,че била с най-малкия апартамент ?
Всяко инфо е добре дошло...
Благодаря предварително.
minjares
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Окт 2019, 13:57

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 16 Окт 2019, 21:35

Закон за собствеността:
Чл. 41. Всеки собственик, съразмерно с дела си в общите части, е длъжен да участвува в разноските, необходими за поддържането или за възстановяването им, и в полезните разноски, за извършване на които е взето решение от общото събрание.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот minjares » 23 Окт 2019, 11:01

Това ми е ясно.
Как математически или по формула да сметна парите ???
minjares
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Окт 2019, 13:57

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот karanedeff » 23 Окт 2019, 15:46

Чети внимателно :!:
kalahan2008 написа:взето решение от общото събрание
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 23 Окт 2019, 20:43

minjares написа:Това ми е ясно.
Как математически или по формула да сметна парите ???

чл. 17, ал. 4 ЗУЕС:
Когато в документите за собственост на самостоятелните обекти в сгради в режим на етажна собственост не са посочени съответните идеални части от общите части на сградата, за целите на този закон идеалните части за всеки самостоятелен обект се определят като съотношение между сбора на площта на самостоятелния обект и складовите помещения, придадени към обекта, разделен на сбора от площта на всички самостоятелни обекти и придадените складови помещения, като така полученото число се преобразува в проценти.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот minjares » 29 Окт 2019, 11:41

Вече тотално ме изгуби и обърка...

Знам процентите на съседите,знам и площа на апартаментите....
minjares
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 16 Окт 2019, 13:57

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 29 Окт 2019, 15:58

minjares написа:Знам процентите на съседите....

Тогава какъв е проблемът?
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот lakavitsa » 30 Окт 2019, 16:00

Не споменахе дали сте го разгледали добре нотариалния акто и дали има числото в проценти на ид.части към общите части.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 13:00

Ако приемем, че въпросната ЕС, се състои само от един вход на блок /а това в 99% от случаите е така/, сумирайки % ид.части на всички апартаменти в ЕС по Нотариални актове, в повечето случаи сборното число няма да е 100% /а дори няма да бъде и кръгло число, а дроб - примерно при блок от два входа: 46,89% или 52,55%/.
Това е защото, при по старите блокове /каквито са 99% в старите жилищни комплекси и квартали/, % ид.части е изчисляван на база всички апартаменти във всички входове на блока. Но това не представлява проблем за самото изчисляване - при разпределяне на разходи, при определяне на % гласували на ОС и т.н.
Достатъчно е само да знаем, какво е сборното %-но число на всички % ид.части - на всички апартаменти в нашата ЕС по Нотариални актове. Всичко останало е математика. :wink:
Пример:
Ако Спас притежава 4,38% ид.части по НА, а сбора на всички % ид.части в ЕС по НА е 45,56%, с какъв процент Спас ще трябва да участва в разходи на нашата ЕС на стойност 1000 лв.?
Спас / 100 Х 45,56 = 4,38
Спас Х 45,56 = 4,38 Х 100
Спас Х 45,56 = 438
Спас = 438 / 45,56
Спас = 9,61
Т.е. Спас, би следвало да поеме 9,61% от разхода на ЕС на стойност 1000 лв., което е = 96,10 лв.
(96,10 а не 43,80 - защото сметките няма да излязат на финала и остатъка до 1000 лв., ще трябва да го плащат извънземните) :mrgreen:

А сега е време за кафе :wink:
Последна промяна georgiev_sfbg на 14 Ное 2019, 14:46, променена общо 2 пъти
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 14:00

Човекът питаше дали да изчислява разходите спрямо квадратурата или спрямо общите части. Казах му - спрямо общите части. Той ги знаел. От там нататък дали сумата от общите части е равна на 100% или не - не знаем. Приемаме, че е равен на 100% до доказване на противното. Ако има съмнение за % ид. части дали отговарят на действителните, гледа си методиката за изчисляване по чл. 17, ал. 4 ЗУЕС и толкова.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 14:39

kalahan2008 написа:Човекът питаше дали да изчислява разходите спрямо квадратурата или спрямо общите части. Казах му - спрямо общите части. Той ги знаел. От там нататък дали сумата от общите части е равна на 100% или не - не знаем. Приемаме, че е равен на 100% до доказване на противното. Ако има съмнение за % ид. части дали отговарят на действителните :shock: :roll: :mrgreen: , гледа си методиката за изчисляване по чл. 17, ал. 4 ЗУЕС и толкова.
Последна промяна georgiev_sfbg на 14 Ное 2019, 15:06, променена общо 4 пъти
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 14:45

С простотии не ми се занимава. До гуша ми е дошло от такива.
чл. 17, ал. 5 ЗУЕС:
По реда на ал. 4 се определят идеалните части от общите части въз основа на представените данни от собствениците или информацията по чл. 23, ал. 1, т. 10, когато:
1. сборът от процентите на идеалните части на собствениците в общите части на сградата не е равен на 100;
2. управлението се осъществява във всеки отделен вход, а сборът от процентите на идеалните части на собствениците от общите части във входа не е равен на 100.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 15:01

kalahan2008 написа:С простотии не ми се занимава. До гуша ми е дошло от такива.
чл. 17, ал. 5 ЗУЕС:
По реда на ал. 4 се определят идеалните части от общите части въз основа на представените данни от собствениците или информацията по чл. 23, ал. 1, т. 10, когато:
1. сборът от процентите на идеалните части на собствениците в общите части на сградата не е равен на 100;
2. управлението се осъществява във всеки отделен вход, а сборът от процентите на идеалните части на собствениците от общите части във входа не е равен на 100.


:!: :arrow: Първо се запознай за домашно с: :wink:
ЗУЕС - Глава четвърта.
ПОДДЪРЖАНЕ, РЕМОНТ И ОСНОВНО ОБНОВЯВАНЕ НА ОБЩИТЕ ЧАСТИ
(ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 26 ОТ 2016 Г.)

...а чак после ще говорим за:
ЗУЕС - Глава втора.
Раздел II.
Общо събрание на собствениците
:mrgreen:

А с "методиката за изчисляване по чл. 17, ал. 4 ЗУЕС" и с Чл.23, ал.(1), т.10 ти пожелавам мноого късмет, защото ще ти е адски необходим!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Последна промяна georgiev_sfbg на 14 Ное 2019, 15:26, променена общо 1 път
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 15:25

Няма нужда, благодаря. Чел съм си домашното. Но не мисля, че Вие сте го чел. Иначе нямаше да си промените суперагресивното мнение 3 пъти. Явно се изненадахте, че имало чл. 17, ал. 5 ЗУЕС, който препраща към ал. 4. И който казва какво точно се случва (по закон), когато сборът от ид. части не дава 100%. Спокойно, човек се учи, докато е жив. А Вие продължавайте да си изчислявате по Вашите формули, които ги няма в закона, Ваша си работа. Мен това не ме интересува. Сигурно и хората много ще бъдат впечатлени от агресивния Ви стил на изразяване. Както споменах, с простотии не обичам да се занимавам. Само се дразня, а смисъл - никакъв. Някакъв си почнал да се прави на клавиатурна нинджа в интернет форум и да си избива комплексите - не, благодаря. Няма смисъл.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 15:30

georgiev_sfbg написа:ако СОБСТВЕНИЦИТЕ РЕШАТ ПО СВОЙ СОБСТВЕН НАЧИН не императивно заложени норми в законодателството на РБългария, НЕ ЗУЕС, А ДОРИ ГОСПОД НЕ МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРОТИВОПОСТАВИ!

Е тук вече избихте рибата. Значи мнозинството, което не се знае дали е мнозинство, може да реши по какъв начин да се определят общите части в сградата? И да каже, че Спас има не 4%, а само 2%, защото така било решило мнозинството? Е тук вече и Аристотел би се изчервил на формалната Ви "логика".
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 15:32

kalahan2008 написа:Няма нужда, благодаря. Чел съм си домашното. Но не мисля, че Вие сте го чел. Иначе нямаше да си промените суперагресивното мнение 3 пъти. Явно се изненадахте, че имало чл. 17, ал. 5 ЗУЕС, който препраща към ал. 4. И който казва какво точно се случва (по закон), когато сборът от ид. части не дава 100%. Спокойно, човек се учи, докато е жив. А Вие продължавайте да си изчислявате по Вашите формули, които ги няма в закона, Ваша си работа. Мен това не ме интересува. Сигурно и хората много ще бъдат впечатлени от агресивния Ви стил на изразяване. Както споменах, с простотии не обичам да се занимавам. Само се дразня, а смисъл - никакъв. Някакъв си почнал да се прави на клавиатурна нинджа в интернет форум и да си избива комплексите - не, благодаря. Няма смисъл.

kalahan2008 написа:
georgiev_sfbg написа:ако СОБСТВЕНИЦИТЕ РЕШАТ ПО СВОЙ СОБСТВЕН НАЧИН не императивно заложени норми в законодателството на РБългария, НЕ ЗУЕС, А ДОРИ ГОСПОД НЕ МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРОТИВОПОСТАВИ!

Е тук вече избихте рибата. Значи мнозинството, което не се знае дали е мнозинство, може да реши по какъв начин да се определят общите части в сградата? И да каже, че Спас има не 4%, а само 2%, защото така било решило мнозинството? Е тук вече и Аристотел би се изчервил на формалната Ви "логика".


ДА! ДА! ТОЧНО ТАКА МОЕТО МОМЧЕ! ЩЕ ТИ ГО НАПИША ПАК, ЗА ДА ГО ПРОУМЕЕШ ЕВЕНТУАЛНО НЯКОЙ ДЕН!

В гражданското право нормите НЕ са императивни, изключая тези за неспазването на които се предвиждат административни санкции! Или казано с други думи: ако СОБСТВЕНИЦИТЕ В ЕС РЕШАТ ПО СВОЙ СОБСТВЕН НАЧИН не императивно заложени норми в ЗУЕС, НИТО ТИ, НИТО ЗУЕС, НИТО ДОРИ ГОСПОД МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРОТИВОПОСТАВИ! ...ама стигнахме вече много далеч за теб - чак до неприкосновената частна собственост и Конституцията :lol:

...за сега си прочети още веднъж само форума и домашното. Даже може би още няколко пъти! Защото тотално не си в час! :mrgreen:
Последна промяна georgiev_sfbg на 14 Ное 2019, 15:37, променена общо 1 път
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 15:36

georgiev_sfbg написа:П.П. ...За инфо: В гражданското право нормите НЕ са императивни, изключая тези за неспазването на които се предвиждат административни санкции! Или казано с други думи: ако СОБСТВЕНИЦИТЕ В ЕС РЕШАТ ПО СВОЙ СОБСТВЕН НАЧИН не императивно заложени норми в ЗУЕС, НИТО ТИ, НИТО ЗУЕС, НИТО ДОРИ ГОСПОД МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРОТИВОПОСТАВИ! ...ама стигнахме вече много далеч за теб - чак до Конституцията :lol:

...за сега си прочети още веднъж само форума и домашното. Даже може би още няколко пъти! Защото тотално не си в час! :mrgreen:

Императивни били само тези гражданскоправни норми, за които се предвиждало административна санкция...Извинявайте, Вие кой университет сте завършил? Питам просто от любопитство...Явно сме учили от различни правни школи (проф. Мария Павлова, мир на праха й, друго ни приказваше...)
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 15:40

АМИ АЗ ЗАВЪРШИХ МНОГО ОТДАВНА, ДОКАТО ТИ СПЕШЕ, А НАПРАВИХ И ДОСТА ГОЛЯМ ЮРИДИЧЕСКИ СТАЖ, НО ТОВА Е ДРУГА ТЕМА, А И ПРЕКАЛЕНО ГОЛЯМО ВНИМАНИЕ ТИ ОТДЕЛИХ! ИМАМ ПО-ВАЖНИ АНГАЖИМЕНТИ, ОТ ТОВА ДА ЧАТА ПО ФОРУМИ С БЕЗРАБОТНИ "ЮРИСТИ"! СОРИ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

...и не си губи времето по форуми и Интернет, а залягай да четеш, че си много назад с материала! :lol:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 16:33

Явно ще да е било доста отдавна, тъй като елементарни неща от ОТП и ГП вече не помните...като например какво представляват императивните правни норми.
Основно се изявявате по наказателноправни въпроси тук, имате полицейски начин на мислене и изразяване...ясно е къде точно сте завършил...
Един добронамерен съвет - гледайте си наказателното право и оставете гражданското на други. Не може две дини под една мишница.
Не съм безработен юрист, просто се разсейвам тук, докато пиша една жалба до ГИТ.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Как се разделят разходите за общи части ?

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 19:15

kalahan2008 написа:...
Не съм безработен юрист, просто се разсейвам тук, докато пиша една жалба до ГИТ.

...пиши, пиши юрисконсултче... има много листа да изпишеш и много боб да ядеш още... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Следваща

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron