начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

АКТ за превишена скорост

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


АКТ за превишена скорост

Мнениеот georgi-georgievs » 08 Дек 2019, 23:27

Здравейте, акта е за превишена скорост в населено място с над 50км/ч. По закон пише 700лв + 3 месеца лишаване от свидетелство за управление. Възможно ли е да не ми вземат книжката, а само глоба.
Или при това нарушение с превишение над 50км/ч (т.е съм карал с 100км/ч) в населено място ВИНАГИ и няма начин да не ми вземат книжката ?
Благодаря предварително !
georgi-georgievs
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Дек 2019, 23:21

Re: АКТ за превишена скорост

Мнениеот bvoykov » 09 Дек 2019, 00:52

Ако актът и наказателното постановление или електронният фиш са били съставени без допуснати неточности и нередности от формална страна, а установяването на нарушението е подкрепено с необходимите доказателства (обичайно снимки, но камерата изготвя и видеоклип), то няма как да избегнете наказанията. И двете - глобата и отнемането на книжката, се налагат едновременно и в точно определен от закона размер, като не е възможно да се избегне отнемането на книжката, тя ВИНАГИ се отнема. Все пак, нарушението гласи "превиши разрешената скорост над 50 км/ч", тоест Вие трябва да сте се движили с повече от 100 км/ч, за да бъде нарушението съставомерно при ограничение от 50 км/ч за движение в населено място. Ако сте били точно със 100, според мен лично не попада в хипотезата на разпоредбата, по която сте наказан, но от Пътна полиция не винаги допускат такива грешки.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: АКТ за превишена скорост

Мнениеот georgi-georgievs » 09 Дек 2019, 01:39

Да с над 50км/ч е превишена т.е има 101км/ч, а колко отгоре не се знае точно. Имало и снимка. Не съм карал колата аз, а просто исках да знам, за да разбера някой неща.
Т.е ако е имало 101 км/ч и нагоре в населено място и има снимка от тринога или патрул на КАТ книжката ще бъде взета за 3 месеца 100%.
georgi-georgievs
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Дек 2019, 23:21

Re: АКТ за превишена скорост

Мнениеот bvoykov » 09 Дек 2019, 17:53

Да, санкционната разпоредба на чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) не предвижда възможност на наказващия орган да не наложи и двете наказания едновременно или в различен размер, освен ако превишението е било с повече от 50 км/ч - тогава, за всяко 5 км/ч превишение, глобата се увеличава с 50 лв., но отнемането на книжката си остава винаги 3 месеца и няма как да бъде избегнато.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: АКТ за превишена скорост

Мнениеот doondie » 10 Дек 2019, 11:01

georgi-georgievs написа:Т.е ако е имало 101 км/ч и нагоре в населено място и има снимка от тринога или патрул на КАТ книжката ще бъде взета за 3 месеца 100%.
Както вече е обяснено, санкционната норма не предвижда алтернатива на наказанието. Единственият шанс е наказателното постановление (по-точно електронният фиш) да бъде отменено от съда. Съдът не може да наложи различно наказание, тъй като видът и размерът са точно определени в ЗДвП. Това не пречи да се атакува глобата (в 7-дневния срок!), след като излезе, но шансът за порок в нея е минимален.

georgi-georgievs написа:Не съм карал колата аз
А кой? След като не си карал ти, защо искаш ти да поемаш отговорността? Дай на КАТ данните на водача (чл. 186, ал. 4 от ЗДвП), за да може глобата да се преиздаде на правилния човек.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron