начало

КПКОНПИ глоби трима кметове с общо 125 000 лева за конфликт на интереси КПКОНПИ глоби трима кметове с общо 125 000 лева за конфликт на интереси

Наем при съсобственици

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Наем при съсобственици

Мнениеот sneja_15 » 03 Юни 2019, 14:50

Здравейте! Имам въпрос по повод получаване на наем при съсобственост. Преди доста време съсобственикът на мои близки хора получаваше наем, защото отдаваше своята част от двора под наем. Близките ми имат ли право в случая да претендират за половината наем от наследникът на починалия си съсобственик? Благодаря!
sneja_15
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 08 Окт 2011, 18:51

Re: Наем при съсобственици

Мнениеот katerinakuch » 25 Дек 2019, 20:30

Не.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1034
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Наем при съсобственици

Мнениеот ivanov_p » 26 Дек 2019, 09:59

Трябва да намерите договора с който са си разделили ползването на общия двор. Ако не са го делили - могат да искат наем, след поканата, т.е. занапред. Ако е ползването на двора е договорено - според договора.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 3259
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Наем при съсобственици

Мнениеот racer » 28 Дек 2019, 01:13

Да не пускам нова тема, че казусът ми е подобен.
Съсобствена земя, отдавана под наем от няколко съсобственици (всички без един). Единия който не е получавал наем, починал. Сега наследниците му претендират наем за 5 год назад съгл. ЗС, чл. 30, изречение трето.
Имат ли право? Ще го признае ли съда?
racer
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Ное 2010, 21:55

Re: Наем при съсобственици

Мнениеот ivanov_p » 28 Дек 2019, 10:42

ЗС не регулира наемните отношения. Първо трябва да се провери дали договора е за наем или аренда. Ако е за наем има иск към наемодателя-съсобственик/ци за дела от наема за последните 3 години. Дали ще е успешен зависи от наличието на договор, уговорки, доказани плащания и т.н.
При всички случаи наследниците трябва да поискат писмено от останалите съсобственици да им осигурят ползването на общата вещ, за да имат право да претендират за обезщетение за в бъдеще, от деня на получаване на съобщението, като лишени от ползване съсобственици.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 3259
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Наем при съсобственици

Мнениеот teogeo » 28 Дек 2019, 15:43

ivanov_p написа:ЗС не регулира наемните отношения. Първо трябва да се провери дали договора е за наем или аренда. Ако е за наем има иск към наемодателя-съсобственик/ци за дела от наема за последните 3 години. Дали ще е успешен зависи от наличието на договор, уговорки, доказани плащания и т.н.
При всички случаи наследниците трябва да поискат писмено от останалите съсобственици да им осигурят ползването на общата вещ, за да имат право да претендират за обезщетение за в бъдеще, от деня на получаване на съобщението, като лишени от ползване съсобственици.


Не е 3, а 5 години. 3 години е давността по отношение на наемното правоотношение, а то е между наемодателя и наемателя. Но съсобствениците на вещта не са страна по този договор за наем, ако и да е сключен от един от тях. И давността за вземанията им по чл. 30, ал. 3 от ЗС не е за периодично вземане, а стои на съвсем друга плоскост (познай коя). Оттам и давността - 5 годишна. Ако искаш практика - потърси си я. Има.

И написаното от теб за поканата също е невярно. Ако един съсобственик ползва ЛИЧНО вещта повече от обема на дела си, то той действително дължи обезщетение на останалите от деня на поканата съгласно чл. 31, ал. 2 от ЗС.

Но когато един съсобственик е ОТДАЛ ПОД НАЕМ (т.е. извлича ползи, но не лично) цялата вещ, то той дължи на останалите съсобственици припадащия им се дял от ползите от началния момент без да е нужно никаква покана - чл. 30, ал. 3 от ЗС.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1483
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Наем при съсобственици

Мнениеот racer » 28 Дек 2019, 16:36

Да, но все пак човека е починал. Могат ли наследниците да искат обезщетение от негово име? За този период те не са били съсобственици.



teogeo написа:
ivanov_p написа:ЗС не регулира наемните отношения. Първо трябва да се провери дали договора е за наем или аренда. Ако е за наем има иск към наемодателя-съсобственик/ци за дела от наема за последните 3 години. Дали ще е успешен зависи от наличието на договор, уговорки, доказани плащания и т.н.
При всички случаи наследниците трябва да поискат писмено от останалите съсобственици да им осигурят ползването на общата вещ, за да имат право да претендират за обезщетение за в бъдеще, от деня на получаване на съобщението, като лишени от ползване съсобственици.


Не е 3, а 5 години. 3 години е давността по отношение на наемното правоотношение, а то е между наемодателя и наемателя. Но съсобствениците на вещта не са страна по този договор за наем, ако и да е сключен от един от тях. И давността за вземанията им по чл. 30, ал. 3 от ЗС не е за периодично вземане, а стои на съвсем друга плоскост (познай коя). Оттам и давността - 5 годишна. Ако искаш практика - потърси си я. Има.

И написаното от теб за поканата също е невярно. Ако един съсобственик ползва ЛИЧНО вещта повече от обема на дела си, то той действително дължи обезщетение на останалите от деня на поканата съгласно чл. 31, ал. 2 от ЗС.

Но когато един съсобственик е ОТДАЛ ПОД НАЕМ (т.е. извлича ползи, но не лично) цялата вещ, то той дължи на останалите съсобственици припадащия им се дял от ползите от началния момент без да е нужно никаква покана - чл. 30, ал. 3 от ЗС.
racer
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Ное 2010, 21:55

Re: Наем при съсобственици

Мнениеот teogeo » 28 Дек 2019, 16:55

racer написа:Да, но все пак човека е починал. Могат ли наследниците да искат обезщетение от негово име? За този период те не са били съсобственици.



teogeo написа:
ivanov_p написа:ЗС не регулира наемните отношения. Първо трябва да се провери дали договора е за наем или аренда. Ако е за наем има иск към наемодателя-съсобственик/ци за дела от наема за последните 3 години. Дали ще е успешен зависи от наличието на договор, уговорки, доказани плащания и т.н.
При всички случаи наследниците трябва да поискат писмено от останалите съсобственици да им осигурят ползването на общата вещ, за да имат право да претендират за обезщетение за в бъдеще, от деня на получаване на съобщението, като лишени от ползване съсобственици.


Не е 3, а 5 години. 3 години е давността по отношение на наемното правоотношение, а то е между наемодателя и наемателя. Но съсобствениците на вещта не са страна по този договор за наем, ако и да е сключен от един от тях. И давността за вземанията им по чл. 30, ал. 3 от ЗС не е за периодично вземане, а стои на съвсем друга плоскост (познай коя). Оттам и давността - 5 годишна. Ако искаш практика - потърси си я. Има.

И написаното от теб за поканата също е невярно. Ако един съсобственик ползва ЛИЧНО вещта повече от обема на дела си, то той действително дължи обезщетение на останалите от деня на поканата съгласно чл. 31, ал. 2 от ЗС.

Но когато един съсобственик е ОТДАЛ ПОД НАЕМ (т.е. извлича ползи, но не лично) цялата вещ, то той дължи на останалите съсобственици припадащия им се дял от ползите от началния момент без да е нужно никаква покана - чл. 30, ал. 3 от ЗС.


да. става въпрос за наследимо / прехвърлимо имуществено право - облигационно право на вземане.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1483
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron