начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Глоба с фиш от КАТ 200лева

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот ivanhall » 10 Яну 2020, 21:10

Здравейте! Спрях с колата на инвалидно място(знака не видяхх,а маркировката а улицата изобщо не личеше)
Докато слизах от колата до мен спря полицейски автомобил с включени специални светлини.Полицаят ме пита дали имам стикер за инвалид,аз нямам.Дадох си документите,каза ще ще напише фиш и да чакам в колата.
Подписах фиша,ама в първия момент ми се видяха 20 лв,по късно се оказаха 200лв.Доколкото знам фишовете за нарушение са от 20до 50 лв.Имали някаква опция да се направи нещо? Багодаря!!!
ivanhall
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Яну 2020, 20:59

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот jhoro » 11 Яну 2020, 02:36

ivanhall написа:Здравейте! Спрях с колата на инвалидно място(знака не видяхх,а маркировката а улицата изобщо не личеше)
Докато слизах от колата до мен спря полицейски автомобил с включени специални светлини. Полицаят ме пита дали имам стикер за инвалид, аз нямам. Дадох си документите, каза ще ще напише фиш и да чакам в колата.
Подписах фиша, ама в първия момент ми се видяха 20 лв, по късно се оказаха 200 лв. Доколкото знам фишовете за нарушение са от 20 до 50 лв. Имали някаква опция да се направи нещо? Багодаря!!!

Нещото е да си платите глобата!
Фиш (и всякакъв друг документ) първо се чете, после се подписва. Ако не сте съгласен с написаното - не подписвате.
Чл. 186. (1) За административни нарушения, които са установени в момента на извършването им и за които не е предвидено наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, на мястото на нарушението може да бъде наложена с фиш глоба или в минималния размер, или в размера, посочен в административнонаказателната разпоредба за съответното нарушение. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното и заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата. Образецът на бланката на фиша се утвърждава от министъра на вътрешните работи и указанията в нея са на български и английски език.
(2) На лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт.

Ако ви съставят акт (АУАН), а после - и НП, бихте могли да обжалвате. В случая - не!

А за размера на глобата ...
Чл. 178д. (Нов - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) Наказва се с глоба в размер 200 лв. лице, което, без да има това право, паркира на място, определено за превозно средство, обслужващо хора с трайни увреждания, или за превозно средство, приспособено и управлявано от хора с трайни увреждания.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот tochotocho » 11 Яну 2020, 22:38

Случайно попаднах на темата. Аз имам стикер за паркиране на определените за инвалиди места. Често срещам на тези места паркирали мастити автомобили. Какво да се прави! Служителите от МОЛ отказват да се занимават. Звъниш на 911. докато дойдат НАРУШИТЕЛЯТ е изчезнал. Имам снимки, но не ги признават за съставяне на акт или каквото да е. Личната разправия е нездравословна. Това е джип с мутра- ще те отнесе !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот doondie » 12 Яну 2020, 18:28

Дай да видим фиша — по кой член е нарушението, има ли свидетели, снимков материал...

Нищо не ти пречи да депозираш възражение срещу фиша до началника на местния КАТ. Можеш да кажеш например, че не ти е обяснено за какво те глобяват, съответно какъв е размерът на глобата. Също и че не ти е разяснено, че имаш право и да не подпишеш фиша. Наблегни на факта, че не си паркирал, а си престоявал съгласно чл. 93, ал. 1 от ЗДвП, което е различно от нормата на чл. 178д от ЗДвП, в която изрично е посочено, че става дума за паркиране. Нека ти напишат акт, а после и наказателно постановление, което ще можеш да обжалваш безплатно пред съда, където ще можеш като довод в своя защита да посочиш и почти липсващата маркировка.

Успех! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот jhoro » 12 Яну 2020, 23:55

tochotocho написа:Случайно попаднах на темата. Аз имам стикер за паркиране на определените за инвалиди места. Често срещам на тези места паркирали мастити автомобили. Какво да се прави! Служителите от МОЛ отказват да се занимават. Звъниш на 911. докато дойдат НАРУШИТЕЛЯТ е изчезнал. Имам снимки, но не ги признават за съставяне на акт или каквото да е. Личната разправия е нездравословна. Това е джип с мутра - ще те отнесе !

1. Да си чувал за приложението „Гражданите“?
1. Виждате проблем
2. Правите снимка или видео
3. Подавате сигнал
4. Получавате обратна връзка

Личната разправия е самоуправство и е незаконна (освен нездравословна)!
doondie написа:Дай да видим фиша — по кой член е нарушението, има ли свидетели, снимков материал...
Нищо не ти пречи да депозираш възражение срещу фиша до началника на местния КАТ. Можеш да кажеш например, че не ти е обяснено за какво те глобяват, съответно какъв е размерът на глобата. Също и че не ти е разяснено, че имаш право и да не подпишеш фиша. Наблегни на факта, че не си паркирал, а си престоявал съгласно чл. 93, ал. 1 от ЗДвП, което е различно от нормата на чл. 178д от ЗДвП, в която изрично е посочено, че става дума за паркиране. Нека ти напишат акт, а после и наказателно постановление, което ще можеш да обжалваш безплатно пред съда, където ще можеш като довод в своя защита да посочиш и почти липсващата маркировка.
Успех! о/

Члена (почти съм сигурен, че е той) съм го цитирал по-горе!
А за другото ...
Ignorantia legis neminem excusat, или "непознаването на закона не извинява никого"!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот doondie » 13 Яну 2020, 21:15

jhoro написа:Члена (почти съм сигурен, че е той) съм го цитирал по-горе!
А за другото ...
Ignorantia legis neminem excusat, или "непознаването на закона не извинява никого"!

Аз съм на принципа ne govorim umreli ezitsi или "предпочитам да го кажа на български", if you're catching my drift. :wink:

Шегата настрана, идеята ми бе да се види дали има грешки във фиша, както и да дам насоки за възражение/обжалване. А сентенцията ти за непознаването на закона не извинява и полицаите, които, for all we know, може и да не са дали избор на човека, а да са му казали, че трябва да подпише, без значение дали е съгласен. Не може да се очаква от случайни граждани да познават в детайли законовата уредба, дори някои положения да са "обща култура". Когато полицай ти поиска лична карта на улицата, ти караш ли го да ти покаже къде в закона пише, че си длъжен да му я предоставиш? По същата логика, когато ти поднесат фиш за подпис, не мислиш дали имаш право да не го подпишеш, без значение че на самия фиш с малки букви го пише. :idea:
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот ivanhall » 13 Яну 2020, 21:19

Не видях знака,а на платното нямаше синя маркировка.В момента ,в който излизах от колата патрулката спря до мен.Както и да е фиша е платен вече.Благодаря!
ivanhall
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Яну 2020, 20:59

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот doondie » 13 Яну 2020, 22:32

ivanhall написа:Не видях знака,а на платното нямаше синя маркировка.В момента ,в който излизах от колата патрулката спря до мен.Както и да е фиша е платен вече.Благодаря!

С други думи хем за себе си не си бил виновен, хем си се поддал на полицейския рекет. Полицаите могат да са доволни, че дори не си опитал да се защитиш, а направо не просто си им помогнал да си постигнат нормата от Х на брой глоби за месеца, ами безропотно си и платил.

Мен преди година и половина ме глобиха за непропускане на въображаеми пешеходци. 100 лв (че и точки) – обжалвах на 2 инстанции, но съдът дори не поиска доказателства от полицаите, нито се впечатли от липсата на свидетели, както и от несъответствието в показанията на самите полицаи, 1 от които твърдеше, че те били спрели пред мен, а другите 2-ма – че се движели зад мен, съответно съдът "прие", че те били спрели пред мен. хаха Както и да е. Измислената глоба не смятам да я плащам доброволно. Или ще отпадне по давност, или ще трябва да я вземат принудително. Съвестта ми обаче е чиста. :|
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот lawchoice » 16 Яну 2020, 01:37

Хаха, сладури...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот hobit » 22 Яну 2020, 23:27

doondie написа:...... Нека ти напишат акт, а после и наказателно постановление, което ще можеш да обжалваш безплатно пред съда/
- то обжалването е безплатно, ама ако има присъдено юрисконсулстко възнаграждение за юриста на КАТ, на жалбоподателя ще му стане весело.
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Глоба с фиш от КАТ 200лева

Мнениеот jhoro » 23 Яну 2020, 19:27

doondie написа:Когато полицай ти поиска лична карта на улицата, ти караш ли го да ти покаже къде в закона пише, че си длъжен да му я предоставиш?

Не - аз си знам, къде го пише. Но му искам да се легитимира със служебната си карта. Щото има и менте-полицаи.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron