начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наказва ли се показването на среден пръст?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наказва ли се показването на среден пръст?

Мнениеот petev22 » 12 Яну 2020, 10:30

Здравейте на всички. Първо да уточня, че категорично не разбирам от право и затова питам за Вашето мнение по въпроса. Наказва ли се по някакъв начин показването на среден пръст на обществено място? И дали личен профил в социална мрежа, който обаче е обществено достъпен е обществено място? Конкретната ситуация - в личния си профил, който обаче е достъпен за всички един човек е качил своя снимка на която показва среден пръст.Опитах се да намеря в интернет информация относно закони и укази но не съм сигурен, че правилно интерпретирам написаното, затова моля за Вашето мнение дали такова действие може да бъде наказано по закон и как?
petev22
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Яну 2020, 09:25

Re: Наказва ли се показването на среден пръст?

Мнениеот TheOldMan » 12 Яну 2020, 22:09

За да има основание (макар и теоретично), жеста трябва да е насочен към някой. Т.е. да е недвусмислено оскърбяване на конкретна личност. Това че някой показва среден пръст на Парламента или Министерски съвет (примерно) не е оскърбяване на конкретна личност, така че ще е много трудно да бъде измислен повод за привличането му под някаква отговорност.

А в някои страни това е конституционно защитено право - свобода на словото и изразяването...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Наказва ли се показването на среден пръст?

Мнениеот 111888 » 13 Яну 2020, 08:30

Дали се наказва -е според зависи.
Два примера-при протестите през 2013 депутат, и то на неслучайна позиция в парламента показа среден пръст към протестиращи-и не му се случи нищо.
През 2012г- по отношение на друго лице, за същото му спретнаха наказателен процес https://nova.bg/news/view/2012/02/23/27 ... 1%81%D1%82

https://www.blitz.bg/kriminalni/osdikha ... 37504.html
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Наказва ли се показването на среден пръст?

Мнениеот petev22 » 13 Яну 2020, 12:58

Благодаря за отговорите. Това също не ми беше ясно - дали трябва действието да е недвусмислено към дадена личност или към обществото като цяло. Но ако е към дадена личност следва, че мога да се разхождам с гордо вдигнат среден пръст и ако някой се възмути или ми направи забележка просто да му кажа, че не го показвам на него?
petev22
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Яну 2020, 09:25

Re: Наказва ли се показването на среден пръст?

Мнениеот tochotocho » 29 Яну 2020, 23:18

не можах да намеря - показването на среден пръст - къде е записано като нарушение на .... За сега вдигането на дясна ръка със свит юмрук не се счита за нещо особено, макар да е болшивишки поздрав. Вдигането на дясна ръка в изправено и леко нагоре се счита за нациски поздрав и се наказва!Ако си левак , сигурно ще покажеш среден на лявата ръка, при десняк , ще стане с дясната ръка. Никъде в НК или другаде не е инкриминирано.
Ако има противоречие- поправете ме!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Наказва ли се показването на среден пръст?

Мнениеот ina53 » 30 Яну 2020, 11:41

Би могло да се квалифицира като обида само, ако жестът е насочен срещу конкретно лице и ако под снимката има коментар, че се отнася за определен човек и той трябва да е на линия, т. е "в негово присъствие", вж. чл. 146 и чл. 148 от Наказателния кодекс: "ал. 1 Който каже или извърши нещо унизително за честта или достойнството на другиго в негово присъствие, се наказва за обида с глоба от хиляда до три хиляди лева. В този случай съдът може да наложи и наказание обществено порицание. (2) Ако обиденият е отвърнал веднага с обида, съдът може да освободи и двамата от наказание." Трудно доказуемо ще е присъствието на обиденият човек. Как ще се докаже, че е бил онлайн, видял е жеста и се е обидил? Може би само, в случай, че направи писмен коментар по снимката, от който недвусмислено да може да се заключи, че е видял неприличния жест и се е обидил или с други лица, които са били он- лайн и са възприели обидата и посланието. Също така обидата може да е нанесена публично или по други начини, така, че законът не изключва същата да е нанесена чрез социалните приложения по Интернет.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Наказва ли се показването на среден пръст?

Мнениеот tochotocho » 16 Фев 2020, 11:10

Вдигав дясна ръка в тип нациски поздрав,но със СРЕДЕН пръст- демек да го ....... на нацистите! Как ще го КВАЛИФИЦИРАТ? Често срещам по пътищата хора с вдигната ръка - дали ме поздравляват или са за автостоп?
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron