начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос относно починал ползвател

Казуси за недвижими имоти


Въпрос относно починал ползвател

Мнениеот kaizerman » 11 Фев 2020, 22:27

Здравейте,
Обръщам се към вас с надеждата да ми се даде съвет как да постъпя при следната ситуация.
Преди време получих като дарение от дядо ми и майка ми недвижим имот (апартамент) като те си запазиха правото на ползване. До сега данъка на имота се плащаше от майка ми съответно с нейното ЕГН, но за съжаление тя почина и не знам от тук как да процедирам. Мога ли да плащам данъка чрез нейното ЕГН и ако не то какво трябва да направя, за да го поема аз? Също така ще съм много благодарен ако ми кажете как се процедира с данъците като цяло на починал човек. Благодаря предварително!
kaizerman
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Фев 2020, 22:17

Re: Въпрос относно починал ползвател

Мнениеот amirashine » 11 Фев 2020, 22:39

Когато ползвателят е починал, следва да подадете декларация, с която да заявите настъпилата смърт, прилагайки копие от акта за смърт. Така данъчно задължено лице ще бъде вече собственикът. В случай на наследяване също трябва да се подаде декларация с копие от удостоверение за наследници. Срокът е 6 месеца от смъртта на лицето. При всички положение данъчните партиди трябва да се поддържат актуални, тоест да декларирате всяко обстоятелство, което е от значение за определене на данъчно задълженото лице и на данъка и таксите. На място в данъчната служба по местонахождение на имота ще Ви съдействат, ако имате неясноти.
amirashine
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 15 Юни 2010, 20:28

Re: Въпрос относно починал ползвател

Мнениеот kaizerman » 12 Фев 2020, 19:49

Благодаря за отговора, а знаете ли дали трябва да се презавери нотариалния акт на имота?
kaizerman
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Фев 2020, 22:17

Re: Въпрос относно починал ползвател

Мнениеот vili_spasova » 13 Фев 2020, 10:17

Здравейте, за да не се повтарям, прочетете си темата.
Идентична е с вашата.

https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=64979


Нищо не се прави на нот. акт. Погасяването на правото на ползване се доказва с Вашия нот. акт и смъртния акт на ползвателя /в случая майка Ви/. При следваща сделка за конкретния имот, кажете на нотариуса, че ползвателят е починал. В новия нот. акт нотариусът ще опише смъртния акт и няма да спомене правото на ползване, поради фактът, че то вече се е погасило по право.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Въпрос относно починал ползвател

Мнениеот propensity » 13 Фев 2020, 18:43

Всичко това горе при положение, че и дядо ви е починал.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron