начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Задържан

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Задържан

Мнениеот grisho » 19 Фев 2020, 00:09

Здравейте, приятели, бях задържан с около 100г марихуана, след което излежах 72 часа арест. След това имаше съдебно заседание, на което бях освободен под гаранция. След седмица имам дело, където ще се реши дали да е ефективна или условна присъда. Искам да ви попитам дали имам шанс да е условна, не съм осъждан, студент съм и съм на 21г, адвокатът ми каза, че ще има някакво споразумение с прокурора.Вярвам, че ще е условна. Благодаря ви, искам да чуя вашето мнение.
grisho
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Фев 2020, 23:58

Re: Задържан

Мнениеот katerinakuch » 19 Фев 2020, 15:26

Искам да ви попитам дали имам шанс да е условна, не съм осъждан, студент съм и съм на 21г
Да, имате такъв шанс, но ако присъдата Ви е осъдителна.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Задържан

Мнениеот lawchoice » 19 Фев 2020, 16:18

grisho написа:Здравейте, приятели, бях задържан с около 100г марихуана, след което излежах 72 часа арест. След това имаше съдебно заседание, на което бях освободен под гаранция. След седмица имам дело, където ще се реши дали да е ефективна или условна присъда. Искам да ви попитам дали имам шанс да е условна, не съм осъждан, студент съм и съм на 21г, адвокатът ми каза, че ще има някакво споразумение с прокурора.Вярвам, че ще е условна. Благодаря ви, искам да чуя вашето мнение.


Здравей приятелю :) ,
Включвам се в темата, защото не разбрах от постът ти дали ще се поправиш, ако получиш условно осъждане, на което се надяваш?
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Задържан

Мнениеот grisho » 19 Фев 2020, 17:46

Разбира се че ще се поправя и за напред ще си опичам акъла, въпреки че се бях подвел с правенето на лесни пари. В момента тече разследване, и адвокатът спомена, че ще има споразумение с прокурора,затова в момента търся работа и засилвам университета. Познавам момче, което го бяха уловили с 250 300г + клиенти и получи условна. Надявам се, че с тези пл+сове - студент, неосъждан, вече работещ прокурорът ще си има едно на ум.
Какво мислите ?
grisho
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Фев 2020, 23:58

Re: Задържан

Мнениеот lawchoice » 19 Фев 2020, 23:36

grisho написа:Разбира се че ще се поправя и за напред ще си опичам акъла, въпреки че се бях подвел с правенето на лесни пари. В момента тече разследване, и адвокатът спомена, че ще има споразумение с прокурора,затова в момента търся работа и засилвам университета. Познавам момче, което го бяха уловили с 250 300г + клиенти и получи условна. Надявам се, че с тези пл+сове - студент, неосъждан, вече работещ прокурорът ще си има едно на ум.
Какво мислите ?


Какво мисля за кое?
Ако става въпрос за преценка по същество /демек налице ли са основанията за ангажиране на наказателна отговорност/, колкото и предизвикателна да е за някои, тази хипотеза следва да бъде преценена от компетентните лица - участници във валидно възбудено и проведено наказателно преследване. Затова становища, изложени чрез коментари в Интеренет, независимо от това коя теза подкрепят не вършат работа.

От друга страна, аз участвам в този форум в лично качество - като български гражданин. В това си качество макар и да нямам право да взема отношение по същество на конкретния казус, мен ме вълнува обстоятелстгвото, че твърденията ти разкриват някои пороци в правораздаването по наказателни дела / специално в хипотезата, когато те приключват чрез споразумение, одобрено по формален начин от първоинстанционните съдилища/. Ясно е какви са предимствата на подобен подход, но все по-трудно е за мен да осъзная какви са преимуществата им пред интересите, които законът брани. Демек, кога и постигат ли се целите на НК /генералната и индивидуалната превенция/ при прилагането на института - условно осъждане при подобни казуси.
Това са въпросите, които ме интересуват доколкото те нямат временен характер, а биха проявили последиците и спрямо нашите деца.

П.П. Надявам се, че си искрен в съжалението, което си заявил публично тук.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Задържан

Мнениеот kalahan2008 » 20 Фев 2020, 09:46

От условните присъди всички имат полза - обвиняемият, който не влиза в затвора; прокуратурата, която отчита висока степен на постигнати присъди (макар и със споразумение); адвокатът, който е спасил клиента от затвора; съдът, който си е приключил делото; изпълнителната власт, която управлява затворите, защото в тях няма място, а и се спестяват значителни разходи за издръжката на осъдения (някъде по 700-800 лв. на месец поне).
Не печелят жертвите, у които остава усещане за безнаказаност на извършителя и за несправедливост.
Най-важен обаче е въпросът - печели ли обществото като цяло? На този въпрос е трудно да се отговори. На пръв поглед изглежда, че държавата си е свършила работата, хванала и осъдила е престъпника, та дори и е спестила пари, които вместо за издръжка на затворника могат да послужат за пенсии. Освен това се дава втори шанс на престъпника да се поправи - звучи хуманно. Но дали наистина извършителите се поправят? Вярвам, че има и такива случаи. Но със сигурност не са чак толкова много. Много често се стига до рецидив, който доказва, че престъпникът не е превъзпитан.
Сама по себе си условната присъда няма как да превъзпита престъпника. Той е пораснал човек с изградена личностова структура, който много трудно ще се промени като характер. Превъзпитаването е трудно и спрямо деца, какво остава за възрастни. Особено ако държавата спира да се интересува от престъпника и не полага по-нататъшни усилия за превъзпитаването му, както на практика се случва.
И така държавните органи ще продължават да осъждат формално и условно едни лица, които няма да се превъзпитават и ще продължават да вършат злини, без да осъзнават, че са сбъркали. Лица, които ще продължават да смятат, че другите са им виновни (близките, държавата, обществото, късметът и т.н.), но няма да виждат вината у себе си и няма да се превъзпитават. В резултат от всичко това агресията се увеличава, а не намалява. Всъщност това е основният въпрос - понижава ли се нивото на агресия в обществото или не вследствие от условните присъди? Моето лично наблюдение е, че общото ниво на агресия в обществото се увеличава постепенно, а не намалява. За което вина има и държавата.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Задържан

Мнениеот lawchoice » 20 Фев 2020, 23:19

kalahan2008 написа:...
И така държавните органи ще продължават да осъждат формално и условно едни лица, които няма да се превъзпитават и ще продължават да вършат злини, без да осъзнават, че са сбъркали. Лица, които ще продължават да смятат, че другите са им виновни (близките, държавата, обществото, късметът и т.н.), но няма да виждат вината у себе си и няма да се превъзпитават. В резултат от всичко това агресията се увеличава, а не намалява. Всъщност това е основният въпрос - понижава ли се нивото на агресия в обществото или не вследствие от условните присъди? Моето лично наблюдение е, че общото ниво на агресия в обществото се увеличава постепенно, а не намалява. За което вина има и държавата.


Съгласен съм. Точно затова зададох и такъв въпрос към авторът на темата. Интересуваше ме неговото субективно отношение към извършеното, защото то не беше отразено в първоначалният му пост. Не съм удовлетворен напълно от получения отговор. Макар и да изразява желание да се поправи, той обвързва намирането на работа и "засилването на университета" с възможността да избегне получаването на ефективна присъда, вероятно вследствие дадени от неговия адвокат препоръки за подобряване на характеристичните му данни.

П.П. Колкото до останалите засегнати от теб въпроси, те трябва да бъдат подложени на сериозен анализ, но не тук, а в един друг форум - НС на РБ.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Задържан

Мнениеот kolegat » 20 Фев 2020, 23:52

Мислех да не пиша по темата, но колегите ме провокираха с лигавщините си. Човекът ви е задал точен и ясен въпрос, на който може да се отговори с "да" или "не".
Гришо, не се притеснявай за условното. Наказанието няма да е ефективно на 100 %. Доколкото разбирам обвинението е за разпространение, а не за държане. Има кумулативно предвидено наказание "глоба", но ако адвокатът ти понатисне малко, прокурорът може да се съгласи да не се налага глобата. Вижте там нещо за 6 м. с 3 г. изпитателен срок или нещо подобно. Всичко над 1 с 3 ми се вижда прекалено. Ако не извършиш нищо през изпитателния срок, ще бъдеш реабилитиран автоматично и ще се водиш отново неосъждан. Ако ти наложат глоба, задължително трябва да си я платиш, за да се реабилитираш. И внимавай занапред. Не си струва да лежиш за такава глупост и да си прецакваш живота. Няма да забогатееш от разпространение на наркотици. Поне не на ниво дилър :D
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Задържан

Мнениеот lawchoice » 21 Фев 2020, 00:38

kolegat написа:Мислех да не пиша по темата, но колегите ме провокираха с лигавщините си. Човекът ви е задал точен и ясен въпрос, на който може да се отговори с "да" или "не".
Гришо, не се притеснявай за условното. Наказанието няма да е ефективно на 100 %. Доколкото разбирам обвинението е за разпространение, а не за държане. Има кумулативно предвидено наказание "глоба", но ако адвокатът ти понатисне малко, прокурорът може да се съгласи да не се налага глобата. Вижте там нещо за 6 м. с 3 г. изпитателен срок или нещо подобно. Всичко над 1 с 3 ми се вижда прекалено. Ако не извършиш нищо през изпитателния срок, ще бъдеш реабилитиран автоматично и ще се водиш отново неосъждан. Ако ти наложат глоба, задължително трябва да си я платиш, за да се реабилитираш. И внимавай занапред. Не си струва да лежиш за такава глупост и да си прецакваш живота. Няма да забогатееш от разпространение на наркотици. Поне не на ниво дилър :D


Ясно е, че нашите лигавщини не са подходящи за всеки, особено в днешни времена, но не разбирам защо ритате по канчето, от което се храните? Това ли е работата на адвоката да дава дистанционни съвети по същество на конкретни правни казуси, при това въз основа на нещо, което е трудно да се нарече дори "преразказ по картинка"?
Какво означава адвокатът да понатисне прокурорът? Хайде споделете тук, та и ние да разберем.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Задържан

Мнениеот kalahan2008 » 21 Фев 2020, 13:43

kolegat написа:Мислех да не пиша по темата, но колегите ме провокираха с лигавщините си. .... ако адвокатът ти понатисне малко, прокурорът може да се съгласи да не се налага глобата.

Може и да приказвам "лигавщини", но поне не "натискам" прокурорите, както явно правят някои koleg-и.
lawchoice написа:Какво означава адвокатът да понатисне прокурорът? Хайде споделете тук, та и ние да разберем.

Вероятно под "натиска" има предвид да "убеждава" прокурора, което сигурно става с всякакви правни и извънправни средства. Понякога с красноречие, понякога с чар и усмивка, може и с други неща. Кой каквото има.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron