начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот iordanov789 » 08 Мар 2020, 23:26

Здравейте,
Имам следния проблем , през 2009-та почина баща ни трима братя сме , с което станахме наследници на два апартамента и един парцел /място в покрайнините на София . От 2010 -та не живея в България и не съм в добри отношения с братята си . Следователно съм им оставил имотите да си ги ползват и съответно да им плащат данъците
Оказва се обаче че те ги ползват и си плащат данъците само тяхната час , и наскоро разбрах че аз дължа данъци за моята част и ме търси Частен съдебен изпълнител !!! Скоро няма да се прибирам в България,като се прибера първата ми работа ще е да си оправя задълженията сумата не е сериозна не ме притеснява !!! Това което ме интересува и ще се радвам да ми помогнете, какви мерки може да вземе срещу мен въпросният ЧСИ ...лично не съм уведомяван и не съм имал контакти с него , разбрах от съсед че имам залепена лепенка на вратата на двора че "следва да се явя...." ...?!????
Благодаря предварително...всяко мнение и съвет ще е ценно за мен !!!
iordanov789
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Мар 2020, 23:08

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот katerinakuch » 08 Мар 2020, 23:54

Ако имате сумата и не Ви притеснява размерът и, платете я.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот iordanov789 » 09 Мар 2020, 00:07

Може ли да я платя без да ходя при въпросния ЧСИ ...в смисъл да пратя пари на някой близък приятел да я плати в "местни данъци и такси " ..???
iordanov789
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Мар 2020, 23:08

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот jhoro » 09 Мар 2020, 06:16

Здравейте.
Първо - странно е, че говорите за ЧСИ? Плащанията към бюджета (в т.ч. данъци, такси, глоби и др.) са публични задължения. Неплатените първо отиват в НАП, а после - при ПСИ (публичен съдебен изпълнител).
Второ - проверете от кога са отделните задължения. В момента е 2020 година. Задължения от преди 31.12.2014 следва да се отпишат по давност.
Но дали частен или публичен, щом задълженията са прехвърлени към съдебен изпълнител - в МДТ ще стоят само последните. За просрочените - най-добре се свържете със съдебния изпълнител и попитайте за банкова сметка.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот kalahan2008 » 09 Мар 2020, 08:30

jhoro написа:Здравейте.
Първо - странно е, че говорите за ЧСИ? Плащанията към бюджета (в т.ч. данъци, такси, глоби и др.) са публични задължения. Неплатените първо отиват в НАП, а после - при ПСИ (публичен съдебен изпълнител).


Не е странно, че говори за ЧСИ. Съгласно чл. 4, ал. 2 ЗМДТ невнесените в срок данъци по този закон се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания, а принудителното събиране се извършва от публични изпълнители по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или от съдебни изпълнители по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Събраните суми отиваха в НАП до 2006 г., отдавна вече отиват директно в общината.
Не съществува "публичен съдебен изпълнител". Съществуват публични изпълнители и държавни съдебни изпълнители, които са различни органи. Макар че често се бъркат.
Моят съвет е - идете при ЧСИ, получете си поканата за доброволно изпълнение и платете сумите, които не са погасени по давност. За погасените по давност суми възразете пред общината и ЧСИ.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот propensity » 09 Мар 2020, 09:44

kalahan2008 написа:
Моят съвет е - идете при ЧСИ, получете си поканата за доброволно изпълнение и платете сумите, които не са погасени по давност. За погасените по давност суми възразете пред общината и ЧСИ.


Как да "иде", като човекът е написал, че живее в чужбина, и че скоро няма да се връща в България?

Опитайте да разберете кой е ЧСИ и се обадете в кантората. Ако трябва дайте адреса си в чужбина. Има вариант да ви известяват и чрез имейл. Кажете, че приемате задължението и че сте готов да го погасите вземането с банков превод.

Алтернативно, можете да упълномощите някой близък да се занемае с тази работа вместо вас на място.

Не отлагайте. ЧСИ има право да изнесе вашата запазена идеална част от наследените имоти на публична продан.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Мар 2020, 09:56

Оправих няколко такива случая - от Испания имаше едни притеснени, а също и други, как - пращат пълномощно на адвокат и той се разправя, не е нужно нещо - примерно 30 евро се плаща на адвокат, той пърпори по работата. Не се рекламирам - просто подсещам.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот iordanov789 » 09 Мар 2020, 11:42

Сумата е проверена от мой близък приятел днеска сутринта в Местни данъци и такси , малко по малка е 2000лв с лихвите . Ще бъде платена следобед или най късно утре сутринта . Можело и по ЕГН ...така са му казали . Другото което ме притеснява може ли за такава дължима сума да се пуснат идеалните ми части за публична продан на два апартамента в центъра на София и сравнително голям парцел около София , и как това ще стане зад гърба ми след като лично не съм уведомен...а не би ли трябвало да търсят и братята ми ???
Благодаря
iordanov789
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Мар 2020, 23:08

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот ivanov_p » 09 Мар 2020, 14:09

Всичко става, не може да се отговори по предположения. Ако ЧСИ обяви вашите ИЧ от имота за продажба (не може и двата) трябва да ви назначи особен представител, но е възможно и съобщението да е връчено на някой, който го е приел, вкл. и на братята ви и да с водите за редовно уведомен. ИЧ не са особено търсен продукт по търговете, което ще даде възможност на братята ви да ги купят на несъразмерно ниска цена.
Внесете парите в МДТ на съответната община, нека вземат документ за внесеното, ако има възможност и, че не дължите и упълномощете някой който да ви представлява по съответното изпълнително дело, защото дължите и по него няколко стотин лева, но ги има, а ако е правен опис и оценка може и да са над 1000 лв., но ги изчистете.
Най-лесно е да се обадите на ЧСИ и по номера на делото да поискате информация за дълга.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот jhoro » 09 Мар 2020, 17:24

kalahan2008 написа:Не е странно, че говори за ЧСИ. Съгласно чл. 4, ал. 2 ЗМДТ невнесените в срок данъци по този закон се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания, а принудителното събиране се извършва от публични изпълнители по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или от съдебни изпълнители по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Събраните суми отиваха в НАП до 2006 г., отдавна вече отиват директно в общината.
Не съществува "публичен съдебен изпълнител". Съществуват публични изпълнители и държавни съдебни изпълнители, които са различни органи. Макар че често се бъркат.

Да, по инерция съм слял инстанциите „публични изпълнители и държавни съдебни изпълнители“, но пак казвам, че не ЧСИ, а публичен изпълнител трябва да действа. Защото ЧСИ събира само частни мземания, а в случая се касае за публични общински вземания. Справка
Чл. 162. (1) Държавните и общинските вземания са публични и частни.
(2) Публични са държавните и общинските вземания:
1. за данъци, включително акцизи, както и мита, задължителни осигурителни вноски и други вноски за бюджета;
2. за други вноски, установени по основание и размер със закон;
3. за държавни и общински такси, установени по основание със закон;
4. за незаконосъобразно извършени осигурителни разходи;
5. за паричната равностойност на вещи, отнети в полза на държавата, глоби и имуществени санкции, конфискации и отнемане на парични средства в полза на държавата;
6. по влезли в сила присъди, решения и определения на съдилищата за публични вземания в полза на държавата или общините, както и решения на Европейската комисия за възстановяване на неправомерно предоставена държавна помощ, включително за дължимите по тях обезщетения, глоби и имуществени санкции;
7. по влезли в сила наказателни постановления;
8. за недължимо платени и надплатени суми, както и за неправомерно получени или неправомерно усвоени средства по проекти, финансирани от средства на Европейския съюз, включително свързаното с тях национално съфинансиране, които възникват въз основа на административен акт, включително финансови корекции, надплатен аванс, надхвърлени процентни ограничения, превишени позиции по бюджета на проекта, кръстосано финансиране, както и глобите и другите парични санкции, предвидени в националното законодателство и в правото на Европейския съюз;
9. лихвите за вземанията по т. 1 - 8.
(4) Частни са държавните и общинските вземания извън тези по ал. 2.
ДОПК

Чл. 3. (7) Агенцията събира следните частни държавни вземания:
1. по Закона за уреждане на необслужваните кредити, договорени до 31 декември 1990 г.;
2. по § 46 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закон за банките;
3. по гаранционни споразумения и временни финансови помощи, вземанията на държавата към кредитополучатели или бенефициенти по активирани държавни гаранции, от държавни инвестиционни заеми и други кредити;
4. от задължения към закритите Държавен фонд за реконструкция и развитие и Държавен фонд "Енергийни ресурси";
5. на Държавен фонд "Земеделие", за които има издаден изпълнителен лист по реда на чл. 27, ал. 2 от Закона за подпомагане на земеделските производители;
6. на изпълнителните агенции по предприсъединителните финансови инструменти, управляващите органи на оперативни програми и държавните органи, администриращи средства от европейски фондове за недължимо платените и надплатените суми, както и на неправомерно получените или неправомерно усвоени средства по проекти, финансирани от предприсъединителните финансови инструменти, Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, европейските земеделски фондове и Европейския фонд за рибарството, Инструмента Шенген и Преходния финансов инструмент, включително от свързаното с тях национално съфинансиране, които възникват въз основа на договор;
7. дължимият за държавата дивидент или част от печалбата на държавни предприятия и търговски дружества с държавно участие в капитала;
8. други частни държавни вземания, чието събиране със закон е определено да се извършва от агенцията.
Закон за НАП
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот iordanov789 » 09 Мар 2020, 20:41

Благодаря на всички , сумата е платена днес следобед включително и 300лв такса на Частният съдебен изпълнител, която за мен е несериозна , и ако бях в България щях да го съдя,не съм за 300лв ,но мисля че е неправилно,при положение още повече че се оказа че ми има данните и телефонния номер,и можеше да ме потърси !!!
Благодаря още един път !!!
iordanov789
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 08 Мар 2020, 23:08

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот da_niela » 10 Мар 2020, 03:05

Вие сте платил 300 лева на ЧСИ за 2000 дълг и Ви изглежда несериозно.

А аз платих 150 лева на ЧСИ за 150 лв дълг и 70 лв.лихви.

Блокирала ми всички банкови сметки, макар, че имам движение само по една и то без да изчака 14 дневния срок за доброволно погасяване. А то си има такси за всяка сметка поотделно.

А НАП са ми дали дълг на ЧСИ без да ми изпратят никакъв документ, и той за една открадната кола... ама както и да е.

Но - четох закона- имат право.Тези ЧСИ са абсолютно недоразумение.
Нарочно си качват таксите за да имат повече приходи, но иначе ги наричат "разходи". Щеше да е смешно,. ако не беше гротескно.
da_niela
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 05 Авг 2010, 15:12

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Мар 2020, 09:33

Ужасни са наистина - но не са само те - вчера бях в една агенция за не знам какво си - ужасно надути.

ЧСИ са съвременните еничари - не кърджалии, просто едни самозабравили се - даже вчера имах пререкания с една от Бургас - искат да смучат просто. А когато аз отида като взискател (примерно имах едни клиенти с неплатени заплати), седи господина ЧСИ на перваза на балкона си сложил чаша уиски и разправя какъв супермен е бил - ще бъде и трънки. Резултат - хилене и аз се червя пред клиентите си - че съм некадърен.

Култова фраза - "Абе, Вие сте луднали с тези автомобили, какво искате", по повод на предаване владението на автомобил, ЧСИ се самоотказва от задължението - било незначително. Дано кризата пак да ги попари - ама то - кокошката увира по-бавно. Да изкарат един мой най-обикновен ден - лудо търчане - битка с разни сериозни борсуци (има ги навсякъде), обяд - това е забравена дума - навсякъде мъкнеш чанта с документи - всякакви препятствия - сега - много нанагляха - поне да вършеха работа.

Вършат работа - само - да тормозят някого.
Темата е обширна, накрая се подчиняват на волята ми - но това пък ми коства много нерви. Разбира се - аз имам полза от слаби противници - защо пък не - но - пак костват нерви. За полза от тази реформа - вече не можем да говорим - има прекалено много дефект. А трябваше - ефект.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот kalahan2008 » 11 Мар 2020, 20:03

propensity написа:
kalahan2008 написа:
Моят съвет е - идете при ЧСИ, получете си поканата за доброволно изпълнение и платете сумите, които не са погасени по давност. За погасените по давност суми възразете пред общината и ЧСИ.


Как да "иде", като човекът е написал, че живее в чужбина, и че скоро няма да се връща в България?

Все някога ще се върне. А може и да упълномощи друг - същото е.

propensity написа:Опитайте да разберете кой е ЧСИ и се обадете в кантората. Ако трябва дайте адреса си в чужбина. Има вариант да ви известяват и чрез имейл.

Тази работа няма как да стане - обажда се някой по телефона в кантората на ЧСИ, дава си имейла и адреса в Испания и ЧСИ ще започне да го уведомява в Испания или по имейла. Абсурд. Може да изпрати молба с имейла и адреса от Испания, но това е друго.

propensity написа:ЧСИ има право да изнесе вашата запазена идеална част от наследените имоти на публична продан.

Само единия апартамент и поземления имот. Другият апартамент е несеквестируем.

jhoro написа:Да, по инерция съм слял инстанциите „публични изпълнители и държавни съдебни изпълнители“, но пак казвам, че не ЧСИ, а публичен изпълнител трябва да действа. Защото ЧСИ събира само частни мземания, а в случая се касае за публични общински вземания.

Не е така. Вижте чл. 2, ал. 2 и 3 ЗЧСИ:
(2) Държавата може да възлага на частния съдебен изпълнител и събирането на публични вземания.
(3) Органите, компетентни да установяват публични вземания, може да възложат тяхното събиране на един или повече частни съдебни изпълнители.

А и чл. 163, ал. 4 ДОПК:
(4) (Нова - ДВ, бр. 86 от 2017 г.) В случаите, когато публични вземания са възложени за събиране на съдебен изпълнител, събирането им се извършва по реда на Гражданския процесуален кодекс.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот propensity » 14 Мар 2020, 10:35

kalahan2008 написа:Все някога ще се върне. А може и да упълномощи друг - същото е.


Ахам. ОК. Все някога ще се върнел. Нищо, че дотогова вече може да няма имоти. А че може да упълномощи друг вече го казах.

kalahan2008 написа:Само единия апартамент и поземления имот. Другият апартамент е несеквестируем.


Брех, ти това как го установи на 100%? Питащият казава, че е наследил два апртамента и нива. Откъде разбра дефинитивно, че същият няма друго собствено жилище, в която хипотеза ще се изнесат ИД и от двата апартамента + нивата!

Точно за това казах, че биха му изнесли имотите на ПП без да давам конкретни разяснения за секвестируемост.


kalahan2008 написа:Тази работа няма как да стане - обажда се някой по телефона в кантората на ЧСИ, дава си имейла и адреса в Испания и ЧСИ ще започне да го уведомява в Испания или по имейла. Абсурд. Може да изпрати молба с имейла и адреса от Испания, но това е друго.


По много начина може да стане. Той само да се обади, че поема отговорност за вземането. ЧСИ ще намерят 300 варианта да го известят/ват надлежно.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот kalahan2008 » 14 Мар 2020, 16:33

propensity написа:
kalahan2008 написа:Все някога ще се върне. А може и да упълномощи друг - същото е.


Ахам. ОК. Все някога ще се върнел. Нищо, че дотогова вече може да няма имоти. А че може да упълномощи друг вече го казах.

Значи сме на едно мнение. Длъжникът си решава дали да се защити бързо или да стои и да чака да му разпродадат имотите. По-добре да не стои и да чака в Испания, а да си дойде /доколкото това все още е възможно заради пандемията/. Не отричам, че може и чрез пълномощник. Значи спор между нас няма.

propensity написа:
kalahan2008 написа:Само единия апартамент и поземления имот. Другият апартамент е несеквестируем.


Брех, ти това как го установи на 100%? Питащият казава, че е наследил два апртамента и нива. Откъде разбра дефинитивно, че същият няма друго собствено жилище, в която хипотеза ще се изнесат ИД и от двата апартамента + нивата!
Точно за това казах, че биха му изнесли имотите на ПП без да давам конкретни разяснения за секвестируемост.

Съгласих се - теоретично е възможно да има и лични апартаменти, които не са наследени. Разбира се, малко е вероятно ЧСИ да разпродаде имущество за десетки /може и би и стотици/ хиляди левове за няколко хиляди лева местни данъци, но важно е паника да има.
Само да отбележим - за нивата местен данък не се дължи. Просто отбелязвам.

propensity написа:
kalahan2008 написа:Тази работа няма как да стане - обажда се някой по телефона в кантората на ЧСИ, дава си имейла и адреса в Испания и ЧСИ ще започне да го уведомява в Испания или по имейла. Абсурд. Може да изпрати молба с имейла и адреса от Испания, но това е друго.


По много начина може да стане. Той само да се обади, че поема отговорност за вземането. ЧСИ ще намерят 300 варианта да го известят/ват надлежно.

Ще му кажат това, което и аз казах - да дойде в кантората да си получи документите. И да, може и да упълномощи някого. Но не - няма да му разпродадат нищо, преди да са му връчили ПДИ. Най-много да назначат особен представител. Процедурата по чл. 47, ал. 1 ГПК е дълга и сложна - няма да стане толкова бързо. Но - важното е паника да има. Ще му разпродаде всичко на безценица гадният ЧСИ! Може би да, може би - не - зависи кой е ЧСИ. Има един в Кърджали, който ще го стори, без да му мигне окото. Но не знаем кой точно е конкретният ЧСИ и дали случайно пък няма да се съобрази с нормата на чл. 442а ГПК, просто ей така, между другото.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот nikodim77 » 14 Мар 2020, 17:03

Здравейте,
Моля да бъда извинен от страна на поставилият темата и другите участници в същата за моя „спам”! :oops:
Но събуди интерес, а и ме вълнува въпрос, на който мисля, че намирам отговор в написаното от Калахан, който написа:
Но не - няма да му разпродадат нищо, преди да са му връчили ПДИ.

От написаното може ли да се изведе тезата за незаконосъобразност на действия от страна на СИ, който е секвестирал сума от банкова сметка на наследник на починал длъжник, без преди това да е отправил ПДИ до наследника?

пп. Горният въпрос е да не отварям друга тема, пък и мисля,че малко или много е в релация с настоящата.
Още веднъж моля за извинение за отклонението от същината на настоящата тема!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот propensity » 14 Мар 2020, 17:31

nikodim77 написа:Здравейте,
Моля да бъда извинен от страна на поставилият темата и другите участници в същата за моя „спам”! :oops:
Но събуди интерес, а и ме вълнува въпрос, на който мисля, че намирам отговор в написаното от Калахан, който написа:
Но не - няма да му разпродадат нищо, преди да са му връчили ПДИ.

От написаното може ли да се изведе тезата за незаконосъобразност на действия от страна на СИ, който е секвестирал сума от банкова сметка на наследник на починал длъжник, без преди това да е отправил ПДИ до наследника?

пп. Горният въпрос е да не отварям друга тема, пък и мисля,че малко или много е в релация с настоящата.
Още веднъж моля за извинение за отклонението от същината на настоящата тема!


Доколко даден актив е секвестируем, въпросът (може) да е спорен. Що се отнася до ПДИ, естествено, че първо ще бъдат наложени обезпечителните мерки И ТОГАВА ще се премине към ПДИ.

Логично, ако ЧСИ първо изпращаха ПДИ и после възбрани и запори - всички длъжници или биха си прехвърлили имотите или ги биха обременили с тежести като ипотеки, вещни права и др. с което изпълнението се обезмисля.

ГПК-чл.428 (2)
Поканата съдържа името и адреса на взискателя и предупреждение към длъжника, че ако в дадения му срок не изпълни задължението си, ще се пристъпи към принудително изпълнение. В поканата се съобщават наложените запори и възбрани. Към поканата за доброволно изпълнение се прилага копие от подлежащия на изпълнение акт.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот nikodim77 » 14 Мар 2020, 18:35

Уважеми propensity,
С оглед на представеното от Вас:
Логично, ако ЧСИ първо изпращаха ПДИ и после възбрани и запори - всички длъжници или биха си прехвърлили имотите или ги биха обременили с тежести като ипотеки, вещни права и др. с което изпълнението се обезсмисля.

Логиката Ви предполага и това, да не се изпращат съобщения за предстоящ опис на имущество?!? Защото длъжникът ще изнакрие всичко и ще остави гол-голеничък имот? :wink:
А вярвам, че сте наясно и за това, как стоят нещата със защита от страна на кредитори, когато длъжниците извършат действията, които описвате в цитирното след съответните процедури по установяване и изискуемост на задължението.
Въпросът ми бе: Дали след смъртта на длъжник следва СИ да пристъпи директно към запор и секвестиране на сума от банкова сметка, без преди това да е отправил ПДИ към конституирания длъжник – наследник. :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Данъци недвижимо имущество и ЧСИ ???

Мнениеот kalahan2008 » 14 Мар 2020, 19:54

nikodim77 написа:
Но не - няма да му разпродадат нищо, преди да са му връчили ПДИ.

От написаното може ли да се изведе тезата за незаконосъобразност на действия от страна на СИ, който е секвестирал сума от банкова сметка на наследник на починал длъжник, без преди това да е отправил ПДИ до наследника?

Зависи какво имате предвид под "секвестиране".
Ако имате предвид запор, важи това, което казва propensity - в един и същи ден се изходират и изпращат ПДИ и запорното съобщение, но първо се връчва запорното съобщение, а после ПДИ. Нарушение е, ако първо се изпрати запорното съобщение и след това ПДИ. Но обикновено това не се случва - изходират се в един ден.
След това - в запорното съобщение се съдържа нареждане до банката да преведе сумите по запора в 7-дневен срок. В стария ГПК (до 2008 г.) първо се изпращаше запорно съобщение и след това, след като банката блокира сумата и отговори, се изпращаше отделно нареждане/разпореждане. По същия начин е по ДОПК.
С новия ГПК (от 2008 г.) обаче процедурата беше ускорена, което стана не чрез ГПК, а чрез наредбата на МП за образците на документите, един от който е образецът на запорното съобщение, в което директно се съдържа нареждане до банката за превод на запорираните суми.
Така че след първата фаза (изпращане на запорно съобщение) идва втората фаза - нареждане на сумите от банката по сметка на СИ. Третата фаза включва разпределение на сумата. Ако има повече от един взискател, се насрочва разпределение, ако взискателят е само един, цялата сума му се превежда, след като се удържи таксата на ЧСИ.
Тези 3 фази са важни, защото СИ няма право да премине към третата фаза, ако длъжникът не е получил ПДИ и не е изтекъл срокът за доброволно изпълнение. Що се отнася за ИЛ, издадени въз основа на заповед по чл. 410 ГПК, там срокът е едномесечен, ПДИ не се връчва.
Затова казах, че никой няма да "разпродаде" имотите, ако първо не се връчи ПДИ - било чрез лично връчване, било по реда на чл. 47 ГПК. Минаха времената (преди измененията от 2017 г.), когато някои ЧСИ само лепяха уведомления и приемаха ПДИ за връчени.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron