начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот apendix » 17 Мар 2020, 09:52

Здравейте,
имах възрастни родители (баща ми все още е жив), които живееха в провинцията и за тях се грижеха гледачки.

Накратко: хванах една гледачка (циганка), която заместваше за кратко основната, да краде безобразно, почти ежедневно, в продължение на месец. Питах я колко е взела - тя казва: не знам. Мъжът й (българин) ми върна определена от мен сума пари -200лв (тя бързо се съгласява със сумата), с обещание от моя страна да не ходя в полицията. След смъртта на майка ми установявам, че липсват бижута и почвам да преглеждам камерите в спалнята - оказва се, че е ровила и крала и там. Обаждам се да ги върне - псувни и ругатни. Вече живеят в друг град и явно си мислят, че нищо не мога да им направя.

Ясно е документирано, че взима пари и си ги слага в сутиена. Ясно се виждам, че взима малки неща от чекмеджетата и гардероба в спалната на майка ми и ги прибира. Стойността на парите е може би около 200лв, на бижутата поне още толкова.

Мога ли да я осъдя и да влезне в затвора?

Основния ми аргумент е, че е действала изключително дръзко и нагло. Знае, че има камери, знае, че съм хващал и други крадци с камерите, постоянно гледа към тях докато краде. Но въпреки това краде, явно разчитайки, че ще й се размине дори да я хванат. Реално исках да ми върнат толкова пари, колкото смятах, че е откраднала. А не в троен размер например. Т.е. тя не е рискувала нищо - ако успее да ме излъже печели, ако не успее - не губи нищо.

Вечертта, преди да дойда и да говоря с нея, когато разбрах за първи път за кражбите на пари, тя надушва от поведението на майка ми, че нещо се случва и почва да я подпитва какво има. Майка ми й казва, че съм видял разни неща на камерата. И тя отново действа изключително нагло и дръзко - обвинява ме, че съм много тъп да си мисля, че тя краде, и че ще съжалявам и т.н.

Не искам да ви казвам как се почувствах, когато още не бях погребал майка си, и гледах за първи път кадрите с това как се бърка в нощните шкафчета на майка ми. Изключително омърсен!

Камерите бяха за превенция, имаше кутийка където се събираха касови бележки. Предполагаше се, че кражбите са немислими. Въпреки това аз я следях първите дни, но само в стаята на баща ми, който е почти сляп и глух. Мислех си, че там ще се пробва да пипа, ако пипа. Видях, че нищо не се случва, и затова реших, че това, което ще трябва да изтърпя следващите 2-3 месеца е само огромния й мързел, а през това време ще мога най-накрая да работя на спокойствие. Парите, които получаваше на час бяха 2 пъти над средното в града. Просто защото работеше по-малко от уговореното. И въпреки това искаше още пари от майка ми, тайно от мен. Винаги имаше някоя внучка в болница, която бере душа, и й трябват средства.

Ирационалната наглост победи здравия разум. Превенцията с камерите се оказа просто неработеща при този тип хора.

Мога ли да пускам клипове в мрежата, на които се вижда лицето й докато краде?

Изображение

Изображение
Последна промяна admin на 17 Мар 2020, 12:17, променена общо 2 пъти
Причина: Спам линкове под картинките.
apendix
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Мар 2020, 22:46

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот teogeo » 17 Мар 2020, 11:19

По-скоро не можете.
Но можете да ги използвате като доказателство пред прокуратурата, съда, ако ще й търсите отговорност.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот apendix » 17 Мар 2020, 11:22

Не това беше въпроса ми!

Отделно аз лично нямам съмнение, че записите могат да са доказателство.

"Адвокат Росен Димитров: "Според съдилищата тези записи са едно доста сериозно доказателствено средство и доста безпристрастно. Един такъв запис по никакъв начин не отстъпва например от показанията на някой свидетел." "
https://news.bnt.bg/bg/a/priznavat-li-s ... azatelstvo

"адвокат Веселин Пенчев: Особено по наказателни дела, няма никакво съмнение, че видеозаписите, които са извършени по случаен начин могат да бъдат доказателство в съда. Тези видеозаписи представляват веществено доказателство. "
https://news.bnt.bg/bg/a/video-koeto-e- ... stvo-v-sda
apendix
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Мар 2020, 22:46

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот propensity » 17 Мар 2020, 14:17

Опишете с ваши думи цялата сиутация, колкото се може по-подробно и конкретно с дати, събития, дейстивя и др. до районна проукратура по местоживеене. Прибавете снимков материал и кажате, че може да представите и оригиналния видео материал при поискане от органите.

Те ще прецизират доколко има данни за настъпило престъпление(я) и дали да се образува досъдебно производство. Ако се прецени, че това деяние трябва да се разследва ще викнат вас за снемане на показания, както и лицата, с/у които сте насочили жалбата си. По преценка на наблюдаващия прокурор, ще бъдат викани на разпит и други лица. При наличие на достатъчно обективни доказателства, прокуратурата ще внесе обвинителен акт в съда и ще се образува наказателно производство с/у лицата, които прокуратурата е преценила, че са отговрни.

Алтернативно, можете да внесете жалбата си и в местното РПУ. Те също имат правомощия да разследват случая и да сезират прокуратурата по преценка на следствието.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот teogeo » 17 Мар 2020, 19:26

propensity написа:Опишете с ваши думи цялата сиутация, колкото се може по-подробно и конкретно с дати, събития, дейстивя и др. до районна проукратура по местоживеене. Прибавете снимков материал и кажате, че може да представите и оригиналния видео материал при поискане от органите.

Те ще прецизират доколко има данни за настъпило престъпление(я) и дали да се образува досъдебно производство. Ако се прецени, че това деяние трябва да се разследва ще викнат вас за снемане на показания, както и лицата, с/у които сте насочили жалбата си. По преценка на наблюдаващия прокурор, ще бъдат викани на разпит и други лица. При наличие на достатъчно обективни доказателства, прокуратурата ще внесе обвинителен акт в съда и ще се образува наказателно производство с/у лицата, които прокуратурата е преценила, че са отговрни.

Алтернативно, можете да внесете жалбата си и в местното РПУ. Те също имат правомощия да разследват случая и да сезират прокуратурата по преценка на следствието.


За червенопарцаливите нещастници никога няма престъпление от общ характер. За тях всичко е гражданскоправен спор от частен характер. В постановленията си за отказ за образуване на ДП ги пишат такива, че само по написаното можеш да ги освидетелстваш...
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот apendix » 27 Ное 2020, 00:04

След ангажиране на полиция и прокуратура днес ми казаха, че ще ѝ наложат административна глоба за кражбите. Оказа се, че е била осъждана условно преди повече от 20 години пак за кражби.
Получих странно тълкуване от разследващия полицай на
деецът в продължение на една година е извършил две или повече деяния, общата стойност на предмета на които е над сто и петдесет лева;

Според него фактът, че почти всеки ден е крала в продължение на месец не представлява две или повече деяния. Така ли е наистина?
apendix
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Мар 2020, 22:46

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот jhoro » 27 Ное 2020, 15:27

Четейки темата, мисля си - Говори се за видеозаписи (не просто видеонаблюдение) и евентуална публикуване в мрежата. Тази работа, в контекста на ЗЗЛД малко намирисва. Питащия има ли писмено съгласие от жената, за записите?
Монтирани са камери, а ценните вещи не са прибрани на сигурно място. „Покритото мляко котки го не лочат!“
Казано е „установявам, че липсват бижута“ - това нищо не доказва! Нито, че ги е имало, нито - какви са, нито - кой ги е взел.
apendix написа:Получих странно тълкуване от разследващия полицай на
деецът в продължение на една година е извършил две или повече деяния, общата стойност на предмета на които е над сто и петдесет лева;

Според него фактът, че почти всеки ден е крала в продължение на месец не представлява две или повече деяния. Така ли е наистина?

Формулировката е рутинна и тъпа! Освен това - там пише „е извършил“, а Вие тълкувате като „не представлява“.
Колкото до остойностяването на откраднатите вещи - това се прави след предоставяне на опис. Не „на око“!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот kpts_ » 27 Ное 2020, 17:55

Пускането в Интернет на клиповете ще е противозаконно, а е и ненужно.
За административната глоба - не откривам основание да се налага.
Срещнете се с този разследващ и уточнете. Поне да я убедят да възстанови откраднатото, а после за наказанието да умуват.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот nikodim77 » 28 Ное 2020, 05:51

Здравейте,
Не отричам, че пускане на записи от такова естество представлява закононарушение! Не съветвам никого да го прави и да не приема личното ми виждане по въпроса, което ще е в следващото ми изречение като съвет – не не е!
Аз лично, на часа бих разпространил тези кадри в „нета” или поне в соц. мрежа.
Пък ще си понеса и административната санкция ако ще, но ще съм удовлетворен и вероятно ще съм съдействал за предотвратяване на по-нататъшни подобни действия…
Свидетели сме на не едно такова пускане на подобни материали, при това част от тях в медийното пространство, говоря (пиша) за национални медии! Най-малко защото би имал някакъв предполагаем възпитателен отзвук у нарушителя (Дали, а… :wink: :roll: ), а и доста предполагаеми бъдещи потърпевши биха били нащрек…
По въпроса за административната глоба, наистина е интересен момент…? Интересен до толкова колкото можем да правим изводи от информацията от страна на питащия и евентуално точното цитиране на думите на дознателя. Все пак от описаното във встъпителният пост на питащия, а и от представеното в последствие като становище от разследващия орган мога да приема, че се касае за осъществено продължавано престъпление, бидейки факта, че за период от около месец нарушителката е крадяла пари и др вещи.
При този род престъпления (казуси) считам, че приложимост намира чл. 194 от НК. Съгласно прилагането на НК и съдебната практика по подобни случаи, обвързващи със 194 са текстовете на чл. 26 и чл. 218б от същия кодекс. Прочитът и смисълът, които намирам в тези текстове, поне за мен изключват наказанието да е само глоба…?! Да, не следва да се подминава и обстоятелството, че част от сумата (ако не цялата) е възстановена от съпругът на извършителката и това на дали е останало неизвестно на разследващите…, но?
Обаче няма как да подмина и едни небивалици, изръсени „на място” в темата!:

Форумният трол написа:
Питащия има ли писмено съгласие от жената, за записите

Отговорът е даден от самият питащ! Цитирам:
„Знае, че има камери, знае, че съм хващал и други крадци с камерите, постоянно гледа към тях докато краде.”

Форумният трол написа:
Казано е „установявам, че липсват бижута“ - това нищо не доказва! Нито, че ги е имало, нито - какви са, нито - кой ги е взел.

Отговорът е даден от самият питащ! Цитирам:
…почвам да преглеждам камерите в спалнята - оказва се, че е ровила и крала и там.

Форумният трол написа:
Монтирани са камери, а ценните вещи не са прибрани на сигурно място. „Покритото мляко котки го не лочат!“

Що? У дома всичко да е под ключ ли, в собственият дом. За това е доверието при наемане на гледач, затова са камерите и е свдено до знанието на гледача(чката), че ги има тези камери и т.н. Посоченое, че откраднатото и бижутата все пак са били в чекмеджета и гардероб! А ако изключим камерите и присъствието на родителите на питащия, тоест, приемем, че вещите не са били под надзор, то това е упоменато в чл 195, ал. 1, т. 2 от НК .
За разлика от котките, хората имат разум и се отличават с втората сигнална система…
Ми да, то накрая питащият ще е виновен, че е оставил „млякото на котките”…?!?
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот apendix » 28 Ное 2020, 19:45

nikodim77, много благодаря за подкрепата!
След консултация с прокурора разследващия полицай все пак реши, че попадаме в тази алинея
деецът в продължение на една година е извършил две или повече деяния, общата стойност на предмета на които е над сто и петдесет лева;
Така че ще гоним по-тежко наказание.
Аз не знам за случай, когато се разпространява видео от кражбата на осъден за кражба, и след това да има последствия за пусналия клипа.
Според мен ще има силно образователен ефект за многото обикновени хора, които не подозират на какви лъжи и на каква наглост са способни някои индивиди.
apendix
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Мар 2020, 22:46

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот nikodim77 » 28 Ное 2020, 21:18

Здравейте отново,
И аз Ви благодаря за оценката, която ми давате чрез Вашата благодарност!
Да, подкрепям всяко едно начинание, което би парирало и дало някакъв урок на индивиди като Вашата „филмова героиня”. Случаят наистина е такъв, че предполага по-високо наказание, предвидено в наказателния закон. Вярно, че извършителката е реабилитирана щом е осъждана преди 20 години за подобно безчинство, но все пак под съдийската тога са хора, чието вътрешно убеждение се гради първо на закона, признаците и обстоятелствата около дадено престъпление, както и на това, че същата макар и реабилитирана, все пак е в характерът ѝ да върши злодеяния… Дързостта и бих нарекъл арогантността, с които си позволява да краде също накланят везните в полза на обвинението. Но, последната дума ще е на съда.
По отношение на санкция за разпространение на подобно видео, аз също не открих в практиката на КЗЛД решение от такова естество. Но пък и снакцията е административна по реда на ЗЗЛД, АПК и ЗАНН, и както при всяко административнонаказателно производство се вземат предвид съвкупността от факти и мотиви за едно подобно админ. нарушение така, че вероятно при първи път би се стигнало до най-леката санкция или нарушителят да бъде задължен да се въздържа от по-нататъшни подобни прояви… :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот jhoro » 28 Ное 2020, 21:30

apendix написа:nikodim77, много благодаря за подкрепата!

Странна реакция!
Не разбирам защо - когато Ви „се показват подводните камъни“ - приемате, че има негативизъм???
Щото после - и да пишем „Аз казах ли Ви!“ - кел файда!!!

В крайна сметка .. проблема си е Ваш! Решавайте си го!!!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Камери за видеонаблюдение - крадлива гледачка

Мнениеот nikodim77 » 28 Ное 2020, 22:35

До Тролът - jhoro!:
Бе ти пак ли пишеш след мой пост !??! Еееий, ти си невъзможен човек! Всяка вечер ли ще се ядосвам на твоите глупости и неправилни изводи бе!
Къде съзря негативизъм и странна (нежелана) реакция бе! Човекът отправя благодарност към мен, а ти от немай къде си се включваш ни в клин, ни в ръкав да определяш реакциите на хората…?!? Що за индивид – си звънземен ли си ти? Ако целта ти е да тролиш на инат, или да ядосваш мен и някои други участници във форума добре, поне го сподели! Но недей да си на всяка манджа мерудия и то нежелана.
Аз подкрепям питащия с това, че също бих пуснал подобни кадри в публичното пространство, представям своето становище от към правната страна на случаят му, той отправя благодарност и отчита мнението ми като подкрепа, а ти…, някакъв си трол и ****ювко определяш, кой какво иска да каже, че и бил с негативна оценка…!?!!! Що не се гр***еш, барем амунициите са евтини…
Права е Мели в една друга тема като казва за теб, че съвсем изтрещя. Все повече се затвърждава и моето опасение, че се нуждаеш от специализирана помощ (не юридическа, а психологическа). Ако трябва да инцираме тук в лекса някаква кампания за средства и да ти се помогне бе човек!? Ядосваш ме много, но и ми е тъжно за теб и те съжалявам...!

пп. Ето, че в поредни две теми пишеш за допълнително инфо и други неща, но не ти стиска да посочиш такива! Тоест, не ти стиска да си изсмучеш от някъде някакви доводи поне да се измъкнеш от собствените си ***на..!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron