начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

данъчна ваканция -има ли такава?

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот tochotocho » 23 Мар 2020, 20:25

За данък сгради и такса битови е ясно. Удължава се срока от 30 април на 30 юни. Но пак си го дължиш този данък. С кредите как е ? няма да погасявам за м. март, април и ако продължи извън.ред. положение и май 2020 г. И сега ЮНИ / дано / няма извънредно положение. Въпрос ще платя за м .ЮНИ или ще ми търсят и за м.март, април, май , е без лихва ! Т.е през ЮНИ ще трябва ли да платя и за старите месеци :март, април, май? Или за тези месеци е недължимо ,отсрочено по-нататък във времето?
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Мар 2020, 20:56

Не могат ти направят принудително изискване кредита - не си платил - поведението ти не се санкционира, икономически обаче трупаш, опрощаване няма как.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот jhoro » 23 Мар 2020, 21:33

Дали няма да предприемат принудително изпълнение - зависи от другата страна. Защото - както има кредитори, които ще ти влязат в положение, така има и такива, които за няколко дни закъснение, ще те „направят луд“!

Принципно - ако има ресурс (пари) - онлайн плащанията си работят! Преди малко платих електроенергията и водата, след 1-2 седмици ще платя МДТ. А вноската по кредита ... банката си ги взима, без да ме пита. :D
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот tochotocho » 24 Мар 2020, 20:04

Е, нали по време на извънредното няма да се правят отдръжки по кредити , съдия изпълнители и т.н. Напр. по изп.лист съдия-изпълнител / сега съдебен изпълнител / отдържа и ми превежда от длъжника напр. 200 лв месечно. Ако кризата е ДВА месеца /март, април / няма да отдържа и аз да получавам 2х 200 лв. И сега /дай боже/ м. май няма извънредно. Ще може ли /има ли право / съдебния изпълнител за м май да отдържи и да получа неплатеното за м. март, април и текущото за м. май! Значи 600 лв. Днес от 17 часа фин.министър Горанов обясни, който не може да си погасява текущите задължения, ако е физ.лице може да вземе кредит 1500 лв /гарантиран от банката за развитие /
Та ,въпросът ми е при горния казус ще се получи ли плащане през м.май 600 лв или само 200 лв.
Тук единствено обясниха,че няма да се начисляват ЛИХВИ.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот jhoro » 24 Мар 2020, 20:14

А така - кажи си къде те сърби.
В закона пише, че се удължават срокове и няма да се предприемат принудителни мерки за събирането, а не, че се опрощават задължения.
Ако някой дължи по 200 лева на месец - след края на извънредното положение 200 по броя на месеците, за които не е плащал.

Пп. Оправи си граматиката. Пише се „удържа”, „удръжки”, а не „отдържа” или „отдръжки”!!!
Последна промяна jhoro на 24 Мар 2020, 22:04, променена общо 1 път
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот tochotocho » 24 Мар 2020, 20:44

Жоро, не така. Къде ме сърби! и т.н. На този форум въпросите може да не са лични, а като казус? И аз така ги задавам! Ако прочетеш форумец колко въпроса е задал, ще рече " човек с безкрайни лични проблеми .
Евала на бат, Бойко- ясно, точно разбираемо обяснява! А, за министър Горанов - нещо говори за ПОРТФЕЙЛА. ! Аз отдавна нямам порофейл. ! Имам ПОРТМОНЕ , където се кътат стотинки !
Ако си на ТИ с фин-иконм. материя влез и обясни проблема с портфейла !
Приемам и се извинявам за НАСТАВЛЕНИЕТО "ЧЕТИ "
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот tochotocho » 24 Мар 2020, 20:58

У -държа или ОТ- държа , Мисля ,че и двете писмени форми са разбираеми! Може би! Изгубени в превода.
На англ/америк. ........., но го четат ДУПЕ, може и грубо ЗАДНИК ! Любим израз на англ/американски !
Ако нещо ти го ОТнемам, ще рече, че ти го ОТ-държам , Радостно е като е снежно в София и има разни забрани, да си чаткаме, без язвителни бележки! Не съм силен в граматиката
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот tochotocho » 26 Мар 2020, 18:57

ВЪПРОС ? По време на извънредното ЧСИ, ДСИ не могат да правят у-дръжки от Длъжника! Ако/дано / извънредното е само един месец, но нека да допуснем, като КАЗУС че трае ТРИ месеца. Длъжникът чрез ЧСИ дължи и кредитора си получаваше преди ИЗВЪНРЕДНОТО / да го съкратим ИзП./ месечно напр. 200 лв. Сега през тези ТРИ месеца на ИзП ,длъжника няма да плаща! Но на следващия след отмяната на ИзП. са натрупани неплатени за три месеца 600 лева и с текущия месец у-дръжка 200 лв. стават общо 800 лева.
Каква е правната /юридическа, законова / финансова рамка !

За данък сгради и такса битови отп. СРОКЪТ С А М О се удължава, променя от 30 април на 30 юни. Но мога ли да си плащам по посоченото в тримесечия чак до 30 април 2021 без санкци или ще трябва да си платя дължимото най-късно до определения срок през 2020 г.
Не е ли равностойно и за длъжника по ИЛ. Неплатеното условно за ТРИ месеца НЕ се отлага във времето , а се трупа задължение. Поне така ми отговориха от кредиторите - банки и фин. институции!
Моля, да ме извините за граматични /правописни грешки ! Както ЛЕКАРИТЕ пишат неразбираемо, същото е и с други !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот jhoro » 27 Мар 2020, 12:27

tochotocho написа:Моля, да ме извините за граматични /правописни грешки ! Както ЛЕКАРИТЕ пишат неразбираемо, същото е и с други !

Ок - извинен си! Само мир да има!!!

На въпроса:
tochotocho написа:Каква е правната /юридическа, законова/ финансова рамка !

Каква различна „рамка“ търсиш? Ситуацията е много проста - имаш задължения, но заради „ИзП“ има временен мораториум. Свършва ИзП - живота си продължава.
Помниш ли? „На света има само две сигурни неща - смъртта и данъците (задълженията)."
tochotocho написа:За данък сгради и такса битови отп. СРОКЪТ САМО се удължава, променя от 30 април на 30 юни. Но мога ли да си плащам по посоченото в тримесечия чак до 30 април 2021 без санкци или ще трябва да си платя дължимото най-късно до определения срок през 2020 г.

Без ИзП - ситуацията е:
Чл. 28. (1) Данъкът върху недвижимите имоти се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим.
(2) На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.

В момента - с ИзП - срока по ал. 2 се променя от 30 април на 30 юни. Само този срок! Другите си остават същите.
Ти ще си платиш когато можеш/искаш, но ...
Чл. 4. (2) Невнесените в срок данъци по този закон се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. Принудителното събиране се извършва от публични изпълнители по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или от съдебни изпълнители по реда на Гражданския процесуален кодекс.

Умиране има, отърване - няма!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данъчна ваканция -има ли такава?

Мнениеот tochotocho » 29 Мар 2020, 10:56

лесно е да се коментират изяснени факти- както данък сгради и такса битови. Та, въпросът е как ще се процедира с напр. 3 месечен мораториум и неплатени задължение към кредитор? Примера беше мес. погасителна вноска 200 лв. за три месеца натрупани 600 лв. и край на мораториума. ще ми удържат 800 лв. или само 200 лв . За пропуснатите три месеца ще се удължи срока с ТРИ месеца. Това е въпросът ? Ако имате отговор , споделете, Но не търкаляйте известни постановки!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron