начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот vet2000 » 03 Апр 2020, 13:56

Скицата на въпросния имот е издадена от кмет на община. Скицата по отношение на границите на имота е в противоречие със съдебно решение на Окръжен съд. Желанието ми е да оспоря скицата.
Въпроси:
1. Жалбата ми до кой съд трябва да е адресирана?
2. Кое е Правното основание?
vet2000
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Яну 2012, 14:44

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот jhoro » 04 Апр 2020, 00:32

Дайте повече детайли (без лични данни).
Кога във времето е издадена скицата и кога е произнесено решението на ОС?
Въпросното решение - влязло ли е в сила или подлежи на обжалване?

Принципно - границите на имотите се определят с ПУП, а скицата включва - схема, разположение на имота, спрямо останалите имоти; идентификатор; адрес; в кой поземлен имот е разположен обекта; предназначение; брой нива; площ; прилежащи части; съседни обекти в сградата; стар идентификатор; собственици и носители на други вещни права.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот teogeo » 04 Апр 2020, 09:56

jhoro написа:Дайте повече детайли (без лични данни).
Кога във времето е издадена скицата и кога е произнесено решението на ОС?
Въпросното решение - влязло ли е в сила или подлежи на обжалване?

Принципно - границите на имотите се определят с ПУП, а скицата включва - схема, разположение на имота, спрямо останалите имоти; идентификатор; адрес; в кой поземлен имот е разположен обекта; предназначение; брой нива; площ; прилежащи части; съседни обекти в сградата; стар идентификатор; собственици и носители на други вещни права.


Принципно, границите на имотите се определят с устройствен план (да по ЗУТ е ПУП, но по ЗТСУ/ЗПИНМ е дворищно- или уличнорегулационен план), АКО ИМОТЪТ Е УРЕГУЛИРАН и ако планът е приложен!
Още по-принципно, в немалко населени места липсва регулация (най-вече в многото зони по пар. 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ), там са определени с плана на новообразуваните имоти.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот teogeo » 04 Апр 2020, 10:15

jhoro написа:Дайте повече детайли (без лични данни).
Кога във времето е издадена скицата и кога е произнесено решението на ОС?
Въпросното решение - влязло ли е в сила или подлежи на обжалване?

Принципно - границите на имотите се определят с ПУП, а скицата включва - схема, разположение на имота, спрямо останалите имоти; идентификатор; адрес; в кой поземлен имот е разположен обекта; предназначение; брой нива; площ; прилежащи части; съседни обекти в сградата; стар идентификатор; собственици и носители на други вещни права.


Другото е, че описанието на реквизитите на кадастрална скица / схема, които сте описали, сте отнасят за тези, които са издадени и се поддържат при влязла в сила КК и КР по реда на ЗКИР. Щом я е издал кметът на община, значи нямаме влязла в сила КК по ЗКИР и горепосоченото от вас е неприложимо. Предмет на "стария кадастър" (ЗЕКНРБ / ЗТСУ) са само имоти и сгради (не и на самостоятелните обекти в тях), така че там забравете за брой нива, прилежащи части, съседни обекти в сградата...
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот jhoro » 04 Апр 2020, 12:32

teogeo написа:...

Съгласен съм с написаното, но поста ми не беше отговор, а ... „уточняващ въпрос“!

teogeo написа:... да по ЗУТ е ПУП, но по ЗТСУ/ЗПИНМ е БИЛО дворищно- или уличнорегулационен план ...

А по време на времето на Османската империя - съгласно Закона за земите от 1858 г. - правото на собственост и реалните граници са доказвани с тапия!
Както за земите мирийе (обработваеми земи извън населени места), метруке (земи за общо ползване), меват (пустеещи земи), така и за земите мюлк (по сегашному - УПИ-та)!
Да не забравяме, че ЗПИНМ (Закон за плановото изграждане на населените места) е отменен със ЗТСУ (Закон за териториално и селищно устройство), а втория е отменен е отменен със ЗУТ! И то - много отдавна.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот kalahan2008 » 04 Апр 2020, 12:41

vet2000 написа: Желанието ми е да оспоря скицата.

Скицата не представлява административен акт и поради това не подлежи на обжалване.
На обжалване подлежи административният акт, въз основа на който е издадена скицата.
Административно-процесуален кодекс:
Чл. 21. (3) Индивидуален административен акт е и волеизявлението за издаване на документ от значение за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения, както и отказът да се издаде такъв документ.

vet2000 написа:1. Жалбата ми до кой съд трябва да е адресирана?

Съответният административен съд, където се намира общината.
vet2000 написа:2. Кое е Правното основание?

Чл. 146. Основанията за оспорване на административните актове са:
4. противоречие с материалноправни разпоредби;
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот Melly » 04 Апр 2020, 14:37

vet2000 написа:Скицата на въпросния имот е издадена от кмет на община. Скицата по отношение на границите на имота е в противоречие със съдебно решение на Окръжен съд. Желанието ми е да оспоря скицата.
Въпроси:
1. Жалбата ми до кой съд трябва да е адресирана?
2. Кое е Правното основание?

Ще ви разочаровам, но трябва да ви разясня някои дребнички нещица:
Скицата на имот (по граници и площ) не удостоверява правата на собственост върху този имот, а показва графичното заснемане на частта от земната повърхност за съответния район.
Казвате, че е воден спор за собственост. Е, най-вероятно е изготвена съдебно-техническа експертиза която е дала отговори на поставени от страните въпроси, като въз основа на заключението и доказателствения материал, съдът е разрешил спора между страните.
Щом има съдебен акт относно този имот и ако е във ваша полза, и това решение е влязло в сила, то този акт е основание за изменение на плана относно спорния имот.

В обобщение:
Водещо е решението, а не скицата.
Това е моят отговор.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот teogeo » 04 Апр 2020, 15:35

jhoro написа:
teogeo написа:...

Съгласен съм с написаното, но поста ми не беше отговор, а ... „уточняващ въпрос“!

teogeo написа:... да по ЗУТ е ПУП, но по ЗТСУ/ЗПИНМ е БИЛО дворищно- или уличнорегулационен план ...

А по време на времето на Османската империя - съгласно Закона за земите от 1858 г. - правото на собственост и реалните граници са доказвани с тапия!
Както за земите мирийе (обработваеми земи извън населени места), метруке (земи за общо ползване), меват (пустеещи земи), така и за земите мюлк (по сегашному - УПИ-та)!
Да не забравяме, че ЗПИНМ (Закон за плановото изграждане на населените места) е отменен със ЗТСУ (Закон за териториално и селищно устройство), а втория е отменен е отменен със ЗУТ! И то - много отдавна.


И какво като са отменени? Като се установи, че последната регулация не е приложена, ще върнете лентата даже и по-назад от отменения ЗПИНМ - до ЗБНМ.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот tixe » 04 Апр 2020, 15:54

Въпроси:
1. Жалбата ми до кой съд трябва да е адресирана? - няма такъв съд, които да разгледа жалба срещу скица.
2. Кое е Правното основание? - няма такова

P.S Това не е АА ( административен акт) не подлежи на обжалване. Скицата е извадка от КК (кадастрална карта.
Ако в КК има грешка или непълнота отстраняване става чрез поправка в КК по ЗКИР. Там ще намериш и правното основание в лицето на чл. 51-54 от ЗКИР.
Ако искаш пусни една жалба до Административния съд и съдът ще върне жалбата, като недопустима, а ако искаш да оправиш нещата вземаш съдебното решение в едно със скицата неразделна част от него и отиваш в АГКК подаваш молба и заверено копие на влязло в сила решение плащат таксата и чакаш да отразят границите. (това действие е трябвало да направиш когато е влязло в сила решението за да се отразят промените, ако наистина е имало такива- :D безплатен съвет, но само този път)
tixe
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 28 Мар 2006, 19:16

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот jhoro » 04 Апр 2020, 22:55

Някой забелязва ли, че ние си „говорим“, а питащия vet2000 ... никакъв го няма?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Искам да обжалвам издадена скица на недвижим имот

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Апр 2020, 02:18

Но темата е много ценна - напоследък намаляха студийните изяви на капацитети - което ми пречи и на мен. Имам такъв забъркан - по стечение на обстоятелствата - казус и това помага малко от малко.

Иначе е вече примитивно - чети Венедиков, това е автор - неговата студия, чети Таджер, ми те даже физически тежат книгите - е минаха тези години - сега и интернет помага.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 26 госта


cron