начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуване ДП

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуване ДП

Мнениеот lili115 » 12 Апр 2020, 12:47

Здравейте,
Интересува ме къде, вероятно в НПК, но не мога да го намеря, пише какъв е срока по обжалване на Постановление на прокурор за ОТКАЗ за образуване на досъдебно производство по Чл. 213. (1) от НПК?
знам, че има 7 дневен срок, но той е по Чл. 243. (4) от НПК, но той е за прекратяване на ДП, а тук въобще не е образувано и предполагам, че това е различно. Четох в друга тема, че няма срок или той е 2 години, но искам да знам къде пише?

Благодаря!
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lawchoice » 12 Апр 2020, 15:13

Няма конкретен срок за обжалване. Наказателно преследване може да бъде възбудено до изтичане на предвидения в закона давностен срок за съответното престъпление.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lili115 » 12 Апр 2020, 16:48

Да, знам го това, но както написах искам да знам къде го пише? Това е което ме интересува, кой член на НПК или ако го пише на друго място?
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lawchoice » 12 Апр 2020, 19:51

Питахте какъв е срокът за обжалване - считам, че ви отговорих достатъчно ясно.
Нормативните актове /в частност кодексите/ не са учебници по правни дисциплини. Затова в тях не пише това, което искате да пише. Къде го пише, съответно аргументите за моят отговор вероятно бихте открили едва в края на обучението в университета по специалността "Право",
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lili115 » 12 Апр 2020, 20:04

Добре де, само не разбрах защо субективно формулирате обективната фактология по задаването на въпроса ми, като липсва изначало на каквато и да е емпирична последователност и от тук погрешната ви констатация и най-вече не наличието на каквито и да са предпоставки за направата на предположенията за мотивите ми по оформяне на съжденията ми за търсене на конкретните нормативни постулати?
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lawchoice » 12 Апр 2020, 21:51

Аз също не Ви разбирам. Явно комуникираме на различни езици. Както и да е.

Бъдете здрава! Дано откриете това, което търсите чрез тази тема!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lili115 » 12 Апр 2020, 23:03

Каквото повикало - такова се обадило, нали знаете тази приказка? А аз много добре ви разбрах за това така отговорих.
Вие също!
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lili115 » 12 Апр 2020, 23:16

Добре, нека кажа за какво става на въпрос, за да не се правят произволни изводи. Пиша си протеста по преписка на Отдел 06 - Направление "Инспекторат" към ВКП и понеже нямам нищо общо с правото, но не и със стремежа за обективното изразяване на мисълта чрез многообразието на езика ни, искам да се позова на закона дето пише, че няма срок по отказ за образуване на ДП, понеже става въпрос за друга преписка - Постановление, по която субективно е определен 7 дневен срок. Това е. Просто няма как да прочета целия НПК, а се оказва, че може и да не е там тоя срок, та затова отворих тази тема.
Нали за това са тия форуми, а и най-вече за това, нещо формално, което е написано някъде в някой закон!
Но и да не ми отговорите, ще си оформя изреченията и без позоваването за липса на срока, понеже е достатъчно, че 7 дневния срок е за прекратяване на ДП, а и така ме уведоми служител от прокуратурата, че няма срок, което лице мога да цитирам.
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lawchoice » 13 Апр 2020, 10:04

Обвързването на обжалването със срок не ангажира горната инстанция, която следва сама да извърши проверка налице ли са условията за неговата допустимост.

След като сама сочите, че нямате нищо общо с правото следва да потърсите квалифицирана правна помощ. Форумите не са алтернатива на академичното обучение по специалността "Право". Не тук е мястото, нито пък е работа на служители в прокуратурата, да се дават насоки за съставяне на правно издържани изречения.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lili115 » 13 Апр 2020, 10:47

lawchoice написа:Обвързването на обжалването със срок не ангажира горната инстанция, която следва сама да извърши проверка налице ли са условията за неговата допустимост.

След като сама сочите, че нямате нищо общо с правото следва да потърсите квалифицирана правна помощ. Форумите не са алтернатива на академичното обучение по специалността "Право". Не тук е мястото, нито пък е работа на служители в прокуратурата, да се дават насоки за съставяне на правно издържани изречения.


Да е поискана консултация някъде по отношения на тълкования и становища, та ми обяснявате за какво служат форумите? Ама аз не искам това за което ми говорите и те просто не ме интересуват!
Вие като не искате, не ви и питам повече и последния ми пост, който написах като пояснения защо е отворена темата не е за вас, а и нали вие изразихте пожелания някой да ми отговори, защо продължавате да спамите темата?
lili115
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 19 Фев 2012, 19:01

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот lawchoice » 13 Апр 2020, 11:14

Спам или не, така както е зададена темата е без юридическа стойност.
Този, който ви е определил срок трябва да го обосвовава. Нелепо е да очаквате от останалите да обосновават липсата на срок.
Дано поне този път да разберете какво ви пиша
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Къде пише какъв срока по обжалване за отказ за образуван

Мнениеот ilian_todorov » 27 Май 2020, 15:45

lili115 написа:Добре, нека кажа за какво става на въпрос, за да не се правят произволни изводи. Пиша си протеста по преписка на Отдел 06 - Направление "Инспекторат" към ВКП и понеже нямам нищо общо с правото, но не и със стремежа за обективното изразяване на мисълта чрез многообразието на езика ни, искам да се позова на закона дето пише, че няма срок по отказ за образуване на ДП, понеже става въпрос за друга преписка - Постановление, по която субективно е определен 7 дневен срок. Това е. Просто няма как да прочета целия НПК, а се оказва, че може и да не е там тоя срок, та затова отворих тази тема.
Нали за това са тия форуми, а и най-вече за това, нещо формално, което е написано някъде в някой закон!
Но и да не ми отговорите, ще си оформя изреченията и без позоваването за липса на срока, понеже е достатъчно, че 7 дневния срок е за прекратяване на ДП, а и така ме уведоми служител от прокуратурата, че няма срок, което лице мога да цитирам.

Ще Ви напиша няколко добри и една лоша новина! :idea:
За жалбата не се дължи такса, не е необходимо да се позовавате на закона и дори не е необходимо да знаете сроковете, ако има такива. :idea: В случая както Ви беше обяснено, на практика срок няма. :idea: С две думи не губите нищо след като подадете жалбата. :idea: Ако я изпратите в грешната прокуратура не се безпокойте. Ще я разпределят по компетентност. :idea: Дотук с добрите новини. :D
Лошата новина е, че рядко горестоящата прокуратура отменя постановление за отказ. Не че не ми се е случвало по мои жалби ( писал съм жалби в услуга и на други лица) да го отмени, но в повечето случаи това не става. Обикновено почти не се мотивират и разглеждат жалбата формално. Имало е и случай да се жалвам чак до ВКП. Едва там получих някакви смислени мотиви. В друг случай прокурорът от ОП ми отговори, че определението му е окончателно според ЗСВ. Ако е така защо АпП на два пъти отмени отказа на РП? Защо ВКП разгледа жалбата ми? Правят си каквото си искат. Мислят се за недосегаеми. :idea:
Не съм юрист и по тази причина следвайте съветите ми на своя отговорност.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron