начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос относно регистрация в Бюрото по труда, документ за..

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос относно регистрация в Бюрото по труда, документ за..

Мнениеот ontario » 25 Апр 2020, 16:36

Здравейте,

синът ми работеше в бранш, който пострада от кризата с вируса и ще трябва да се регисрира в бюро по труда в София. Да, но личните ни карти са от друг областен град.

В този сайт прочетох, кои са нужните документи за регистрация:
----------- , не зная до колко е актуална информацията, но в крайна сметка трябва ли да си вади Удостоверение да Настоящ адрес в София, щом до сега него е направил?
Ще е възможно ли да се регистрира в Бюрото по труда само с личната си карта, по постоянен адрес посочен в нея?
Проблема е, че ако задължително ще му трябва такова удостоверение за Настоящ адрес, трябва с хазаите да се ходи до общината да се вади,а не ми се ще в тази обстановка да ги притеснявам понеже са с малки деца и т.н.

Мерси :? :?:
Последна промяна admin на 30 Апр 2020, 12:54, променена общо 1 път
Причина: комерсиален линк
ontario
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Апр 2020, 16:21

Re: Въпрос относно регистрация в Бюрото по труда, документ з

Мнениеот jhoro » 25 Апр 2020, 18:21

Ще се регистрира в БТ по постоянен или настоящ адрес към момента, без значение къде е работил.
Най-актуална информация може да намерите на тези страници - Парични обезщетения за безработица по Кодекса за социално осигуряване и Информация за регистрация на търсещо работа лице
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпрос относно регистрация в Бюрото по труда, документ з

Мнениеот ontario » 25 Апр 2020, 20:10

jhoro написа:Ще се регистрира в БТ по постоянен или настоящ адрес към момента, без значение къде е работил.
Най-актуална информация може да намерите на тези страници - Парични обезщетения за безработица по Кодекса за социално осигуряване и Информация за регистрация на търсещо работа лице


Въпроста е дали с несофиийска лична карта може да се регистрира в София в Бюро по труда или трябва да вадим Удостоверение за настоящ адрес в София на адреса, на който живеем?
Това ме интересува всъщност.
Мерси!
ontario
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Апр 2020, 16:21

Re: Въпрос относно регистрация в Бюрото по труда, документ з

Мнениеот jhoro » 26 Апр 2020, 14:18

ontario написа:Въпроста е дали с несофиийска лична карта може да се регистрира в София в Бюро по труда или трябва да вадим Удостоверение за настоящ адрес в София на адреса, на който живеем?
Това ме интересува всъщност.
Мерси!

Не, не може!!!

Първия път Ви отговорих кратко и конкретно. Всъщност поста не беше толкова лаконичен, защото съм поставил препратки към страниците на НОИ и АЗ, където всичко е обяснено подробно. Не виждах смисъл, да цитирам.
Не може да се регистрира в София, защото синът Ви не фигурира в регистъра на населението на София! А не фигурира, защото (вероятно) не е спазено изискването
Чл. 99. (1) Всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес.
Закон за гражданската регистрация

За да се издаде „Удостоверение за настоящ адрес“ - първо е трябвало същия да се промени!
Чл. 93. (1) Постоянен адрес е адресът в населеното място, което лицето избира да бъде вписано в регистъра на населението.
(3) Всяко лице може да има само един постоянен адрес.
Чл. 94. (1) Настоящ адрес е адресът, на който лицето живее.
(2) Всяко лице има само един настоящ адрес.


Много често на разговорен език се казва „работя в София“. Това може да означава:
- работодателя ми е фирма, регистрирана в София;
- самата фирма е ситуирана в София;
- постоянното ми работно място е в София - не съм командирован;
- жилището, което обитавам (собствено или под наем) е в София;
- адресната ми регистрация (по постоянен или настоящ адрес) е в София.

Ето един пример:
Работя в плевенския офис, на русенския филиал, на фирма регистрирана в София. Аз съм от Пловдив. След дългосрочна командировка във Варна съм съкратен. В кое „Бюро по труда“ трябва да се регистрирам?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпрос относно регистрация в Бюрото по труда, документ з

Мнениеот ivanov_p » 26 Апр 2020, 15:28

Какво става с едноличните търговци, те имат ли право на обезщетение за безработни, ако са били на трудов договор, а ЕТ няма дейност?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос относно регистрация в Бюрото по труда, документ з

Мнениеот jhoro » 26 Апр 2020, 17:44

ivanov_p написа:Какво става с едноличните търговци, те имат ли право на обезщетение за безработни, ако са били на трудов договор, а ЕТ няма дейност?

Това въпрос ли е или ...

Само насоки:
Правете разлика между ФЛ (физическо лице) Иван Иванов, с идентификатор ЕГН и юридическите лица - ЮЛ „Иван Иванов“ ЕТ, с идентификатор по БУЛСТАТ и управител ФЛ Иван Иванов и СОЛ „Иван Иванов“ с идентификатор ЕГН на ФЛ Иван Иванов!
ЕТ нямат право на обезщетение за безработица. Защото - няма осигурителни вноски във фонд „Безработица“.
Обаче - ако ФЛ е работило на трудов договор, с осигурителни вноски във фонд „Безработица“ - ще има право на обезщетение!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron