начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Разваляне на договор за наем при ПОЖАР

Казуси за недвижими имоти


Разваляне на договор за наем при ПОЖАР

Мнениеот mariatodorova92 » 27 Апр 2020, 11:25

Здравейте, въпроса ми е като НАЕМАТЕЛ мога ли да разваля едностранно договора за наем без предизвестие поради възникнал ПОЖАР В ИМОТА.
Преди няколко дни в къщата стана пожар, който бе предизвикан от съсед аз като НАЕМАТЕЛ нямам никаква вина и отговорност. В самата къща няма поражения освен че всички прозорци на хола към градината са напукани и някой от тях са счупени. Също така климатиците са изгорели, но въпроса е че цялата къща е пропита с мириса на дим и е невъзможно да се обитава. НАЕМОДАТЕЛЯТ НЕ ИСКА да прекратрим договора по взаимно съгласие, защото според него ако държим постояно отворени прозорци ще се отмирише. След още една седмица ще замени прозорците и климатиците, но аз не искам да се връщам изобщо. От пожара, който бе миналата седмица съм се изнесла от имота.Договора за наем които сме подписали е стандартен,и не включва такива клаузи при извънредни ситуации.
mariatodorova92
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2020, 11:08

Re: Разваляне на договор за наем при ПОЖАР

Мнениеот mariatodorova92 » 27 Апр 2020, 11:38

Също така да допълня че изминаха 6 дена от пожара и тъй като в жилището е абсолютно невъзможно и опасно за здравето да се живее, съм се изнесла, като НАЕМОДАТЕЛЯТ НЕ МИ ПРЕДОСТАВИ друг имотм в който да ида.
mariatodorova92
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2020, 11:08

Re: Разваляне на договор за наем при ПОЖАР

Мнениеот jhoro » 27 Апр 2020, 15:25

Здравейте!
Понеже става дума за договор - четете ЗЗД.
Чл. 8. Договорът е съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях.
Лицата се ползуват от правата си, за да задоволяват своите интереси. Те не могат да упражняват тези права в противоречие с интересите на обществото.
Чл. 9. Страните могат свободно да определят съдържанието на договора, доколкото то не противоречи на повелителните норми на закона и на добрите нрави.

Когато няма съгласие (съглашение) - договора се разваля. Със или без обезщетение.
А дали в случая се дължи такова
Чл. 81. Длъжникът не отговаря, ако невъзможността за изпълнението се дължи на причина, която не може да му се вмени във вина.


Пп. Странно звучи казаното, че „В самата къща няма поражения освен, че всички прозорци на хола към градината са напукани и някой от тях са счупени.“
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Разваляне на договор за наем при ПОЖАР

Мнениеот ivanov_p » 27 Апр 2020, 17:41

Заведете двама познати в имота, с които не сте в роднински отношения, за да може при иск от страна на наемодателя да ги ползвате като свидетели. Наемодателят трябва да осигури спокойно ползване на имота, затова му изпратете и съобщение, като телеграма със заверка на съдържанието или и-мейл, или както е предвидено в договора, в която излагате съображенията си да освободите имота преди изтичане на срока и го уведомете от коя дата ще считате договора за прекратен. Каквото и да стане трябва да му предадете ключовете и то със свидетели, докато са във вас договора тече.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Разваляне на договор за наем при ПОЖАР

Мнениеот mariatodorova92 » 27 Апр 2020, 18:28

jhoro написа:Здравейте!
Понеже става дума за договор - четете ЗЗД.
Чл. 8. Договорът е съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях.
Лицата се ползуват от правата си, за да задоволяват своите интереси. Те не могат да упражняват тези права в противоречие с интересите на обществото.
Чл. 9. Страните могат свободно да определят съдържанието на договора, доколкото то не противоречи на повелителните норми на закона и на добрите нрави.

Когато няма съгласие (съглашение) - договора се разваля. Със или без обезщетение.
А дали в случая се дължи такова
Чл. 81. Длъжникът не отговаря, ако невъзможността за изпълнението се дължи на причина, която не може да му се вмени във вина.


Пп. Странно звучи казаното, че „В самата къща няма поражения освен, че всички прозорци на хола към градината са напукани и някой от тях са счупени.“




Да имам предвид, че няма изгорели вещи в самата къща, тъй като огъня не успя да влезе, но прозорците от горещината се счупиха.

Чл. 89. При двустранните договори, ако задължението на едната страна се погаси поради невъзможност за изпълнение, договорът се разваля по право. Когато невъзможността е само частична, другата страна може да иска съответно намаляване на своето задължение или разваляне на договора по съдебен ред, ако няма достатъчен интерес от частичното изпълнение.

А мога ли да се позовва и на този текст?
mariatodorova92
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Апр 2020, 11:08

Re: Разваляне на договор за наем при ПОЖАР

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Апр 2020, 22:16

Не съм в силата си точно по това време - но Договорът следва да се счита за анулиран. Аз самият давам апартаменти под наем и се старая изключително много.

Договорът е развален по право - на мен за една възглавница ми правят проблем, да не говорим хлебарка да пробяга - това да не е коптор.

Нищо няма да оправи хазяина - това сме гадно племе хазяите - поне доколкото познавам ситуацията.
Трябва се обадите на някой познат адвокат Ви уреди по-евтино апартамент от Публична продан - примерно - или нещо подобно.

Практик съм - в тази ситуация - не могат да Ви осъдят - щом сте успели да си намерите и жилище друго - направо си затворете телефона - но поддържайте уж илюзията, че идвате да платите и да се върнете.

Тоест - в живота лъжата е целебна сила - нещо такова - бъдете сладкодумна един вид.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron