начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Доказване на собственост върху стар имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 05 Май 2020, 13:10

Здравейте имаме имот в регулация с жилищна сграда (срутена) .В този имот е родена и отраснала баба ми ,но с течение на времето се преместват в друга къща и когато е минавал кадастъра не сме вписани като собственици и нямаме нотариален акт .В момента в кадастъра за този имот на вид собственост пише : няма данни .Въпросът ми е какви са възможните варианти да си върнем собствеността ? Може ли да се търсят собствениците от емлячния регистър ,реалният собственик на имота е на баба ми баща й .Или да се издаде скица от кадастъра и със свидетели нотариус да издаде констативен нотариален акт ? Ще съм благодарен на всякакви съвети ,знам че възможността за връщане на имота е малка ,но съм решил да направя всичко възможно по законов ред .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Май 2020, 13:58

Какво все пак да направите - първо - имотът не е подлежал на реституция и т.н., тоест - винаги сте си били собственици. Не може да няма съвсем никакви документи, а констативният нотариален акт - тук е задължителен, така че да положите начало и на едно владение (знам, че е смешно, но аз съм практик), тоест - да се защитите от всички страни.

Откъде идва емлячен регистър - в града ли е имота, в рамките на населено място ли е.

По принцип си е Ваш - сега - ако го готвите за продажба - наистина - без документи - не може.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 05 Май 2020, 14:41

Имотът е в малко планинско селце с 50-тина жители .Ами документи не откриваме (имота не се е обитавал поне 40 години) за това не знам как да действам .Преди години след вписването в кадастъра баба ми е обжалвала ,но не била наела адвокат и нищо не е станало .Плащаме данък за друг имот в това село ,който данък трябва да е за този имот , но и там объркването е голямо .Не искам да го продавам ,имотът има сантиментална стойност и искам да се ползва .Съседите знаят ,че ние сме собственици и ако имат някаква тежест биха свидетелствали .Ще съм благодарен да ме насочите към стъпките от тук нататък , къде и какво да направя първо .Благодарности !
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Май 2020, 15:39

Трябва да се свържете със съответен нотариус - тука адвокат - няма работа, тоест - съдебно нещо няма един вид, а нотариусите са по Съдебни райони - горе-долу съвпадат, със съдебните - сега трябва да е съгласен на цялата галимация. Имах случай - в Луковит - там е един нотариус май - и какво да кажа - докато си купя сутрешно кафе, то клиентът - един пъргав дядка - се шмугна - той да си оправел нещата - му отказаха веднага, защото - то си трябва договорка, не е книжарница - да влезеш, тоест - трябва си обяснение на случая - защото - нотариусите много се стягат на обстоятелствени проверки, просто - почват да треперят като лиственици.

Иначе - обстоятелствената проверка е доста дълъг и мъчителен (детероден) процес, но си заслужава - да си имате документа, сега - наясно съм с неуредиците по конкретните общини, губят се документи и изобщо.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот kalahan2008 » 05 Май 2020, 18:27

Според мен при всички положения трябва да се снабдите с констативен нотариален акт, въпросът е какъв.
Ако можете да намерите някакви документи, например от емлячния регистър, доказващи собствеността, дори и косвено - трябва да опитате да си извадите нотариален акт въз основа на документи. Ако не можете да се снабдите с такива - въз основа на обстоятелствена проверка, по давност.
Друг вариант е да се води установителен иск, но не виждам някой да оспорва собствеността Ви, следователно такъв иск би бил недопустим.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4184
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 05 Май 2020, 19:40

Благодаря много ,че се отзовахте . При първа възмовност ще действаме и ще видим до къде ще я докараме .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот Melly » 05 Май 2020, 20:43

getov95 написа:.... реалният собственик на имота е на баба ми баща й.

Аз бих ви дала следната насока:
От изложеното до тук за мен е ясно, че този имот има собственик - вашият прадядо.
Това е отправната точка, за да издирите от архивите към съответния съд по техните азбучници „това са книги, всяка една подвързана и прошнурована за съответната година" за вписаните актове с отбелязване на №, нот.дело и година - продажби на недвижими имоти.
Въоръжете се с търпение и достатъчно време да прелиствате лист по лист, том по том и да откриете посочените по-горе данни, след което със заявление и У-ние за наследници на вашия прадядо, поискайте издаване на заверен препис от този нотариален акт.
Следващата стъпка е:
С копие от получения заверен препис на НА+у-нието ще трябва да заявите вписване на това обстоятелство в имотния регистър към СГКК на съответния град.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 06 Май 2020, 13:01

Не съм чувал за тези азбучници ,те са отделен документ от емлячния регистър ,така ли ? Иначе прадядо ми е починал 72-ра година ,а преди него пък собственик е бил прапра дядо ми ,така че имота сигурно е над 100 години собстеност на рода ми ( по-назад ми е трудно да върна лентата ).Малко съм скептичен към тези архиви ,става въпрос за много години назад ,но ще пробвам да открия нещо .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 20 Май 2020, 14:01

Интересното е ,че в кадастъра в скицата на имота е въведена и скицата на къщата .Та аджеба ,като са го правили този кадастър ,толкова ли не са се поинтересували на кой е къщата и имота ... Или за тях къщата е паднала от небето и е по лесно да пишем ,че няма данни за собственост .Също по думи на баба ми и границите на имота в кадастъра са правени на око и не са както са били едно време .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот jhoro » 20 Май 2020, 14:27

getov95 написа:Интересното е ...

Интересно я!
Понеже „вие питате - ние отговаряме“, но вашия стил е „едно си баба знае - едно си баба бае“ - отговарям така.
Да, в скицата на имота е посочено мястото, където е (или трябва да има) постройка /къща. Евентуално - и собственика.
Но едно е фактическата обстановка, друго е собствеността към даден момент.
Ето ви „прясна информация“ - ПОЧТИ е готова Наредбата за връзката между кадастъра и имотния регистър. Ама ... почти!
Отделно, че по времето на прадядо Ви - какво е трябвало, пък какво е ставало ...

Според мен основния въпрос е - „Има ли трета страна претенции“?
Ако не - „Придобиване по давност“.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 20 Май 2020, 15:44

Няма претенции от трета страна .Оказа се ,че емлячният регистър е преместен от селото в общината .Та тези дни ще подам заявление за удостоверение за собственост от емлячен регистър .И да се надяваме прадядо ми да фигурира в този регистър (защото кметският наместник спомена ,че регистрите били преместени в общината поради злоупотреба с тях от предишни кметски наместници ) .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Май 2020, 17:43

Побързайте, защото съм виждал откъснати страници от емлячни регистри.

После е невъзможно да се води дело, защото наистина има злоупотреби.

С две думи - трябва да се плъзнете и шмугнете като една бърза светкавица.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 20 Май 2020, 21:59

Ново 20 , днес при проверка в данъчното се установи ,че сме плащали и продължаваме да плащаме данък за въпросния имот .Само ,че в данъчното е деклариран 1,7 декара ,а в кадастъра е 2,5 ,също е сбъркана и махалата в която се намира имота ,но по стар номер плащания данък съвпада с въпросния имот .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 26 Май 2020, 16:31

Циркът е пълен ,от данъчното ни прехвърлиха да ходим първо при нотариус и не ни извадиха бележка ,че сме плащали данъци за имота .А в общината емлячен регистър няма ,показаха ни някаква книга в която е записано ,че имота се води на несъществуващо лице (но пък със същата фамилия като на прадядо ми ) .Оказа се ,че и не е в регулация ,а е само в урбанизирана територия .Отделно по новия кадастриален план са объркани границите в наша щета .Кашата е пълна ,толкова поразии са направили от фирмата подизпълнител на кадастъра ,че няма накъде .Единствената възможност която ми остава е да се обърна към нотариус ,който да се навиее на цялата галимация и разправия .Ако не постигна резултат , мисля да заградя мястото и да влеза във владение , а ако се появят претенции ще се води съдебна битка .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron