начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Възбрани и наследство

Казуси за недвижими имоти


Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 17 Фев 2020, 13:42

Здравейте,имам наследство къща от баща ми,но проверих че има две възбрани,за 7000 и 3000 лв от ЧСИ,обадих се и ми казаха че делата били прекратени,но парите все още са дължими, делата са от 2010 и 2013,не са ли изтекли по давност,и в случая вече ,ако приема имота,аз ли ги дължа,освен това 1/4 от имота е продадена на друго лице,което го е и обитавало,как стои въпроса с правата на това лице,ще се радвам на съвет,защото изобщо не съм наясно със ситуацията :)
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kalahan2008 » 17 Фев 2020, 16:17

Зависи кога са извършени последните изпълнителни действия /запори, възбрани/. Ако след налагане на възбраната не са налагани други запори или възбрани върху имуществото на баща Ви и са изминали 5 години, можете да заведете иск, с който да установите, че задължението е погасено по давност.
Най-добре се консултирайте с адвокат, който да прегледа документите, тук няма как да стане това.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 20 Фев 2020, 08:35

Благодаря ви за отговора,бих искала да попитам и дали е действителна тази продажба на една четвърт след като е извършена по време на възбрана, направо ми е чудно как изобщо се е случила :)
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kalahan2008 » 20 Фев 2020, 10:03

Наложената възбрана не е пречка да се продаде тази 1/4, но тази продажба е непротивопоставима на кредитора, наложил възбраната.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 21 Фев 2020, 17:48

Благодаря ви отново за отговорите,а бихте ли дали мнение дали наследниците дължат парите дадени за погребението-4000 евро,или това по закон не е така?Те са платени от съжителстващата с баща ми жена,която всъщност се оказа че е придобила 1/4 от земята и 1/2 от къщата,изобщо пълна каша,но заплаши с тази опция,ще ви бъда много благодарна,ако можете да отговорите и на този въпрос!
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот teogeo » 23 Фев 2020, 20:18

kremi1983 написа:Благодаря ви отново за отговорите,а бихте ли дали мнение дали наследниците дължат парите дадени за погребението-4000 евро,или това по закон не е така?Те са платени от съжителстващата с баща ми жена,която всъщност се оказа че е придобила 1/4 от земята и 1/2 от къщата,изобщо пълна каша,но заплаши с тази опция,ще ви бъда много благодарна,ако можете да отговорите и на този въпрос!


Много скъпо е това погребение!!! Крайно грозно е да се спекулира така със смъртта на човек. Не прилича на пълна каша, а на пошла измама.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 20 Май 2020, 09:25

Здравейте отново,да цената е потресаваща,но досега нямам категорично мнение дължими ли са от наследниците,посетих и адвокат,който отговори уклончиво,това е въпроса, който най-много ме вълнува,а също може ли да отпадне продажбата,която е извършена по време на възбрана,през 2013 година,ако евентуално кредитора поиска това, благодаря предварително!
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Май 2020, 14:59

Значи колегите са отговорили - с центровка - както бих казал, сега има усукване около сроковете.

2 години е срокът, в който едно изпълнително дело умира, но умира делото - не е изпълнителният лист, тоест един учебнически (учебникарски, лекционен, каквото още има като дума), пример - не са Ви платили заемът който е на 20.03.2010, окончателен падеж и има изпълнителен лист от 20.04.2010, тоест преминало е някакво заповедно дело, фиксираме се на датата 20.04. - втората дата, тук е важното - изпълнителният лист прекъсва отново, значи какво прекъсва давността - датата на завеждането - 20.03.10, след това 20.04, ако приемем че в същият ден и час е заведено дело при Съдебен изпълнител - но може да варира.

Явно не ставам за събеседник, дългът се поражда с подписването на документа и трябва да се плати на определена дата, ако изтекат 5 години при безхаберие на Кредитора - който е дал ценностите (пари в случая), то щраква давността - тя е нещо - което чисти дълговете, но как седи при вече проявени изпълнения.

Приемаме, че на 20.04 при завеждане изпълнителното дело (ЧСИ) има прекъсване давността - тоест то си има, така - почва да тече 5-годишна давност - тоест на 20.04 2015 - Вие сте занулили давността, това е единият пласт, но има подробност - изследва се пълната пасивност на кредитора (вече взискател се назовава, тоест бил е кредитор - ма вече е взискател, като термин, което не му променя един вид качеството).

Капацитетно - намерете познат който да замери сроковете, какво ме интересува - първа дата завеждане изпълнително дело ЧСИ (ясен ли съм), второ - ефективни действия на ЧСИ. Премерката обаче трябва да е в рамките на продължителността на боксов рунд - веднага ще Ви отвърнат, тоест премервате си нещата и веднага правите шахматен ход, а не да оставите противника - който е несъмнено злостен, тоест - отрицателен установителен иск, това е рецептата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот jhoro » 20 Май 2020, 19:05

Здравейте всички! Със закъснение виждам темата и затова пиша чак сега.
Хубаво обяснявате, но прекалено навлизате в конкретика, а не сте казали на питащия основното.
Давността не ликвидира неплатеното задължение, а се погасява възможността за събиране по принудителен ред. Самото задължение не се погасява с изтичане на давността, тъй като длъжникът може да плати и след изтичане на давността, но само доброволно. Доброволно платените суми след изтичане на давността не подлежат на връщане.
И другото
Давността не се прилага служебно, поради което длъжникът трябва да възрази и да заяви изрично, че задължението му е погасено по давност.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 21 Май 2020, 10:19

Благодаря ви много за подробните отговори,но аз всъщност се интересувам дали са дължими парите дадени за погребението от наследниците,,,за другите суми ще проверя когато се сдобия с удостоверение за наследници,,,а втория ми въпрос беше дали е възможно да се оспорва извършената продажба по време на имота който е под възбрана през 2013 година,тоест да оспорваме нотариалния акт,или по скоро да се свържа с кредитора да го оспори,но най много ме интересува дали наследниците дължат разноските по погребението, благодаря ви!
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Май 2020, 13:23

Някак не мога да се включа - според мен имате поравно - ако сте трима - делите на три, но - самото погребение, за съжаление се случва и това в живота и е част от нещата, но самото погребение - цената, някак като юрист (адвокат) веднага реагирам - защо да е толкова. Тоест цената нещо не ми е читава.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот jhoro » 21 Май 2020, 14:50

Здравейте отново!
Понеже предишния пост го написах набързо (на коляно) и по принцип - сега ще се опитам да съм по-подробен. И не за да противореча на някой от прежде писалите - по-скоро, защото те (като професионалисти), много „вдигат летвата“.

Относно парите за погребението - не може да се каже нищо, без да се знаят подробности. За цената ...
Както се казва „Цена има когато има сделка! Щом двете страни, са се съгласили за конкретно число - това е цената!“
Конкретно - към момента, в България - парите за едно „нормално“ погребение (с всичко необходимо, но без излишни екстри) започват от 1000 лева и нагоре! Само за пример - обикновен ковчег (шперплат) струва 200-300 лева, а за „масив“ ... цената е стряскаща.
ivan_lawyer написа:... като юрист (адвокат) веднага реагирам - защо да е толкова. Тоест цената нещо не ми е читава.

Защото толкова е написано в разходооправдателния документ (фактура)!
Дали другите наследници дължат дадените пари? Категорично не!
Особено, ако този, който е организирал нещата, не ги е информирал предварително. На разговорен език казано - „Имал си пари - дал си!“
Пп. И докато говорим за пари (не сте казали кога е починал баща Ви) - да напомня за
Чл. 13. (2) При смърт на осигуреното лице съпругът (съпругата), децата и родителите имат право на еднократна помощ и на наследствена пенсия.
Чл. 13г. Размерът на еднократната помощ при смърт на осигурено лице по чл. 11, ал. 2, чл. 12, ал. 2 и чл. 13, ал. 2 се определя ежегодно със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Помощта се разпределя поравно между съпруга/съпругата, децата и родителите на осигуреното лице.

За 2020 година е 540 лева. Еднократната помощ може да бъде поискана в срок 3 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината, в която е настъпила смъртта на осигуреното лице.

kremi1983 - казали сте:
kremi1983 написа:... за другите суми ще проверя когато се сдобия с удостоверение за наследници ...

И какво точно очаквате да видите в удостоверението?
Във него ще са вписани всички правоимащи наследници, евентуално техните заместващи. И толкова! Нито дума за дяловете на отделните наследници. Делбата (доброволна или съдебна) засяга само тях и никой не определя на кого колко. Единствения текст в закона, в който се говори за дялове, се отнася за запазената част на низходящи, родители и съпруг!

По втория въпрос - за оспорване продажбата, респективно НА.
Не, не можете! Освен, ако не докажете, че баща Ви е бил поставен под запрещение - тоест, не е осъзнавал какво прави. Иначе (както наскоро коментирах в друга тема) НА за покупко-продажба не може да се оспорва от никого!
Продажбата по време на възбрана. Възбраната е обезпечение, което гарантира на наложилия я, че ще получи вземанията си. Но не е проблем разпореждането с вещта, стига са стане със съгласието на взискателя.
Калахан - говорим за възбрана на недвижимо имущество, а не за запор на движимо. :lol:
Още повече, че продажбата е възмездна сделка и се предполага, че платените пари са останали при бащата.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 21 Май 2020, 16:02

Благодаря ви за изчерпателните отговори,баща ми е починал на 15,02 тази година в Италия,и смъртния акт е взет от живеещата с него жена,въпросния собственик на продадената 1/2 .Поради тази причина нямам още удостоверение за наследници,имах впредвид че адвоката ми каза че след като го взема могат да се проверят дължимите суми и давността,а бе че в удостоверението пише това...Аз лично не бях известена за смъртта му ,а впоследствие ми казаха че ако предявя претенции ще търсят от мен 4000 евро за погребението му там,за което имало фактури,и получавам противоречиви мнения относно това дали се дължат тези пари,включително и от адвокат и от интернет,,,това е на което не мога да намеря категоричен отговор, благодаря ви отново за отделеното време!
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 21 Май 2020, 16:08

Сумата(4000 евро),ако изобщо са толкова не е заплатена от някои от наследниците,а от жената живееща на семейни начала с него и нейният син.
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот jhoro » 21 Май 2020, 17:56

Само остава да уточните някой неща.
Баща Ви български гражданин ли е и къде е постоянния му адрес? Удостоверение за наследници се издава по последния постоянен адрес на починалия.
Къде се намират въпросните имоти (част от наследството)? Ако са в България - въпросните претенции от Италия не важат. Още повече, че няма брак - жената не е наследник.

Колкото до сумата (за учудените) - ако погребението беше в България, тези пари можеше да не стигнат само за репатрацията!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 21 Май 2020, 18:25

Български гражданин е,също и постоянния му адрес е български,претенциите им не са към наследство,а че ако ние си потърсим дяла ще си търсят парите дадени за погребението,тоест това е основният казус дали имат правно основание за това.
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 21 Май 2020, 18:28

Имота се намира в България.
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47

Re: Възбрани и наследство

Мнениеот kremi1983 » 23 Май 2020, 08:12

Значи мога да приема ясно и категорично,че тези пари по закон не се дължат от наследниците- дадените от другото лице за разходите по погребението?
kremi1983
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Мар 2014, 19:47


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron