начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Мога ли да откажа да свидетелствам

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 27 Май 2020, 15:59

jhoro написа:
ilian_todorov написа:П.П. Сега си спомних. :idea: Нямаше декларация, но отдолу под обясненията ме накараха да напиша, за верността му се подписвам. Вероятно това изречение има характер на декларация! :idea: Така ли е? :?:

Оф! Що не каза, че трябва да започнем от „А, Б, …”?
Виж това - https://bg.m.wiktionary.org/wiki/%D0%B4 ... 0%B8%D1%8F
Декларация
2)Документ с официален характер, който удостоверява някакви факти и сведения.

По принцип на всяка декларация която съм подписвал е пишело, че нося отговорност по чл. 313 от НК. :idea: Тогава не са ме предупреждавали изрично за такова нещо. :!: Както вече написах, малко по-късно си спомних за последното изречение в обяснението. Това обяснява и грешните ми разсъждения. :idea: Рядко са ме викали в полицията, какво да правя. :D И все пак едно е да те подведат по чл. 313 (1) от НК и да ти наложат административно наказание по чл. 78а от НК, друго е да те праснат по чл. 290 от НК. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот nikodim77 » 27 Май 2020, 22:06

И аз като jhoro; Оффф! Мислех, че тая тема приключва!?!
ilian_todorov написа:
Нещо не те разбрах. Ти ми даваш примери за набедяване и клевета!...”
Абсолютно вярно! Не сте ме разбрал! Дал съм Ви пример, който дава отговор на Вашите писания:
1. „Може и да лъже колкото си иска без да носи наказателна отговорност
2. „Бихте ли ми разяснили на какво основание могат да му образуват нак. производство, ако лъже в обясненията си?”
3. „Няма да носиш наказателна отговорност дори да излъжеш.”
4. „Не можах да разбера по кой член от НК биха могли да му образуват нак. производство, ако излъже в обясненията си? Интересно ми е!”

Та, тези смели дори бих нарекал безразсъдни „съвети” в публичен форум биха могли да причинят доста лоши последствия за някой, който лекомислено чете нещо от форуми и го прилага житейски (Нещо като „Бг-мама”)
Законодателят е сътворил 119 и 121 именно за да се избегне осъществяване на престъпни състави, когато някой подкрепя брат и/или сестра!
Достатъчно е позоваване на някой от тези текстове, та дори и на празната бланка – „обяснение”, и толкоз, - подкрепен е родственика!
Дал съм неразбраните примери с оглед това, което се лансираше в темата, че видите ли, при ПрПр, лъжливите показания не били ненаказуеми. Идеята не е по кой текст от НК ще обвинят написалия (286 или 294 ще вметна, че чл. 294 от НК е извън темата – няма общо с нея и дадените от мен примери.) идеята е, че в писмени показания пред орган на властта не следва да се лъже – наказуемо е! Добре, ще преоформя примера:
Викат ме в РУ-МВР, за снемане на сведения по въпроса, дали брат ми е развил гайките на релсите на гара Лакатник. Вземам си бланката и химикалката, и пиша:
"На този ден бях на гарата, но не си спомням почти нищо. Дори не помня дали брат ми беше там...Може би видях ilian_todorov, който носеше в себе си някаква книга май, и нещо метално голямо. Друго не помня...” Написано и подписано... те ти го писмен документ...!
От там насетене, се оказва, че в близко-стоящ вагон е била лелка Ганка чистачката, която ме е видяла как си говоря с брат ми. Как му казвам - недей бе недей така... Или пък съм му помагал и давал наставления... Същото потвърждава и четящият наблизо, но свидетел - ilian_todorov, който потвърждава думите на лелка Гагнка. Тогава, може да ме измъкне от неловката ситуация само, ако съм писал, че не помня, не съм обърнал внимание и т.н. Но, ако съм допуснал някакво описание, което да ме уличи в лъжа... е, ще си нося последствията! Това до тук дава отговор на горе-изброените Ваши слова – 1 и 3.
По отношение на
„Не можах да разбера по кой член от НК биха могли...”
Членът е – 290!
Тук в отговорът ми ще си позволя да дам различно мнение от това на jhoro.
Не споделям становището за релация на свидетелските обяснения (писмени) с „Документни престъпления” в частност чл. 313 от НК. Текстът, който е относим по темата е чл. 290.
В случай на дадени лъжливи данни, пред полицията, но протоколът е изготвен от полицай, а само е подписан от свидетеля, тогава пък съвсем не намира приложение 313. Освен това едно от изискванията в чл. 313 е декларацията да е документ изискуем по силата на закон, указ или постановление на МС. Докато свободния текст в едни обяснения, не представлява такъв документ. За това, отново повтарям – 290.

Оно, язека мислим дека да съм до тъдява по нея тема – нема сили... :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 27 Май 2020, 23:34

nikodim77 написа:И аз като jhoro; Оффф! Мислех, че тая тема приключва!?!
ilian_todorov написа:
Нещо не те разбрах. Ти ми даваш примери за набедяване и клевета!...”
Абсолютно вярно! Не сте ме разбрал! Дал съм Ви пример, който дава отговор на Вашите писания:
1. „Може и да лъже колкото си иска без да носи наказателна отговорност
2. „Бихте ли ми разяснили на какво основание могат да му образуват нак. производство, ако лъже в обясненията си?”
3. „Няма да носиш наказателна отговорност дори да излъжеш.”
4. „Не можах да разбера по кой член от НК биха могли да му образуват нак. производство, ако излъже в обясненията си? Интересно ми е!”

Та, тези смели дори бих нарекал безразсъдни „съвети” в публичен форум биха могли да причинят доста лоши последствия за някой, който лекомислено чете нещо от форуми и го прилага житейски (Нещо като „Бг-мама”)
Законодателят е сътворил 119 и 121 именно за да се избегне осъществяване на престъпни състави, когато някой подкрепя брат и/или сестра!
Достатъчно е позоваване на някой от тези текстове, та дори и на празната бланка – „обяснение”, и толкоз, - подкрепен е родственика!
Дал съм неразбраните примери с оглед това, което се лансираше в темата, че видите ли, при ПрПр, лъжливите показания не били ненаказуеми. Идеята не е по кой текст от НК ще обвинят написалия (286 или 294 ще вметна, че чл. 294 от НК е извън темата – няма общо с нея и дадените от мен примери.) идеята е, че в писмени показания пред орган на властта не следва да се лъже – наказуемо е! Добре, ще преоформя примера:
Викат ме в РУ-МВР, за снемане на сведения по въпроса, дали брат ми е развил гайките на релсите на гара Лакатник. Вземам си бланката и химикалката, и пиша:
"На този ден бях на гарата, но не си спомням почти нищо. Дори не помня дали брат ми беше там...Може би видях ilian_todorov, който носеше в себе си някаква книга май, и нещо метално голямо. Друго не помня...” Написано и подписано... те ти го писмен документ...!
От там насетене, се оказва, че в близко-стоящ вагон е била лелка Ганка чистачката, която ме е видяла как си говоря с брат ми. Как му казвам - недей бе недей така... Или пък съм му помагал и давал наставления... Същото потвърждава и четящият наблизо, но свидетел - ilian_todorov, който потвърждава думите на лелка Гагнка. Тогава, може да ме измъкне от неловката ситуация само, ако съм писал, че не помня, не съм обърнал внимание и т.н. Но, ако съм допуснал някакво описание, което да ме уличи в лъжа... е, ще си нося последствията! Това до тук дава отговор на горе-изброените Ваши слова – 1 и 3.
По отношение на
„Не можах да разбера по кой член от НК биха могли...”
Членът е – 290!
Тук в отговорът ми ще си позволя да дам различно мнение от това на jhoro.
Не споделям становището за релация на свидетелските обяснения (писмени) с „Документни престъпления” в частност чл. 313 от НК. Текстът, който е относим по темата е чл. 290.
В случай на дадени лъжливи данни, пред полицията, но протоколът е изготвен от полицай, а само е подписан от свидетеля, тогава пък съвсем не намира приложение 313. Освен това едно от изискванията в чл. 313 е декларацията да е документ изискуем по силата на закон, указ или постановление на МС. Докато свободния текст в едни обяснения, не представлява такъв документ. За това, отново повтарям – 290.

Оно, язека мислим дека да съм до тъдява по нея тема – нема сили... :roll:


Озадачен съм! Значи обясненията пред полицията все пак са свидетелски показания, въпреки че няма образувано ДП.
Добре, ще използвам чл. 121 от НК, но въпреки това пак трябва да дам обяснение (сведение) и само имам право да не отговарям на определени въпроси, които могат да уличат брат ми. Отказвайки да отговоря все едно неофициално казвам на полицията, че според мен брат ми е извършил престъпление. :idea: Останалото ми е ясно...
Така е, този неправилен съвет може да причини неприятности на някого, но аз разчитам, че ако греша, ще бъда поправен от хора, които знаят повече от мен.

Благодаря за изчерпателния отговор!
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот jhoro » 28 Май 2020, 00:20

Така-а-а! След многото приказки - мисля да обобщя най-същественото (независимо от членовете и тестисите, упс - свидетелите)!
Първо - викат Ви в РПУ. Значи не е нещо маловажно!
Аз също съм имал контакти с „органите на властта“ - „за справка и инфо“, ама идват на място. У дома или където съм - не ме викат! Щом викат (поканват) - значи нещата са по-сериозни!
Второ - става дума за брат (или другите). Позовавам се на съответния текст и ... мълча!

ilian_todorov написа:Озадачен съм! Значи обясненията пред полицията все пак са свидетелски показания, въпреки че няма образувано ДП.

Да - обяснения, записани и подписани!
Да ти напомня ли „Правилото Миранда“?
„Всичко, което кажете, може и ще бъде използвано срещу вас в съда.“
ilian_todorov написа:...но въпреки това пак трябва да дам обяснение (сведение) и само имам право да не отговарям на определени въпроси, които могат да уличат брат ми.

Неотговарянето на конкретни въпроси е съмнително - по-добре е „Нямам какво да кажа, по всички въпроси, свързани с брат ми!“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 28 Май 2020, 00:54

jhoro написа:Така-а-а! След многото приказки - мисля да обобщя най-същественото (независимо от членовете и тестисите, упс - свидетелите)!
Първо - викат Ви в РПУ. Значи не е нещо маловажно!
Аз също съм имал контакти с „органите на властта“ - „за справка и инфо“, ама идват на място. У дома или където съм - не ме викат! Щом викат (поканват) - значи нещата са по-сериозни!
Второ - става дума за брат (или другите). Позовавам се на съответния текст и ... мълча!

ilian_todorov написа:Озадачен съм! Значи обясненията пред полицията все пак са свидетелски показания, въпреки че няма образувано ДП.

Да - обяснения, записани и подписани!
Да ти напомня ли „Правилото Миранда“?
„Всичко, което кажете, може и ще бъде използвано срещу вас в съда.“
ilian_todorov написа:...но въпреки това пак трябва да дам обяснение (сведение) и само имам право да не отговарям на определени въпроси, които могат да уличат брат ми.

Неотговарянето на конкретни въпроси е съмнително - по-добре е „Нямам какво да кажа, по всички въпроси, свързани с брат ми!“


Не ми стана ясно дали си съгласен, че при лъжливи обяснения (сведения) ще се носи нак. отговорност по чл. 290 от НК? :?:
А "нямам какво да кажа по всички въпроси свързани с брат ми", няма ли да е съмнително? :?:
Доколкото си спомням единият от въпросите на полицията към мен беше, дали съм давал големи суми пари на брат ми. Ако бях отговорил по този начин дали нямаше да се усъмнят в мен, че съм му съучастник? :?:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот jhoro » 28 Май 2020, 01:47

ilian_todorov написа:Доколкото си спомням единият от въпросите на полицията към мен беше, дали съм давал големи суми пари на брат ми. Ако бях отговорил по този начин дали нямаше да се усъмнят в мен, че съм му съучастник? :?:

Ето примерен отговор на конкретния въпрос:
Не казвам, че съм давалл, но и не казвам,че не съм - у дома парите стоят „на куп” и всеки си взима, кплкото му трябват.
Друг въпрос е, за какви суми се говори, и имаш ли легални доходи.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот nikodim77 » 28 Май 2020, 02:57

Еее добре де!? Виждам, че още нищите проблема... :lol: :roll: :wink:
Сега и аз ще обобщя, че даже от това, което ще изложа ще поолекне на душата на Г-н. ilian_todorov.:
Преди всичко идеята на моите белетристики и дълги постове бе в две основни насоки:
1. Не е редно да се лъже безогледно при даване на сведения пред полиция и/или/ друг орган на властта. (що е орган на властта сме нищили тук: viewtopic.php?f=13&t=66963&p=601496&hilit=%D0%9E%D1%82+%D1%82%D1%83%D0%BA+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B0%D0%BC%2C+%D0%92%D0%B8%D0%B5+%D1%81%D0%B8+%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%82%D0%B5+%D0%BA%D0%B0%D0%BA+%D1%89%D0%B5+%D0%B4%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5.#p601496 )
2. Какво е качеството на лице, което дава обяснения пред полиция? – единственото определящо понятие е свидетел! (изключая други определени лица; вещи, жалбоподатели /то и те са св./ поемни и др.)
И така, основни изводи – свидетел, подлежи на наказание в определени случаи съгласно закона!
А "нямам какво да кажа по всички въпроси свързани с брат ми", няма ли да е съмнително?

Ми нормално ще прозвучи! Те, полицаите са наясно, че става дума за брат ти...! Питаш.: -Какво искате да знаете за брат ми? Разберете ме Г-н. /Г-да/ полицай, нямам и не мога да бъда полезен още повече когато става дума за брат ми.
И за успокоението, което споменах по-горе:
Съдебната практика, утвърдена от ВКС казва, че свидетелски показания не следва да се вземат предвид от съда, когато този, който ги е предоставил на по-ранен етап, вече по време на ДП или в съдебна фаза се е позовал на чл. 119 или 121 от НПК. Последното дава някаква „свобода” на волни изявления по време на т. нар. „предварителна проверка”... пак повтарям; не да се лъже безогледно и да се клепат хора!
Ето и едно реш на ВКС в тази насока: http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... B7002A23F6
Следва да се чете внимателно и да не се интерпретира като позволяващо всичко...!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 28 Май 2020, 10:55

nikodim77 написа:Еее добре де!? Виждам, че още нищите проблема... :lol: :roll: :wink:
Сега и аз ще обобщя, че даже от това, което ще изложа ще поолекне на душата на Г-н. ilian_todorov.:
Преди всичко идеята на моите белетристики и дълги постове бе в две основни насоки:
1. Не е редно да се лъже безогледно при даване на сведения пред полиция и/или/ друг орган на властта. (що е орган на властта сме нищили тук: viewtopic.php?f=13&t=66963&p=601496&hilit=%D0%9E%D1%82+%D1%82%D1%83%D0%BA+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B0%D0%BC%2C+%D0%92%D0%B8%D0%B5+%D1%81%D0%B8+%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%82%D0%B5+%D0%BA%D0%B0%D0%BA+%D1%89%D0%B5+%D0%B4%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5.#p601496 )
2. Какво е качеството на лице, което дава обяснения пред полиция? – единственото определящо понятие е свидетел! (изключая други определени лица; вещи, жалбоподатели /то и те са св./ поемни и др.)
И така, основни изводи – свидетел, подлежи на наказание в определени случаи съгласно закона!
А "нямам какво да кажа по всички въпроси свързани с брат ми", няма ли да е съмнително?

Ми нормално ще прозвучи! Те, полицаите са наясно, че става дума за брат ти...! Питаш.: -Какво искате да знаете за брат ми? Разберете ме Г-н. /Г-да/ полицай, нямам и не мога да бъда полезен още повече когато става дума за брат ми.
И за успокоението, което споменах по-горе:
Съдебната практика, утвърдена от ВКС казва, че свидетелски показания не следва да се вземат предвид от съда, когато този, който ги е предоставил на по-ранен етап, вече по време на ДП или в съдебна фаза се е позовал на чл. 119 или 121 от НПК. Последното дава някаква „свобода” на волни изявления по време на т. нар. „предварителна проверка”... пак повтарям; не да се лъже безогледно и да се клепат хора!
Ето и едно реш на ВКС в тази насока: http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... B7002A23F6
Следва да се чете внимателно и да не се интерпретира като позволяващо всичко...!!!

Малко извън темата ще допълня, че бившата тъща на брат ми е била неофициално разпитвана по същото производство от разследващ полицай (жена) по телефона!!!??? :D Обадила се на домашния телефон, питала къде живее дъщеря й (бившата жена на брат ми) за да й прати призовка, но задала и въпроси с какво се занимава брат ми, откъде има доходи, с кого и къде живее...Бившата му тъща се уплашила, но казала, че не знае нищо за брат ми, тъй като се е развел с дъщеря й, която е в чужбина. Такъв "разпит" не представлява ли закононарушение? :?:
Отново ти благодаря за предоставената информация!
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 28 Май 2020, 11:01

jhoro написа:
ilian_todorov написа:Доколкото си спомням единият от въпросите на полицията към мен беше, дали съм давал големи суми пари на брат ми. Ако бях отговорил по този начин дали нямаше да се усъмнят в мен, че съм му съучастник? :?:

Ето примерен отговор на конкретния въпрос:
Не казвам, че съм давалл, но и не казвам,че не съм - у дома парите стоят „на куп” и всеки си взима, кплкото му трябват.
Друг въпрос е, за какви суми се говори, и имаш ли легални доходи.


Питаха ме дали съм давал големи суми, примерно 100-150 хиляди лева, а и не живеем в един и същи град. Чувал съм, че отговорите ти пред полицията не трябва да предизвикват други въпроси. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот jhoro » 28 Май 2020, 11:22

ilian_todorov написа:Питаха ме дали съм давал големи суми, примерно 100-150 хиляди лева, а и не живеем в един и същи град. Чувал съм, че отговорите ти пред полицията не трябва да предизвикват други въпроси. :idea:

А Вие - имате ли легална възможност, да разполагате с такива суми? Данъчно декларирани и с платени данъци?
Аз бих казал - „Благодаря за комплимента, ама ... бъркате човека! Освен, ако не питате за суми, от преди деноминацията!“
Колкото до различните места на живеене - има преводи! Ако ми се обади близък роднина или приятел, и ми каже - „Трябва ми еди-каква си сума“ и аз разполагам с толкова пари - след 3 минути ще са при него! Парите са си мои и ще ги давам на когото реша! „Защо съм му ги дал? - За спомен!“
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 28 Май 2020, 12:04

jhoro написа:
ilian_todorov написа:Питаха ме дали съм давал големи суми, примерно 100-150 хиляди лева, а и не живеем в един и същи град. Чувал съм, че отговорите ти пред полицията не трябва да предизвикват други въпроси. :idea:

А Вие - имате ли легална възможност, да разполагате с такива суми? Данъчно декларирани и с платени данъци?
Аз бих казал - „Благодаря за комплимента, ама ... бъркате човека! Освен, ако не питате за суми, от преди деноминацията!“
Колкото до различните места на живеене - има преводи! Ако ми се обади близък роднина или приятел, и ми каже - „Трябва ми еди-каква си сума“ и аз разполагам с толкова пари - след 3 минути ще са при него! Парите са си мои и ще ги давам на когото реша! „Защо съм му ги дал? - За спомен!“

Ето, виждаш ли, ако откажа да отговарям, могат да се усъмнят, че съм го подпомагал в банковата му дейност без разрешение. :idea:
Блазе на близките ти! :D Винаги може да разчитат на теб!
Бяха извадили всички банкови сметки и всички преводи на цялата ни рода. Щяха да разберат, ако имаше превод(и). ДП му беше 20 дебели тома. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот jhoro » 28 Май 2020, 12:16

ilian_todorov написа:Блазе на близките ти! :D Винаги може да разчитат на теб!

Нали затова са близки!
А парите ... са просто пари, шума!
ilian_todorov написа:Бяха извадили всички банкови сметки и всички преводи на цялата ни рода. Щяха да разберат, ако имаше превод(и). ДП му беше 20 дебели тома. :idea:

Достъп до банкови досиета без съответните резолюции и при „само справка“?
Щом има ДП - значи някъде вътре има и обвинителен акт?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 28 Май 2020, 12:40

jhoro написа:
ilian_todorov написа:Блазе на близките ти! :D Винаги може да разчитат на теб!

Нали затова са близки!
А парите ... са просто пари, шума!
ilian_todorov написа:Бяха извадили всички банкови сметки и всички преводи на цялата ни рода. Щяха да разберат, ако имаше превод(и). ДП му беше 20 дебели тома. :idea:

Достъп до банкови досиета без съответните резолюции и при „само справка“?
Щом има ДП - значи някъде вътре има и обвинителен акт?

Мен ме викаха още преди да се образува ДП. Няма как да кажеш, че си направил превод, ако не си направил превод нали. :idea: Интересното е, че след разпита ми брат ми още три години си работи необезпокояван, като си мислеше, че не извършва престъпление и никой не може да го обвини в нищо. Казваше, ако съм направил нещо, щяха да са ме извикали в полицията досега. Беше наивник на средна възраст. :D
Естествено, че са извадили разрешения от съда.
Няма ОА, а има споразумение с прокуратурата. Осъдиха го условно, а после с определение по чл. 53 от НК да плати на държавата това което е "заработил". :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот jhoro » 28 Май 2020, 14:24

ilian_todorov написа:Интересното е, че след разпита ми брат ми още три години си работи необезпокояван, като си мислеше, че не извършва престъпление и никой не може да го обвини в нищо. Казваше, ако съм направил нещо, щяха да са ме извикали в полицията досега. Беше наивник на средна възраст. :D

Наистина е интересно.
Ти правиш нещо неправилно - те ти гледат сеира и чакат да „влезеш в дълбокото”!
Имал съм случаи, когато контролен орган предупреждава за възможност, от извършване на закононарушение (даже не престъпление)! И дава препоръки - т.нар. превенция!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 28 Май 2020, 15:04

jhoro написа:
ilian_todorov написа:Интересното е, че след разпита ми брат ми още три години си работи необезпокояван, като си мислеше, че не извършва престъпление и никой не може да го обвини в нищо. Казваше, ако съм направил нещо, щяха да са ме извикали в полицията досега. Беше наивник на средна възраст. :D

Наистина е интересно.
Ти правиш нещо неправилно - те ти гледат сеира и чакат да „влезеш в дълбокото”!
Имал съм случаи, когато контролен орган предупреждава за възможност, от извършване на закононарушение (даже не престъпление)! И дава препоръки - т.нар. превенция!

Дълбоко, дълбоко, колко по-дълбоко? :D "Работил" осем години, натопили го доброжелатели, а после работил още три години!? Разследвали са три години, разпитали са около 70 свидетели, правели са разни експертизи, а той трупа ли, трупа пачки през това време без да се притеснява от нищо. :D
За негова изненада са го викнали да го привлекат като обвиняем без изобщо преди това да го разпитат. :idea: Тогава отслабна десет килограма за два месеца. Добре, че прокурорът се съгласил бързо на споразумение.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот nikodim77 » 28 Май 2020, 18:23

ilian_todorov написа:
„Такъв "разпит" не представлява ли закононарушение?”

Не! Дори е трудно да бъде окачествен като разпит в смисъла придаден му в НПК.
Нормално събиране на информация с оперативни цели... Но пък това е нагледен пример по по-горния развой на темата; тя (бившата тъща), ако е лъгала, при телефонния разговор в последствие е почти невъзможно да ѝ бъде търсена нак. отговорност. Но жената се е справила отлично, дори и да е знаела нещо уличаващо за зетя (бивш).
Данните от този разговор (връщам се на това дали е закононарушение) са само такива, които дават насоки за провеждане на по-нататъшните действия по разследването. Ако тя беше дала някаква информация, която да бъде преценена като ценна по случая, вероятно щяха да я призоват да даде писмени обяснения. Само че, тогава нямаше да има спасителен пристан, който предлага – 121 от НК.

jhoro написа:
Щом има ДП - значи някъде вътре има и обвинителен акт?

Дали, а? :wink:
Не бъркайте постановление за привличане като обвиняем с обвинителен акт, който е крайният такъв в ДП с последващо внасяне на всички материали по същото в съда!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Мога ли да откажа да свидетелствам

Мнениеот ilian_todorov » 28 Май 2020, 21:15

nikodim77 написа:
ilian_todorov написа:
„Такъв "разпит" не представлява ли закононарушение?”

Не! Дори е трудно да бъде окачествен като разпит в смисъла придаден му в НПК.
Нормално събиране на информация с оперативни цели... Но пък това е нагледен пример по по-горния развой на темата; тя (бившата тъща), ако е лъгала, при телефонния разговор в последствие е почти невъзможно да ѝ бъде търсена нак. отговорност. Но жената се е справила отлично, дори и да е знаела нещо уличаващо за зетя (бивш).
Данните от този разговор (връщам се на това дали е закононарушение) са само такива, които дават насоки за провеждане на по-нататъшните действия по разследването. Ако тя беше дала някаква информация, която да бъде преценена като ценна по случая, вероятно щяха да я призоват да даде писмени обяснения. Само че, тогава нямаше да има спасителен пристан, който предлага – 121 от НК.

jhoro написа:
Щом има ДП - значи някъде вътре има и обвинителен акт?

Дали, а? :wink:
Не бъркайте постановление за привличане като обвиняем с обвинителен акт, който е крайният такъв в ДП с последващо внасяне на всички материали по същото в съда!


То е ясно, че е било само за оперативна информация, но полицайката е търсела бившата му жена, която е трябвало да разпита, а на домашния телефон попада на бившата тъща. Разбирайки, че дъщеря й е в чужбина започва неофициално да разпитва за брат ми, като по този начин го излага пред бившите му роднини. Кой знае как са го разнасяли, че е търсен от полицията. Ченгетата изобщо не се интересуват, че могат да навредят на имиджа на хората. :idea: Факт!
Един друг още по-фрапантен случай. Следователят го търси да го привлече като обвиняем. Брат ми се усеща, че го търсят за нещо лошо, не отваря входната врата и чува разговор през вратата със съседите му, че го търсят да се яви в следствието. На другият ден полицаите, които носят призовката отиват на работното място на приятелката му с която по онова време живее. Настояват да й връчат призовката и се опитват да я накарат да даде информация за местонахождението му. Тук може да намери приложение чл. 119 от НК. Ще кажеш пак оперативна информация. Какво е виновна жената, че да бъде подлагана на такъв тормоз на работното място? Още същият ден адвокатът на брат ми се е обадил на следователя и разбрал, че работата е дебела и трябва да се яви веднага. Да беше отворил вратата и си беше получил призовката още първия път. Още тогава му го казах. Файда от криеница с полицията няма.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron