начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Не знаех,че съм наследник

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Не знаех,че съм наследник

Мнениеот klara_92 » 10 Фев 2020, 15:50

Здравейте! Днес разбрах,че баща ми е наследник на имот(за който той не е подозирал),и има задължения от 2010г до 2019г за неплатени данъци.До момента,никой и по никакъв начин не го е уведомил за въпросното задължение!!! Моля,кажете ми,само аз ли смятам,че е пълен абсурд до момента нито една институция да не го е уведомила за това задължение,и имат ли,това право! Искам да отбележа,че през тези почти десет години,в който той редовно е плащал данък за лек автомобил и данък на бащината си къща,никъде не е отразено задължение!
klara_92
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2020, 15:36

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Фев 2020, 17:24

Еми - за погасяване е една част, но по принцип си се трупат.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот klara_92 » 11 Фев 2020, 10:09

А редно ли е,за толкова години да не е имало нищо,и изведнъж...хоп-данък! Спали ли са в това данъчно,аз не мога да си обесня!
klara_92
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2020, 15:36

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот ina53 » 11 Фев 2020, 21:45

Здравейте, такава ситуация често се среща. Обикновено е починал далечен роднина и той има няколко наследници, които не знаят за това поради различни причини: примерно наследеният имот се намира някъде далеч или когато не са поддържали връзка с наследодателя. Първо вижте дали има и други наследници на имота, като се снабдите с удостоверение за наследници или го поискайте от някой, ако вече има издадено таковал След това трябва да знаете горе-долу каква е стойността на имота, за да прецените дали да приемате наследството. В случай, че задълженията са в повече от стойността на имота може да направите отказ от наследство по реда на глава 4- та от Закона за наследството, прочетете я. Относно битовите задълженията, както и за местни данъци и такси има давностен срок от 3 години, но те не се погасяват автоматично, а само след като се възрази за това, че са погасени по давност в съда, в хода на образувано дело за събирането на тези задължения.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот kalahan2008 » 11 Фев 2020, 22:34

ina53 написа:Относно битовите задълженията, както и за местни данъци и такси има давностен срок от 3 години.

За задълженията към комуналните дружества (за ток, вода, парно) съм съгласен, че давността е 3 години, но за местни данъци и такси не е така - за тях давността е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината, следваща годината, когато е трябвало да се платят - чл. 171, ал. 1 ДОПК.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот tochotocho » 12 Фев 2020, 10:27

Безобразие ! Нито държавата, нито общината да не потърсят и уведомят лицето,че е наследник. И това лице също НЕ ЗНАЕ,че въпросния роднина е починал и той е наследник. И в съответната данъчна служба продължават да си пращат ИЗВЕСТИЯ за данъците - към починалия. Проучи въпроса -има ли такова задължение Общината или друга институция. Ако ДА, ИСК за щети към държавата и общината. Ако спечелиш делото, то няма да те освободят от главницата по задълженията , а само за лихвите!
Прецени !!! Ама,че безобразие !!!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот teogeo » 15 Фев 2020, 23:18

tochotocho написа:Безобразие ! Нито държавата, нито общината да не потърсят и уведомят лицето,че е наследник. И това лице също НЕ ЗНАЕ,че въпросния роднина е починал и той е наследник. И в съответната данъчна служба продължават да си пращат ИЗВЕСТИЯ за данъците - към починалия. Проучи въпроса -има ли такова задължение Общината или друга институция. Ако ДА, ИСК за щети към държавата и общината. Ако спечелиш делото, то няма да те освободят от главницата по задълженията , а само за лихвите!
Прецени !!! Ама,че безобразие !!!


Данъчната администрация няма задължение да ти изпраща уведомления и напомняния.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот tochotocho » 16 Фев 2020, 11:02

Имате късмет ,че жилището не е топлофицирано. За обратното жална ви майка - от Топлофикация. Натрупани са задължение, колкото струва жилището !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот gatagogo » 25 Юни 2020, 10:46

kalahan2008 написа:
ina53 написа:Относно битовите задълженията, както и за местни данъци и такси има давностен срок от 3 години.

За задълженията към комуналните дружества (за ток, вода, парно) съм съгласен, че давността е 3 години, но за местни данъци и такси не е така - за тях давността е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината, следваща годината, когато е трябвало да се платят - чл. 171, ал. 1 ДОПК.


Здравейте, и моят въпрос е свързан с възражение за погасяване по давност по чл. 171 от ДОПК - установихме задължения към община за местни данъци и такси от 2014 година.
Понеже срокът започва да тече от 1 януари на годината следваща годината, за която е задължението, това означава ли че към днешна дата през юни 2020 отпадат и задълженията за 2015 година?
Като, разбира се, подготвям възражение за подаване в общината.

И още един бонус въпрос - данък и такса смет са начислени за селски имот, от който никога не е съществувало сметоизвозване - услугата сметоизвозване никога не ни е била предоставена. Има ли как да декларирам това за миналите вече години и да отпадне тази такса смет? По кой член?
Благодаря предварително!
gatagogo
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Юни 2020, 10:36

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот jhoro » 25 Юни 2020, 22:20

gatagogo написа:Здравейте, и моят въпрос е свързан с възражение за погасяване по давност по чл. 171 от ДОПК - установихме задължения към община за местни данъци и такси от 2014 година.
Понеже срокът започва да тече от 1 януари на годината следваща годината, за която е задължението, това означава ли че към днешна дата през юни 2020 отпадат и задълженията за 2015 година?
Като, разбира се, подготвям възражение за подаване в общината.

Не Ви е точна формулировката.
Задълженията не отпадат по давност - отпада възможността за принудително събиране.
И другото - давността не се прилага служебно, необходимо е въпросното възражение.
За датите е така - от 01.01.2020 може да възразите за задължения от преди 31.12.2014 г, ако давността не е прекъсвана или спирана.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron