начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Кога започва да тече погасителната давност?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 13 Юли 2020, 21:48

Здравейте.
През 2013 г. водих дело срещу фирма, която не ми беше платила за работата ми по граждански договор. По време на делото те заплатиха дължимата сума и съдът отхвърли иска ми, като ме осъди да им платя разноските по делото !?! Както и да е, платих ги. Но сега срещу мен е образувано изпълнително дело за тази сума. Те са си извадили изпълнителен лист през 2016 г., а сега са ми образували ИД с него. Понеже не пазя доказателството, че съм платила сумата, пред ЧСИ се позовах на давност - минали са повече от 5 г. Но ЧСИ каза, че не може да вземе решение за давност, така че дори и да възразя официално, пак ще трябва да мине през съд.
Първо - не мога да разбера логиката на действията на тези хора, но за това едва ли има смисъл да питам, предполагам тук екстасенси няма :)
Въпросите ми са следните:
Кога започва да тече давността за присъдените по гр. дело разноски? - когато са присъдени, когато решението е влязло в сила или когато е издаден изпълнителен лист за тях? Ако е последното - зле за мен, но няма логика да е така. Но пък ако не е така - те няма как да са толкова тъпи и да образуват безмислено дело. Вярно, че са се сменили собствениците на фирмата, но на листа си пише кога е постановено решението на съда.
Разбрах, че трябва да подам отрицателен установителен иск - че не дължа поради изтекла давност. Кой е по-добрият вариант - да направя възражение пред ЧСИ и чрез него да предявя иск до съда или директно иск в съда, да искам спиране на изпълнението и да занеса заповедта за спиране на ЧСИ?
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот wladi » 13 Юли 2020, 22:14

Давността се прекъсва с предприемане на действия за принудително изпълнение.
От прекъсването на давността почва да тече нова давност.

ПП.Странно звучи осъждането Ви за разноските, независимо че в хода на делото е платено, но това вече явно е присъдено.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот lawchoice » 13 Юли 2020, 22:56

a_todorova написа:Въпросите ми са следните:
Кога започва да тече давността за присъдените по гр. дело разноски? - когато са присъдени, когато решението е влязло в сила или когато е издаден изпълнителен лист за тях? Ако е последното - зле за мен, но няма логика да е така. Но пък ако не е така - те няма как да са толкова тъпи и да образуват безмислено дело. Вярно, че са се сменили собствениците на фирмата, но на листа си пише кога е постановено решението на съда.
Разбрах, че трябва да подам отрицателен установителен иск - че не дължа поради изтекла давност. Кой е по-добрият вариант - да направя възражение пред ЧСИ и чрез него да предявя иск до съда или директно иск в съда, да искам спиране на изпълнението и да занеса заповедта за спиране на ЧСИ?


Ама, Вие, виртуално дело тук ли мислите да водите? Отивате при адвокат и той ще ви каже какво да правите...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 13 Юли 2020, 23:01

Задължително ще отида. Но ще мога чак в сряда. А нямам търпение да си поизясня нещата.
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 13 Юли 2020, 23:08

a_todorova написа:През 2013 г. водих дело срещу фирма, която не ми беше платила за работата ми по граждански договор. По време на делото те заплатиха дължимата сума и съдът отхвърли иска ми, като ме осъди да им платя разноските по делото !?! Както и да е, платих ги. Но сега срещу мен е образувано изпълнително дело за тази сума. Те са си извадили изпълнителен лист през 2016 г., а сега са ми образували ИД с него. Понеже не пазя доказателството, че съм платила сумата, пред ЧСИ се позовах на давност - минали са повече от 5 г. Но ЧСИ каза, че не може да вземе решение за давност, така че дори и да възразя официално, пак ще трябва да мине през съд.

Освен, че
wladi написа:ПП.Странно звучи осъждането Ви за разноските, независимо че в хода на делото е платено, но това вече явно е присъдено.

явно това е решението на първа инстанция, а втора ... не е имало.
Странното в случая е, че ответника признава задължението (с факта на плащане), а осъден е ищеца?

Другото странно - за какъв съд говори ЧСИ?
Има има влязла в сила присъда с присъдени разходи (за които нямате доказателства, че сте платили), има изпълнителен лист, има образувано ИД - значи предстои принудително събиране. ЧСИ не „води дела“ - направо събира. Налага възбрани, запори, описва имущество ...
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот lawchoice » 13 Юли 2020, 23:09

Какво има да си изяснявате? Необходима е професионална преценка на фактите...

"Всеки е гений. Но ако оценяваш рибата по нейната способност да се катери по дърво, тя ще живее цял живот с убеждението, че е глупава." А. Айнщайн

Лека вечер!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот ivanov_p » 13 Юли 2020, 23:31

Пет годишната давност започва да тече от влизане на решението в сила. При наличие на изпълнително дело се води конкретен иск.
Последна промяна ivanov_p на 14 Юли 2020, 17:07, променена общо 1 път
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 14 Юли 2020, 00:47

jhoro написа:Другото странно - за какъв съд говори ЧСИ?

ЧСИ каза, че ако аз напиша възражение за изтекла давност и поискам ИД да бъде прекратено, ще трябва да ми откаже и аз ще мога да обжалвам отказа му пред съда. В този смисъл "ще трябва да мине през съд".
Но имам и друга възможност - направо да предявя отрицателен установителен иск до съда, като поискам спиране на изпълнението и занеса заповедта за спиране на изпълнението на ЧСИ. Та въпросът е коя от двете възможности е по-добра. На мен втората ми изглежда по-бърза - директно ще започне делото.
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Юли 2020, 08:49

a_todorova написа:Та въпросът е коя от двете възможности е по-добра.

Втората. Ако първо искате от ЧСИ да се произнесе по възражението за давност, почти със сигурност ще Ви откаже с аргумента, че не е компетентен да се произнесе по такова възражение, а единствено съдът е компетентен да се произнася по възражение за давност.
По-старата съдебна практика е приемала възможността съдебният изпълнител да се произнася и по възражение за давност:
Решение № 583 от 13.03.1968 г. по гр. д. № 113/1968 г. на ВС, I г.о.:
„Правопогасяващи възражения на длъжника могат да бъдат взети предвид от съдебния изпълнител, щом като се основават на леко доказуеми и мъчно оспорими факти, като например прихващане въз основа на вземане, установено с влязло в сила решение, смърт на правоимащия по вземане за издръжка, навършване на пълнолетие на дете, търсещо издръжка, отказ от наследство, давност и пр.“

По-новата съдебна практика обаче категорично отрича това негово правомощие:
Определение №130/24.07.2017 г. по ч. гр. д. № 756/2017 г. на ВКС, II г.о.:
„(съдебният изпълнител) няма правомощие да се произнася по възражение за давност.“

Определение № 981 от 10.06.2010 г. на САС по ч. гр. д. № 862/2010 г., ТК, 3-ти с-в:
„Доводите на жалбоподателя, вкл. относно междувременно изтекла погасителна давност, касаят материалното право на взискателя и съществуването му понастоящем, което предпоставя разглеждането му по исков ред.“
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 14 Юли 2020, 09:16

Благодаря Калахан - за конкретиката.
Все пак - нормативната база е едно - по-лесно достъпна и конкретна е, докато въпросните решения са ... леко в сенките.
Освен това - противоречието ...
kalahan2008 написа:По-старата съдебна практика е приемала възможността ...
По-новата съдебна практика обаче ...

Все пак не сме в САЩ - където един съд отсъжда по даден начин, а после други подобни дела се решават „по подобие“.

Пп. И още нещо процедурно:
a_todorova написа:... да предявя отрицателен установителен иск до съда, като поискам спиране на изпълнението и занеса заповедта за спиране на изпълнението на ЧСИ.

Щом има допустим иск и съдебно производство - защо решението ще се носи на ЧСИ? Той няма ли да го получи от съда - нали ще е страна?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот nikodim77 » 14 Юли 2020, 12:33

Жоре, ОУИ е срещу кредитора, а не срещу СИ! Така че, в случая ЧСИ не е страна по делото! ЧСИ ще разбере за резултата едва след като страната, в чиято полза е съдебният акт му сведе до знанието това обстоятелство! :wink:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1166
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Юли 2020, 17:44

jhoro написа:Все пак не сме в САЩ - където един съд отсъжда по даден начин, а после други подобни дела се решават „по подобие“.

Не разбирам дали този коментар е отправен към мен или е "по принцип". Аз какво съм виновен, че такива са реалностите?
На практика съдебният прецедент е много важен източник на правото в България, а и в целия ЕС, и такава е тенденцията в световен мащаб. В тази връзка следва да се отбележи например практиката на СЕС и ЕСПЧ, които също следват своята вече формирана практика по определени казуси и много рядко се отклоняват от нея. Да не говорим и че тълкуването на Правото на ЕС в решенията на СЕС имат задължителен (поне на теория) характер дори и за националните съдилища. Разбира се, да не забравяме и задължителния характер на тълкувателните решения на ВКС и ВАС (чл. 130, ал. 2 ЗСВ), а доскоро - и на решенията на ВКС по чл. 290 ГПК (които все още са мощен източник на правото).
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 14 Юли 2020, 19:17

nikodim77 написа:Жоре, ОУИ е срещу кредитора, а не срещу СИ! Така че, в случая ЧСИ не е страна по делото! ЧСИ ще разбере за резултата едва след като страната, в чиято полза е съдебният акт му сведе до знанието това обстоятелство! :wink:

По принцип. Нещо ... не мога да разбера, с какво съдържание е използваната абревиатура „ОУИ“?
Доколкото си спомням - Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението" /ОУИ/ е към НАП и няма нищо общо с ЧСИ.
После - оспорва се не задължението (за да е страна кредитора), а действията на ЧСИ (принудителното изпълнение).
Или пак стигаме до въпроса - „Що е погасителна давност и има ли почва у нас?" (респ. - как влияе на правата и задълженията на страните).
kalahan2008 написа:Не разбирам дали този коментар е отправен към мен или е "по принцип". Аз какво съм виновен, че такива са реалностите?
На практика съдебният прецедент е много важен източник на правото в България, а и в целия ЕС, и такава е тенденцията в световен мащаб. В тази връзка следва да се отбележи например практиката на СЕС и ЕСПЧ, които също следват своята вече формирана практика по определени казуси и много рядко се отклоняват от нея. Да не говорим и че тълкуването на Правото на ЕС в решенията на СЕС имат задължителен (поне на теория) характер дори и за националните съдилища. Разбира се, да не забравяме и задължителния характер на тълкувателните решения на ВКС и ВАС (чл. 130, ал. 2 ЗСВ), а доскоро - и на решенията на ВКС по чл. 290 ГПК (които все още са мощен източник на правото).

Като цяло е „по принцип“.
Но все пак ... губи ми се „разделителната линия“ между „по-старата и по-новата съдебна практика“?
Когато е нормативен акт - има дата на обнародване на промяната, когато е „Тълкувателно решение“ - пак...
Говорейки за „прецеденти“ - преди коя дата, вече са неизползваеми?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот nikodim77 » 14 Юли 2020, 20:04

„ОУИ” е съкращение на „Отрицателен установителен иск” За толкова години във форума и множеството включвания по десетки, че и стотици теми, ако не си разбрал това, по-добре сам се банни от форума! А иначе съдържанието може и да е превод от френски на „о, да!” или нещо от сорта на: „Oh oui! Сombien jhoro ne sait pas!” (в по-дългият пример на френски кавичките бяха излишни...)
Написаното в предходният ми пост е именно в контекста на оспорване на задължението, следвайки развоя на темата, при който a_todorova пита, дали ОУИ е по-добра алтернатива, а Калaхан ѝ отговаря, че е така, след което Жорето се намесва не на място...
ОУИ е спрямо кредитора! Това не е иск срещу ЧСИ – неговите действия!
Защитата срещу действия на ЧСИ е по други текстове от закона!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1166
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Юли 2020, 21:12

jhoro написа:Но все пак ... губи ми се „разделителната линия“ между „по-старата и по-новата съдебна практика“?
Когато е нормативен акт - има дата на обнародване на промяната, когато е „Тълкувателно решение“ - пак...
Говорейки за „прецеденти“ - преди коя дата, вече са неизползваеми?

Странен въпрос, отговорът на който би следвало да е известен на всеки практикуващ юрист, който някога е писал касационна жалба и изложение на обстоятелствата за допускане до касационно обжалване.
http://www.vks.bg/talkuvatelni-dela-osg ... shenie.pdf
Господстващите възгледи в официалната и по конкретни дела съдебна практика не могат да бъдат неизменни. Тяхната преходност е следствие от непрекъснато настъпващите изменения в регулираната от конкретния закон материя, обусловени от динамиката на развитието на обществените условия и законодателство. В изпълнение на регламентираната в чл.124 от Конституцията функция за осъществяване на върховен съдебен надзор за точно и еднакво прилагане на законите от съдилищата, ВКС е задължен да следи за съответствието на отразеното в съдебната практика тълкуване на правната уредба с обществените промени. Изоставянето на съдебната практика, съдържаща трайно, съвпадащо тълкуване на едни и същи разпоредби, формирана по еднородни правни спорове, както и на имащата задължителен характер за съдилищата съдебна практика, създадена от решения на ВКС по чл.290 ГПК, тълкувателни решения на общото събрание на гражданска и търговска колегии, на общото събрание на гражданска колегия, на общото събрание на търговска колегия на ВКС, тълкувателни решения и постановления на Пленума на ВС се налага при промяна на обществените условия и законодателство. Естеството на настъпилите промени изисква търсенето и намирането на нови правни разрешения по прилагането на закона, което поражда необходимостта от осъвременително тълкуване и създаване на нова съдебна практика след влизането в сила на нормативният акт, макар и законовата уредба, чиято промяна е закъсняла във времето, текстуално да не се е променила, за да съответстват правните възгледи на установилите се в обществото нови убеждения, ценности и цели. Изменението на съдебната практика, с което предхождащото я тълкуване се променя, за да се дадат нови правни разрешения по прилагането на закона, предизвикани от новонастъпили обществени условия и законодателни промени е принос в правото, осигуряващ неговото развитие.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот propensity » 14 Юли 2020, 21:41

nikodim77 написа:„ОУИ” е съкращение на „Отрицателен установителен иск” За толкова години във форума и множеството включвания по десетки, че и стотици теми, ако не си разбрал това, по-добре сам се банни от форума! А иначе съдържанието може и да е превод от френски на „о, да!” или нещо от сорта на: „Oh oui! Сombien jhoro ne sait pas!” (в по-дългият пример на френски кавичките бяха излишни...)
Написаното в предходният ми пост е именно в контекста на оспорване на задължението, следвайки развоя на темата, при който a_todorova пита, дали ОУИ е по-добра алтернатива, а Калaхан ѝ отговаря, че е така, след което Жорето се намесва не на място... [СЕФТЕ...]
ОУИ е спрямо кредитора! Това не е иск срещу ЧСИ – неговите действия!
Защитата срещу действия на ЧСИ е по други текстове от закона!


nikodim77, това горното ме поразсмя. :lol: :lol: Бях позадрямал след вечеря и огромно количество диня, но това определено ме развесели. :D

Не разбрахте ли, че Гошко е куха лейка? Един self-бан (или леко асистиран) ще се отрази позитивно на форума.

Малко трудно си го представям този ОУИ. Няма доказателства и според мен от това, от което чета не е минал и давностният срок. За перемпция е рано. На какво точно ще се позовете пред съда ? Най-много да ви 'зашият' още деловодни разходи.

a_todorova, по какъв начин точно се заплатили сумите на ответната страна?
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 14 Юли 2020, 23:07

„Преди да се диагностицирате с депресия и ниско самочувствие, уверете се, че не сте заобиколени от идиоти.”
Зигмунд Фройд

А Вие - не забравяйте, че повечето четящи са с много ниска правна култура!


Пп. „Повечето хора не слушат с намерението да те разберат; те слушат с намерението да отвърнат на удара.”
Стивън Кови
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 15 Юли 2020, 01:22

propensity написа:a_todorova, по какъв начин точно се заплатили сумите на ответната страна?

С вносна бележка по банковата сметка на взискателя. В клон на банката му. Още преди да влезе в сила решението на съда. Но белеката, естествено, не я пазя.
А защо смятате, че давността не е изтекла? Повече от 6 години са минали от влизането на решението в сила.
Аз порових през Гугъл за съдебна практика по въпроса. Намерих решения - когато има образувано ИД съдът казва, че ищецът има правен интерес от установителен иск
Намерих обаче и интересни теоретични разсъждения - давността не погасява самото задължение, а само възможността за изпълнението му по принудителен начин. И ако искът е да се установи, че не се дължи, би трябвало да бъде отхвърлен. Правилният иск е да се установи, че е погасено правото на кредитора на принудително изпълнение (цитирам по памет). Звучи ми логично, но в съдебните решения, които намерих, исковете бяха точно такива - да се установи, че не се дължи. И са уважени.
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот ivanov_p » 15 Юли 2020, 08:05

При ИД искът е по 439 ГПК. Може да поиската съдебно-счетоводна експертиза, със задача проверка на сметката по която сте внесли парите, както и да се позовете на давността. Погасява се правото на принудително изпълнение, но искът е специален, предпоставка е наличието ИД, осъществявана принуда, и решението е, че не се дължи.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот propensity » 15 Юли 2020, 09:27

a_todorova написа:
propensity написа:a_todorova, по какъв начин точно се заплатили сумите на ответната страна?

С вносна бележка по банковата сметка на взискателя. В клон на банката му. Още преди да влезе в сила решението на съда. Но белеката, естествено, не я пазя.
А защо смятате, че давността не е изтекла? Повече от 6 години са минали от влизането на решението в сила.
Аз порових през Гугъл за съдебна практика по въпроса. Намерих решения - когато има образувано ИД съдът казва, че ищецът има правен интерес от установителен иск
Намерих обаче и интересни теоретични разсъждения - давността не погасява самото задължение, а само възможността за изпълнението му по принудителен начин. И ако искът е да се установи, че не се дължи, би трябвало да бъде отхвърлен. Правилният иск е да се установи, че е погасено правото на кредитора на принудително изпълнение (цитирам по памет). Звучи ми логично, но в съдебните решения, които намерих, исковете бяха точно такива - да се установи, че не се дължи. И са уважени.


По-горе wladi ви го е казал - давността се прекъсва с инцириарне на изпълнителни действия. Аз не съм много сигурен, че давността тече от влизане на сила на решението, а не от датата на издаване на ИЛ, но и не споря, протсото не си спомням.

След като сте платили по банков път, идете в банката и искайте справка за годините назад (заверена). В системите им това плащане следва да фигурира. Ако ви откажат, след завеждане на делото може да поскате от съда да задължи банката да го направи, както е намекнал ivanov_p и действително редът е чл 439-ГПК.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron