начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Кога започва да тече погасителната давност?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 13 Юли 2020, 21:48

Здравейте.
През 2013 г. водих дело срещу фирма, която не ми беше платила за работата ми по граждански договор. По време на делото те заплатиха дължимата сума и съдът отхвърли иска ми, като ме осъди да им платя разноските по делото !?! Както и да е, платих ги. Но сега срещу мен е образувано изпълнително дело за тази сума. Те са си извадили изпълнителен лист през 2016 г., а сега са ми образували ИД с него. Понеже не пазя доказателството, че съм платила сумата, пред ЧСИ се позовах на давност - минали са повече от 5 г. Но ЧСИ каза, че не може да вземе решение за давност, така че дори и да възразя официално, пак ще трябва да мине през съд.
Първо - не мога да разбера логиката на действията на тези хора, но за това едва ли има смисъл да питам, предполагам тук екстасенси няма :)
Въпросите ми са следните:
Кога започва да тече давността за присъдените по гр. дело разноски? - когато са присъдени, когато решението е влязло в сила или когато е издаден изпълнителен лист за тях? Ако е последното - зле за мен, но няма логика да е така. Но пък ако не е така - те няма как да са толкова тъпи и да образуват безмислено дело. Вярно, че са се сменили собствениците на фирмата, но на листа си пише кога е постановено решението на съда.
Разбрах, че трябва да подам отрицателен установителен иск - че не дължа поради изтекла давност. Кой е по-добрият вариант - да направя възражение пред ЧСИ и чрез него да предявя иск до съда или директно иск в съда, да искам спиране на изпълнението и да занеса заповедта за спиране на ЧСИ?
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот wladi » 13 Юли 2020, 22:14

Давността се прекъсва с предприемане на действия за принудително изпълнение.
От прекъсването на давността почва да тече нова давност.

ПП.Странно звучи осъждането Ви за разноските, независимо че в хода на делото е платено, но това вече явно е присъдено.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот lawchoice » 13 Юли 2020, 22:56

a_todorova написа:Въпросите ми са следните:
Кога започва да тече давността за присъдените по гр. дело разноски? - когато са присъдени, когато решението е влязло в сила или когато е издаден изпълнителен лист за тях? Ако е последното - зле за мен, но няма логика да е така. Но пък ако не е така - те няма как да са толкова тъпи и да образуват безмислено дело. Вярно, че са се сменили собствениците на фирмата, но на листа си пише кога е постановено решението на съда.
Разбрах, че трябва да подам отрицателен установителен иск - че не дължа поради изтекла давност. Кой е по-добрият вариант - да направя възражение пред ЧСИ и чрез него да предявя иск до съда или директно иск в съда, да искам спиране на изпълнението и да занеса заповедта за спиране на ЧСИ?


Ама, Вие, виртуално дело тук ли мислите да водите? Отивате при адвокат и той ще ви каже какво да правите...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 13 Юли 2020, 23:01

Задължително ще отида. Но ще мога чак в сряда. А нямам търпение да си поизясня нещата.
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 13 Юли 2020, 23:08

a_todorova написа:През 2013 г. водих дело срещу фирма, която не ми беше платила за работата ми по граждански договор. По време на делото те заплатиха дължимата сума и съдът отхвърли иска ми, като ме осъди да им платя разноските по делото !?! Както и да е, платих ги. Но сега срещу мен е образувано изпълнително дело за тази сума. Те са си извадили изпълнителен лист през 2016 г., а сега са ми образували ИД с него. Понеже не пазя доказателството, че съм платила сумата, пред ЧСИ се позовах на давност - минали са повече от 5 г. Но ЧСИ каза, че не може да вземе решение за давност, така че дори и да възразя официално, пак ще трябва да мине през съд.

Освен, че
wladi написа:ПП.Странно звучи осъждането Ви за разноските, независимо че в хода на делото е платено, но това вече явно е присъдено.

явно това е решението на първа инстанция, а втора ... не е имало.
Странното в случая е, че ответника признава задължението (с факта на плащане), а осъден е ищеца?

Другото странно - за какъв съд говори ЧСИ?
Има има влязла в сила присъда с присъдени разходи (за които нямате доказателства, че сте платили), има изпълнителен лист, има образувано ИД - значи предстои принудително събиране. ЧСИ не „води дела“ - направо събира. Налага възбрани, запори, описва имущество ...
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот lawchoice » 13 Юли 2020, 23:09

Какво има да си изяснявате? Необходима е професионална преценка на фактите...

"Всеки е гений. Но ако оценяваш рибата по нейната способност да се катери по дърво, тя ще живее цял живот с убеждението, че е глупава." А. Айнщайн

Лека вечер!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот ivanov_p » 13 Юли 2020, 23:31

Пет годишната давност започва да тече от влизане на решението в сила. При наличие на изпълнително дело се води конкретен иск.
Последна промяна ivanov_p на 14 Юли 2020, 17:07, променена общо 1 път
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 14 Юли 2020, 00:47

jhoro написа:Другото странно - за какъв съд говори ЧСИ?

ЧСИ каза, че ако аз напиша възражение за изтекла давност и поискам ИД да бъде прекратено, ще трябва да ми откаже и аз ще мога да обжалвам отказа му пред съда. В този смисъл "ще трябва да мине през съд".
Но имам и друга възможност - направо да предявя отрицателен установителен иск до съда, като поискам спиране на изпълнението и занеса заповедта за спиране на изпълнението на ЧСИ. Та въпросът е коя от двете възможности е по-добра. На мен втората ми изглежда по-бърза - директно ще започне делото.
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Юли 2020, 08:49

a_todorova написа:Та въпросът е коя от двете възможности е по-добра.

Втората. Ако първо искате от ЧСИ да се произнесе по възражението за давност, почти със сигурност ще Ви откаже с аргумента, че не е компетентен да се произнесе по такова възражение, а единствено съдът е компетентен да се произнася по възражение за давност.
По-старата съдебна практика е приемала възможността съдебният изпълнител да се произнася и по възражение за давност:
Решение № 583 от 13.03.1968 г. по гр. д. № 113/1968 г. на ВС, I г.о.:
„Правопогасяващи възражения на длъжника могат да бъдат взети предвид от съдебния изпълнител, щом като се основават на леко доказуеми и мъчно оспорими факти, като например прихващане въз основа на вземане, установено с влязло в сила решение, смърт на правоимащия по вземане за издръжка, навършване на пълнолетие на дете, търсещо издръжка, отказ от наследство, давност и пр.“

По-новата съдебна практика обаче категорично отрича това негово правомощие:
Определение №130/24.07.2017 г. по ч. гр. д. № 756/2017 г. на ВКС, II г.о.:
„(съдебният изпълнител) няма правомощие да се произнася по възражение за давност.“

Определение № 981 от 10.06.2010 г. на САС по ч. гр. д. № 862/2010 г., ТК, 3-ти с-в:
„Доводите на жалбоподателя, вкл. относно междувременно изтекла погасителна давност, касаят материалното право на взискателя и съществуването му понастоящем, което предпоставя разглеждането му по исков ред.“
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 14 Юли 2020, 09:16

Благодаря Калахан - за конкретиката.
Все пак - нормативната база е едно - по-лесно достъпна и конкретна е, докато въпросните решения са ... леко в сенките.
Освен това - противоречието ...
kalahan2008 написа:По-старата съдебна практика е приемала възможността ...
По-новата съдебна практика обаче ...

Все пак не сме в САЩ - където един съд отсъжда по даден начин, а после други подобни дела се решават „по подобие“.

Пп. И още нещо процедурно:
a_todorova написа:... да предявя отрицателен установителен иск до съда, като поискам спиране на изпълнението и занеса заповедта за спиране на изпълнението на ЧСИ.

Щом има допустим иск и съдебно производство - защо решението ще се носи на ЧСИ? Той няма ли да го получи от съда - нали ще е страна?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот nikodim77 » 14 Юли 2020, 12:33

Жоре, ОУИ е срещу кредитора, а не срещу СИ! Така че, в случая ЧСИ не е страна по делото! ЧСИ ще разбере за резултата едва след като страната, в чиято полза е съдебният акт му сведе до знанието това обстоятелство! :wink:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Юли 2020, 17:44

jhoro написа:Все пак не сме в САЩ - където един съд отсъжда по даден начин, а после други подобни дела се решават „по подобие“.

Не разбирам дали този коментар е отправен към мен или е "по принцип". Аз какво съм виновен, че такива са реалностите?
На практика съдебният прецедент е много важен източник на правото в България, а и в целия ЕС, и такава е тенденцията в световен мащаб. В тази връзка следва да се отбележи например практиката на СЕС и ЕСПЧ, които също следват своята вече формирана практика по определени казуси и много рядко се отклоняват от нея. Да не говорим и че тълкуването на Правото на ЕС в решенията на СЕС имат задължителен (поне на теория) характер дори и за националните съдилища. Разбира се, да не забравяме и задължителния характер на тълкувателните решения на ВКС и ВАС (чл. 130, ал. 2 ЗСВ), а доскоро - и на решенията на ВКС по чл. 290 ГПК (които все още са мощен източник на правото).
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 14 Юли 2020, 19:17

nikodim77 написа:Жоре, ОУИ е срещу кредитора, а не срещу СИ! Така че, в случая ЧСИ не е страна по делото! ЧСИ ще разбере за резултата едва след като страната, в чиято полза е съдебният акт му сведе до знанието това обстоятелство! :wink:

По принцип. Нещо ... не мога да разбера, с какво съдържание е използваната абревиатура „ОУИ“?
Доколкото си спомням - Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението" /ОУИ/ е към НАП и няма нищо общо с ЧСИ.
После - оспорва се не задължението (за да е страна кредитора), а действията на ЧСИ (принудителното изпълнение).
Или пак стигаме до въпроса - „Що е погасителна давност и има ли почва у нас?" (респ. - как влияе на правата и задълженията на страните).
kalahan2008 написа:Не разбирам дали този коментар е отправен към мен или е "по принцип". Аз какво съм виновен, че такива са реалностите?
На практика съдебният прецедент е много важен източник на правото в България, а и в целия ЕС, и такава е тенденцията в световен мащаб. В тази връзка следва да се отбележи например практиката на СЕС и ЕСПЧ, които също следват своята вече формирана практика по определени казуси и много рядко се отклоняват от нея. Да не говорим и че тълкуването на Правото на ЕС в решенията на СЕС имат задължителен (поне на теория) характер дори и за националните съдилища. Разбира се, да не забравяме и задължителния характер на тълкувателните решения на ВКС и ВАС (чл. 130, ал. 2 ЗСВ), а доскоро - и на решенията на ВКС по чл. 290 ГПК (които все още са мощен източник на правото).

Като цяло е „по принцип“.
Но все пак ... губи ми се „разделителната линия“ между „по-старата и по-новата съдебна практика“?
Когато е нормативен акт - има дата на обнародване на промяната, когато е „Тълкувателно решение“ - пак...
Говорейки за „прецеденти“ - преди коя дата, вече са неизползваеми?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот nikodim77 » 14 Юли 2020, 20:04

„ОУИ” е съкращение на „Отрицателен установителен иск” За толкова години във форума и множеството включвания по десетки, че и стотици теми, ако не си разбрал това, по-добре сам се банни от форума! А иначе съдържанието може и да е превод от френски на „о, да!” или нещо от сорта на: „Oh oui! Сombien jhoro ne sait pas!” (в по-дългият пример на френски кавичките бяха излишни...)
Написаното в предходният ми пост е именно в контекста на оспорване на задължението, следвайки развоя на темата, при който a_todorova пита, дали ОУИ е по-добра алтернатива, а Калaхан ѝ отговаря, че е така, след което Жорето се намесва не на място...
ОУИ е спрямо кредитора! Това не е иск срещу ЧСИ – неговите действия!
Защитата срещу действия на ЧСИ е по други текстове от закона!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот kalahan2008 » 14 Юли 2020, 21:12

jhoro написа:Но все пак ... губи ми се „разделителната линия“ между „по-старата и по-новата съдебна практика“?
Когато е нормативен акт - има дата на обнародване на промяната, когато е „Тълкувателно решение“ - пак...
Говорейки за „прецеденти“ - преди коя дата, вече са неизползваеми?

Странен въпрос, отговорът на който би следвало да е известен на всеки практикуващ юрист, който някога е писал касационна жалба и изложение на обстоятелствата за допускане до касационно обжалване.
http://www.vks.bg/talkuvatelni-dela-osg ... shenie.pdf
Господстващите възгледи в официалната и по конкретни дела съдебна практика не могат да бъдат неизменни. Тяхната преходност е следствие от непрекъснато настъпващите изменения в регулираната от конкретния закон материя, обусловени от динамиката на развитието на обществените условия и законодателство. В изпълнение на регламентираната в чл.124 от Конституцията функция за осъществяване на върховен съдебен надзор за точно и еднакво прилагане на законите от съдилищата, ВКС е задължен да следи за съответствието на отразеното в съдебната практика тълкуване на правната уредба с обществените промени. Изоставянето на съдебната практика, съдържаща трайно, съвпадащо тълкуване на едни и същи разпоредби, формирана по еднородни правни спорове, както и на имащата задължителен характер за съдилищата съдебна практика, създадена от решения на ВКС по чл.290 ГПК, тълкувателни решения на общото събрание на гражданска и търговска колегии, на общото събрание на гражданска колегия, на общото събрание на търговска колегия на ВКС, тълкувателни решения и постановления на Пленума на ВС се налага при промяна на обществените условия и законодателство. Естеството на настъпилите промени изисква търсенето и намирането на нови правни разрешения по прилагането на закона, което поражда необходимостта от осъвременително тълкуване и създаване на нова съдебна практика след влизането в сила на нормативният акт, макар и законовата уредба, чиято промяна е закъсняла във времето, текстуално да не се е променила, за да съответстват правните възгледи на установилите се в обществото нови убеждения, ценности и цели. Изменението на съдебната практика, с което предхождащото я тълкуване се променя, за да се дадат нови правни разрешения по прилагането на закона, предизвикани от новонастъпили обществени условия и законодателни промени е принос в правото, осигуряващ неговото развитие.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот propensity » 14 Юли 2020, 21:41

nikodim77 написа:„ОУИ” е съкращение на „Отрицателен установителен иск” За толкова години във форума и множеството включвания по десетки, че и стотици теми, ако не си разбрал това, по-добре сам се банни от форума! А иначе съдържанието може и да е превод от френски на „о, да!” или нещо от сорта на: „Oh oui! Сombien jhoro ne sait pas!” (в по-дългият пример на френски кавичките бяха излишни...)
Написаното в предходният ми пост е именно в контекста на оспорване на задължението, следвайки развоя на темата, при който a_todorova пита, дали ОУИ е по-добра алтернатива, а Калaхан ѝ отговаря, че е така, след което Жорето се намесва не на място... [СЕФТЕ...]
ОУИ е спрямо кредитора! Това не е иск срещу ЧСИ – неговите действия!
Защитата срещу действия на ЧСИ е по други текстове от закона!


nikodim77, това горното ме поразсмя. :lol: :lol: Бях позадрямал след вечеря и огромно количество диня, но това определено ме развесели. :D

Не разбрахте ли, че Гошко е куха лейка? Един self-бан (или леко асистиран) ще се отрази позитивно на форума.

Малко трудно си го представям този ОУИ. Няма доказателства и според мен от това, от което чета не е минал и давностният срок. За перемпция е рано. На какво точно ще се позовете пред съда ? Най-много да ви 'зашият' още деловодни разходи.

a_todorova, по какъв начин точно се заплатили сумите на ответната страна?
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот jhoro » 14 Юли 2020, 23:07

„Преди да се диагностицирате с депресия и ниско самочувствие, уверете се, че не сте заобиколени от идиоти.”
Зигмунд Фройд

А Вие - не забравяйте, че повечето четящи са с много ниска правна култура!


Пп. „Повечето хора не слушат с намерението да те разберат; те слушат с намерението да отвърнат на удара.”
Стивън Кови
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот a_todorova » 15 Юли 2020, 01:22

propensity написа:a_todorova, по какъв начин точно се заплатили сумите на ответната страна?

С вносна бележка по банковата сметка на взискателя. В клон на банката му. Още преди да влезе в сила решението на съда. Но белеката, естествено, не я пазя.
А защо смятате, че давността не е изтекла? Повече от 6 години са минали от влизането на решението в сила.
Аз порових през Гугъл за съдебна практика по въпроса. Намерих решения - когато има образувано ИД съдът казва, че ищецът има правен интерес от установителен иск
Намерих обаче и интересни теоретични разсъждения - давността не погасява самото задължение, а само възможността за изпълнението му по принудителен начин. И ако искът е да се установи, че не се дължи, би трябвало да бъде отхвърлен. Правилният иск е да се установи, че е погасено правото на кредитора на принудително изпълнение (цитирам по памет). Звучи ми логично, но в съдебните решения, които намерих, исковете бяха точно такива - да се установи, че не се дължи. И са уважени.
a_todorova
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Фев 2016, 12:58

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот ivanov_p » 15 Юли 2020, 08:05

При ИД искът е по 439 ГПК. Може да поиската съдебно-счетоводна експертиза, със задача проверка на сметката по която сте внесли парите, както и да се позовете на давността. Погасява се правото на принудително изпълнение, но искът е специален, предпоставка е наличието ИД, осъществявана принуда, и решението е, че не се дължи.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Кога започва да тече погасителната давност?

Мнениеот propensity » 15 Юли 2020, 09:27

a_todorova написа:
propensity написа:a_todorova, по какъв начин точно се заплатили сумите на ответната страна?

С вносна бележка по банковата сметка на взискателя. В клон на банката му. Още преди да влезе в сила решението на съда. Но белеката, естествено, не я пазя.
А защо смятате, че давността не е изтекла? Повече от 6 години са минали от влизането на решението в сила.
Аз порових през Гугъл за съдебна практика по въпроса. Намерих решения - когато има образувано ИД съдът казва, че ищецът има правен интерес от установителен иск
Намерих обаче и интересни теоретични разсъждения - давността не погасява самото задължение, а само възможността за изпълнението му по принудителен начин. И ако искът е да се установи, че не се дължи, би трябвало да бъде отхвърлен. Правилният иск е да се установи, че е погасено правото на кредитора на принудително изпълнение (цитирам по памет). Звучи ми логично, но в съдебните решения, които намерих, исковете бяха точно такива - да се установи, че не се дължи. И са уважени.


По-горе wladi ви го е казал - давността се прекъсва с инцириарне на изпълнителни действия. Аз не съм много сигурен, че давността тече от влизане на сила на решението, а не от датата на издаване на ИЛ, но и не споря, протсото не си спомням.

След като сте платили по банков път, идете в банката и искайте справка за годините назад (заверена). В системите им това плащане следва да фигурира. Ако ви откажат, след завеждане на делото може да поскате от съда да задължи банката да го направи, както е намекнал ivanov_p и действително редът е чл 439-ГПК.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 25 госта


cron